Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Odtworzenia nasadzeń za wycięte drzewo. Pamiętaj o terminie

2021-09-17 10:00
W niektórych przypadkach na wycinkę drzew czy krzewów działkowiec lub zarząd ROD  musi uzyskać zezwolenie i uiścić opłatę.  By uniknąć opłaty częstokroć występuje się o zgodę na jej zamianę na obowiązek dokonania tzw. nasadzeń zastępczych. Urząd Marszałkowski przypomina, by nie lekceważyć obowiązku odtworzenia, również co do terminu. Opóźnienie oznacza poważne wydatki.
 
Działkowcy i zarządy ROD mają prawo wycinać bez zezwolenia jedynie drzewa owocowe, krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2 oraz drzewa ozdobne, których obwód na wysokości 5 cm od powierzchni ziemi nie jest większy niż 50 cm (poza topolą, wierzbą, klonem jesionolistnym, klonem srebrzystym  - do 80 cm oraz - do 65 cm w odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego). 
 
Planując usunięcie większych drzew/krzewów ozdobnych należy więc wystąpić o wydanie zezwolenia na wycinkę. W zależności od miejsca położenia ROD decyzję podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
 
Jeśli usunięcie drzewa/krzewu jest uzasadnione, wnioskodawca otrzymuje decyzję zezwalającą na wycinkę i ustalającą opłatę. Stawki opłat są bardzo wysokie. Dlatego warto ubiegać się o ich zamianę na obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych. Wówczas w decyzji organ określa opłatę, ale zawiesza jej pobór, o ile w określonym terminie dokonamy nasadzeń i utrzymamy ich żywotność przez 3 lata. Wykonanie obowiązku jest podstawą do umorzenia opłaty.
 
Pamiętajmy - równie ważne, co odtworzenie nasadzeń, jest to, czy dochowamy terminu. Tylko wykonanie nasadzeń we wskazanym terminie daje szansę na umorzenie opłaty!
 
Jeżeli wiemy, że z jakiegoś powodu nie możemy dokonać nasadzeń w wyznaczonym terminie, możemy jeszcze wystąpić o jego przesunięcie. Ale musimy to zrobić odpowiednio wcześnie. Termin przekroczony nie podlega bowiem przywróceniu.
 
Aby wniosek o przesunięcie terminu na wykonanie nasadzeń miał szansę na uwzględnienie, musi zatem być złożony przed jego upływem.
 
 
 
Uwagę na to zwraca Mazowiecki Urząd Marszałkowski.(link do pisma)
 
Jeżeli wniosek będzie spóźniony, urząd - nawet jeżeli by chciał - nie ma możliwości przesunięcia terminu. W konsekwencji, działkowiec lub ROD zostanie obciążony opłatą.
 
Lidia Sosnowska
 
 
Facebook