Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Oczka wodne na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych

2021-06-02 10:36

Działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych zlokalizowanych na terenie działania Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD stają się coraz piękniejsze. Dzieje się tak za sprawą pojawiających się w krótkich odstępach czasu trendów działkowych.

            Jednym z nich jest wprowadzanie na działki bioróżnorodności, co jest zgodne z programem Polskiego Związku Działkowców „Bioróżnorodność na działkach w ROD” przyjętego uchwałą nr 5/VII/2020 Krajowej Rady PZD z dnia 3 grudnia 2020 roku. Program zakłada m.in. tworzenie stanowisk dla owadów zapylających. Działkowcy realizując to hasło zakładają oczka wodne, które są również miejscem, w którym owady mogą się napić. Będąc na terenach ROD zauważyć można, że oczek wodnych wciąż przybywa. Są ona bardzo ładne, estetyczne, zaprojektowane tak, aby cieszyć oko i rozpieszczać pozostałe zmysły: węchu i dotyku. Dzięki takim działaniom działki stają się coraz ładniejsze, a fauna coraz bogatsza. Użytkownicy działek projektując teren wokół oczka wodnego starają się tak dopasować rośliny, aby całość była zgodna z aranżacją działki zachowując przy tym zasady mówiące o tym, że przy niewielkim oczku wodnym należy unikać zbyt dużego zróżnicowania roślin. Na większą, roślinną ekstrawagancję można sobie pozwolić przy nieco obszerniejszym zbiorniku. Bardzo ważne jest również zapewnienie kompozycji atrakcyjności na przestrzeni całego sezonu wegetacyjnego.

            Oczka wodne są elementem podnoszącym walory estetyczne działek oraz przyczyniają się do wzbogacenia flory i fauny. Dzięki nim na działkach można obserwować coraz więcej pożytecznych organizmów: owadów, ptaków i ssaków.

 

Przygotowała:

Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD

 

 

 

 

 

 

Facebook