Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

O urokach "działkowania..."

2021-04-27 10:30

22 kwietnia corocznie obchodzimy „Światowy Dzień Ziemi”, w dniach poprzedzających i po tej dacie, odbywa się wiele akcji promujących dbanie o środowisko. Od lat Rodzinne Ogrody Działkowe przeżywają renesans, bo gdzież uciec od zgiełku i szaleństwa betonowych osiedli, życia w „szufladkach” blokowisk, gdzie odetchnąć pełną piersią i ładować akumulatory? O urokach przysłowiowego „działkowania” w rytmie przyrody, sadzeniu warzyw, własnych owocach, przetworach powstało wiele artykułów. Zielone korzyści, znane były od dawien dawna...” Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczniesz sobie!..” pisał nasz wieszcz Jan Kochanowski. W miastach z roku na rok maleje ilość zieleni, a mieszkańcy jej łakną, bo zabetonowane osiedla bez drzew i trawników tylko z parkingami i miejscami zabaw dla dzieci, to zdecydowanie za mało. Nudna i przygnębiająca szarość wypiera zieleń, dla terenów zurbanizowanych struktura zielona odgrywa bardzo ważną rolę, zaczynamy przecierać oczy i zmieniamy nasze zachowanie, stajemy się aktywniejsi psychofizycznie. Dzięki bliższemu obcowaniu z naturą zaczynamy podchodzić do kwestii klimatycznych coraz poważniej. Olbrzymim narzędziem w tej mierze są akcje medialne, poprzez które coraz szersze gremium społeczeństwa zauważa istotę problemu i rolę zieleni w życiu człowieka.

Od przeszło 120 lat w Polsce funkcjonują małe i duże rodzinne ogrody działkowe, pełne roślinności – zielone oazy, z drzewami będącymi żywymi klimatyzatorami. Zieleń działkowa oczyszcza powietrze, pochłania gorące powietrze i zanieczyszczenia. To jest jeden z głównych aspektów aby dążyć do rozwoju ogrodów, które od lat są wizytówką naszego kraju. Barwne kwiaty, zieleń, oczko wodne, mali śpiewacy odwiedzający działkę, to wyciszenie, wewnętrzna harmonia i ukojenie, to urok któremu nikt się nie oprze. Tylko dalszy rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych, działających w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym Polski Związek Działkowców, pozwoli nam uchronić Ziemię, bo tylko zieleń i wdrażane przez PZD programy, dadzą szansę na to by zdrowo jeść, ale także być blisko przyrody. Warto więc zgodnie z ideą przyświęcającą naszemu stowarzyszeniu zazieleniać miasta, a nie betonować.

Już przeszło rok dotkliwie przeżywamy pandemię oraz jej konsekwencje, problemy zdrowotne, ale również pożegnania w gronie rodziny czy znajomych, społecznicy którzy tworzyli piękną ideę są już w rajskich ogrodach. Pozostajemy w smutku, lęku o własne zdrowie, ale cenna jest nasza dalsza praca, wbrew przeszkodom. Celebrujmy tą piękną tradycję do granic możliwości. Niech radość tych 40 lat funkcjonowania PZD, zostanie z nami na kolejne lata a przyroda odwdzięczy się nam.

 

Piotr Gadzikowski

Prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

 

 

Facebook