Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Nietypowy układ terenu – wyzwanie dla działkowca

2020-07-28 09:47

Podczas tworzenia cyklu reportaży pn. „Rozmowy z działkowcami” ekipa filmowa trafiła na działkę nr 61 w ROD „Nad Browiną” użytkowaną przez Państwo Elżbietę i Krzysztofa Zimoń. Użytkują oni tą działkę od 16 lat.

 

16 lat temu Państwo Zimoń dojrzeli do podjęcia decyzji o nabyciu prawa do użytkowania działki. Szukali odpowiedniego miejsca dla siebie. Kiedy odwiedzili Rodzinny Ogród Działkowy „Nad Browiną” w Chełmnie zobaczyli działkę numer 61. Pani Elżbieta od razu – jak przyznaje – zakochała się w kaskadowym układzie terenu. Decyzja o użytkowaniu właśnie takiej działki została podjęta natychmiast. 

 

W rozmowie Pan Krzysztof przyznaje, że kaskadowe ułożenie terenu jest ogromnym wyzwanie, któremu od 16 lat starają się sprostać. Zagospodarowanie terenu i jego pielęgnacja jest trudne z uwagi na utrudniony dostęp narzędzi np. kosiarki czy taczki, ale Państwo Zimoń się tym nie zrażają.  Praca na działce daje im ogromną satysfakcję.

 

Dumą Pani Elżbiety są kwiaty. Dzięki temu działka jest pięknie zagospodarowana. Pani Zimoń tworzy piękne kompozycje czerpiąc inspiracje z dostępnych wydawnictwa ogrodniczych takich jak miesięcznik „działkowiec” i „Mój ogródek”.

 

 

 

Podczas rozmowy Pan Krzysztof opowiedział historię dotyczącą zalania działki. W pewien ulewny wieczór woda deszczowa spływająca z terenów położonych wyżej mocno zalała działkę nr 61 powodując ogromne zniszczenia. Wtedy w głowach Państwa Zimoń narodziła się myśl, że trzeba umocnić strukturę działki wykorzystując kamień. Postanowienie to zostało wprowadzone w czyn i działka zaczęła się zmieniać. W celu umocnienia kaskad na działkę zostały przywiezione kamienie, które zostały wkomponowane w całość tworząc niepowtarzalny styl.

 

Kolejnym elementem zabezpieczającym skarpy przed obsuwaniem było posadzenie drzew i krzewów iglastych na najwyżej położonym terenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu skarpa jest zabezpieczona przez zsuwaniem korzeniami tych roślin. Utrzymują one ziemię w prawidłowym jej położeniu.

 

tekst: Bl. Łubkowska - st. instruktor ogrodnictwa

foto: K. Andryszczyk - członek OZ PZD

 

 

Facebook