Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Nadciągają mrozy - okryjmy rośliny

 Jeśli wierzyć synoptykom, nad Polskę nadciąga duże ochłodzenie. Nocą temperatura przy gruncie, miejscami może spaść nawet do - 20ºC. Jeżeli spadnie śnieg, nasze rośliny będą miały naturalną kołderkę, która zabezpieczy je na czas mrozów ale, jeśli śniegu nie będzie, koniecznie trzeba zabezpieczyć rośliny przed chłodem.

Wszystkie posadzone w tym roku drzewka i krzewy owocowe należy podsypać warstwą ziemi i trocin lub kory, żeby zabezpieczyć miejsce szczepienia przez mrozem. Krzewy owocowe szczepione na pniu należy owinąć warstwą grubej, białej agrowłókniny i zabezpieczyć pień przed złamaniem – czyli trzeba wbić dwa paliki i unieruchomić krzew. Okryjmy również winorośl – nie każda wytrzyma mroźne wiatry.
 
Podobnie postępujemy w przypadku drzew i krzewów ozdobnych. Formy szczepione na pniu, szczególnie róże, krzewuszki, irgi i żarnowce okrywamy kilkoma warstwami grubej, białej agrowłókniny i zabezpieczamy je przed złamaniem. Wszystkie posadzone w tym roku formy szczepione drzewek oraz rododendrony, azalie, hortensje, żarnowce, irgi, bukszpany, pierisy również otulamy kilkoma warstwami białej agrowłókniny. Pamiętajmy, że do okrywania roślin nie stosuje się folii.
 
Przed mrozem zabezpieczamy również miejsca, w których posadziliśmy tulipany i inne cebulowe oraz wrażliwe byliny tj.: ciemierniki i ubiorki wiecznie zielone. Warto wyłożyć na nie warstwę trocin lub kory albo gałązki roślin iglastych. 
Jeżeli posadziliśmy na grządkach zimowe odmiany czosnku czy cebuli i posialiśmy jesienią marchew, pietruszkę lub koper, trzeba zabezpieczyć je przed mrozem. Wystarczy rozłożyć 2-3 warstwy białej agrowłókniny lub słomianą matę.
 
Jeżeli na działce mamy zadołowane warzywa tj.: pory, selery czy skorzonerę, trzeba okryć je dodatkową warstwą słomy lub liści, żeby nie przemarzły. Taki zabieg wykonujemy również w miejscu przeznaczonym na rozsadnik. Wówczas gleba nie przemarznie zbyt głęboko i łatwiej nam będzie wykonać wiosenne prace.
 
Przy niepewnej i ciągle zmieniającej się pogodzie, trzeba na bieżąco sprawdzać prognozy pogody i systematycznie odwiedzać działkę. Może zdarzyć się, że opady śniegu będą obfite i zaistnieje konieczność usuwania śniegu z roślin, szklarni i chodników. Poza tym,  systematycznie trzeba dokarmiać ptaki. A kiedy mrozy już ustąpią i powróci wiosenna aura, trzeba będzie ściągnąć zimowe okrycia z naszych roślin, żeby się nie przegrzały.
 
 
Jadwiga Brzozowska
Instruktor ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów
 

Komentarze

Komentarz
Facebook