Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Miodowe Lato 2019 – Zarzeczewo

2019-08-14 10:27

W dniu 11 sierpnia 2019 roku na terenie Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Zarzeczewo odbyła się plenerowa impreza „Miodowe Lato 2019” poświęcona pszczołom, pszczelarzom i miodom. 

Organizatorzy podczas trwania imprezy zapewnili udział pięciu dwudziestoosobowym grupom w warsztatach. Jedną z takich grup byli instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej działającej w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy brali udział w następujących warsztatach:

- rośliny miododajne i ich znaczenie,

- budowanie gniazd dla pszczołowatych,

- zagrożenia, na jakie narażone są pszczołowate,

- życie rodziny pszczelej,

- właściwości miodu i produktów pszczelich połączone z degustacją wielu rodzajów miodów.

Warsztaty prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę z firmy ModraSova z Inowrocławia. Swoimi wykładami potrafili zainteresować wszystkich uczestników warsztatów, którzy w bardzo kreatywny sposób poszerzyli swoją wiedzę z zakresu pszczelarstwa.  

            Piękna, letnia, wakacyjna pogoda sprawiła, że do Zarzeczewa przyjechało bardzo wiele osób. Mogli oni oglądać ponad 50 stoisk, na których prezentowane były miody i inne wyroby pszczelarskie (np. świeczki), wyroby rękodzielnicze (hotele dla pszczołowatych, wyroby z wikliny, ręcznie robiona biżuteria, dziergane maskotki i rzeczy ręcznie szyte) czy sprzęt wykorzystywany w pszczelarstwie oraz kiermasz roślin miododajnych. Nie zabrakło również stoisk, których gospodarzami były panie z Kół Gospodyń Wiejskich mieszczących się na okolicznych wsiach i miasteczkach. Na swoich stoiskach częstowały bardzo smacznymi wyrobami regionalnymi. Dzięki nim żadna osoba nie opuściła wydarzenia z pustym brzuchem. Odwiedzający „Miodowe Lato 2019” mogli wziąć udział w wykładzie na temat „Produktów pszczelich wykorzystywanych w leczeniu chorób cywilizacyjnych, na którym mogli dowiedzieć się, jak produkty pszczele wpływają na zdrowie człowieka.

Imprezę tą odwiedziło bardzo dużo osób. Każdy przybyły na zorganizowany przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Zarzeczewo plener wychodził z zadowoloną miną. Organizatorzy bardzo mocno postarali się o to, aby atmosfera podczas spotkania była miła i spokojna oraz o to, żeby odwiedzający mogli zapoznać się z jak największą ilością informacji dotyczącą pszczół i pszczelarstwa.

 

 

 

Przygotowała:

mgr Blandyna Łubkowska

starszy instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD

redaktor współpracujący miesięcznika „działkowiec”

 

 

 

 

 

Facebook