Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Miejski Dzień Działkowca – Chełmża 2018

2018-10-01 11:07
Miejski Dzień Działkowca – Chełmża 2018 - Galeria 3

W dniu 21 września 2018 roku chełmżyńscy działkowcy obchodzili święto wszystkich działkowców „Miejski Dzień Działkowca”. Impreza odbyła się na terenie Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, położonego przy ulicy Bydgoskiej 7 w Chełmży. Na uroczystość tą zaproszonych zostało wielu gości: Prezes Polskiego Związku Działkowców – p. Eugeniusz Kondracki, Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Pan Piotr Gadzikowski, V-ce Dyrektor Biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Pani Anna Bołądź, Senator RP – Pan Przemysław Termiński, Starosta Powiatu Toruńskiego – Pan Mirosław Graczyk, Burmistrz Miasta Chełmży – Pan Jerzy Czerwiński, Radny Sejmiku Województwa – Pan Leszek Pluciński, Dyrektor Banku Spółdzielczego Brodnica – oddział Chełmża – Pan Krzysztof Zduński, Pan Leszek Konefał – I v-ce Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Leszek Konefał oraz Sekretarz Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Pan Czesław Kozikowski. Wśród zaproszonych gości byli również działkowcy użytkujący działki w pięciu rodzinnych ogrodach działkowych zlokalizowanych w Chełmży takich jak: „Postęp”, „Magnolia”, „Od nowa”, „Wodnik” i „Malinka”.

Część oficjalną rozpoczął prowadzący uroczystość – Pan Franciszek Kuczka, dając sygnał do wprowadzenia sztandarów Związkowych, następnie odśpiewano hymn państwowy i hymn Polskiego Związku Działkowców. Następnie przedstawiciele chełmżyńskich ogrodów złożyli na ręce Prezesa Okręgu p. Piotra Gadzikowskiego chleb dożynkowy i kosz z plonami działkowymi. Przygotowane zostały również małe chlebki, które zostały wręczone pozostałym zaproszonym gościom.

„Miejski Dzień Działkowca” to okazja do uhonorowania działkowców i sympatyków ruchu ogrodnictwa działkowego za wybitne zasługi dla rozwoju ogrodnictwa działkowego i działań na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Krajowy Zarząd PZD wyróżnił najwyższym odznaczeniem Związkowym:  „Za Zasługi dla PZD” Pana sierż. szt. Aleksandra Biłka Dzielnicowego Komisariatu Policji w Chełmży oraz „Złotą Odznaką Zasłużonego Działkowca” działkowców z chełmżyńskich ogrodów. Wszystkie odznaczenia wręczył Prezes Okręgu PZD – p. Piotr Gadzikowski. Następnie Prezes Okręgu uhonorował działkowców srebrną i brązową odznaką „Zasłużonego Działkowca”. Kolejnym wyróżnieniem było wręczenie dyplomów gratulacyjnych dla działkowców wyróżniających się zaangażowaniem w rozwój ogrodnictwa działkowego na terenie Chełmży.

Po wręczeniu wszystkich odznaczeń i wyróżnień głos zabrali zaproszeni goście. Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski podkreślał, że to właśnie działkowcy stanowią trzon ponad 120-letniej tradycji ogrodnictwa działkowego i to dzięki ich determinacji udało się odeprzeć kilkukrotne próby likwidacji Polskiego Związku Działkowców. Wskazał na potrzeby wsparcia ogrodów działkowych przez samorządy lokalne w niezbędnych dla ROD inwestycjach. Dużą rolę mają w tym względzie kolegia prezesów, powołane właśnie w celu zacieśniania współpracy z lokalnymi przedstawicielami władz. Dodał również, że działkowcy jako obywatele polscy powinni wziąć udział w wyborach samorządowych i podkreślił, że Polski Związek Działkowców jest apolityczny. W pozostałych wystąpieniach podkreślano rolę ogrodnictwa działkowego zarówno pod względem propagowania zdrowego stylu życia, czy międzypokoleniowej współpracy, jak i niezastąpionych walorów dla polepszania jakości środowiska w Chełmży.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście oraz działkowcy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełbasina. Zebrani mogli rozkoszować się cudownymi smakami przygotowanych potraw, skosztować lokalnych wyrobów oraz posmakować przygotowanych przez panie smacznych ciast.

Po raz kolejny uroczystość „Miejskiego Dnia Działkowca” w Chełmży udowodniła, że nasze środowisko potrafi docenić wspólne dokonania i wspaniale integruje się podczas imprez związkowych. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania prowadząc uroczystość bardzo sprawnie i w miłej atmosferze.

 

 

 

Przygotowała:

mgr Blandyna Łubkowska

Instruktor ds. ogrodnictwa OR PZD

Redaktor współpracujący miesięcznika „działkowiec”

 

 

 

 

 

Facebook