Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Maj na działce

 

 

- Na początku, a najpóźniej do połowy miesiąca wysiewać wprost do gruntu rzodkiewkę, najlepiej w odmianach: Tetra Iłówiecka, gruntowa Szkarłatna z Białym Końcem, późne odmiany marchwi (Perfekcja, Bercoro, Nord, Amager) na przechowanie zimowe, cząber ogrodowy, cebulę na dymkę (bardzo gęsto) oraz szpinak nowozelandzki, zastępujący w lecie i aż do mrozów szpinak zwyczajny.- Do połowy miesiąca płytko sadzić rozsadę cebuli.

- Między 10 a 15 maja wysiewać fasolę szparagową i na suche ziarno tyczkową i karłową, ogórki, dynię, kabaczki, cukinię, kukurydzę cukrową. Późniejszy siew fasoli na suche ziarno sprawi, że strąki nie zdążą dojrzeć.

- Od połowy maja wysiewać wprost do gruntu cykorię sałatową na korzenie do zimowego pędzenia oraz buraki ćwikłowe i średniowczesne odmiany marchwi Lenka i Nantejska na zimowe przechowanie. Na rozsadniku zaś w tym terminie wysiewać sałatę kruchą, jarmuż i brokuły włoskie, poziomki na sadzenie w końcu lata, a pod koniec miesiąca endywię zimową na zbiór późnojesienny (zastąpi sałatę).

 - Od połowy miesiąca wysadzać rozsadę selerów korzeniowych i naciowych, pomidorów, papryki, oberżyny czyli bakłażanów, szpinaku nowozelandzkiego, a także przygotowanych w doniczkach w kwietniu ogórków, cukinii i kukurydzy. Zakładać grzędy (na słomie) i wysadzać grzybnię pierścieniaka.

- Dla przyspieszenia i uzyskania lepszej jakości zbiorów pomidorów i ogórków zastosować osłony - niskie tunele foliowe.

- Przez cały maj wysiewać do gruntu: koper, pietruszkę naciową, a na rozsadniku głąbiki krakowskie oraz średniopóźne i późne odmiany sałaty masłowej: Bauceńską, Dippego, Cud Voorburgu i Nochowską.

- Przez cały miesiąc wysadzać rozsadę porów, siedmiolatki, szczypiorku.

 - Przerywać zagęszczone siewki warzyw korzeniowych, sałaty, skorzonery, a pod koniec miesiąca ogórków.

- Zasilać pogłównie (w czasie wegetacji) azotem rośliny z wcześniejszego siewu, a rozsady przynajmniej po 10-14 dniach od wysadzenia.

- Zasilać drzewa i krzewy owocowe nawozami azotowymi, a nawet mieszankami Fructus i Azofoska, o ile nie zastosowano nawożenia wczesną wiosną lub dano je w niedostatecznej ilości.

- Obserwować pilnie drzewa i krzewy owocowe i w razie zauważenia oznak chorobowych lub szkodników zwrócić się bezzwłocznie po radę do inspektora ochrony roślin.

- W czasie suszy obficie podlewać drzewka i krzewy sadzone jesienią i wiosną.

 - Opryskiwać truskawki przeciw najgroźniejszej chorobie - szarej pleśni - Euparenem lub Sadoplonem. Ważny jest trzykrotny oprysk, na początku kwitnienia, na początku pełni i pod koniec kwitnienia.

- Sadzić drzewa i krzewy iglaste, ale tylko z dobrze zabezpieczoną bryłą ziemi.

- Na początku maja sadzić bulwy mieczyków.

- Wysiewać do gruntu kwiaty jednoroczne: smagliczkę, nagietki, groszek pachnący, klarkię, godecję, dimorfotekę, łubin, portulakę, rezedę, nasturcję, kocanki, wilec czyli ipomeę, cynie.

- Od połowy maja wysiewać na rozsadniku malwy i dzwonki.

- Po przejściu przymrozków majowych wysadzać do gruntu wrażliwe na niskie temperatury kwiaty jednoroczne: żeniszek, begonię, gaillardję, lobelię, petunię, szałwię, cynie, aksamitki, statice oraz podzielone karpy dalii.

- Nieco wcześniej można sadzić bardziej odporne na niskie temperatury lwie paszcze, astry, goździki Chabaud, lewkonię, werbenę.

- Usuwać zakażone wirusem tulipany. Choroba objawia się wyraźnymi, jasnozielonymi smugami na liściach lub ciemniejszymi od barwy kwiatów smugami na płatkach. Jest bardzo groźna. Usuwać należy ostrożnie całe rośliny wraz z otaczającą cebulę ziemią.

- Założyć pryzmę kompostową, składając na niej chwasty, resztki roślinne, nawozy naturalne, zmiotki, odpadki kuchenne, torf, itp. Będzie to niezastąpiony nawóz organiczny.

 

 

 

Facebook