• Slider 15

Maj 2024

Porady ogrodnicze – Maj  

 1. Rośliny ozdobne.
 2. na początku miesiąca

- zwracamy uwagę na dokładne pielenie bylin z chwastów,

- do gruntu wysadzamy bulwy mieczyków, przed sadzeniem warto je zaprawić środkiem grzybobójczym, by zapewnić gniciu.

- wysiewamy wprost do gruntu ostatnie rośliny jednoroczne,

- można przystąpić do wysadzania do gruntu rozsad kwiatów jednorocznych do skrzynek lub na rabaty w ogrodzie,

 1. w połowie miesiąca

- wegetację kończą byliny o drobnych cebulach: śnieżnik, cebulica, szafirek, szachownica, krokusy. Liście zasychają a cebule wchodzą w stan spoczynku letniego. Jest to odpowiedni czas na wykopywanie cebul w celu ich przesadzenia.

- z rabat usuwamy rośliny porażone przez wirusy. Przekwitające kwiaty tulipanów należy ogławiać, czyli usunąć związek owocostanu na szczycie łodygi.

- wysadzamy karpy dalii. Wymagają one żyznej, wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Karpy można dzielić na części przed sadzeniem.

- sadzimy kłącza pacioreczników. Na rabatach sadzimy je w rozstawie 100 x 75 cm, lub w dużych donicach.

 1. przez cały miesiąc

- rozmnażamy byliny przez podział. Najlepszą porą do dzielenia i rozsadzania bylin jest okres wilgotnej i pochmurnej pogody.

 

 1.  
 2. na początku miesiąca

- należy zasilić rośliny sadownicze nawozami. W tym momencie bardzo ważny jest azot. Niedokarmione w tym okresie drzewa zrzucają wiele zawiązków, co wpływa na obniżenie plonu.  

 1. w drugiej połowie miesiąca

- po przekwitnięciu należy przyjrzeć się drzewom, czy nie wymagają oprysku na mszycę,

- na młodych drzewkach należy rozpocząć formowanie korony

 1. przez cały miesiąc

- w razie suchy w maju należy pamiętać o podlewaniu drzew sadowniczych, Podlewania wymagają zwłaszcza rośliny nowo posadzone.

- jeśli nie zdążyliśmy przeszczepić drzew wcześniej można to jeszcze zrobić w maju, ale należy wykorzystać inną metodę szczepienia. W maju udaje się tylko szczepienie za korę. Aby ten zabieg się udał konieczne jest zachowanie zrazów do szczepienia w stanie spoczynku.

 

 1.  
 2. początek miesiąca

- można sadzić rozsadę pomidora, papryki czy ogórka pod osłonami,

- w pierwszej połowie miesiąca wysiewamy marchew na zbiór jesienny oraz do przechowywania, a także buraki ćwikłowe na zbiór jesienny i wczesne spożycie.

- można już wysiać koper ogrodowy.  

 1. w drugiej połowie miesiąca

- po 10 – 15 maja wysiewamy nasiona roślin ciepłolubnych: fasoli na suche nasiona, fasoli szparagowej tycznej i karłowej, dyni makaronowej, ogórka, dyni olbrzymiej, kukurydzy cukrowej i pękającej.

- wysadzamy rozsadę selerów naciowych i korzeniowych, kalafiora i brokułu na zbiór w lipcu i sierpniu, letnią sałatę, brukselkę, późniejsze odmiany kapusty głowiastej.

- bardzo ważne w sadzeniu warzyw z rozsady jest ich wcześniejsze zahartowanie. Zabieg ten rozpoczynamy na 7 – 10 dni przed ich sadzeniem do gruntu.

 1. w końcu miesiąca

- wysadza się do gruntu rozsadę warzyw o najwyższych wymaganiach termicznych: paprykę, oberżynę, karczoch. W tym terminie można także sadzić rozsadę melona i arbuza.

 1. przez cały miesiąc

- można sadzić rozsadę pora, siedmiolatki, szczypiorku, sałaty masłowej,

- w odstępach 10 – 14 dniowych siejemy rzodkiewkę,

- należy pamiętać o systematycznym odchwaszczaniu warzyw,

- należy dbać o odpowiednią wilgotność gleby. 

 1. Ochrona roślin.
 2. początek miesiąca

- na kwitnących wiosną drzewach żerują owady. Kwiaty jabłoni i śliwy odwiedzane są przez owocnice. Owocnice odżywiają się pyłkiem i nektarem, aby następnie złożyć jaja. O obecności owocni możemy się przekonać zawieszając w koronach białe tabliczki lepowe. Zwalczanie powinno zostać przeprowadzone po zakończeniu kwitnienia.

- w pierwszej połowie maja bez trudu dostrzec można efekty działania kwieciaków: jabłkowca i gruszowca,

- na pąkach malin mogą występować: kwieciak malinowiec oraz kistnik malinowiec. Obydwa chrząszcze należy systematycznie usuwać z krzewów, strząsając je na podstawioną plastikową tackę, wysmarowaną czymś lepkim utrudniającym chrząszczom ucieczkę, lub na położoną pod krzewem płachtę, z której chrząszcze należy pozbierać.

- na krzewach porzeczek bez trudu dostrzeżemy pąki zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowca. Pąki są nabrzmiałe, o wiele większe od normalnych. Porażone pąki należy jak najszybciej usunąć.

 1. przez cały miesiąc

- wilgotna pogoda w okresie kwitnienia drzew zwiększa zagrożenie brunatną zgnilizną drzew pestkowych oraz drobną plamistością liści. Zwalczanie chorób należy przeprowadzić w okresie kwitnienia oraz bezpośrednio po kwitnieniu,

- należy zwrócić uwagę na mszyce, szczególnie na bobie, koprze oraz jabłoni i śliwie.