Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Kwiecień

kwiecień na działce

Kwietniowe prace na działce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.       Zeschniętą ziemię, która już się nie rozmazuje i nie lepi do narzędzi, należy  płytko przekopać lub głębiej znorkrosować, zasilić nawozami i zaraz zagrabiać, aby nie dopuścić do tworzenia się brył i strat wody z głębszych warstw. Jeśli przeprowadzono zabiegi jesienne, głębokie kopanie zalecane jest tylko na glebie ciężkiej.

2.       Jak najwcześniej przygotować rozsadnik. Jeżeli jesienią nie stosowano obornika, wierzchnią warstwę ziemi trzeba wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem. Konieczne nawożenie mineralne.

3.       Wprost do gruntu w pierwszej połowie kwietnia sieje się szpinak, groch na zielone ziarno, bób, pietruszkę korzeniową i naciową, marchew wczesną i średniowczesną (nie na przechowanie zimowe), koper (może być wsiewką w pietruszce i marchwi), rzodkiewkę, pory, skorzonerę, sałatę rzymską, sałatę liściową (rozetową), rzodkiew letnią, sałatę masłową i kruchą, pasternak; w drugiej dekadzie miesiąca, po ogrzaniu się ziemi - cebulę, buraki ćwikłowe (do zużycia w lecie i jesienią), słonecznik, soję.

4.       W pierwszej połowie miesiąca sadzi się czosnek, dymkę, rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białej, kalafiorów oraz karpy szparagów, w drugiej - pory, a pod koniec - cebulę, brokuły.

5.       Na rozsadniku w pierwszej połowie kwietnia wysiewa się średnio-wczesne odmiany sałaty masłowej i kalarepy, sałatę kruchą, rzymską, rozetową, głąbiki, kapusty średniowczesne, szczypiorek, siedmiolatkę, szparagi, w drugiej zaś - późną sałatę masłową, późne kapusty, brukselkę, brokuły.

6.       W mieszkaniu - do skrzynek i doniczek w pierwszych dniach kwietnia wysiewa się pomidory karłowe, a około dwudziestego - ogórki, cukinię, kabaczki i kukurydzę cukrową.

7.       Dla przyspieszenia zbiorów warzyw wiosennych takich jak: marchew, pietruszka naciowa, sałata, rzodkiewka, szpinak, należy stosować osłony i folii perforowanej oraz niskie tunele foliowe. Tunele można też ustawiać na zagonie wczesnych odmian truskawek, przez co uzyskuje się plony wcześniej o 7-10 dni.

8.       Wprost do gruntu wysiewa się kwiaty jednoroczne: groszek pachnący, smagliczkę (Alyssum), nagietki, chaber, klarkię, kosmos, ostróżkę letnią, dimorfotekę, pozłotkę (Eschscholtzia), godecję, słonecznik ozdobny, ubiorek (Iberis), kochię, maciejkę, nemofilę, nigelię, mak i rezedę.

9.       Na rozsadniku zaś, osłoniętym po bokach deskami, w połowie kwietnia sieje się astry, cynie, aksamitkę (prowadzone z rozsady kwitną wcześniej i obficiej, a także bardziej okazale).

10.   Rozmnaża się i sadzi do gruntu byliny kwitnące latem i jesienią.

11.   Wysadza w końcu kwietnia bulwocebule mieczyków.

12.   Po przejściu silniejszych przymrozków z róż usuwa się zimowe okrycie, a gdy nabrzmieją pączki, przeprowadza cięcie niezbędne dla dobrego rozwoju krzewów i kwitnienia.

13.   Trzeba zakończyć cięcie drzew i krzewów.

14.   Jak najwcześniej sadzić drzewka i krzewy owocowe oraz ozdobne, obficie je podlewając oraz przycinając części nadziemne.

15.   Co 2 lub 3 lata nawozami naturalnymi, a co roku mineralnymi nawozi się drzewa i krzewy. Najlepiej używać gotowych mieszanek.

16.   Przeprowadzać odpowiednie zabiegi ochrony drzew i krzewów.

17.   Jak najwcześniej zasilić pogłównie i motyczkować ozdobne rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, itp. oraz warzywa wieloletnie: rabarbar, szczaw, siedmiolatkę, szczypiorek i warzywa ozime - szpinak, sałatę.

18.   Po grabieniu zimowej ściółki odchwaścić międzyrzędzia truskawek, płytko spulchniając ziemię. Gdy gleba jest mało żyzna i lekka lub była słabo nawożona przed sadzeniem roślin, to w II i III roku owocowania zasilić je pełną dawką nawozów mineralnych.

19.   Zakładamy trawnik, przygotowując starannie ziemię i nawożąc ją obficie kompostem i nawozami mineralnymi. Najlepiej siać - gęsto! - gotowe mieszanki trawnikowe, 30 do 40 gramów nasion na 1 m2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Róże na działce.

 

 

  Gdy minie fala silniejszych przymrozków, wiosenne prace przy różach rozpoczyna się od usunięcia liści, ułożonych jesienią na kopczykach z ziemi. Po kilku, czy kilkunastu dniach, zwykle na początku kwietnia, w dzień bezsłoneczny, ostrożnie, by nie uszkodzić pędów, rozgarnia się kopczyki.
Z przycięciem róż nie należy się spieszyć lecz poczekać, aż dobrze nabrzmieją pączki i można ocenić stan przemarznięcia pędów w czasie zimy.

  Róże krzaczaste wielkokwiatowe najpierw należy prześwietlić, usuwając tuż przy ziemi wszystkie pędy słabe, cienkie, suche, chore, uszkodzone i wadliwie rozmieszczone, czyli krzyżujące się i psujące kształt krzewu.
Gdyby róże nie były cięte w poprzednich latach, co właściwie jest niedopuszczalne, trzeba by usunąć także pędy starsze od dwuletnich. Pozostawia się tylko kilka najsilniejszych młodych pędów, zdolnych do bujnego kwitnienia i jeszcze je skraca.

  Sposób cięcia zależy od siły wzrostu krzewu. Róże słabo rosnące lub sadzone jesienią przycina się krótko, pozostawiając na pędzie 2-3 oczka (czyli pączki), licząc od dołu.
Jest to tak zwane silne cięcie. Pędy róż średnio rosnących (większość odmian) skraca się o połowę, silnie rosnących - o 1/3 do 1/4. Ilość pozostawionych wtedy oczek będzie różna, zależnie od długości pędów, a więc siły wzrostu.

  U róży pnącej wycina się także pędy martwe, słabe, uszkodzone i wyraźnie wadliwie rozmieszczone oraz pędy stare. W pozostawionych gałązkach obcina się tylko części przemarznięte oraz części wystające znacznie poza kształt krzewu, a więc psujące jego pokrój.
Silne cięcie osłabiłoby roślinę i wpłynęło na zmniejszenie ilości kwiatów.

  Cięcia powinny być przeprowadzone ostrym nożem lub sekatorem, aby nie miażdżyć gałązek. Tnie się zawsze poziomo, a nie ukośnie i około 0,5 cm nad oczkiem położonym na zewnętrznej stronie pędu (ze względu na kształt krzewu, a także prawidłowy wzrost)

 

 

 

 

Komentarze

Komentarz
Facebook