Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Krajowe Dni Działkowca 2019.

2019-09-09 16:25

Największe święto polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego – Krajowe Dni Działkowca, odbyły się w sobotę, 7 września w hotelu „Sangate” w Warszawie. W uroczystościach wzięło udział prawie 300 osób – przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Krajowej Rady PZD, Krajowej Komisji Rewizyjnej, a także reprezentanci 26 okręgów PZD, członkowie zarządów ROD, zasłużeni działkowcy oraz uczestnicy konkursów krajowych.

   

Coroczne święto to wyraz solidarności całego środowiska i wyraźny znak, że idea ogrodnictwa działkowego jest wciąż żywa. To także forma podziękowania działkowcom za ich ciężką pracę oraz zaangażowanie włożone w budowanie społeczności działkowej i propagowanie ogrodnictwa.

  

Tegoroczne uroczystości oficjalnie rozpoczął prezes Polskiego Związku Działkowców – Eugeniusz Kondracki witając wszystkich gości. Następnie wprowadzono poczty sztandarowe. Za sztandarem Krajowej Rady PZD maszerowały poczty z 13 okręgów PZD: Kalisza, Legnicy, Piły, Łodzi, Małopolski, Opolskiego, Podlaskiego, Śląskiego, Pomorskiego, Toruńsko-Włocławskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Wrocławia i Zielonej Góry. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów odśpiewano hymn narodowy oraz hymn PZD – „Zielona Rzeczpospolita”.

Następnie trzyosobowa delegacja z prezesem okręgu śląskiego Józefem Noskim na czele wręczyła prezesowi PZD chleb dożynkowy. Po czym symbolicznymi chlebkami dożynkowymi dzielono się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.

    

Po podzieleniu się dożynkowym chlebem prezes Eugeniusz Kondracki zwrócił się do zebranej publiczności.

„Ruch ogrodnictwa działkowego powstał pod koniec XIX wieku, jednak potrzebę istnienia ogrodów widziano już w 1824 roku – wtedy właśnie powstał jeden z najstarszych ogrodów – Ogród w Koźminie Wielkopolskim, którym w tym roku świętował jubileusz 195-lecia. Nasza tradycja jest długa – jesteśmy największą organizacją w Polsce. Niezależną i samodzielną. Ogrody zielone to nie tylko działki – to zielone płuca miast i miasteczek, które są bardzo potrzebne społeczeństwu. Te ponad 40 tysięcy hektarów, które tworzą zielone oazy w całej Polsce odgrywa też znaczącą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Może jesteśmy kroplą, ale jak wiadomo kropla drąży skałę. Dziś naszym celem jest nie tylko zachowanie tego co mamy, ale także dalszy rozwój. Zapotrzebowanie na działki jest bardzo duże. Wielu młodych ludzi na dorobku nie stać na wczasy na ”RODOS”,  trzeba starać się aby to przysłowiowe „RODOS” mieli na miejscu, w ogrodach działkowych. To zadanie dla wszystkich, by rodzinne ogrody rozwijać ” – powiedział prezes Eugeniusz Kondracki.

   

W swoim dalszym wystąpieniu prezes poruszył też istotną kwestię otwierania się ogrodów na społeczności lokalne. Mówił również o szerokiej współpracy Związku i ogrodów z samorządami,  i jak podkreślał liczy na dalszą owocną i jeszcze lepszą współpracę.

Następnie głos zabrała Izabela Stelmańska, reprezentująca marszałka województwa mazowieckiego – Adama Struzika, która odczytała list od marszałka. Marszałek Struzik dziękował wszystkim działkowcom za ich pracę i trud wkładany w codzienną pielęgnację działek. Docenił także znaczenia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.  Podkreślił również zbawienny wpływ ogrodów na środowisko. Na koniec życzył wszystkim działkowcom radości i zadowolenia z pracy na działkach połączonego z przyjemnym wypoczynkiem.

Do gości zwrócił się również przewodniczący Rady Miasta Częstochowa – Zdzisław Wolski. W swoim wystąpieniu podkreślał dobrą wieloletnią współpracę z działkowcami. Dodał, że władze Częstochowy doskonale rozumieją i doceniają funkcję ogrodów działkowych oraz potrzebę ich rozwoju. Zadeklarował, że dalsza pomoc ze strony miasta będzie kontynuowana.

Gratulacje z okazji najważniejszego święta działkowców przesłała w specjalnym liście także wicemarszałek Sejmu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska. W miłych słowach pani Marszałek podkreślała piękne idee i wartości jakie prezentują działkowcy.  Wyraziła swoją wdzięczność za to, że pielęgnując swoje ogródki niczym swój własny dom działkowcy dbają o to, aby takie wartości jak solidarność, życzliwość i pomoc międzyludzka były wciąż żywe.  Zapewniła także o swojej o sympatii i uznaniu dla ogrodów działkowych i PZD.

Podczas tegorocznych Krajowych Dni Działkowca po raz pierwszy w historii PZD wyróżniono zasłużonych, długoletnich prezesów Zarządów ROD. Specjalnie zaprojektowaną statuetką i dyplomami uhonorowano 24 prezesów ROD, którzy w tym roku zakończyli swoją wieloletnią działalność.

Eugeniusz Kondracki zwracając się do laureatów mówił o tym, że to właśnie dzięki takim ludziom ogrody się rodziły. Osobom, które nie szczędziły sił i z pełnym poświęceniem i determinacją pracowali na rzecz ogrodów i społeczeństwa. I za tę pracę i trud należą się słowa uznania i wielkie podziękowania.

Znaczącym i doniosłym wydarzeniem podczas uroczystości z okazji Krajowych Dni Działkowca jest uhonorowanie najbardziej zasłużonych działkowców i działaczy odznaczeniami związkowymi przyznanymi przez Krajowy Zarząd PZD.

Złotą odznakę ”Zasłużony działkowiec” otrzymało 13 najbardziej zaangażowanych w pracę na rzecz ogrodów działkowców. Odznaką „Za zasługi dla PZD” wyróżniono 11 osób, a medalem z okazji 120-lecia odznaczono 14 działkowców.

 

Istotnym i ważnym elementem uroczystości jest wystawa plonów i koszy dożynkowych. Nie inaczej było i w tym roku. Swoimi pięknymi kompozycjami pochwali się działkowcy Okręgów z: Legnicy, Piły, Lublina, Szczecina, Śląskiego, Sudeckiego, Świętokrzyskiego, Pomorskiego, Toruńsko-Włocławskiego i Wrocławia.

   

 

Tradycyjnie, jak co roku podczas Krajowych Dni Działkowca rozstrzygnięto krajowe konkursy.

 „Na przestrzeni lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie udziałem w konkursach. To bardzo cieszy. Należy zauważyć, że konkursy działkowe to nie tylko rywalizacja, to także wykorzystywanie ich w celu popularyzacji ogrodnictwa działkowego i promocji Rodzinnych Ogrodów Działkowych wśród społeczności lokalnych. Tegoroczne lustracje konkursowe pokazują wysoki poziom pod względem zagospodarowania oraz funkcjonalności jaki reprezentują ogrody oraz same działki” –  powiedział Józef Noski, przewodniczący Krajowej Komisji Konkursowej, prezes okręgu śląskiego PZD.

Tytuł „Najlepszy Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019” otrzymały ex aequo:

– ROD „Pod lasem” w Białej Podlaskiej

– ROD „Pod Kasztanami” w Żorach.

Zwycięzcom prezes Związku Eugeniusz Kondracki wręczył puchar, dyplom, tablicę okolicznościową oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych.

 

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców postanowił również, że Laureatami konkursu z tytułem „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019 zostaje 10 ROD, wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymało 9 ROD, a wyróżnienia specjalne trafiły do 4 ogrodów.

 

Pełną listę laureatów, wyróżnionych i nagrodzonych wyróżnieniami specjalnymi  [zobacz tutaj]

Przyznano także nagrody w konkursie „Wzorowa Działka Roku 2019”. Laureatami konkursu, których działki otrzymały tytuł „Wzorowa Działka Roku 2019” zostało 20 działek. Krajowy Zarząd PZD przyznał również 11 wyróżnień.

Pełną listę nagrodzonych w konkursie "Wzorowa Działka Roku 2019" [zobacz tutaj]

Po uhonorowaniu wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych raz jeszcze do zebranych zwrócił się prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

„Dziękuję za to, że dziś tutaj jesteście i wspólnie możemy świętować. Dziękuję za waszą codzienną pracę w ogrodach, za działalność w Związku. Tworzymy jedną, wielką świadomą rodzinę. Wiemy jakie cele nam przyświecają, dokąd idziemy i co chcemy osiągnąć. Póki jesteśmy razem zawsze będziemy potrafili działać na rzecz rozwoju i dalszego istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych” – zakończył prezes PZD.

Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert zespołu Bene, którego akompaniament towarzyszył zebranym podczas całej uroczystości. Przy rytmach znanych i lubianych utworów goście ruszyli na parkiet. Następnie wszystkich zaproszono na wspólny obiad, gdzie w miłej atmosferze rozmawiano, dyskutowano i wymieniano doświadczenia na wiele tematów bliskim działkowcom.

 

Tekst: Emilia Chmielińska

 
 
 
 
 
Facebook