W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl
Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.
Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD
Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl
Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl
Dynamicznie rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna wymusiła wprowadzenie w PZD szczególnych rozwiązań prawnych, mających na celu zapewnienie ciągłości pracy wszystkich struktur Związku.
Pracę jednostek PZD w czasie drugiej fali epidemii regulują:
- Uchwała nr 311/2020 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27.10.2020 w sprawie organizacji pracy w biurach jednostek organizacyjnych PZD w związku z obowiązującym stanem epidemii (ze zm.)
- Zarządzenie nr 27/2020 Prezesa PZD z dnia 30.10.2020 w sprawie wprowadzenia systemu pracy hybrydowej w Biurze Jednostki Krajowej PZD.
Przedmiotowe dokumenty mają na celu dostosowanie systemów pracy biur do panującej sytuacji epidemiologicznej, umożliwiając Prezesom Okręgów, w zależności od potrzeb, utrzymanie funkcjonowania biura w formie stacjonarnej lub wdrożenie jednego z dwóch mechanizmów: zdalnego lub hybrydowego.
Krajowa Rada PZD na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2020 r. zapoznała się z informacją dotyczącą organizacji pracy biur okręgów PZD i biura Jednostki Krajowej PZD począwszy od 2.11.2020 r. i stwierdza, że dzięki wprowadzonym regulacjom wszystkie struktury PZD funkcjonują w sposób nieprzerwany.
W Jednostce Krajowej realizowany jest system pracy hybrydowej, zgodnie z którym rotacyjnie w okresach tygodniowych część załogi pracuje zdalnie, a część na miejscu w biurze.
Małe Okręgi utrzymały pracę stacjonarną: w Bydgoszczy, w Częstochowie, w Elblągu, w Gorzowie Wlkp., w Kaliszu, w Koszalinie, w Legnicy, w Lublinie, Łódzkim, w Pile, w Słupsku, w Świętokrzyskim i we Wrocławiu. Do 13 listopada br. bez zmian funkcjonowało biuro Okręgu Toruńsko-Włocławskiego, a w okresie 23-27.11.2020 biuro w Okręgu Podkarpackim.
Praca zdalna realizowana była w 2 Okręgach PZD: Podlaskim i Sudeckim. Dodatkowo w wybranych terminach w Małopolskim, Podkarpackim, Pomorskim i Zielonej Górze.
Na system hybrydowy, stosownie do zaleceń Krajowego Zarządu PZD zdecydowały się duże Okręgi. Stale w tym trybie pracowały: Okręg Mazowiecki, Opolski, w Poznaniu, Szczecinie, Śląski, Warmińsko-Mazurski; od 16.11.2020 r. również Okręg Toruńsko-Włocławski, a od 23.11- Okręg Małopolski, Pomorski i w Zielonej Górze.
Pojedyncze Okręgi zmieniały organizację pracy w zależności od potrzeb i sytuacji kadrowej, jednak zdecydowana większość utrzymała systemy wprowadzone na początku listopada br., co oznacza, że wdrożone mechanizmy się sprawdzają, zapewniając nieprzerwane funkcjonowanie i ciągłość pracy.
We wszystkich biurach Okręgowych Zarządów oraz biurze Jednostki Krajowej PZD utrzymywany jest ścisły reżim sanitarny, z zastosowaniem niezbędnych środków mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i interesantom, w tym członkom organów ROD i działkowcom.
Krajowa Rada uznaje, że wszystkie Okręgi i Jednostka Krajowa PZD zastosowały się do wprowadzonych rozwiązań prawnych. Dzięki podejmowanym działaniom uniknięto paraliżu biur poszczególnych jednostek Związku, pomimo stwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19 u części pracowników i działaczy pracujących społecznie.
Krajowa Rada uznaje za istotne utrzymywanie dobrej komunikacji Okręgów PZD z Jednostką Krajową, co pozwoli na odpowiednią i szybką reakcję w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów.
Ocenę funkcjonowania biur Okręgów PZD i jednostki krajowej PZD w okresie epidemii COVID-19 oraz zalecenia dla Okręgów Krajowa Rada PZD zawarła w Uchwale nr 10/VII/2020 z dnia 3 grudnia 2020 r.
Krajowa Rada
Polskiego Związku Działkowców
3 grudnia 2020 r.