Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Kiedy i jak zabezpieczać rośliny przed mrozem

2017-11-21 15:13

Rośliny wrażliwe na mrozy dzielimy na kilka grup. Pierwsze to byliny nie zimujące w gruncie, których części podziemne należy wykopać przed nadejściem mrozów. Druga grupa to byliny wrażliwe na niskie temperatury, ale pozostające na rabatach na okres zimowy. Ostatnią grupę stanowią wrażliwe na mrozy drzewa i krzewy, które wymagają osłaniania przed mrozem.

Wykopywanie karp i cebul

Na przełomie września i października lub tuż po pierwszych przymrozkach należy wykopać części podziemne (kłącza, karpy lub cebule) – dalii, mieczyków, pacioreczników, acidantery, błonczatki, zefirantu, begonii bulwiastej, krokosmii, galtonii, tygrysówki, neriny lub eukomisu. Do tego celu należy użyć wideł i podważyć nimi delikatnie całą roślinę, tak aby nie uszkodzić części podziemnej. Całość należy wyciągnąć i otrząsnąć z ziemi. Łodygi odcinamy kilka (np. u mieczyków) lub kilkanaście cm (np. u dalii) nad częścią podziemną. Sprawdzamy, czy w części podziemnej nie ma uszkodzonych, chorych lub zgniłych fragmentów (wówczas należy je usunąć), a te które będziemy chcieli przechować umieszczamy w środku grzybobójczym (sporządzonym wg instrukcji na opakowaniu). Po kilku dniach wkładamy je do ażurowej skrzynki wypełnionej trocinami, piaskiem lub torfem. Przechowujemy do kwietnia lub połowy maja w przewiewnym, suchym miejscu w temperaturze ok. 5-10° C.

Osłanianie rabat i grządek

Rabaty z bylinami wrażliwymi na mrozy osłaniamy późną jesienią stroiszem z drzew iglastych, czyli np. gałązkami jodłowymi albo warstwą kory. Dla wrażliwych bylin i rozsady warzyw niebezpieczne są  także majowe przymrozki – tzw. Zimna Zośka oraz zimni ogrodnicy. Jeśli zapowiadane jest ochłodzenie, rabaty i grządki, na których rośliny rozpoczęły już wegetację należy osłonić cienką, białą agrowłókniną. Trzeba jednak pamiętać o tym, by po nastaniu ocieplenia lub w ciągu słonecznego dnia okrycie zdjąć lub je rozchylić.

 

Krzewy

Zimozielone krzewy (np. różaneczniki), wrażliwe na mrozy odmiany róż lub krzewy liściaste (np. budleja, hortensja ogrodowa) osłaniamy tuż przed nadejściem mrozów agrowłókniną, matami słomianymi lub falistą tekturą. Wiele delikatnych odmian róż wymaga kopczykowania, czyli usypania wokół rośliny kopczyka z ziemi i okrycia warstwą liści. Podobnie jak w przypadku osłaniania rabat bylinowych, okrywy z krzewów zdejmujemy lub rozchylamy wiosną, gdy tylko zrobi się cieplej, aby nie doprowadzić do przegrzania roślin.

Osłanianie donic

Duże donice lub skrzynie, w których na działce uprawiamy krzewy bądź byliny przed nadejściem mrozów skupiamy w zacisznym miejscu, np. przy ścianie altany. Aby zabezpieczyć uprawy w donicach przed zimnem, stawiamy pojemniki na tarasie na podstawie ze styropianu. Grupę donic otulamy z każdej strony agrowłókniną.

Bielenie pni drzew owocowych

Pod koniec zimy i wczesną wiosną różnica temperatur między dniem i nocą bywa dość duża. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać i w ciągu dnia rozgrzewa korę na pniach drzew owocowych. Pod wpływem zimna w nocy kora pęka. Aby nie dopuścić do powstania takiego zjawiska, pnie i konary drzew owocowych (jabłoni, grusz, czereśni, wiśni) bielimy używając rozpuszczonego w wodzie wapna palonego. Bielenie przeprowadzamy pod koniec grudnia lub na początku stycznia i powtarzamy najpóźniej w połowie lutego.

 

MW

 

 

 

Facebook