Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Kalendarz prac na maj, czyli jakie prace warto wykonać na działce.

2020-05-08 10:15

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Rośliny zaczynają obficie kwitnąć dając rozkosz naszym zmysłom. Przy tak pięknych widokach, zapachach i smakach nie można zapomnieć o pracach, które należy wykonać na działce w tym pięknym miesiącu. 

Kalendarz prac na maj, czyli jakie prace warto wykonać na działce.

 

Rośliny ozdobne

W maju kwitną tulipany. Należy przyglądać się strukturze i kolorystyce kwiatów, aby usunąć okazy porażone wirusem. Będą one miały odmienne od pożądanego zabarwione smugi i linie. Jeśli wyrastające liście są zniekształcone świadczy to o występowaniu szarej pleśni. Rośliny porażone należy usunąć lub zastosować środki grzybobójcze. Posiadając na działce piwonie warto pomyśleć o ich podparciu, aby zapobiec wyłamywaniu się pędów po opadach. Najlepiej zastosować podporę w formie okręgu wspartą po bokach pionowymi prętami.

Trawnik

W maju można już rozpocząć koszenie trawnika. Koszenie wykonuje się co 7 – 10 dni. Częstotliwość zależy od kilku czynników: jakości gleby, nawożenia, nawadniania i warunków pogodowych. Koszenia dokonuje się kosiarką dostosowaną do wielkości trawnika. Należy pamiętać o sprawdzeniu ostrości ostrzy. Jeżeli używamy kosiarki bez kosza należy pamiętać o zgrabieniu pozostawionej trawy po 2 – 3 koszeniu. Do grabienia należy użyć sprężynujących grabi. W przypadku zaobserwowania na trawniku obecności chwastów można je usunąć mechanicznie (pomagając sobie np. długim nożem) lub dokonać oprysku środkiem chemicznym – herbicydem, który niszczy rośliny dwuliścienne a pozostawia rośliny jednoliścienne, czyli trawę.

Podczas występowania suszy należy już w maju rozpocząć nawadnianie. Korzenie traw są krótkie, co sprzyja podatności na wysychanie. Najlepiej wykonywać ten zabieg zgodnie z zasadą: podlewać dłużej a rzadziej.

Warzywnictwo

Przystępujemy do siewu do gruntu późnych odmian warzyw korzeniowych, flanc sałaty, kolejnych partii rzodkiewki, rzodkwi, nasion jarmużu, kalafiorów, kalarepy i brukselki a na rozsadniku sałaty masłowej, rzymskiej, kruchej i endywii. Od połowy miesiąca, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, siejemy do gruntu warzywa ciepłolubne (ogórki i inne dyniowate, fasolę szparagową).Można przystąpić do sadzenia w gruncie rozsady: porów, selerów, sałaty, średnio wczesnych odmian kapusty a pod koniec maja wysadzić zahartowaną rozsadę – ogórków, kawona, melona, cukinii i innych dyniowatych, paprykę, oberżynę, karda, karczocha i zioła

Obserwując wzrost warzyw należy prowadzić zabieg przerywania, jeśli rośliny wschodzą zbyt gęsto. Nie należy zapomnieć o nawadnianiu przy małych opadach oraz o bieżącym odchwaszczaniu grządek warzywnych.

 

Sadownictwo 

Należy dbać o to, aby uprawiane rośliny miały pod dostatkiem wody i składników mineralnych. Gleba pod drzewami powinna zostać pozbawiona chwastów, aby zapobiec występowaniu konkurencji o wodę i składniki pokarmowe. Nie można zapomnieć o nawożeniu drzew owocowych – nawozem azotowym. Nawóz ten nie wymaga przykrycia warstwą gleby. Trzeba również przyjrzeć się drzewom w celu zaobserwowania ewentualnych uszkodzeń. Takie pędy należy wyciąć.

Przystępujemy do ściółkowania grządek z truskawkami i malinami po uprzednim ich odchwaszczeniu. Materiałem do ściółkowania może być słoma lub czarna folia.

 

  •  

mgr Blandyna Łubkowska starszy instruktor ds. ogrodnictwa OR PZD

 

 

 

Facebook