Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Jubileusz 5-lecia funkcjonowania Ustawy o ROD. Ustawy, która sprawdza się każdego dnia.

2018-12-19 09:09

Data 13 grudnia 2018 roku jest pamiętną datą dla zarówno dla działkowców, jak i  wszystkich działaczy Polskiego Związku Działkowców. Bowiem to właśnie tego dnia uchwalono ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, o którą działkowcy z PZD musieli walczyć własnymi rękoma. Bezdyskusyjnie jest to największe osiągnięcie w historii ogrodnictwa działkowego w Polsce. Największym powodem do dumy jest fakt, że ustawa jest dziełem samych działkowców, którzy ją opracowali i złożyli do Sejmu jako projekt obywatelski poparty podpisami ponad 924 tysięcy obywateli RP.

Przed wejściem w życie „ustawy o rod” przez 1,5 roku działkowcy, ogrody działkowe i cały Polski Związek Działkowców znajdowali się w niepewnej sytuacji spowodowanej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 roku, który zakwestionował przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Bez podstawy prawnej Polskiemu Związkowi Działkowców wygasłyby prawa do gruntów, a tym samym prawo działkowców do działek, które użytkowali.

Reakcja musiała być natychmiastowa, opracowanie projektu ustawy, złożenie go w Parlamencie, aczkolwiek było jedno ale… zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów, co wydawało się ogromną ilością. Działkowcy udowodnili swoją determinację i wolę walki o swoje prawa - w ciągu trzech miesięcy zebrali kolosalną liczbę, mianowicie prawie milion podpisów pod opracowanym przez siebie projektem ustawy.

Osiągnięcie sukcesu i zebranie pod dokumentem niemal miliona podpisów, pomimo niesprzyjających warunków politycznych jest niesamowitym osiągnięciem wszystkich działkowców. Wspólnymi siłami podjęto skuteczną walkę o uratowanie ruchu ogrodnictwa działowego w Polsce w wyniku czego doprowadzono do uchwalenia ustawy, tak ważnej dla całej społeczności działkowej.

Tryumf Polskiego Związku Działkowców w obronie praw działkowców zasługuje na wieczną chwałę. Jest przede wszystkim ogromnym powodem do dumy, o czym koniecznie należy wspominać przy każdej możliwej okazji, bowiem takie sukcesy nie zdarzają się każdego dnia, ani w każdym stowarzyszeniu. 

 

Oliwia Ciechomska – Inspektor ds. administracyjnych

 

 

Facebook