Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Instruktorzy SSI na „Święcie Róży” w Grudziądzu.

2019-06-25 09:01

W niedzielne przedpołudnie w Parku Miejskim, już po raz drugi Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zaprosił mieszkańców na „Święto Róży”. To znakomita okazja do rodzinnego spędzenia tego dnia w przepięknej ukwieconej scenerii.  Wielu mieszkańców a wśród nich również działkowcy przybyli na zorganizowaną uroczystość. Wszak w wielu ogrodach działkowych królują róże, ukazując swoje piękno, wabiąc zapachem pszczoły i kolorowe motyle. Zapewne nie jeden grudziądzanin wiąże swoje dziecięce wspomnienia z tym uroczym miejscem. Dlatego o  historii parku oraz o kolekcji historycznych róż opowiadała Magdalena Biernat, architekt krajobrazu, florystka, która w trakcie spaceru, odkrywała kolejne karty z historycznej kroniki parku. Zanim w tym miejscu powstał park, stosowną uchwałą z roku 1865 , na mocy której las miejski miał zostać uporządkowany i przekształcony w park. Ogród udostępniono mieszkańcom Grudziądza dopiero w roku 1907, a w 1914 w parku od strony ul. Hallera posadzono dużą kompozycję kwiatową tak zwane Rosarium-Ogród Róż, ogród posiadał wszystkie odmiany róż i był jedyną perełką wśród ogrodów na Pomorzu. W ówczesnych czasach miejsce to było chlubą i ozdobą naszego miasta, a Grudziądz nazywany był miastem róż i kwiatów.

Wojna nie oszczędziła parku, który został zniszczony i zaniedbany, wyglądał jak zwyczajny gęsto zadrzewiony las, a w miejscu przed Leśniczówką gromadzono odpady, aż do 1920 roku. Po wojnie przystąpiono do odnowienia parku, utworzono rabaty oraz klomby kwiatowe, zmieniono drogi parkowe, aby zapewnić mieszkańcom miejsce wypoczynku, z roku na rok zwiększała się ilość ławek w parku.

Powycinano bezwartościowe drzewa, zniwelowano wielkie obszary terenu oraz obsiano trawę. W dawnej Leśniczówce, którą przebudowano na restauracje odbywały się koncerty. W tzw. Operze Leśnej latem wystawiane były sztuki ludowe ze śpiewem i tańcami oraz barwne widowiska regionalne. Walory pejzażowe parku miejskiego podniesiono do tego stopnia, że przyjeżdżający tu dawni mieszkańcy Grudziądza nie byli w stanie powstrzymać się od zachwytu oraz uznania dla inicjatywy twórców parku. Grudziądzki park miejski w czasach swej świetności zwiedzany był przez takie znakomitości jak prezydenci Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Bywali tu również minister oświaty Pan Władysław Grabski i wojewodowie pomorscy. Kunszt naszego ogrodnictwa nagradzany był podczas wystaw ogrodniczych w 1925 i 1928 roku, które odbyły się wówczas w Grudziądzu i Toruniu.

Podczas II wojny światowej park ulega ponownemu zniszczeniu. Przy odnawianiu parku zaniechano odtworzenia Ogrodu róż a w zamian za to na jego terenie wybudowano plac zabaw. Wiele lat później ustawiono samolot, dwie armaty oraz przeniesiony z góry zamkowej obelisk Światowida. W roku 2013  park miejski poddany został rewitalizacji i ponownie przywrócony  został jego dawny blask. Odnowione zostały trawniki oraz alejki, wymieniono lampy i ławki, a co najważniejsze całkowicie odtworzony został  Ogród róż dawna chluba i duma miasta.

Oprócz historii , można było wspólnie wykonać pod okiem animatorów kartki z życzeniami, broszki filcowe, kule do kąpieli, mydełka wszystko pod znakiem róży. Dla dzieci animacje i zabawy przeprowadziło Centrum zabaw Galaktyka. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład o hodowli róż pani Kamili Rakowskiej - Szlązkiewicz ze szkółki Rosa Plant. Poza tym można było nabyć sadzonki kwiatów, środki ochrony roślin, a także skosztować pączków oczywiście z nadzieniem różanym. W różance, można było zrobić sobie zdjęcie w plenerowym studiu fotograficzny, na zakończenie wystąpił Chór  Contrapunkt.

 

 

mgr Małgorzata Jasińska-Krajowy Instruktor SSI

 

 

Facebook