• Slider 15

Grudziądzcy działkowcy kolejny raz zagrali z WOŚP.

31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przebiegał pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich- małych i dużych!” Środki finansowe z tegorocznej zbiórki przeznaczone są na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Finał to jednodniowa zbiórka publiczna, jednak różnego rodzaju akcje internetowe, wydarzenia kulturalne, rozpoczynają się już na początku grudnia.

To impreza, która ma ogromny zasięg i można ją porównać z legendarną imprezą „Live Aid”, jest jednak znacząca różnica, gdyż w Polsce organizowana jest co roku. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jej idea, to pomoc dla placówek medycznych, dostarczanie nowoczesnych sprzętów diagnostycznych. Wielu z nas i członków naszych rodzin, znajomych, widziało sprzęty medyczne z czerwonym serduszkiem WOŚP. Każdy w Polsce i nie tylko zna symbol Czerwonego Serduszka. Gdy moja córka była noworodkiem badana była sprzętem z czerwonym serduszkiem, dlatego co roku staram się wspierać akcję. Od 4 lat wspólnie z przedstawicielami ogólnopolskiego stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców w Grudziądzu bierzemy udział w finale organizowanym na Hali Sportowej na osiedlu Lotnisko. Gdy w 2020 roku graliśmy po raz pierwszy, pokazaliśmy, że działkowcy to pasjonaci, którzy potrafią swoją pasją dzielić się w każdym miejscu. W trakcie pandemii finał odbywał się zdalnie, a na internetowych licytacjach pojawiły się przedmioty z logo naszej organizacji. W ubiegłym roku w reżimie sanitarnym odbył się finał jednak w tym roku po pandemicznej przerwie powrócił turniej sprawnościowy „Uczymy się ratować i Ratujemy”.

Po raz drugi drużyna złożona z działkowców, głównie z jednego ogrodu, brała udział w Turnieju Miejskim- tegoroczny o puchar Prezydenta Miasta, składał się z 8 konkurencji, sportowe, medyczne , artystyczne i rycerskie. Nasza działkowa drużyna w zielonych koszulkach z logo Polskiego Związku Działkowców i hasłem „Działka Moje Królestwo” oraz nazwą okręgu, zdobyła II miejsce, udowadniając, że działkowcy oprócz zamiłowania do swoich zielonych oaz, potrafią świetnie się bawić, a także integrować z innymi organizacjami działającymi w mieście.

Odwiedzający halę nie omijali naszego stanowiska, na którym stawiła się niezawodna ekipa, były ulotki, broszury wydawane przez Jednostkę Krajową PZD, a także cuda rękodzielnicze tworzone przez działkowców zrzeszonych w Działkowym Klubie „Zielony Zakątek”. Było kawa, czekolada na gorąco, pyszne pączki, babeczki, chruściki, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko działkowców, bo- Razem możemy wszystko- razem możemy żyć zdrowo i kolorowo wśród kwiatów i zieleni na naszych działkach.

 

Małgorzata Jasińska: Krajowy Instruktor SSI /Prezes ROD „Niezapominajka”