Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Fałszywy wizerunek ogrodów w mediach

2018-03-04 18:59

 

W imieniu działkowców chciałabym poruszyć bardzo ważną sprawę dotyczącą negatywnego kreowania wizerunku ogrodów działkowych przez środki masowego przekazu, a głównie telewizję.

Wielokrotnie na antenie emitowane są odcinki seriali kryminalnych, czy też fabularnych, w tym także ostatnio modnych paradokumentalnych, w których kluczową rolę odgrywają Rodzinne Ogrody Działkowe, na których dochodzi do makabrycznych zbrodni. W jednym z odcinków popularnego serialu, który emitowany jest w TVP znaleziono zamordowanego mężczyznę,  w którego altance policjanci znaleźli alkohol niewiadomego pochodzenia, w innym zaś serialu odnaleziono szkielet pozbawiony głowy, w kolejnym zakopanego żywcem mężczyznę. Podobne scenariusze można by wymieniać w nieskończoność. Poprzez emitowanie takich programów osoby, które nie mają styczności z ogrodami działkowymi myślą, że takie są realia, a przecież są to zwykłe kłamstwa, wymyślone przez scenarzystów, którzy akurat nie ma innego pomysłu na ulokowanie akcji filmu, więc osadzają dramatyczne wydarzenia w klimatach ogrodów działkowych, które to, w dzisiejszych czasach Rodzinne Ogrody Działkowe są bardzo popularne i lubiane, więc koncepcja ze zbrodnią z działkami w roli głównej dobrze się sprzeda.

 Jako działkowcy, jesteśmy zniesmaczeni, tym w jaki sposób kreowany jest wizerunek ogrodów działkowych, zwłaszcza, że większość z nich jest zrzeszone w Polskim Związku Działkowców, co stawia nasze stowarzyszenie w wyjątkowo złym świetle. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego my-działkowcy i tak szanowane stowarzyszenie jak PZD ma odpowiadać za brak inwencji twórczej reżyserów i scenarzystów?

Ogrody działkowe są miejscem, które sprzyja osobom starszym, młodszym, czy też dzieciom, a nie tak jak pokazuje to telewizja, przestępcom. Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się z tym piętnem, które odciskają na nas media.

Jest nam przykro, że pomimo starań działkowców i władz PZD, reżyserzy postrzegają Rodzinne Ogrody Działkowe, jako siedlisko zbrodni, a działkowców, jako odpowiedzialnych za te makabryczne przestępstwa. Sprowadzając na ogrody działkowe wyobrażenie wśród opinii publicznej jako negatywnego środowiska, stanowiącego matnię marginesu społecznego.

Nie pozwolimy na to, aby dobry wizerunek Polskiego Związku Działkowców był nadszarpywany, a nasza wspólna praca nad rozwojem ogrodnictwa w Polsce była marnowana.

Naszym marzeniem jest, aby media zaczęły pokazywać ogrody działkowe takimi, jakie są naprawdę, jako przyjemne miejsce, w którym można odetchnąć od miejskiego zgiełku, cieszyć się spokojem i spędzić miło czas na świeżym powietrzu.  Pokładamy głęboką nadzieję, że moje powyższe spostrzeżenia przyczynią się w jakimś stopniu do zaprzestania naruszania dobrego wizerunku Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a może i do szerszej debaty w środowisku działkowym?

Pamiętajmy, że to jak nas widzą zależy od nas samych i nie możemy pozwolić aby nas bezkarnie upadlano!

 

 

 

Oliwia Hanna Ciechomska-Działkowiec

Rodzinnego Ogrodu Działkowego

„Prząśniczka” w Toruniu

 

Facebook