Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Ekologiczna działka Pana Andrzeja Hołowni z ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu.

2020-07-16 12:42

Dawno, dawno temu otrzymałem kawałek ziemi, w nowo powstałym Pracowniczym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu, tak swoją opowieść rozpoczyna działkowiec z 36 letnim stażem Pan Andrzej Hołownia. Wspólnie z żoną postanowiliśmy na naszym kawałku , w tamtych czasach wymarzonego skrawka ziemi, uprawiać zdrowe warzywa i owoce. Wszak mamy blisko do domu, przy którym brak miejsca na przydomowy ogródek, postanowiliśmy o wyposażeniu naszej działki w małą altankę, przeznaczoną na narzędzia. Lata mijały, a my cały czas trwaliśmy przy swoim ekologicznym ogródku. Cały czas wiedzieliśmy, że aby cieszyć się soczyścieć zielonym trawnikiem, pięknymi kwiatami i obfitym plonami, musimy odpowiednio zaopatrywać rośliny w składniki pokarmowe.

 

Tu nasunęło się pytanie jakie nawozy zastosować? Kupując nawozy, możemy wybierać między produktami mineralnymi wytworzonymi drogą reakcji chemicznych lub wydobytymi metodami górniczymi, a nawozami organicznymi w rodzaju guana, które składają się z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Postawiliśmy na naturalne nawozy i środki ochrony roślin, na niezawodną gnojówkę z pokrzyw, na ogrodzie znany jestem z wyciągu i gnojówki z tej niepozornej rośliny. Chociaż niepozorna, dla ekoogrodu jest prawdziwym dobrodziejstwem. Zielony nawóz odżywia, chroni i leczy rośliny, ale również poprawia jakość gleby. Fakt jest taki, gdy taką gnojówkę przyrządzamy – nos zatykamy! Już samo wysypanie rozdrobnionych liści pokrzyw do dołów przed sadzeniem roślin, zapewnia roślinom cennych minerałów, witamin i kwasów organicznych, jest anty grzybową tarczą ochronną. Wieloletnie doświadczenie, pozwala stwierdzić, że substancja ta stymuluje wzrost niektórych gatunków ziół i sałaty. Podlewanie roślin gnojówką sprawia, że stają się o wiele mniej wrażliwe na choroby i ataki szkodników. Wykazuje pomocnicze działanie grzybobójcze i owadobójcze w przypadku oprysków przeciw mszycom, mącznikowi.

 

Jak przygotowuję zielony eliksir: potrzebuję dużego wiadra lub plastikowej beczki, deszczówka i ok 1 kilograma świeżych pędów pokrzyw, ściętych przed kwitnieniem, tak aby do gleby nie dostały się nasiona. Przez około 2 do 3 tygodni należy codziennie mieszać fermentującą gnojówkę, by substancja była dobrze napowietrzona. Gdy z powierzchni znikną bąbelki piany, to znak, że zielony eliksir jest gotowy do rozcieńczenia i użycia.

 

Identyczną gnojówkę przygotować można z innych akurat rosnących w ogrodzie chwastów, ziół, np. oset, mniszek, żywokost, mięta, rumianek, krwawnik. Można stosować je zarówno pojedynczo, jak i kilka gatunków jednocześnie. Część chwastów, które wysiały się, groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, ich korzenie wyposażone są w brodawki, które pobierają azot z powietrza, tak więc rośliny te są cennym źródłem tego pierwiastka, który wzbogaca glebę w ogrodzie. Na naszej działce skupiamy się na profilaktyce, każda praca związana z pielęgnacją ogrodu powoduje uodpornienie roślin.

Miłą rozmowę z działkowce, który zawsze służy pomocą, radą, ale również chętnie dzieli się swoimi plonami z sąsiadami, przeprowadziła Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” Małgorzata Jasińska.

 

 

Tekst :Małgorzata Jasińska – Krajowy SSI

Foto: Dominika Wiączek Ogrodowy Instruktor SSI oraz Weronika Jasińska

 

 

 

 

Facebook