Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Dzień Ziemi 2022. Zadbajmy o naszą planetę!

2022-04-22 09:26

Obchodzony już od ponad 50 lat Dzień Ziemi, to dobra okazja, aby zastanowić się, jak każdy z nas może zatroszczyć się o planetę. Sposobów jest wiele, a działkowcy mają dodatkowe wsparcie, jakim są proekologiczne programy PZD, m.in. Bioróżnorodnosć na działkach w ROD, czy Otwarty program klimatyczny.

22 kwietnia świętujemy Dzień Ziemi. Obchodzony od 1970 roku, jest uważany jest za największe międzynarodowe święto ekologiczne. Ma na celu promowanie ochrony środowiska, zwiększanie świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego,  inspirowanie do życia w zgodzie z naturą oraz nagłośnienie globalnych problemów Ziemi.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Z okazji Dnia Ziemi w ponad 190 krajach świata organizowane są warsztaty, konferencje, konkursy oraz akcje promujące aktywne działanie na rzecz środowiska, m.in. zbieranie śmieci, czy sadzenie drzew. 

Co roku odbywa się pod innym hasłem. W 2022 roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę". Chodzi o zwrócenie uwagi na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólnej odpowiedzialności za ekosystem przedsiębiorstw, polityków oraz nas – obywateli, bo każde najmniejsze działanie może szkodzić lub pomagać naszej planecie.

Wśród zaleceń, jak my obywatele możemy pozytywnie wpływać na środowisko naturalne są  na przykład: rezygnacja z codziennych dojazdów samochodem do pracy, naprawianie rzeczy zamiast ich wyrzucania, segregowanie śmieci, robienie zakupów z własną, najlepiej bawełnianą torbą.  

Użytkownicy działek w ROD mają do dyspozycji jeszcze większą paletę działań, które mogą być naszym wkładem w poprawę kondycji środowiska naturalnego. Już samo przestrzeganie Regulaminu ROD sprzyja środowisku, m.in. przestrzeganie zakazu spalania w ROD, segregację odpadów – w tym kompostowanie bioodpadów, troska o porządek nie tylko na własnej działce, ale w całym ogrodzie i okolicy.

Programy proekologiczne PZD

Dodatkowym wsparciem dla użytkowników działek, których troska o środowisko leży na sercu są programy Polskiego Związku Działkowców. PZD obserwując zachodzące zmiany klimatyczne i środowiskowe uznał za konieczne podjęcie pilnych działań w celu zahamowania degradacji środowiska naturalnego wypracował programy - m.in. Bioróżnorodnosć na działkach w ROD, czy Otwarty program klimatyczny - które pokazują działkowcom najlepsze i najbardziej skuteczne kierunki aktywności proekologicznej oraz podnoszą wśród działkowców świadomość wpływu, jaki każdy z nas ma na kondycję jakość powietrza i gleby wokół nas.

Pamiętajmy, że 4600 Rodzinnych Ogrodów Działkowych, których łączna powierzchna przekracza 40 tys. ha i blisko milion członków Związku to ogromna siła. Realizując programy możemy mieć realny wpływ na przyszłość środowiska naturalnego i życie kolejnych pokoleń. W obecnych czasach dbałość o racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych jest priorytetem. Zbieranie deszczówki, kompostowanie bioodpadów, recycling ścinanych gałęzi – wykorzystywanych jako ściółka powinny być codziennością. Oczywiste jest też stosowanie ekologicznych środków do ochrony uprawianych roślin, zakładanie łąk kwietnych - siedliska pożytecznych owadów, których liczebność z roku na rok maleje w związku z postępującą urbanizacją i uprawami monokulturowymi. Także budowa budek lęgowych i hoteli dla owadów, czy zakładanie pasiek, to może być nasz wkład w zahamowanie degradacji środowiska naturalnego.

Lidia Sosnowska

fot. pixabay

Facebook