Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Działkowcy zapobiegają ekologicznej katastrofie - chronią Ziemię.

2020-08-31 10:10

Nawet niewielka roślinna kompozycja może skutecznie przyciągnąć wzrok, pod warunkiem, że zostanie stworzona z gatunków dobrze działających na siebie oraz o intensywnych różnobarwnych kolorach. Żółte kwiaty posadzone w donicach i na rabatach tworzą energetyzujące połączenie, które pobudza do działania i wprowadza w dobry nastrój. Wiadomo, że znakiem rozpoznawczym naszego ogólnopolskiego stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców jest właśnie żółty słonecznik, na zielonym tle, czy to przypadek? Słonecznik okazały kwiat przyciąga pożyteczne owady, uprawiany w ogrodach od wielu, wielu lat. Każdy ma własny pomysł na „Zaczarowany ogród”, tworząc tajemnicze, wydzielone zakątki na działce warto pamiętać, że ogród będzie integralną częścią naszej oazy spokoju, wypoczynku, krajobrazu, której nie odseparujemy od otoczenia. Jedni mają działkę pełną kwiatów, warzyw i zieleni, dla innych działka to miejsce zabaw dla dzieci, inni na działce tworzą miejsca będące wspomnieniami z dzieciństwa. Zaczarowany ogród w którym nie może zabraknąć ozdobnych elementów, oświetlenia tworzącego wieczorem nastrój ogrodu, mebli ogrodowych, pnących roślin tworzących mroczny klimat, korzeni, kamieni, powalonych drzew, które wkomponują się w konwencję tajemniczego ogrodu. Każdy ogród to nasza przestrzeń, która kryje w sobie coś wyjątkowego, coś co wyróżnia ją od innych działek. Jesteśmy zielonymi płucami miast i miasteczek, dlatego temat globalnego ocieplenia jest nam dobrze znany. Globalne ocieplenie jest faktem, który odczuwamy wszyscy, jako działkowcy nie możemy być obojętni na zachodzące zmiany. Z roku na rok na działkach odczuwamy efekty suszy, przyrodzie rzucamy kłody pod nogi, mamy problem z gospodarowaniem zielonych resztek roślin z naszych działek. Spacerując po ogrodach grudziądzkich, zauważam postępujące zmiany, beczki na deszczówkę nie są już rzadkością, zbieranie deszczówki jest coraz popularniejsze. Wielu działkowców dostosowuje zbiorniki do estetyki ogrodu, wielu pomaga owadom zapylającym, zakładając hotele dla owadów, na rabatach sadzimy miododajne byliny. Będąc w jednym z ogrodów, zauważyłam na działce posadzone drzewo tlenowe. Zasięgnęłam informacji o tym drzewie, nazywane rewelacją ostatnich lat, ale również wzbudza ono wiele wątpliwości. Bardzo szybki przyrost, efektowne duże liście, są ozdobą drzewa : bardzo duże parasolowate liście - mają nawet powyżej 30 cm długości i do 50 cm średnicy, sercowate, nieco skórzaste, ciemnozielone. Oxytree atrakcyjnie prezentuje się także w maju, w czasie kwitnienia. Kwiaty są dzwonkowate, wydłużone, zebrane w wiechy, mają jasnofioletową barwę. Drzewa te są przede wszystkim świetny pochłaniaczem dwutlenku węgla, drzewo działkowiec posadził przy płocie od strony alei, w celach dekoracyjnych, ale również jako ekran ochronny.

Wszyscy działkowcy powinni przyłączyć się do realizacji idei mikro działań na rzecz zapobieżenia katastrofie ekologicznej. Każda pora roku to w ogrodach można powiedzieć festiwal kolorów i zapachów, nie pozwólmy aby kolorowy raj, przyszłe pokolenia widziały tylko na zdjęciach lub filmach. Działka to nie tylko hobby, ale integralna część życia działkowców i zielony azyl dla społeczności lokalnej.

 

mgr Małgorzata Jasińska - Krajowy Instruktor SSI.

 

 

 

 

 

Facebook