• Slider 15

Działkowcy zablokowali budowę ważnej drogi ekspresowej: "Będziemy walczyć do końca"

Droga ekspresowa S10 ma stanowić kluczowe połączenie między Szczecinem a Warszawą. Na tym jednak nie koniec. Bo połączy także Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Płock. Niestety wytyczanie przebiegu trasy stanowi pole minowe. Bo za każdym razem proponowany wariant natrafia na zabudowania, obszary chronione lub zakłady przemysłowe.

Dwa ROD-y do likwidacji. Chcą bronić "zielonych płuc" Włocławka

Potężny konflikt związany z przebiegiem S10 wybuchł we Włocławku. Bo tu GDDKiA wskazuje wariant W2 przebiegu trasy. Ten jednak prowadzi przez ogródki działkowe. To oznaczałoby odebranie właścicielom w sumie 170 działek w ramach dwóch ogrodów. Mowa o "Tajemniczym Ogrodzie" i "Zofijce". [poprawiono nazwę Rodzinnego Ogrodu Działkowego na prawidłową]

Likwidacja ROD-ów byłaby powiązana z rekompensatami. Pieniądze nie pocieszają jednak działkowców. Ogródki były pielęgnowane od lat. Są czymś więcej niż sposobem na rekreację. Dlatego użytkownicy działek postanowili głośno się sprzeciwić. "Nie przyjmujemy do wiadomości, że coś się może zadziać na naszą niekorzyść. Będziemy walczyć do końca" – powiedzieli dziennikarzom TVN 24.

Do działkowców szybko przyłączyli się także mieszkańcy bloków i domków, które mają znaleźć się przy trasie. Ich zdaniem S10 będzie przebiegać zbyt blisko zabudowań. To oznacza hałas i mocne utrudnienia dla okolicznej społeczności.

Protestujący chcą zmiany wariantu. GDDKiA: "wariant W2 jest gorszy"

Protestujący nazywają przeznaczone do likwidacji ROD-y "zielonymi płucami" Włocławka. Chcą drogi S10, ale nie chcą, żeby ta niszczyła zieleń w mieście. Zgadza się z nimi także prezydent miasta Krzysztof Kukucki. Jaka mogłaby być alternatywa? Protestujący wskazują na wariant W1. W takim przypadku trasa przebiegałaby w rejonie zakładów Anwil, a zrównanie ogródków działkowych z ziemią nie byłoby konieczne.

Na model W1 nie zgadza się z kolei GDDKiA. Jej przedstawiciele wskazują bowiem, że taki wariant przebiegu drogi ekspresowej S10 doprowadzi do wyburzenia wielu domów we Włocławku i ma większe oddziaływanie środowiskowe na tereny nad Wisłą.

Kiedy ruszy budowa drogi S10 we Włocławku?

Konflikt jest zatem w pełni. Wybuchł tak naprawdę po konsultacjach społecznych, które miały miejsce w 2024 r. Oczywiście dziś odbywa się głównie na poziomie dyskusji. GDDKiA ma bowiem jedynie preferowany wariant. Nie został on ostatecznie wskazany jako ten, dla którego nastąpi realizacja prac.

Dyrekcja przygotowuje się dopiero do uzyskania decyzji środowiskowej. Po niej powstanie ostateczny projekt, który stanie się podstawą wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Budowa trasy ruszy po 2030 r.

 

Autor tekstu:

Kuba Brzeziński

źródło materiału i zdjęcia: moto.pl