Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Działka wielopokoleniowa – z wizytą w ROD „W. Fiałka” w Chełmnie

2020-07-26 13:43

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Walentego Fiałka” w Chełmnie poznaliśmy rodzinę Państwa Główczyńskich. Użytkują oni działkę numer 43 wraz z synem Wojciechem i synową Moniką.

 

 

Przygoda z ogrodnictwem działkowym zaczęła się dla nich w 1975 roku, kiedy to Pan Marek wraz ze współpracownikami zakładali ROD „W. Fiałka” w Chełmnie. Po otrzymaniu prawa do użytkowania działki nr 43 w tym ogrodzie Państwo Główczyńscy przystąpili do jej zagospodarowywania. Początkowo była to działka typowo uprawowa, później pojawiła się część wypoczynkowa. Mimo to część uprawowa działki pozostała nadal.

 

Państwo Główczyńscy z dziećmi uprawiają ogórki w ciekawy sposób. Stworzyli oryginalne podpory dzięki czemu liście tych roślin rosną w górą pozostawiając łatwy dostęp do warzyw. Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym na działce nr 43 jest uprawa roślin w skrzynkach, które ustawione są jedna nad drugą. Rozwiązanie to jest ergonomiczne i bardzo ułatwia pielęgnację i zbiór roślin.

 

 

Poza warzywami Pani Monika i Bogumiła uprawiają również zioła, które sadzone są w skrzyniach. Spełniają dwie funkcję: pierwsza to wykorzystywanie ziół do przyrządzania posiłków a druga to funkcja ozdobna działki.

 

Pan Marek z synem Wojciechem rozprowadzili pod uprawami system nawadniania kropelkowego. Podczas rozmowy zdradzili, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala na racjonalne gospodarowanie wodą oraz pomaga zaoszczędzić czas, który należałoby przeznaczyć na podlewania. Rośliny dostają tyle wody ile potrzebują, rosną bardzo dobrze i dają oczekiwane plony.

W miejscach zastosowanie takiego systemu nawadniania Panowie okrywają ziemię korą, co sprawia, że woda nie paruje z niej tak szybko, jest dłużej wilgotna i daje roślinności sprzyjające warunki.

Działka jest dla tej rodziny bardzo ważna. Pozwala spędzać wspólnie czas, zacieśniać więzi. Wspólna praca zbliża rodzinę do siebie sprawiając, że wszyscy czują się ważni i potrzebni.

 

 

tekst: Bl. Łubkowska - st. instruktor ogrodnictwa OZ PZD

foto: K. Andryszczyk - członek OZ PZD

 

 

Facebook