Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Dobrze przygotowane dokumenty z RODO to połowa sukcesu

2018-07-18 20:43

14 lipca 2018 roku był kolejnym dniem, w którym przeprowadzone zostało kolejne szkolenie w ramach przybliżania konieczności wprowadzenia w ogrodach działkowych Polskiego Związku Działkowców nowych rozwiązań w zakresie ochrony danych osobowych. Od dłuższego już czasu każdy z nas miał sposobność zetknięcia się ze skrótem RODO. Nie ma już chyba dziedziny życia, w której by ono nie zaistniało. Banki, wydawnictwa, urzędy, i tym podobne informowały każdego ze swoich klientów  informując o przetwarzaniu, gromadzeniu i ewentualnym udostępnianiu danych osobowych. Wszystko to dotyczy także ogrodów działkowych i działkowców. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nakłada obowiązek na każdą instytucję obowiązek wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych w zakresie przetwarzania i gromadzenia danych osobowych.

Szkolenie w Grudziądzu śmiało można określić pełnym sukcesem, gdyż prezesi rod miasta i rejonu tego miasta nie zawiedli. Przybyli prezesi i sekretarze ze wszystkich 55 rodzinnych ogrodów działkowych. Pytań było co nie miara, bo co prawda temat ochrony danych był już wcześniej znany, ale ostatnie nowelizacje Parlamentu Europejskiego wywołały niepokój, jak się okazało nieuzasadniony bo wielkiej rewolucji nie ma. W opinii zebranych jedynym, podstawowym minusem nowych rozwiązań jest ogromna biurokratyzacja, przejawiająca się obowiązkiem wprowadzenia nowych dokumentów i rejestrów. Ale jak na koniec zostało to spuentowane – jak trzeba, to trzeba! Dobrze, że wszystkie wzorce dokumentów i formularzy zostały przygotowane w Jednostce Krajowej PZD przez biuro prawne. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia dokumentów według własnej koncepcji, bo wszyscy otrzymali gotowe, merytorycznie opracowane dokumenty.

Zapewne, gwoli utrwalenia wiedzy z zakresu ochrony danych osobowych, będą wskazane kolejne szkolenia dla zarządów rod. Wszak jak głosi starożytna maksyma – Repetitorium est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy).

 

Piotr Gadzikowski – prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD

 

 

 

 

Facebook