Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Ćma bukszpanowa - jak zwalczać szkodnika.

2021-07-26 10:30
Ćma bukszpanowa - pogromca bukszpanu
 
Jest to mały, inwazyjny motyl z rodziny Crambidae. Owad pochodzi z połud­niowo-wschodniej Azji, a w Europie po raz pierwszy został zaobserwowany w 2007 roku w południowo-wschodnich Niemczech oraz Holandii. W Polsce również stwierdzono jego obecność. Szkodnik niestety cały czas się rozprzestrzenia niszcząc napotkane na swej drodze krzaki bukszpanu.
 
Jak wygląda ćma bukszpanowa?
 
Głowa w barwie od szarej do brązowej, na grzbiecie pokryta jest brązowymi włoskami. Oczy brązowo-czarne oraz żółte lub beżowe czułki. Tułów od strony brzusznej owłosiony, białawy przechodzący w końcowych segmentach w brąz. Odnóża białe lub cieniowane na brązowo. Zabarwienie skrzydeł poszczególnych osobników tego gatunku może się od siebie różnić, mogą one przybierać kolory od biało-brązowego do ciemnobeżowego i brązowego. Ze względu na barwę skrzydeł rozróżniamy trzy morfotypy (odmiany) ćmy bukszpanowej. Występowanie tych różnic świadczy o istnieniu pewnej zmienności genetycznej w europejskiej populacji owada, a to z kolei dowodzi jego dużej zdolności adaptacyjnej.
 
JAK PRZEBIEGA CYKL ROZWOJOWY ĆMY BUKSZPANOWEJ?
 
Pełny cykl rozwojowy (od stadium jaja do imago- postaci dorosłej zdolnej do rozrodu) w naturze wynosi od 17 dni (w warunkach optymalnych temp. 20-25oC i dzień o długości 16 godzin) aż do 87 dni (niska temperatura, częste opady, krótki dzień).
PIERWSZY ETAP TO - JAJA
Już 2-3 dni po tzw. wylocie samice zaczynają składać jaja na spodniej stronie zdrowych liści bukszpanu, a robi tak aby nie były one widoczne. W jednej miejscówce składa ona 5-20 sztuk jaj aby nie stały się łatwym łupem innych żarłocznych gąsienic. W ciągu całego życia samica może złożyć od 190 do 790 jaj. Spotkać je można tylko i wyłącznie na zielonych i niezaatakowanych przez gąsienice liściach. Przytwierdzone są lepką substancją, dlatego nawet silny wiatr i ulewy im nie zagrażają
DRUGI ETAP - LARWA ( GĄSIENICA)
 
Z jaj wykluwają się larwy w postaci gąsienicy zielonkawo-żółtej z czarną i błyszczącą głową. Larwa następnie przechodzi kilka stadium swego rozwoju. W drugim stadium zaczyna się poruszać tkając ogromne ilości nici. W następnych etapach stadium zaczyna żerować na gałązkach z listkami bukszpanu powodując ogromne spustoszenie i w przeciągu miesiąca może osiągnąć wielkość 4,5 cm.
 
W ciągu jednego sezonu w Polsce dojrzewają  2-3 pokolenia ciem bukszpanowych. Kiedy długość dnia spada poniżej 13,5 godziny, gąsienice, często w trzecim stadium larwalnym wchodzą w okres diapauzy (uśpienia) i spędzają zimę w utkanych przez siebie hibernariach. Kokony tkane są pomiędzy dwoma liśćmi bukszpanu połączonymi i uszczelnionymi przędzą i w nich gąsienice mogą przetrwać zimę nawet w bardzo niskich temperaturach (do -30oC).
 
TRZECI ETAP – POCZWARKA
 
Na początku wiosny uśpione larwy w rozświetlających promieniach słonecznych budzą się do życia i rozpoczynają ucztę na młodych soczystych zielonych listkach. Po uzyskaniu dojrzałości plotą pomiędzy liśćmi bukszpanu kokony z białej przędzy. Poczwarka uzyskuje wielkość ok 3 cm. Po upływie ok 3 tygodni wykluwa się dorosła postać ćmy.
 
ZWALCZANIE:
 
Zwalczanie mechaniczne.
jeśli zauważymy że na naszych krzewach bukszpanu pojawią się pierwsze pojedyńcze osobniki możemy spróbować ręcznie usuwać je z krzaków. można też spróbować rozkładając pod krzewem folie potrząsnąć tym krzewem aby gąsienice spadły na tą folię.
 
Pułapki feromonowe
w pobliżu krzewów umieszcza się specjalne pułapki w których znajduje się specjalny roztwór feromonów które wabi samców ćmy powodując uwięzienie na stałe ich w tej pułapce, a co za tym idzie zaburzony zostaje proces rozmnażania.
 
Zwalczanie chemiczne
 
Ostateczną bronią w walce z tym uciążliwym owadem jest stosowanie pestycydów w postaci oprysków.
Przykładowym środkiem jaki możemy zastosować jest Mospilan 20sp lub zastosowanie biopestycudu Lepinox plus który uwalnia bakteri Bacillus thurigensis ser. Kurstaki są one łatwo połykane przez gąsienice żywiące się, opryskanymi preparatem zawierającym bakterie, liśćmi bukszpanu. Toksyny produkowane przez Bacillus niszczą komórki jelita środkowego gąsienicy, która zaprzestaje odżywiania i umiera w ciągu kilku dni.  
 
opracowanie:
Małgorzata Jasińska - krajowy instruktor SSI
Dominika Wiączek - okręgowy instruktor SSI
 
Sebastian Wiączek - foto
Facebook