Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

„Tworzymy warzywnik!” – cz. II – Planowanie warzywnika

2022-03-30 10:20

 

Pomysł utworzenia warzywnika pełną parą wszedł w życie. Miejsce wybrane, gleba przygotowana w taki sposób, aby nasze warzywa miały jak najlepsze warunki do rozwoju, a teraz przyszedł czas na odpowiednie rozplanowanie umiejscowienia naszych roślin.

 

O czym warto pamiętać rozplanowując warzywnik?

 

  • Najwyższe rośliny powinniśmy posadzić, bądź wysiewać na końcu naszego warzywnika – dobrym miejscem będzie sadzenie, czy też wysiew np. przy altanie ogrodowej, bądź pod płotem. Pamiętajmy jednak, o zachowaniu odpowiednich wysokości i odległości, a także, o tym, żeby nasze warzywa nie przechodziły na działkę sąsiada.

 

  • Każdy warzywnik powinien zawierać ścieżki, optymalna jej szerokość to 30 cm, abyśmy swobodnie mogli poruszać się pomiędzy grządkami. Utworzenie ścieżek zapewni nam nieskrępowany dostęp do warzyw, w celu ich pielęgnacji, a także podlewania.

 

 

  • Optymalna szerokość grządki to ok. 120 cm, aby nasze zasiane rośliny mogły swobodnie się rozrastać i miały do tego odpowiednie warunku.

 

  • Warzywa szybkorosnące warto wysiewać sukcesywnie – co tydzień, aby w późniejszym czasie stale obradzały. Jeżeli wysiejemy wszystkie naraz – będą gotowe do zbioru w tym samym czasie, jeżeli będziemy dosiewać sukcesywnie – stale będziemy mieli dostęp do świeżych warzyw. Należy zaplanować następstwo nasadzeń, tak aby rośliny szybko rosnące się wzajemnie wymieniały – w innym przypadku chwasty zajmą miejsce warzyw.

 

 

  • Umiejscowienie warzyw wieloletnich takich jak: rabarbar, czy też szczypiorek powinniśmy wybrać już w momencie tworzenia warzywnika, bowiem późniejsze ich przesadzenie może być kłopotliwe.

 

Współrzędna uprawa warzyw

 

Warzywa rosnące obok siebie, oddziałują na siebie wzajemnie – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Uprawa współrzędna warzyw (ang. companion planting) polega na uprawianiu obok siebie konkretnych gatunków warzyw, tak aby wydobyć z tego sąsiedztwa jak najwięcej korzyści. Do najważniejszych zalet uprawy współrzędnej należą m.in. wyższa jakość plonów, większa bioróżnorodność w ogrodzie, a więc i lepszy rozwój owadów pożytecznych, ograniczenie erozji gleby i wypłukiwaniu składników mineralnych. Plusem jest przede wszystkim możliwość współrzędnej uprawy warzyw nawet w niewielkim warzywniku.

Zasady współrzędnej uprawy warzyw

  • Nie sadzimy obok siebie warzyw z tej samej grupy i rodziny – np. warzyw psiankowatych – pomidora i ziemniaka. Jako, że rośliny należą do tej samej grupy są one również narażone na te same choroby i szkodniki. Jeżeli będą rosły obok siebie istnieje większe ryzyko rozprzestrzenienia się zarazy.

 

  • Sadzimy obok siebie warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego – pobierające składniki pokarmowe z różnych warstw gleby. Nie będą one ze sobą konkurowały, bowiem każde z nich będzie miało inne źródło uzyskiwania składników pokarmowych.

 

 

  • Sadzimy obok siebie rośliny motylkowate np. groch (Pisum), fasolę (Phaseolus), czy soję (Glicyne) – ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami, dzięki temu zwiększają zawartość azotu w glebie, a tym samym ją użyźniają.

 

  • Nie sadzimy obok siebie warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych  – będą konkurować ze sobą, a tym samym żadne z nich nie pobierze wymaganej ilości składników pokarmowych.

 

 

  • Warto posadzić warzywa odstraszające szkodniki – np. aksamitka odstrasza mszyce, czosnek – odstrasza większość szkodników. Daje to możliwość ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

 

  • Niezależnie od zasadzonych, czy zasianych roślin, należy pamiętać o ich odpowiednim nawożeniu, do czego świetnie sprawdzą się nawozy naturalne oraz odchwaszczaniu. Bogactwo składników pokarmowych sprawi, że rośliny będą rosły bujniej, dając obfite plony. Natomiast usunięcie chwastów nie tylko zmniejszy konkurencję, ale również zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i szkodników, które na nich bytują.

 

  • W warzywniku warto również znaleźć miejsce dla ziół np. mięty, czy bazylii, których obecność dobrze wpływa na walory smakowe warzyw.

 

Jakie rośliny warto posadzić obok siebie?

 

marchew – sałata, rzodkiewka, cebula, seler, czosnek, kalarepa, groch, ogórek, koper, szpinak, por

pietruszka – koper, brokuł, kapusta, koper, rzodkiewka, pomidor,

kapusta – koper, jarmuż, groch, burak ćwikłowy, marchew, papryka, pietruszka

burak ćwikłowy – cebula, czosnek, koper, ogórek, pomidor, rzodkiewka, sałata, seler

seler – szpinak, brokuł, burak ćwikłowy, groch, fasola, kapusta, koper, pomidor, por, marchew, ogórek

pomidor – burak ćwikłowy, cebula, cukinia, szpinak, por, rzodkiewka, czosnek, kapusta, kukurydza, pietruszka

fasola – ziemniak, dynia, kalarepa, kukurydza, ogórek, szpinak, seler

groch – szpinak, seler, rzodkiewka, rzepa, burak ćwikłowy, cukinia, kalarepa, kapusta, marchew, ogórek, koper

cebula – sałata, burak ćwikłowy, cukinia, port, pomidor, koper, marchew, ogórek, kalarepa, cykoria

ogórek – burak ćwikłowi, szpinak, seler, cebula, groch, fasola, koper, kukurydza, kalarepa, marchew, por, rzodkiewka

sałata – cebula, burak ćwikłowy, szparag, por, marchew

 

Jakich warzyw nie powinno się sadzić obok siebie?

 

sałata – pietruszka

koper włoski – pomidor

fasola karłowa – cebula, czosnek, kapusta, burak

pomidor – groch, papryka, ogórek

ogórek – pomidor, ziemniak, papryka

groch – fasola

ziemniaki – słonecznik, pomidor, papryka, ogórek

kapusta – gorczyca, pomidor, rzodkiewka

 

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Facebook