Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Prąd w ROD, nowelizacja jest konieczna

2022-10-27 13:11
Bez pilnej nowelizacji ustawy, całkiem realne jest, że wiosną 2023r. działkowcom z większości ogrodów w Polsce zagrozi odcięcie dostaw energii. Co więcej, oznacza to również brak wody do podlewania – pompy ogrodowe pracują na prąd. PZD apeluje o pilną nowelizację. Działkowcy nie rozumieją, dlaczego Sejm odmówił im pomocy, choć zabiegali ułamek tego co otrzymali inni – 1/8 tego co posłowie przyznali każdemu właścicielowi domu letniskowego. 
 
Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej pewnej grupie odbiorców prądu przyznała w 2023r. prawo do 2000 kWh w starej cenie. Teoretycznie ustawa objęła również działkowców. Niestety, w praktyce wiosną 2023r. prawie wszystkie ROD otrzymają rachunki z nowymi, znacznie wyższymi cenami.
 
Wynika to z luki w ustawie, która nie uwzględnia specyfiki ogrodów. Prawie wszyscy działkowcy nie mają zawartych indywidulanych umów z dostawcą prądu. Stroną umowy jest zwykle ogród, a działkowcy rozliczają się na podstawie tzw. podliczników. Pakiet 2000 kWh powiązany jest zaś z umową.  Zatem w ogrodach 2000 kWh w starej cenie będzie więc dzielone na kilkaset rodzin. Na działkowca przypadnie po kilka kWh - ilość wystarczająca na godzinę pracy kosiarki. Zatem w większości ROD działanie ustawy będzie niezauważalne. Bez nowelizacji od samego początku 2023 r. działkowcy zostaną obciążeni wg nowych, wyższych nawet o kilkaset procent stawek.
 
Już na wiosnę 2023 r. w ogrodach może pojawić się więc problem nieopłaconych faktur i odcinania dostaw prądu. W ROD częstokroć będzie to równoznaczne z brakiem wody. Co to oznacza dla upraw, łatwo sobie wyobrazić. Bez korekty ustawy ogrodom, w których działki posiada prawie milion polskich rodzin, grozi ruina.
 
Stąd też działkowcy wystąpili do parlamentarzystów o nowelizację, która zapewni im faktyczną ochronę. Ich postulaty nie były wygórowane. Zaproponowali przelicznik - 1 działka to 250 kWh. Niestety, pomimo że Senat wprowadził poprawkę do ustawy, to 7 października Sejm ją odrzucił. 
 
Decyzję trudno nazwać inaczej, niż zaskakującą. Zwłaszcza jeżeli zważyć, że tę samą ustawą Sejm przyznał 8 krotnie większy pakiet wsparcia dla każdego właściciela domu  letniskowego. Tak samo potraktowano właścicieli garaży. Każdy z nich – niezależnie od pakietu przysługującego w miejscu zamieszkania – otrzyma 2000 kWh po starej cenie. Odmowa usunięcia luki w ustawie i przyznania działkowcom dużo skromniejszego wsparcia jest całkowicie niezrozumiała. Dlatego PZD nadal zabiega o zmianę ustawy.
 
 Możliwość pojawiła się przy okazji pracy nad ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, Przewiduje ona m.in. częściową nowelizację ustawy z 7 października. Wprawdzie tekst uchwalony przez Sejm 20 października znowu nie obejmuje zmian, o które zabiegają działkowcy, ale jest szansa, że stosowną korektę wprowadzi Senat. Wówczas ustawa wróci do Sejmu i posłowie będą mieli okazję ponownie rozważyć postulat objęcia ochroną miliona polskich rodzin działkowych. Bez tego widmo odcinania dostaw prądu ogrodom może się ziścić już wiosną 2023 r.
 
BP

 

 

 

 

 

Facebook