Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Prąd dla ROD - sukces w Sejmie

2022-10-29 09:16
Po miesiącu starań ze strony PZD, Sejm przyjął senacką poprawkę i uchwalił ważną dla działkowców nowelizację ustawy w sprawie opłat za prąd. Dzięki temu w 2023r działkowcy faktycznie uzyskają prawo do rozliczenia części opłat za prąd według cen z 2022 r. Nowelizacja zainicjowana przez PZD, to nie tylko ulga dla kieszeni działkowców. To również większa pewność, że w 2023 r. ogrody będą nadal zielone. 
 
20 października 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Jest to kolejny akt prawny mający ochronić niektóre grup odbiorców energii przed radykalnym wzrostem cen. Ustawa wprowadziła dla grupy odbiorców, w której znaleźli się m.in. działkowcy, maksymalny poziom ceny prądu - 785 zł netto za 1 MWh. 
 
Dla działkowców równie, a może nawet ważniejsza, jest jednak dokonana jednocześnie nowelizacja ustawy 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Dzięki poprawce wywalczonej przez PZD, za część energii – 250 kWh na działkę – działkowcy zapłacą jeszcze niższą cenę, tj. wg stawek z 2022 r.  
 
Przypomnijmy – ustawa z 7 października 2022r.  wprowadziła zasadę, że w 2023 r. cześć odbiorców prądu będzie miała prawo do rozliczenia 2 MWh po cenach z 2022 r. Teoretycznie ustawa obejmowała również działkowców. Jednak - jak wykazały analizy przeprowadzone przez PZD - w praktyce nie wywołałaby takiego efektu. Wynikało to z tego, że do ustawy wprowadzono mechanizm, który w uproszczeniu sprowadzał się do zasady: pakiet 2MWh w cenie z 2022 r. przypada na jedną umowę z dostawcą prądu.
 
Tymczasem prawie wszyscy, spośród miliona działkowców, funkcjonują w systemie, gdzie stroną umowy z dostawcą prądu jest ROD. Rozliczenie zużycia prądu na działce ma charakter wewnątrzogrodowy, następuje w oparciu o podliczniki. Zatem pakiet 2 MWh w ochronnej cenie byłby „dzielony” na wszystkich działkowców z ROD. W efekcie w średniej wielkości ogrodzie w starej cenie na działkowca przypadłaby energia zużywana podczas 1 godziny pracy czajnika. 
 
Choć PZD zasygnalizował krzywdzącą dla działkowców lukę w rozwiązaniach ustawy z 7 października niezwłocznie po jej uchwaleniu, głosując nad jej nowelizacją 20 października, Sejm nie wprowadził stosownej korekty. Na szczęście dla działkowców Senat – na wniosek senatora Adama Szejnfelda – przyjął poprawkę opartą o propozycje PZD.  
 
Wprowadziła ona zasadę, że w przypadku ogrodów działkowych ilość prądu (sprzedawanego po cenie z 2022 r.) przypadająca na umowę z dostawcą, uzależniona będzie od ilości działek w ROD. Na działkę przypadać ma 250 kWh (dużo mniej niż w przypadku innych odbiorców). W ten sposób z ustawy zniknie luka, która w istocie dyskryminowała działkowców, gdyż obejmowała przywilejem np. właścicieli domów letniskowych (a nawet garaży) – dając im 2 MWh, a działkowcom de facto odmawiała takiej ochrony.
 
Determinacja PZD w staraniach o prawa działkowców przyniosła skutek. Głosując 27 października br. nad poprawkami Senatu, Sejm poparł korzystną dla działkowców nowelizację.  Dzięki niej w 2023 r. znaczna część prądu zużytego na działkach w ROD zostanie rozliczona wg stawek z 2022 r. Pozostała część, zgodnie z nową ustawą, będzie rozliczona po cenie nie wyższej niż 785 zł za MWh netto. 
 
Zmiana ta ma olbrzymie znaczenie dla ROD. Znacząca podwyżka ceny prądu, zwłaszcza na początku roku, mogłaby mieć katastrofalne skutki. W większości ROD zebrania, na których uchwalane są opłaty ogrodowe, odbywają się na przełomie kwietnia i maja. Bez zmiany ustawy, de facto dopiero w połowie 2023 r. do ogrodów wpłynęłyby opłaty uwzględniające podwyżkę cen prądu. W wielu przypadkach mogłoby więc zabraknąć środków na pokrycie rachunków, co oznacza odcięcie prądu. W ogrodach konsekwencją jest częstokroć brak wody z pomp. Co to oznacza w środku sezonu uprawowego nie trzeba tłumaczyć. 
 
Można więc stwierdzić, że nowelizacja, której wprowadzenie zainicjował PZD, to nie tylko ulga dla kieszeni działkowców. To również większa pewność, że w 2023 r. ogrody będą nadal zielone. 
 
BP
 
 
Facebook