Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Powróćmy jak za dawnych lat ….Dożynki Ogrodow w stylu PRL

2022-08-25 11:19

Dożynki są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników, sadowników, ogrodników oraz działkowców i stanowią wyraz hołdu społeczności najściślej związanej z ziemią. Według wierzeń, odchodzące lato pozostawiało dla ludzi przeróżne dary. Były to zboża zbierane z pól, owoce z sadów, zwierzęta w lasach i ryby w rzekach. Dlatego też słowiańskie święta przewidywały podziękowania i ceremonie dziękczynne dla różnych bóstw. Dożynki były czasem odpoczynku i zabawy po trudach żniw.  Dożynki to ukoronowanie całorocznego trudu i pracy, w różnych rejonach nazywane też obrzynkami, wyżynkami, okrężnem ( od dawnego zwyczaju okrążania pól po zbiorach), wieńcowem lub wieńczynami ( od najważniejszego atrybutu tego święta- wieńca dożynkowego). Od lat jednym z najpiękniejszych dni w roku każdego działkowca, to dzień ogrodowych dożynek. Dni Działkowca mają długą tradycję, kosze dożynkowe bogato zdobione, wypełnione darami działki, kwiaty, które swoim zapachem i feerią barw wywołują uśmiech na twarzach. Przełom sierpnia i września to czas gdy w Rodzinnych Ogrodach Działkowych organizowane są Dożynki Ogrodowe. Jednym z celów statutowych stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców, które od ponad 40 lat otacza swoim parasolem ochronnym ogrody działkowe w całej Polsce jest integracja członków stowarzyszenia. Na co dzień spotykamy się na działkach, a to doglądając swoje ogródki, a w sezonie letnim rozmawiamy o różnych sprawach, wymieniamy poglądy, dzielimy się plonami, roślinami, a co najważniejsze dbamy o nasz ogród, aby ten rozwijał się. Tylko dzięki zaangażowaniu się w codzienne życie ogrodu, nasze ogrody będą tętniły życiem. Niech każdy działkowiec włączy się czynnie w działalność ogrodu, jesteśmy gospodarzami naszych ogrodów, wdrażajmy innowacyjne pomysły , aby nasze ogrody były lepsze i piękniejsze.

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu , dnia 13 sierpnia zorganizowano dożynki ogrodowe. Dożynki inne niż dotąd organizowane, bo w stylu PRL. Podsumowanie sezonu działkowego w sposób nietuzinkowy, cofając się w czasie. Przygotowano potrawy, które królowały na stołach podczas uroczystości, zadbano o przystrojenie sali w plakaty partyjne, biało-czerwone balony, na stołach obrusy w kratę i goździki w wazonach,  a zaproszenia były kartkami reglamentacyjnymi, które uprawniały do otrzymania określonych dań i napojów.  Przenieśliśmy się wszyscy w „Złote czasy PRL-u” , działkowcy na jedną noc stali się Towarzyszami i Towarzyszkami, którzy brali czynny udział w Walnym Zjeździe Niezapominajki. Po złożeniu ślubowania i legendarnym pytaniu “Pomożecie???  można było rozpocząć zabawę. Miłym akcentem, były podziękowania i gromkie Sto Lat od uczestników dla Prezes Zarządu Małgorzaty Jasińskiej, która od lat integruje działkowców, którzy tworzą jedną rodzinę działkową. Tej nocy uczestnicy poczuli klimat minionej epoki, był chleb ze smalcem, bigos, kompot. Uczestnicy poszli za ciosem i ubrali się w stylu PRL, wspólna zabawa trwała do białego rana.

 

Tekst: Sebastian Bis Wiceprezes Zarządu ROD „Niezapominajka”

 Foto: Małgorzata Jasińska Prezes Zarządu ROD „Niezapominajka”

 

 

Facebook