Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Nielegalni lokatorzy na działkach. Nie bądźmy obojętni!

2022-02-24 09:47
Działki w ROD powinny być miejscem wypoczynku, prowadzenia upraw ogrodniczych, terenem który wpływa na poprawę standardów ekologicznych otoczenia. W ten obraz nie wpisują się działki nielegalnie zamieszkiwane przez osoby bezdomne. Niestety często efektem takiej sytuacji są pożary, kradzieże, zdarza się, że ginie człowiek. PZD apeluje  do zarządów ROD i wszystkich działkowców o reagowanie na łamanie prawa w ogrodach działkowych.
 
Zakaz zamieszkiwania na działce w rodzinnym ogrodzie zapisany został w Ustawie o ROD (art. 12). Niestety często jest on łamany. Zimą – choć nie tylko o tej porze roku – w niektórych altanach w ogrodach działkowych mieszkają ludzie bezdomni. Nieostrożne ogrzewanie, czy gotowanie w altanie może być przyczyną pożaru. Zawsze powoduje on znaczne straty materialne, bywa że ponoszą je także użytkownicy sąsiednich działek. W lutym straż pożarna walczyła z ogniem m.in. w ROD w Gorzowie, Koszalinie i Wrocławiu. W ogrodzie położonym w stolicy Dolnego Śląska doszło do tragedii. W altanie zamieszkiwanej przez trzech mężczyzn wybuch butli z gazem spowodował pożar, który jeden z mężczyzn przypłacił życiem.
 
Nielegalni mieszkańcy ROD, to często ludzie nadużywający alkoholu. W jednym z toruńskich ROD w brutalny sposób została zamordowana kobieta zamieszkująca z partnerem w jednej z altan. Z relacji sąsiadów wynika, że było to miejsce, w którym nagminnie, o różnych porach dochodziło do alkoholowych spotkań. Tragedia wydarzyła się właśnie po jednym z nich. Z ogrodami działkowymi wiąże się też głośna ostatnio sprawa zabójstwa matki i córki z Częstochowy, o co podejrzewany jest ich sąsiad z ogrodu działkowego, mieszkający nielegalnie w altanie.
 
Przestrzeganie prawa w ROD
 
Polski Związek Działkowców ocenia, że wielu tragicznym wydarzeniom można zapobiec nie będąc obojętnym na to, co dzieje się w ogrodzie. Apeluje do zarządów ROD o sprawowanie rzeczywistej pieczy nad powierzonymi im decyzją WZ ogrodami i monitorowanie, czy przestrzegany jest Regulamin ROD, w tym par. 7 zakazujący zamieszkiwania na działce w ROD. Przymykanie oczu na takie sytuację może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników działek. Zgodnie z par. 22 Regulaminu to zarząd ROD jest obowiązany do działań na rzecz bezpieczeństwa w ogrodzie.
 
Niestety opisywane sytuacje bardzo negatywnie wpływają też na wizerunek rodzinnych ogrodów działkowych w opinii społecznej.
 
Dlatego ważne i bezcenne jest też wsparcie zarządów przez wszystkich działkowców. Szybkie reagowanie na podejrzane sytuacje na działce u sąsiada: ślady włamania, zamieszkiwania na niej, czy zauważenie nieznanych osób kręcących się po działkach lub alejkach może zapobiec kradzieży, pożarowi, a czasem prawdziwemu ludzkiemu dramatowi.
 
Obywatelskie zaangażowanie
 
O skuteczności takiego obywatelskiego zaangażowania świadczy na przykład sytuacja z Góry w woj. lubuskim, gdzie policja otrzymała zgłoszenie, że w ogrodzie działkowym zauważono podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który wszedł do jednej z altan. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku mieszkańca Góry, który właśnie włamał się do altany i wynosił łupy. W Pabianicach jeden z działkowców zaalarmował policję, że w ROD znajduje się prawdopodobnie włamywacz. Funkcjonariusze ujęli złodzieja, bo działkowiec wykonał kolejny telefon wskazując, w jakim kierunku ucieka.
 
Przypomnijmy, że niepokojące sytuacje można zgłaszać zarządowi ROD, a w przypadku podejrzenia, że konieczna jest szybka interwencja policji – najlepiej zadzwonić pod numer 112.
 
 
 
LS
 
 
Facebook