Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Narada szkoleniowa instruktorów ds. ogrodniczych i SSI

2022-12-01 10:55

24 listopada br. w Warszawie odbyła się narada etatowych instruktorów ds. ogrodniczych, a także zaproszonych instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI)  różnych okręgów PZD. Spotkanie zostało zorganizowane przez biuro KR PZD, a  Okręg Mazowiecki reprezentowały instruktorki SSI – Katarzyna Maśna (z ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie) i Anna Skrzypiec (z ROD „Skowronek” w Kajetanach), a także główny specjalista ds. ogrodniczych biura OZM PZD Maciej Aleksandrowicz.

Naradę otworzył i prowadził prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki, a towarzyszył mu Pan Edward Galus – prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD, sprawujący także pieczę nada oświatą w PZD z ramienia KR PZD.

W swoim wystąpieniu Prezes PZD położył nacisk na wagę szkolenia nowych działkowców, którzy bardzo często wykorzystują działkę jedynie do wypoczynku, zapominając o jej podstawowej funkcji i przeznaczeniu, czyli różnorodnych uprawach ogrodniczych. Biorąc także pod uwagę umiarkowane zainteresowanie nowych działkowców szkoleniami, prezes uznał za zasadne, aby tego typu szkolenia zyskały odpowiednią rangę i były obowiązkowe, co wymaga stosowanego zapisu w Statucie PZD.

Dodał także, że szkolenia dla nowych działkowców, powinny być bogate w treści dotyczące uprawy konkretnych, zalecanych dla działek w ROD roślin, w tym przede wszystkim roślin sadowniczych, a także warzyw i ziół. Ponadto, należy także zadbać o odpowiedni wymiar czasowy takich szkoleń i dobór doświadczonej kadry kształcącej o wysokim poziomie wiedzy.

Ponadto, Prezes odniósł się do funkcjonowania SSI w ogrodach i zauważył, iż potrzebne jest aktywne poszukiwanie nowych osób chętnych do pracy w ogrodach, które mogłyby być pomocą dla działkowców we właściwym zagospodarowywaniu działek. Mimo, iż w Okręgach działają instruktorzy SSI, to coraz częściej spotkać się można z brakiem zainteresowania pełnieniem tej funkcji, a także rezygnacją osób pełniących tę funkcję od wielu lat.

W przywołanych przez Prezesa kwestiach wypowiadali się także niemal wszyscy etatowi instruktorzy ds. ogrodniczych, którzy przybliżyli specyfikę prowadzonych szkoleń dla nowych działkowców w Okręgach, a także zwrócili uwagę na napotykane problemy, w tym między innymi na umiarkowaną frekwencję na szkoleniach i słabsze zainteresowanie zajęciami po pandemii, a jednocześnie na popularność  zdalnych form szkolenia. W dyskusji na temat wspomnianych zagadnień zgodzono się, iż należy poszukiwać skutecznych form docierania ze szkoleniami do nowych działkowców, przy pomocy zarządów ROD.

W naradzie brała także udział redakcja miesięcznika „Działkowiec”, która przygotowała ciekawą prezentację promującą uruchomiony niedawno, ogrodniczy portal informacyjny www.mojogrodek.pl, na którym można znaleźć wiele informacji i porad (także w formie wideo lub webinariów), dotyczących uprawy roślin, a także proponowanych gatunków i odmian roślin nadających się na działkę w ROD.

W programie narady przewidziano także wystąpienia instruktorów SSI z różnych Okręgów, którzy przybliżali swoje metody pracy w ogrodach i docierania z wiedzą do działkowców.

Bardzo ciekawą i inspirującą prezentację przedstawiła w tej części spotkania przedstawicielka Okręgu Mazowieckiego, Pani Katarzyna Maśna – instruktorka ogrodowa SSI z ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie. W swoim wystąpieniu opowiedziała o podejmowanych przez siebie w ogrodzie inicjatywach, które nie tylko edukują, ale także integrują społeczność działkowców, ale także zapraszają do udziału w nich społeczność lokalną. Zauważyła także, iż możliwość pełnienia funkcji instruktora SSI w ogrodzie otwiera bardzo dużo możliwości współpracy z działkowcami i robienia wielu pożytecznych rzeczy dla dobra ogrodu. Wszystko jednak musi opierać się na chęci działania, współpracy z zarządem ROD i podejmowania ciekawych, często nieszablonowych wyzwań, dostosowanych do zainteresowań działkowców, jak i obecnych czasów. Zaprezentowała również bardzo atrakcyjnie przygotowany film, skrótowo przedstawiający działalność powołanego przy ROD „Fort Szczęśliwice”  Klubu Ogrodnika,  w tym między innymi stworzony ogród edukacyjno-pokazowy przy budynku zarządu, czy akcję wymiany sadzonek oraz inne działania podjęte w 2022 roku.

Naradę zakończyła dyskusja, poświęcona bezpłatnym broszurom dla działkowców wydanym w roku obecnym, a także propozycjom kolejnych wydawnictw na rok 2023. W zgodnej opinii uczestników narady, broszury cieszą się dużym zainteresowaniem wielu działkowców i są dużą pomocą w oświacie ogrodniczej.

 

MA

Facebook