Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Chcesz chronić swoje mienie na działce? Rozważ zakup ubezpieczenia

2022-05-27 11:10

Działka w ROD to nie tylko miejsce, w które wkładamy wiele serca i pracy, aby je urządzić, prowadzić uprawy, utrzymać porządek. Budowa altany, ogrodowej architektury, zakup urządzeń, które pomogą w pracy, a nawet wielu roślin – to realna inwestycja. Warto zatem zadbać o jej ochronę. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale dobre ubezpieczenie pozwoli zniwelować ewentualne straty spowodowane  kradzieżą, pożarem, czy wichurą.

Polisa na ubezpieczenie działki w ROD wydaje się czasem zbędnym wydatkiem. Dopiero, gdy poniesiemy dotkliwe straty – dużo wyższe niż ewentualne ubezpieczenie, przychodzi refleksja, że można było się przed nimi ochronić.

Kradzież, dewastacja, pożar

Najczęściej straty wynikają z kradzieży sprzętów, które pomagają w pracy – kosiarek, pił elektrycznych, rębaków, a także elementów wyposażenia altany czajników, kuchenek. Łupem złodziei padają meble ogrodowe, a nawet tzw. mała architektura ogrodowa – ławki oraz wszystko, co można sprzedać w skupie złomu, m.in. metalowe ogrodzenia.

Oddzielną sprawą w przypadku włamania są straty, z powodu dewastacji altany – drzwi, okien, wnętrza. Czasem niszczone są przez złodziei-wandali także urządzenia znajdujące się na działce, a nawet rośliny.

Jesienią i zimą, kiedy rodzinne ogrody działkowe są rzadziej odwiedzane, nierzadko wybuchają pożary. Przyczyną bywają podpalenia lub zaprószenia ognia przez np. bezdomnych, którzy włamali się do altany. 

Stąd częste apele policji oraz Polskiego Związku Działkowców o skuteczne zabezpieczanie altan i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Niestety nie zawsze nawet przestrzeganie zaleceń – o których regularnie przypominamy - jest w stanie uchronić użytkownika działki przez kradzieżą czy pożarem.

Anomalie pogodowe

Jeszcze trudniej jest przewidzieć i zabezpieczyć się przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Podtopienia, gradobicie, burze, zniszczenie altany przez drzewo, które powaliła wichura….To zjawiska, z którymi działkowcy także muszą się mierzyć.

W tej sytuacji najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie lub zminimalizowanie strat jest wykupienie ubezpieczenia. Zwłaszcza, że należy pamiętać, iż zgodnie z par. 82 Regulaminu ROD za straty spowodowane m.in. przez powódź, pożar, gradobicie, huragan oraz powstałe na skutek kradzieży i dewastacji PZD nie ponosi odpowiedzialności.

Przemyślany wybór

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie polisy dla użytkowników działek w ROD. Proponowane warunki są zróżnicowane. Dlatego zawsze przed wyborem ubezpieczyciela i rodzaju ochrony należy bardzo dokładnie  przeanalizować ofertę. Podejmując taką decyzję warto zastanowić się, co przede wszystkim jest dla nas najcenniejsze i co w związku z tym polisa powinna obejmować. Najczęściej oferowane jest ubezpieczenie od ognia, włamania, huraganu, czasem dostępne jest też w pakiecie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków lub wydarzeń nietypowych, gdy np. myszy pogryzą instalację elektryczną.

W przypadku altany ważne jest zabezpieczenie nie tylko samej altany (w tym drzwi i okien, które mogą być zniszczone podczas włamania), ale także znajdującego się wewnątrz mienia ruchomego (sprzęt ogrodniczy, sportowy, elektroniczny, meble).

Nie zapominajmy też o tym, co znajduje się na naszej działce poza altaną – urządzeniach rekreacyjnych dla dzieci (huśtawki, trampoliny), pergolach, meblach ogrodowych, ogrodzeniach, a nawet kosztownych roślinach. Mogą być one ukradzione, zdewastowane lub zniszczone przez pożar, huragan. 

Przymierzając się do zakupu ubezpieczenia zwróćmy uwagę, że większość z nich nie obejmuje zdarzeń, które były wynikiem np. niedbalstwa (zostawienie otwartych drzwi do altany). Firmy ubezpieczeniowe często też stawiają warunek zamontowania dodatkowych zabezpieczeń w drzwiach i oknach, przeprowadzania okresowej kontroli i konserwacji instalacji.

Pamiętajmy jednocześnie, że wysokość i zakres ewentualnego odszkodowania zależy od wysokości płaconej składki. Dlatego nie zawsze warto kierować się ceną polisy. Dla własnego komfortu lepiej wybrać tę, która w większym stopniu odpowiada na nasze oczekiwania i pasuje do naszych potrzeb.

Lidia Sosnowska

 

Facebook