Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Nie przegap! Nowy, letni „Mój Ogródek”, już w sprzedaży!

  2017-06-21 10:58

  W lipcowym numerze „Mojego Ogródka” doradzamy jak pozbyć się os i szerszeni, a także jak zwalczyć turkucia podjadka szkodnika, który podgryza nasze uprawy w ogrodzie warzywnym. Zainspirujemy do stworzenia na działce: egzotycznego zakątka, mini kompozycji, jak również rabat utrzymanych w równowadze gatunkowej, czyli zgodnie z naturą. Doradzimy, jak stworzyć na działce sezonowe oświetlanie i jak wspólnie bawić się z dziećmi własnoręcznie wykonanymi zabawkami.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-06-21 10:56

  W trakcie wakacyjnego wypoczynku na działkach łączmy przyjemne z pożytecznym i pamiętajmy o pielęgnacji roślin i innych niezbędnych pracach, a niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością lipcowe wydanie „działkowca”, w którym znaleźć można wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Lekcja przyrody w ROD "Nad Strumykiem" w Toruniu. "A co tu rośnie, co z tego można zrobić lub czy to można jeść"

  2017-06-14 13:25
  P.JPG

  Dnia 13 czerwca  w ROD "NAD STRUMYKIEM" kolejny raz gościliśmy dzieci 4 – 5 letnie z grupy „ZAJĄCZKI”  z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Toruniu.
  Na zaproszenie Zarządu ROD przyszły przedszkolaki z nauczycielkami na zajęcia z przyrody.  Zainteresowanie dzieci było olbrzymie pięknymi, kolorowymi rozwijającymi się kwiatami, rosnącymi warzywami i drzewami owocowymi. Zwiedzając Ogród zadawały mnóstwo pytań dotyczących - "a co tu rośnie, co z tego można zrobić lub czy można to jeść. Spostrzegawczość dzieci była imponująca ponieważ zauważyły na drzewach budki lęgowe dla ptaszków. 

 • Program finansowo-księgowy dla ROD

  2017-06-13 09:41

  Krajowa Rada PZD po długich negocjacjach podpisała umowę na program DGCS PZD System, program dedykowany dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Aktualnie w biurze KR PZD przy udziale ekspertów z DGCS i przedstawicieli z Zarządów ROD trwają prace nad opracowaniem modułu ogrody działkowe. Moduł ten dedykowany jest dla Zarządów ROD, będzie posiadał nowoczesne rozwiązania pozwalające na sprawne prowadzenie ewidencji wszystkich informacji niezbędnych do prawidłowego zarządzania i  funkcjonowania ROD.

 • Dzień dziecka w ROD "Chemik" w Grudziądzu.

  2017-06-12 11:08

  W dniu 03.06.2017 r. w świetlicy ROD „Chemik” w Grudziądzu odbył się „Dzień Dziecka”. Program z licznymi konkursami przygotowały Panie: Pani Małgorzata i Pani Dorota oraz Zarząd Ogrodu. W zabawie udział wzięło 42 dzieci .

 • Fotorelacja z uroczystości "Dzień Dziecka w ROD Malwa" w Grudziądzu

  2017-06-12 10:35
  IMG_20170611_143706.jpg

  Dzień Dziecka zorganizowny w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Malwa" w Grudziądzu.

 • NIezapominajkowe Święto Naszych Milusińskich

  2017-06-12 09:53
  SAM_1009.JPG

  Tradycyjnie już, jak co roku, Ogród nasz świętuje dzień dziecka to już po raz czwarty spotkaliśmy się na „Niezapominajkowym Święcie Naszych Milusińskich”. Ze względu na nasilenie imprez w dniu pierwszego czerwca, w placówkach oświatowych oraz w mieście i płatającą figla pogodę, nasz festyn zorganizowany został w sobotę dziesiątego czerwca. W pochmurny ale ciepły dzień , w godzinach popołudniowych, na parking ogrodowy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu, przybyły dzieci wraz z rodzicami, babciami, dziadkami. Kolorowy festyn rozpoczął się od życzeń dla milusińskich, złożonych w imieniu zarządu przez prezes Małgorzatę Jasińską.

 • Dzień Dziecka w ROD „CERAMIK” Włocławek

  2017-06-12 09:03
  DSC_0287.JPG

  Dnia 27.05.2017r. W naszym Ogrodzie zorganizowano Mini Festyn dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Organizatorami był Zarząd Ogrodu oraz aktywni społecznie użytkownicy działek: p. Renata Stępkowska dz. nr 2 (prowadząca imprezę), p. Majewski Daniel dz. nr 6 (oprawa muzyczna). Dzieci brały w wielu konkursach: śpiewu wokalnego, tańca indywidualnego i grupowego oraz w grach sportowych i różnego rodzaju zabaw jak: „zgaduj – zgadula”, „krzesełka” i malowanie tatuaży. Przygotowano słodki poczęstunek, dyplomy i upominki. Pogoda dopisała, humory dzieci i rodziców też. Dzieci w zabawie, śpiewie i tańcu, świętowały swój Dzień.

 • Święto "Dzień Dziecka" w ROD "Relaks" w Grudziądzu

  2017-06-08 20:12
  20170604_142643[1].jpg

  To były już drugi Dzień Dziecka w historii rodzinnego ogrodu działkowego „RELAKS” w Grudziądzu. 4 czerwca 2017 roku do świetlicy ogrodowej przybyły dzieci ze swoimi opiekunami. Na pięknie przyozdobionym tarasie, czekało mnóstwo atrakcji. Były przeróżne słodycze, napoje a do tego mnóstwo zabawek, gadżetów i innych różności. Nie zapomniano także o grach i zabawach dla milusińskich, a i rodzice oraz starsze dzieci z chęcią dołączali się do wspólnej zabawy.  

 • Skąd się bierze marchewka? Najlepsze są z własnej działki.Tego dowiedziały się dzieci z SP Nr 18 podczas "zielonej lekcji"

  2017-06-08 19:22
  IMG_20170608_093336.jpg

  8 czerwca 2017 roku Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Energetyk” zorganizował Pierwszą w Grudziądzu „Zieloną lekcję przyrody” . Zgodnie z przyjętą 22 marca 2016 uchwałą Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie Otwartego programu społecznego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, mówiącej o otwarciu ogrodów dla społeczności lokalnej oraz zgodnie ze statutem rodzinnych ogrodów działkowych, uchwalonym w lipcu 2015 roku, ogrody prowadzić mają między innymi działalność społeczną, wychowawczą, wypoczynkową, rekreacyjną na rzecz działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnych, otwierając w ten sposób ogrody dla szerokiego grona społeczeństwa.

 • Śmieci, to problem spędzający sen z powiek.

  2017-06-08 19:00
  IMG_20170530_150040[1].jpg

  W związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i gminach tzw. ustawy śmieciowej, która dotyczy wszystkich działkowców, w Grudziądzu zarządy stowarzyszeń ogrodowych zaproszone zostały na spotkanie, a uszczegóławiając na konsultacje w sprawie gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Grudziądza. 

 • Święto milusińskich w ROD "Elizy Orzeszkowej" w Grudziądzu

  2017-06-08 15:13
  IMG_20170603_143247.jpg

  Z okazji Dnia Dziecka w dniu 3 czerwca 2017 roku, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elizy Orzeszkowej” w Grudziądzu odbyła się uroczystość dla dzieci. Najmłodsi działkowcy zawitali na plac przed świetlicą, który stał się kolorową wyspą, zabaw i gier. Nowy Zarząd Ogrodu przygotował wiele atrakcji, odbywały się zabawy i konkursy z nagrodami, był słodki poczęstunek.  

 • Bezpieczniej w ROD "Nad Strumykiem"

  2017-06-08 14:56
  J.JPG
  Zakończony został drugi etap instalacji monitoringu w Ogrodzie. Kamery obejmują newralgiczne punkty. Monitoring pozwolił już w zeszłym roku na wykrycie sprawców włamań, dewastacji i uszkodzenia bramy wjazdowej. Wezwana policja dostała zapis z monitoringu i sprawcy zostali już ukarani. Przez montaż monitoringu działkowcy czują się bezpieczniej a ich majątek jest bardziej zabezpieczony. Koszt montażu kamer i rejestratora został pokryty z środków zgromadzonych na koncie Funduszu Rozwoju Ogrodu oraz przy wydatnej pracy działkowców.
   
 • Prace nad nowelizacją statutu PZD

  2017-06-08 14:50

  W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. nowelizacji statutu PZD. Efektem jej prac ma być wypracowanie propozycji zmian, w celu dostosowania statutu do nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach.

 • Krajowa Rada PZD wydała „Poradnik początkującego działkowca”

  2017-06-08 14:48

  Zaczynasz swoją przygodę z działką? Jesteś już działkowcem, ale wciąż brakuje ci ogrodniczej wiedzy? Chcesz zająć się uprawą, warzyw, owoców, a może tylko chcesz założyć piękny zielony trawnik, który będzie ozdobą działki i przyjemnym miejscem wypoczynku? Odpowiedzi na te pytania, a także na inne, które mogą pojawić się wśród najmłodszych stażem użytkowników działek znajdziesz w najnowszej książce pt. „Poradnik początkującego działkowca”.

 • Informacja z posiedzenia Komisji do spraw skarg Krajowej Rady PZD

  2017-06-08 14:43

  W dniu 7 czerwca br. w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji do spraw skarg powołanej przez Krajową Radę PZD, któremu przewodniczył Pan Jerzy Adamski.

 • Dzień Dziecka w ROD "Oaza" w Grudziądzu

  2017-06-08 12:21
  DSCF0099.JPG

  W dniu 3 czerwca 2017 roku o godz.10.00 stało się już tradycją że po raz piąty z rzędu w Domu Działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego OAZA w Grudziądzu  zarząd zorganizował Działkowy Dzień Dziecka.  Na tę uroczystość licznie przybyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami babciami i  dziadkami. Program artystyczny gry i zabawy przygotowała Pani Izabela Wasilewska – sekretarz w Zarządzie ROD Oaza która też całą tą imprezę sprawnie poprowadziła. Dla każdego dziecka uczestniczącego w konkursach przygotowano atrakcyjne nagrody i upominki. 

 • Garstka niezadowolonych na spotkaniu w Zielonej Górze

  2017-06-07 21:24

  „Rozłam w Polskim Związku Działkowców” – informuje Radio Zielona Góra opisując szczegóły spotkania, jakie w miniony weekend zorganizowała tzw. grupa niezależnych działkowców w Zielonej Górze. Gospodarzem spotkania było miejscowe stowarzyszenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Na Wzgórzach Piastowskich”, jednak frekwencja tego spotkania mówi sama za siebie. Potrzeba lupy, by na wynajętej sali znaleźć uczestników. Choć to dopiero czwarte spotkanie, wszystko wskazuje na to, że przy kolejnym jedynymi uczestnikami zostaną już tylko sami organizatorzy.

 • Prezydium Krajowej Rady PZD w sprawie apelu tzw. niezależnych działkowców

  2017-06-07 20:54

  W ostatnich miesiącach niewielka grupa osób określających siebie jako niezależni działkowcy, działająca w Poznaniu, podejmuje próby dyskredytacji Polskiego Związku Działkowców poprzez publiczne wystąpienia. Jedno z nich – apel przyjęty w dniu 26 listopada 2016 r. został również – jak wskazano w jego tytule - skierowany do najwyższych władz państwowych, posłów, senatorów oraz mediów.

 • Informacja z posiedzenia Komisji Konkursowej Krajowej Rady PZD

  2017-06-06 20:48

  W dniu 6 czerwca 2017r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Krajowej Rady PZD. Komisja pod przewodnictwem Józefa Noskiego dokonała weryfikacji i wstępnej oceny ROD zgłoszonych do konkursu krajowego „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2017” oraz działek zgłoszonych do konkursu krajowego „Wzorowa Działka Roku 2017” . 

Facebook