Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Walne Zebranie połączeniowe ROD Chemik - Ogrodnik

  2022-04-27 13:51

  Walne zebrania − Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i MłodzieżyW sobotę 23. kwietnia 2022 r. w malowniczym miejscu Grudziądza, na tle Spichrzy i wzburzonej falami Wisły, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Chemik” i „Ogrodnik”. Zebranie miało inny charakter z kilku powodów. Po dwóch latach ograniczeń, zebranie mogło odbyć się w statutowym terminie, ale także zebranie miało charakter zebrania sprawozdawczego- połączeniowego. Rodzinny Ogród Działkowy „Ogrodnik” w 2021 roku nie dokonał wyboru organów statutowych, a uczestnicy walnego zebrania w dniu 30 października 2021 roku, podjęli uchwałę o przyłączeniu do innego ogrodu. Pokłosiem tej uchwały były działania podjęte przez Okręgowy Zarząd PZD, który to na jednym z posiedzeń podjął uchwałę o przyłączeniu ogrodu, powołano zarząd komisaryczny, który przygotował dokumenty na bardzo ważne zebranie.

 • Kampania sprawozdawcza w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie zawsze przebiega bez przeszkód

  2022-04-27 13:48

  ArchiwumKampania sprawozdawcza w Rodzinnych Ogrodach Działkowych małymi krokami zmierza ku końcowi, bowiem wszystkie Walne Zebrania zgodnie ze Statutem PZD muszą odbyć się do dnia 15 maja br. Do biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD od kilku tygodni stale napływają dokumenty z Walnych Zebrań w ROD, a także informacje o przygotowaniu i przebiegu zebrania sporządzane w dniu Walnego Zebrania przez przedstawicieli z ramienia Okręgowego Zarządu.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 26 kwietnia 2022 roku w sprawie sytuacji w Okręgu Podkarpackim PZD

  2022-04-27 11:40

  Krajowy Zarząd PZD sprawujący statutowy nadzór nad jednostkami organizacyjnymi PZD informuje, że dotychczasowy Okręgowy Zarząd i Okręgowa Rada Podkarpacka PZD utraciły mandat do sprawowania władzy w Okręgu Podkarpackim ze względu na wygaśnięcie mandatów ich członków na skutek rezygnacji złożonych przez ponad 50% członków tych organów.  

 • Jaka jest recepta na perfekcyjny trawnik? Obejrzyj live „Zakładamy i pielęgnujemy trawnik” 28 kwietnia

  2022-04-26 09:43

  Jeśli planujesz mieć piękny i zadbany trawnik albo twój obecny nie wygląda tak jak marzyłeś, to dołącz 28 kwietnia o godzinie 13:00 do live „Zakładamy i pielęgnujemy trawnik” organizowany przez redakcję Mojego Ogródka. Wysłuchaj eksperta w kwestiach: Jaka jest recepta na perfekcyjny trawnik? Jak o niego zadbać wiosną? Zakładamy trawnik krok po kroku Lepszy z siewu czy gotowy z rolki? … i przełóż to na praktykę w twoim ogrodzie / na działce. Jeśli masz jakieś pytania związane z tym tematem – nie wahaj się ich zadać. Zamieść je już teraz w komentarzu we wpisie na portalu mójogrodek.pl: https://mojogrodek.pl/na-zywo-zakladamy-i-pielegnujemy-trawnik/

 • „Uwaga! Oszustwo finansowe w ROD”

  2022-04-25 14:04

  9,094 Czerwony Wykrzyknik Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFW jednym z ROD z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD doszło do kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z konta ogrodowego, w wyniku skrajnie nieodpowiedzialnego postępowania osób upoważnionych do dysponowania środkami finansowymi działkowców.

 • Posiedzenie Komisji ds. odznaczeń

  2022-04-25 09:48

  Dnia 22 kwietnia 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. odznaczeń działającej przy Okręgowym Zarządzie Toruńsko – Włocławskim PZD. Komisja rozpatrzyła w  sumie 20 wniosków o przyznanie odznak PZD nadesłanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.

 • Do Okręgów trafiły kolejne broszury wspierające działkowców w prowadzeniu własnych upraw

  2022-04-25 09:28

  PZD zachęca, aby w dobie gwałtownie rosnących cen żywności wrócić do zasadniczej, socjalnej funkcji ogrodów działkowych, czyli do uprawy  własnych warzyw i owoców. Wsparciem dla działkowców są kolejne bezpłatne broszury wydane KR Związku „Skrzynie uprawowe i podwyższane grządki”, „Zalecenia z ochrony roślin dla działkowców” oraz plakat „Choroby działkowego sadu”.

 • Współpraca zarządu ROD z OZ przed i po walnym zebraniu

  2022-04-25 09:27

  W związku z uchyleniem w Polsce obostrzeń sanitarnych ze względu  dobrą sytuacją epidemiczną KZ PZD przywrócił możliwość odbywania walnych zebrań w ROD. Mają się one odbyć do 15 maja br. Ważnym elementem prawidłowego przebiegu WZ jest właściwa współpraca zarządu ogrodu z zarządem okręgu PZD przed i po WZ/KD.

 • Zwolnienie z opłaty ogrodowej

  2022-04-22 09:33

  Działkowiec nabywający działkę w ROD jest zobowiązany do uiszczenia na rzecz ROD dwóch dodatkowych opłat ogrodowych, o których mowa w § 147 ust. 1 Statutu PZD. Istnieje jednak kilka zwolnień od tego obowiązku.

 • Dzień Ziemi 2022. Zadbajmy o naszą planetę!

  2022-04-22 09:26

  Obchodzony już od ponad 50 lat Dzień Ziemi, to dobra okazja, aby zastanowić się, jak każdy z nas może zatroszczyć się o naszą planetę. Sposobów jest wiele, a działkowcy mają dodatkowe wsparcie, jakim są proekologiczne programy PZD, m.in. Bioróżnorodnosć na działkach w ROD, czy Otwarty program klimatyczny.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2022-04-20 15:19

  Uwaga: już w sprzedaży najnowszy, majowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy! Znaleźć w nim można m.in. przydatne, aktualne porady i masę cennych inspiracji na nowy ogrodniczy sezon. W sam raz na zbliżającą się majówkę!

 • Majowy „Mój Ogródek” – od 20.04 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2022-04-20 15:13

  W majowym wydaniu „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, a także cały pakiet doskonałych inspiracji, praktycznych porad i przepisów na udany sezon na działce. Koniecznie zajrzyjcie ma nasz portal www.mojogrodek.pl do zakładki rozkład jazdy https://bit.ly/3gO1cnV , w którym znajdziecie bieżące informacje o naszych wydarzeniach – spotkaniach na żywo z ekspertami, czyli live (w każdy czwartek) i webinarach. Zadawajcie pytania – nasi eksperci na nie odpowiedzą!

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie stanu posiadania PZD na dzień 31 grudnia 2021 r.

  2022-04-15 14:22
  wykrzyknik.png

  Na posiedzeniu w dniu 13 kwietnia 2022 roku Krajowy Zarząd PZD podjął uchwałę w sprawie przyjęcia aktualnego stanu posiadania ogrodów zrzeszonych w PZD. Został on ustalony na podstawie danych przekazanych przez 26 OZ PZD. Na dzień 31 grudnia 2021 r. Polski Związek Działkowców posiada 4 591 ROD. Ogrody te zajmują powierzchnię 40 100,9726 ha (w użytkowaniu wieczystym 25 046,7635 ha, w użytkowaniu 14 979,6643 ha oraz we własności 74,5448 ha). Liczba działek w ROD wynosi 904 326.

 • Życzenia Wielkanocne 2022 roku.

  2022-04-15 09:17
 • Nowe działki w 125 lecie powstania pierwszego ogrodu działkowego w Grudziądzu.

  2022-04-13 09:45
  916-2.jpg

  Rodzinne Ogrody Działkowe mają piękną historię, mijają lata zmieniają się warunki społeczne, polityczne ale moda na działkowanie trwa. Im bardziej sezon nabiera rozpędu, tym więcej w ogrodach radości z tego co rozkwita i rośnie. 8 kwietnia 2022 roku, to historyczna data dla działkowców z Grudziądza. W tym dniu Prezydent Miasta Grudziądza Pan Maciej Glamowski oficjalnie przekazał teren pod nowy ogród działkowy. Grudziądz to kolebka ogrodnictwa działkowego- 125 lat temu powstał Rodzinny Ogród Działkowy „Kąpiele Słoneczne”, dając początek idei, która od wielu lat pozwala społeczności lokalnej aktywnie spędzać czas na działkach.

 • Promujemy działalność PZD

  2022-04-13 09:42
  955.jpg

  Dzisiejszym czasom bliska jest maksyma – „wszystko już było”. Dlatego bardzo trudno przebić się organizacjom, stowarzyszeniom z promowaniem swoich zainteresowań, z wdrażaniem misji, ukazywaniem najważniejszych aspektów działalności. Nietypowy sposób promocji idei przyświecającej Polskiemu Związkowi Działkowców, podjęli się działkowcy z Grudziądza, którzy biorą udział w spotkaniach Klubu Działkowego „Zielony Zakątek” , postanowili promować ideę ogrodnictwa działkowego oraz pasję rękodzielniczą na "Pchlim Targu" na targowisku w Tarpnie.

 • Życzenia Wielkanocne

  2022-04-11 11:51

  Wielkanoc - Poznaj Tradycje i Zwyczaje na Święta WielkanocneWielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w drugiego człowieka. W okresie, gdy doświadczamy niepokoju, lęku o losy najbliższych i swoje z okazji Świąt Wielkanocnych, składamy Państwu życzenia –zdrowia, spokoju,  wiary w lepsze jutro, wyjątkowych chwil spędzonych z najbliższymi w rodzinnej atmosferze...

 • Konkursy Okręgowe 2022

  2022-04-06 12:24

  838,290 Puchar Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFPo długiej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną w kraju Okręgowa Komisja ds. oświaty i konkursów wraz z Okręgowym Zarządem Toruńsko – Włocławskim PZD zaprasza do udziału w konkursach okręgowych ogłoszonych na 2022 rok.

 • Rodzinny Ogród Działkowy "Ceramik" we Włocławku wspiera uchodźców z Ukrainy

  2022-04-06 12:16

  Tragedia  wojenna , rozgrywająca się na Ukrainie porusza wszystkich Polaków, w tym również wielce empatyczną grupę społeczną - działkowców.

  Przepełnieni chęcią pomocy, tym, którzy obecnie najbardziej tego potrzebują Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ceramik” we Włocławku w porozumieniu z działkowcami podjął decyzję uchwałą nr 11/2022 z dnia 13.03. 2022 roku o wsparciu finansowym dla uchodźców.

 • 60 tysięcy złotych dotacji dla ROD „Transportowiec” w Wieńcu – Zalesie z budżetu gminy Brześć Kujawski

  2022-04-04 10:41

  Grafika wektorowa Kropla wody, obrazy wektorowe, Kropla wody ilustracje i klipartyDzięki współpracy Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD, a także zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Wieńcu – Zalesie z Gminą Brześć Kujawski działkowcy otrzymają 60 tysięcy złotych dotacji z budżetu gminy na „Modernizację sieci wodociągowej instalacji wody użytkowej na terenie ROD „Transportowiec” w Wieńcu – Zalesie”. Przedmiotowa dotacja stanowi aż 42,78% kosztów realizacji zadania inwestycyjnego.

Facebook