Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • ROD "Wisełka" w Toruniu skorzysta z grantu pozyskanego z ARiMR.

  2022-11-02 09:37
  ARiMR.jpg

  Należy podkreślić, że tematyka, z którą zmierzyliśmy się od momentu rozpoczęcia studiowania zapisów regulaminu, zapisach w projekcie wniosku oraz w dokumentach stanowiących załączniki do wniosku o granty, była nam obca. W miarę obróbki materiałów oraz burzy mózgów z działkowcami oraz pracownikami OZ PZD oraz ARiMR, z czasem zaczęliśmy być pewniejsi i mniej skrępowani. 

 • Prąd dla ROD - sukces w Sejmie

  2022-10-29 09:16
  zwyciestwo.jpg

  Po miesiącu starań ze strony PZD, Sejm przyjął senacką poprawkę i uchwalił ważną dla działkowców nowelizację ustawy w sprawie opłat za prąd. Dzięki temu w 2023r działkowcy faktycznie uzyskają prawo do rozliczenia części opłat za prąd według cen z 2022 r. Nowelizacja zainicjowana przez PZD, to nie tylko ulga dla kieszeni działkowców. To również większa pewność, że w 2023 r. ogrody będą nadal zielone.

 • Biuro Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD będzie nieczynne w dniu 31 października 2022 roku.

  2022-10-28 12:16
  wykrzyknik_zielony.png

  Informujemy, że Biuro Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD oraz Ośrodki Finansowo-Księgowe będą nieczynne w dniu 31 października 2022 roku z powodu urlopów pracowników.

 • Senat: Kolejne poprawki do ustawy o maksymalnych cenach energii

  2022-10-27 13:18
  paragraf_bialy.jpg

  Objęcie ustawą o maksymalnych cenach energii m.in. prywatnej służby zdrowia, samorządowych lotnisk czy ogrodów działkowych - przewidują kolejne poprawki do ustawy, które w środę zgłosili senatorowie. Jedna z nich obniża pułap maksymalnych cen prądu do 450 i 600 zł. W środę senatorowie debatowali nad ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. W związku ze złożeniem kolejnych poprawek ustawa została odesłana ponownie do komisji.

 • Prąd w ROD, nowelizacja jest konieczna

  2022-10-27 13:11
  zarowka_i_ludzik.png

  Bez pilnej nowelizacji ustawy, całkiem realne jest, że wiosną 2023r. działkowcom z większości ogrodów w Polsce zagrozi odcięcie dostaw energii. Co więcej, oznacza to również brak wody do podlewania – pompy ogrodowe pracują na prąd. PZD apeluje o pilną nowelizację. Działkowcy nie rozumieją, dlaczego Sejm odmówił im pomocy, choć zabiegali ułamek tego co otrzymali inni – 1/8 tego co posłowie przyznali każdemu właścicielowi domu letniskowego. 

 • Lista rankingowa ARiMR - III etap konkursu

  2022-10-25 12:51
  ARiMR.jpg

  Na stronie internetowej ARiMR opublikowana została lista rankingowa w ramach pozakonkursowego projektu grantowego „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” dla III etapu konkursu przeprowadzonego w dniach 1 sierpnia 2022 – 31 sierpnia 2022 r. W ramach trzeciego etapu konkursu 87 Rodzinnych Ogrodów Działkowych będących w strukturach PZD zakwalifikowało się do przyznania grantu na łączną kwotę 8 203 784,47 zł. 

 • Uroczyste podpisanie pierwszych umów o powierzenie grantu w ramach konkursu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD

  2022-10-20 16:08

  W dniu 20.10.2022 roku odbyło się uroczyste podpisanie umów o powierzenie grantu w ramach konkursu organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

 • STANOWISKO Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w sprawie upublicznionego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla projektu pn.: "Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK – Płock –Włocławek

  2022-10-20 15:54

  Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców po zapoznaniu się ze Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowym dla projektu pn. „Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. Węzeł CPK – Płock – Włocławek” jest wyraźnie zaniepokojony przedstawionymi koncepcjami uznając je tym samym za niemożliwe do zaakceptowania zwłaszcza w zakresie wariantów nr 1 i nr 8.

 • Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD w obronie praw włocławskich działkowców

  2022-10-20 15:51

  78,845 Wykrzykniki Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji ...Na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego opublikowane zostało Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu pn.: "Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK – Płock -Włocławek". Dwa z pięciu wariantów lokalizacji linii kolejowych stwarzają bardzo duże zagrożenie dla istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych we Włocławku tj. ROD „Wiosenka”, ROD „Rybnica”.

 • Listopadowy „Mój Ogródek” – od 19.10 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2022-10-19 16:03

  W wydaniu listopadowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, wiele inspiracji oraz praktycznych porad. Aby nie przeoczyć istotnych zadań w tym terminie, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

 • Czytajcie "działkowca"!

  2022-10-19 15:57

  To już najwyższy czas aby przygotować działki i uprawiane na nich rośliny do zimowego spoczynku! A najnowszy, listopadowy numer „działkowca” będzie najlepszym i niezastąpionym przewodnikiem podczas jesiennych prac! To również dogodna pora na zamówienie prenumeraty „działkowca” na kolejny rok z gwarancją stałej ceny i bezpłatną dostawą!

 • Senat poparł propozycje działkowców w sprawie cen prądu!

  2022-10-07 15:03
  paragraf.png

  W dniu dzisiejszym (7 października br.) Senat zajął się przygotowanymi przez PZD propozycjami zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przypomnijmy, że chodzi o dostosowanie nowych przepisów do specyfiki ogrodów działkowych, aby również działkowcy skorzystali z preferencyjnych stawek za prąd. 

 • Wsparcie finansowe na inwestycje dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

  2022-10-07 14:41
  dotacje.jpg

  Rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania, a przede wszystkim rozkwitu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Nieodzownym i bardzo ważnymi elementami środków przeznaczonych na realizację wszystkich inwestycji są dotacje z Funduszu Rozwoju udzielane przez Krajowy Zarząd PZD, a także Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD. Nierzadko bez wsparcia w postaci dotacji nie byłoby możliwości prowadzenia inwestycji przez Rodzinne Ogrody Działkowe, które bardzo chętnie i aktywnie składają wnioski o przyznanie dotacji z Funduszu Rozwoju ROD. 

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 6 października 2022 r. w sprawie realizacji programu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

  2022-10-07 14:19
  ARiMR.jpg

  Krajowy Zarząd PZD w dniu 6 października 2022 roku przeanalizował i omówił stopień realizacji programu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” w ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ramach rozstrzygnięcia I tury konkursu za miesiąc czerwiec ARiMR zakwalifikowała 29 Rodzinnych Ogrodów Działkowych będących w strukturach PZD i przyznała granty na łączną kwotę 2 733 732 zł, co potwierdzono listą rankingową z dnia 1 września 2022 r.

 • Komisja Senacka przyjęła propozycje działkowców w sprawie cen prądu!

  2022-10-07 13:25
  zielony_paragraf.jpg

  Jak Państwa informowaliśmy, PZD przygotował propozycję zmian w  ustawie w sprawie ochrony odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Chodzi o dostosowanie nowych przepisów do specyfiki ogrodów działkowych, aby również działkowcy skorzystali z preferencyjnych cen za prąd. W dniu 6 października sprawę tę rozpatrywała senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która przyjęła poprawkę proponowaną przez PZD. 

 • Ceny prądu dla działkowców– PZD apeluje o korektę ustawy

  2022-10-03 15:01
  wykrzyknik_czerwony.png

  Sejm przyjął ustawę w sprawie ochrony odbiorców energii elektrycznej w 2023 rNiestety, przepisy dotyczące działkowców nie uwzględniają specyfiki większości ogrodów, gdzie rozliczenia odbywają się w oparciu o tzw. podliczniki. W efekcie ochrona nie obejmie większości działkowców. Dlatego KZ PZD skierował do władz Senatu propozycję konkretnych zmian. Apel w tej sprawie otrzymali również wszyscy senatorowie.

 • Starania Zarządów ROD w pozyskaniu środków finansowych z programu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

  2022-10-03 12:12
  ARIMR.png

  Ogłoszony konkurs w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”, Działania 2.5. – Poprawa jakości środowiska miejskiego, Osi priorytetowej: II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 daje olbrzymie możliwości Rodzinnym Ogrodom Działkowym Polskiego Związku Działkowców rozwoju poprzez pozyskanie środków finansowych z puli funduszy Unii Europejskiej.

 • Krajowe Dni Działkowca 2022

  2022-09-27 12:34
  038.jpg

  W sobotę 24 września 2022 r. po dwóch latach ograniczenia w kontaktach z powodu stanu epidemii wreszcie możliwe było spotkanie z działkowcami z całego kraju, by zgodnie z wieloletnią tradycją uczcić doroczne święto działkowców na Krajowych Dniach Działkowca. Na uroczystość przybyło ponad 150 działkowców z 24 okręgów, którzy przywieźli ze sobą tradycyjne, kolorowe kosze dożynkowe uświetniające obchody Dni Działkowca.

 • Wyniki konkursu krajowego pn. „Najpiękniejsza działka Roku 2022” ogłoszone zostały na Krajowych Dniach Działkowca 2022 r.

  2022-09-26 13:46
  puchar_2.png

  Na Krajowych Dniach Działkowca 2022, które odbyły się w dniu 24 września br., zgodnie z postanowieniami uchwały nr 338/2022 Krajowego Zarządu PZD w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego „Najpiękniejsza działka Roku 2022” ogłoszone zostały wyniki konkursu (link do uchwały)

 • Ogłoszono wyniki Wielkiego Konkursu dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców w 2022 roku”

  2022-09-26 13:42
  Puchar_1.png

  W dniu 24 września br. na uroczystości Krajowych Dni Działkowca 2022, które odbyły się w Warszawie, ogłoszone zostały wyniki konkursu krajowego dla ROD pn. „Wielki Konkurs dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku działkowców”, o czym postanowił Krajowy Zarząd PZD w uchwale nr 337/2022 w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego dla ROD pn. „Wielki Konkurs dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców w 2022 roku”

Facebook