Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności Toruńskie

 

Na tej stronie pojawiać się będą aktualne wiadomości dotyczące życia w Rodzinnych Ogrodach Działkowych obejmujące rejon Torunia.

 


 

 • Budowa nowej infrastruktury w rod dzięki wsparciu ze strony PZD.

  2017-03-30 19:31

  Potrzeby ROD są ogromne i wiąże się to z wysokimi nakładami finansowymi. Niemniej jednak Walne Zebrania w rod coraz częściej podejmują decyzję o realizacji zadań z zakresu budowy nowej lub modernizacji istniejącej infrastruktury ogrodowej. Działkowcy mają większą świadomość, że wraz z pomocą Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, wykonanie tych zadań jest realne do zrealizowania. Bez wątpienia użytkownikom działek brak wody na terenie ogrodów najbardziej doskwiera w trakcie upalnego i suchego lata. Dlatego doprowadzenie wody jest niezbędne w celu pełnego i racjonalnego funkcjonowania ogrodów.

 • 35-lecie ROD "Kotwica" w Toruniu

  2017-03-28 08:12

  W sobotę 27 sierpnia 2016 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Działkowca w ROD „Kotwica” w Toruniu, połączona z obchodami jubileuszu 35-lecia powstania tego ogrodu. Z tej okazji Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców ufundował puchar, który wraz z listem gratulacyjnym został przekazany przez Wicedyrektora Biura OZ PZD Annę Bołądź - na ręce Prezesa ROD – Pana Ryszarda Borowickiego. Zasłużeni działkowcy otrzymali także odznaczenia związkowe oraz dyplomy okolicznościowe za najładniej utrzymane i zagospodarowane działki oraz za zaangażowanie w pracę na rzecz ogrodu działkowego.

 • 50 lat ROD "Nad Strumykiem" w Toruniu

  2016-09-01 08:40

  27 sierpnia 2016 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nad Strumykiem" w Toruniu miało miejsce wyjątkowe święto. Działkowcy świętowali jubileusz 50-lecia istnienia swojego ogrodu. Z racji tak wyjątkowego święta ogród został uhonorowany przez Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski  Polskiego Związku Działkowców okolicznościowym pucharem, który trafił do rąk prezesa zarządu rod Pana Edwarda Lange. Okręgowy Zarząd PZD reprezentował jego członek Pan Andrzej Ciechomski.

 • Pszczoły i inne zapylacze, czyli co słychać w ROD "Koło Kani"

    Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu przykłada bardzo dużo uwagi na działania, które zwykło się określać mianem proekologicznym. Na terenie ogrodu znajdują się dwie mini pasieki, na których żyje łącznie 9 rodzin pszczelich. Pszczoły, są pod profesjonalną opieką działkowców, panów Piotra Blachowskiego i Zbigniewa Pilarskiego. O pożytkach płynących z faktu, że na ogrodzie są pszczoły nie ma co za wiele dyskutować, bo z oczywistymi faktami się nie należy spierać. 

 • List M. Papke do Rzecznika Praw Obywatelskich

    Zwracam się do Pana z gorącym apelem o wycofanie sie z dalszych działań wymierzonych przeciwko działkowcom przestrzegającym prawa. 

 • List Haliny Inczewskiej do RPO

    Jako działkowiec Polskiego Związku Działkowców, pragnę wyrazić swoje ogromne zaniepokojenie i rozczarowanie podjetymi działaniami przez Pana Rzecznika.

 • Kolejny przykład realizowania założeń Otwartego Programu Rozwoju Społecznego ROD.

    W dniu 18 czerwca odbyła się  7. edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia - wspólne świętowanie w najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Dla mieszkańców oraz wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili dzielnicę przygotowano warsztaty, spotkania, gry terenowe, animacje i pokazy teatralne a także pchli targ, rolkowy rajd szlakiem zabytków czy tradycyjnie już organizowaną sąsiedzką kawiarenkę. Jednym z organizatorów święta był Rodzinny Ogród Działkowy „Flisak”, który zaprosił  mieszkańców do odwiedzin i wspólnego celebrowania tej wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. 

 • Lekcja przyrody w ROD „100-lecia Zakładów Mięsnych” w Toruniu

    Dnia 20 czerwca 2016 roku, pomimo deszczowej pogody, na teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „100-lecia Zakładów Mięsnych” w Toruniu przybyły zaproszone dzieci z klasy „2 A” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Toruniu. Uczniowie przybyli do ogrodu w towarzystwie wychowawczyni Pani mgr Violetty Hoffmann - Truszczyńskiej wraz z niektórymi rodzicami. Zaproszonych gości przywitała Pani Prezes Zarządu ROD Maria Jarzębowska, która rozpoczynając pobyt dzieci na terenie ogrodu opowiedziała historię jego powstania. Następnie dzieci zostały zaproszone na krótką pieszą wycieczkę po terenie ogrodu. 

 • List Jolanty Słupkowskiej do RPO

    Z ogromnym niedowierzaniem, ale i zażenowaniem czytałam Pański wniosek do Naczelnego Sadu Administracyjnego, w którym to ewidentnie stara sięPan wyprowadzić mylna tezę, jakoby altana działkowa miałaby być zrównana celem wykorzystania na równi z budynkiem mieszkalnym. O mylenie wysnutej linii wywodu samowoli budowlanej, wymagającej rozbiórki, gdy dany obiekt nie jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego danego rejonu, nie wspomnę. Szanowny Panie, by móc zabierać głos w jakiejkolwiek sprawie, należy się z nią dogłębnie zapoznać osobiście. Przeprowadzićsetki rozmów i dotknąć problemu. 

 • List Joanny Dąbkowskiej do Rzecznika Praw Obywatelskich

    W związku z Pańskimi pismami skierowanymi do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sytuacji osób, które zamieszkują na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, pragnę zwrócić uwagę na fałszywe przesłanki, którymi kieruje się Pan, dokonując swoich działań. To samo dotyczy skierowania wniosku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kwestię budowy ponadnormatywnych altan i zamieszkiwania na działkach reguluje ustawa. Pan, podejmując działania broniące samowolę budowlaną i zamieszkiwanie na działkach, tak naprawdę broni ludzi łamiących prawo. 

 • Narada prezesów zarządów rod miasta i rejonu Torunia.

    19 maja 2016 roku odbyła się narada szkoleniowa dla prezesów zarządów rodzinnych ogrodów działkowych miasta i rejonu Torunia. Naradę otworzył i przywitał wszystkich przybyłych, Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców – Piotr Gadzikowski. Z ramienia władz OZ PZD w szkoleniu udział brała Wiceprezes OZ PZD – Teresa Podlas Kozłowska, oraz Skarbnik OZ PZD – Maria Piotrowska, a także kierownik biura OZ PZD – Anna Bołądź. W spotkaniu a dokładniej pierwszej jego części udział brał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Toruniu – Jarosław Pruszkowski. 

 • Deficyt wody w ogrodach.

    Dla każdego działkowca nie ma większego problemu niż brak wody. Przecież nie jest tajemnicą, że wszystko to co uprawiamy na działce, począwszy od trawnika po warzywa a skończywszy na drzewach, potrzebuje życiodajnej wody. Opady deszczu z roku na rok są coraz skromniejsze a i zimą opady śniegu są znikome. Wszystko to procentuje w negatywny rzecz jasna sposób na poziom wód głębinowych.

 • Stanowisko działkowców ROD "Koło Kani" w Toruniu

    Reprezentując działkowców Polskiego Związku Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu pragniemy wyrazić swoje głębokie oburzenie Pańską interpretacją Prawa budowlanego oraz złożonym wnioskiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w odniesieniu do altan działkowych, które w Pańskiej ocenie są budynkami mieszkalnymi. W naszej ocenie, Pański wniosek pozbawiony jest rzetelnej i dogłębnej analizy istoty funkcjonalności altan działkowych. Altany te nigdy nie służyły zamieszkiwaniu, świadczyć o tym mogą dokumenty, które nieodłącznie służyły tworzeniu i funkcjonowaniu ogrodów działkowych w Polsce. 

 • Działkowcy ROD "Wisełka" piszą do RPO

    Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wisełka” w Toruniu, społecznie wypełniający swe obowiązki wobec społeczności działkowej i reprezentujący ich interes, pragnie ustosunkować się do podjętych przez Pana działań ewidentnie szkodzących i bezpośrednio uderzających w prawa działkowców. Po przeanalizowaniu Pańskiego wniosku do Naczelnego Sądu Administracyjnego nasuwa się jasno wyprowadzone pytanie – w czyim interesie Pan występuje? Przyjęte przez Pana stanowisko jest ewidentnie stronnicze i absolutnie zmierzające do cichego rozprawienia się z ogrodami działkowymi w całym kraju, poprzez podważenie legalności altan działkowych i tym samym uproszczenia likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych bez jakichkolwiek możliwości wypłacania odszkodowań dla działkowców. 

 • Petycja działkowców ROD "Elana" do Poseł Anny Sobeckiej

    Środowisko działkowców największego ogrodu działkowego okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z niepokojem dostrzega nasilone działania Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane przeciwko działkowcom. Niestety, ze smutkiem należy jednoznacznie stwierdzić, iż są to działania a właściwie rzecz ujmując dosłownie - ataki całkowicie bezpodstawne. Społeczność działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu dostrzega, że mamy znowu do czynienia z atakiem skoordynowanym przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców a co za tym idzie przeciwko ponad milionowej rzeszy społeczeństwa, zrzeszonego w strukturach Związku.

 • STANOWISKO Prezesów ROD z rejonu Torunia do RPO

    Jesteśmy zbulwersowani kolejnymi działaniami  Rzecznika Praw Obywatelskich, podważającymi legalność istnienia wielu altan działkowych. Po raz kolejny RPO występuje przeciw prawom obywatelskim działkowców, kierując do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek, który otwiera drogę do uznawania wielu altan za samowole budowlane, mimo że ich wymiary są zgodne z prawem. 

 • STANOWISKO Prezesów ROD z rejonu Torunia do RPO

    Jesteśmy zbulwersowani kolejnymi działaniami  Rzecznika Praw Obywatelskich, podważającymi legalność istnienia wielu altan działkowych. Po raz kolejny RPO występuje przeciw prawom obywatelskim działkowców, kierując do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek, który otwiera drogę do uznawania wielu altan za samowole budowlane, mimo że ich wymiary są zgodne z prawem. 

 • "Ton zaprezentowanego artykułu jest zdecydowanie stronniczy"

   "Jako działkowiczka z bardzo długim stażem w ogrodzie pragnę ustosunkować się do artykułu pt. „Miasta Ogrody” z dnia 27 kwietnia 2016 roku, zamieszczonego na łamach Państwa pisma. Ton zaprezentowanego artykułu jest zdecydowanie stronniczy, żeby nie powiedzieć, że jest tendencyjny" - pisze do redakacji PolitykiTeresa Podlas - Kozłowska z ROD "Koło Kani" w Toruniu. 

 • Pismo p. Andrzeja Boruszkowskiego do RPO.

    Wbrew stereotypowemu myśleniu na działkach w ogrodach działkowych nie zamieszkują osoby ubogie, zyjące na skraju egzystencji - są to tylko marginalne przypadki. Zdecydowaną większość zamieszkujących stanowią osoby dobrze sytuowane, które wykorzystując niefrasobliwość i nieskuteczność organów administracji w egzekwowaniu przepisów prawa zdecydowały się na taki krok dla osiągnięcia korzyści majątkowych.

 • List p. Szymona Papke do Rzecznika Praw Obywatelskich

    Zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o wysłuchanie apeli działkowców i działaczy Polskiego Związku Działkowców dotyczącego zamieszkiwania na działkach i budowy ponadnormatywnych altan. Przede wszystkim chciałbym Pana uświadomić, że osoby łamiące prawo stanowią olbrzymi problem dla zdecydowanej większości działkowców - tych, którzy uprawiają swe działki zgodnie z prawem.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook