Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Komunikat biura jednostki krajowej w sprawie narady inspektorów ds. terenowo-prawnych

  2018-11-20 14:31

  W dniach 14-15 listopada br. odbyła się zorganizowana przez jednostkę krajową PZD narada inspektorów ds. inwestycji zatrudnionych w Okręgowych Zarządach PZD. Na naradzie poruszono szereg tematów związanych z przygotowaniem, realizacją oraz rozliczeniem inwestycji w ROD.

 • Plotki a prawda o ROD „1 Maja” w Chełmnie

  2018-11-19 12:49
  DSCN3388.JPG

  Temat sytuacji w ROD „1 Maja” w Chełmnie budzi sprzeczne odczucia wielu działkowców, którzy są zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami medialnymi o rzekomym przeistaczaniu się ich ogrodu w „getto”. Prawdą jest, że największym problemem, z jakim zmaga się Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego są nielegalni mieszkańcy. Zamieszkiwanie na terenie działek ogrodniczych jest zabronione ustawowo – art. 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 r.poz.40) stanowi, iż: „Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania”, adekwatny zapis jest w §7 Regulaminu ROD. Łamanie tych zasad grozi wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy o rod. Zamieszkiwanie  to nie jest problem nowy, a jego przyczyny leżą w braku odpowiednio prowadzonej polityki mieszkaniowej miasta i zbyt liberalnym podejściu poprzednich zarządów ROD, które dawały „szansę” działkowcom pomieszkującym w altanach działkowych, do czasu wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. Niestety ludzie wykorzystali taką postawę zarządu i potraktowali ogród działkowy jako docelowe miejsce zamieszkania, a mało tego – są oburzeni ograniczeniami jakie stawia im zarząd ROD, czy przepisy obowiązujące w PZD. 

 • „Oko Wielkiego Brata” czuwa nad kolejnym rod.

  2018-11-19 12:16
  SAM_3346.JPG

  Okres wiosenno-letni dla działkowców jest najbardziej pracowity, ale przed nadchodzącą jesienią i zimą także należy wykonać kilka czynności. Trzeba m.in. przygotować rośliny przed zbliżającym się mrozem, zabezpieczyć drzewka oraz krzewy, a trawniki grabić z opadających liści. Pracy jednak nie jest tak dużo, jak w okresie letnim, dlatego działkowcy rzadziej bywają w swoich ogródkach. To doskonała okazja dla złodziei, którzy wykorzystują nieobecność właścicieli, włamując się do altanek i kradnąc sprzęt ogrodniczy. 

 • Powstanie dwóch kolegiów prezesów rod w Grudziądzu

  2018-11-19 10:36
  20181116_175202.jpg

  Zgodnie z uchwałą nr 417/2017 KR PZD z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie zadań i trybu pracy kolegiów prezesów, dnia 16 listopada 2018 roku w świetlicy ogrodowej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „OAZA” w Grudziądzu, odbyła się narada prezesów grudziądzkich ogrodów działkowych. Przybyłych prezesów powitał Przewodniczący Kolegium Miasta i Rejonu Grudziądza p. Mieczysław Chrapiński, obecny Prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD - p. Piotr Gadzikowski przedstawił porządek narady. Jednym z punktów było wypełnienie zapisów wspomnianej uchwały, która ustanawia obowiązek powołania kolegiów prezesów. W naszym mieście funkcjonowało Kolegium Prezesów, zrzeszające prezesów 52 ogrodów, występujące jako jeden kolektyw reprezentujący wspólne interesy. 

 • Przed Świętem Niepodległości

  2018-11-19 09:26
  flagę narodową wywiesza członek zarządu ogrodu Ryszard Balcerowski.

  Chełmżyńscy działkowcy przed każdym świętem państwowym, dniami Chełmży, Dniem Działkowca, rocznicami powstania PZD wywieszają flagi państwowe i PZD. Także przed obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pojawiły się flagi na ogrodach miasta Chełmży.

 • Nabycie prawa do działki po zmarłym, samotnym działkowcu (sprawy z dyżurów telefonicznych)

  2018-11-15 16:24

  Jak wygląda procedura nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu, który był samotny? Prawnicy Krajowego Zarządu PZD podczas dyżuru telefonicznego udzielili odpowiedzi na kolejne pytania. Zapraszamy do lektury.

 • ROD „Niezapominajka” w odświętnej szacie.

  2018-11-15 15:32
  998.jpg

  11 listopada 1918 Polska odzyskała niepodległość w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu przybrał ogród w odświętną szatę. Kolor biały i czerwony pojawił się w oknach nowo wybudowanej świetlicy, obok masztów, flagi pojawiły się również na szczytowej ścianie świetlicy.

 • Uczczenie 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ROD "TAJEMNICZY OGRÓD" we Włocławku 12 listopada 2018 r.

  2018-11-15 15:13
  IMG_6348.jpg

  PREZES ROD PAN DARIUSZ GADZIEMSKI PRZYWITAŁ PRZYBYŁYCH NA NASZĄ SKROMNĄ UROCZYSTOŚĆ DZIAŁKOWCÓW.

  ODŚPIEWANY ZOSTAŁ HYMN PAŃSTWOWY ORAZ HYMN PZD. PREZES ROD PRZYBLIŻYŁ ZEBRANYM HISTORIĘ O NIEPODLEGŁEJ POLSCE ORAZ HISTORIĘ POWSTAWANIA OGRODÓW DZIAŁKOWYCH NA PRZEŁOMIE 100 LAT W POLSCE. NASTĘPNIE PRZY MELODIACH LEGIONÓW POLSKICH Z ROKU 1918 PRZYSTĄPILIŚMY DO UROCZYSTEGO WKOPANIA DRZEWKA / JARZĄB /. DRZEWKO ZASTAŁO ZASYPANE PRZEZ KAŻDEGO OBECNEGO DZIAŁKOWCA , OTRZYMAŁO OKOLICZNOŚCIOWĄ TABLICZKĘ I NAZWĘ "DRZEWKO NIEPODLEGŁOŚCI "

 • Działkowcy ROD „Metron” w Toruniu przyozdobili ogród w barwy narodowe i PZD.

  2018-11-15 14:07
  image000000.jpg

  Działkowcy ROD „Metron” na czele ze swoim zarządem oraz komisją rewizyjną pragnąc wypełnić patriotyczny obowiązek, a także czynnie odpowiadając na Apel Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD i Stanowiska KR PZD w sprawie uczczenia 100-lecia niepodległości Polski, przyozdobili ogród flagami narodowymi i Związkowymi.

 • 100-lecie Niepodległej w ROD "Ceramik" we Włocławku

  2018-11-15 12:54
  DSC_3434.JPG

  Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „CERAMIK” we Włocławku uczcili ten dzień w następujący sposób: wywieszono flagi państwowe i związkowe na terenie Ogrodu, wykonano okolicznościową gablotę, w której wywieszono „ życzenia dla Polski”. Większość działkowców brała udział w miejskich obchodach zorganizowanych przez Miasto.

 • Klub działkowców "Zielony Zakątek" uczcił 100-lecie Niepodległej

  2018-11-13 09:43
  77-1.jpg

  11 listopada 2018 r był świętem szczególnym dla każdego Polaka – obchodziliśmy wspólnie radosne święto stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wielu miejscach na świecie i w Polsce, a także w Grudziądzu, można było usłyszeć polski Hymn Państwowy., wziąć udział w organizowanych koncertach, spotkaniach. W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości panie z Klubu Działkowego „Zielony Zakątek” działającego w Grudziądzu pod czujnym okiem Okręgowego Zarządu Toruńsko- Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, również postanowiły uczcić tak doniosłe święto.

 • Siedziba Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD przybrana w barwy narodowe z okazji 100-lecia Niepodległości.

  2018-11-13 09:09
  siedziba_oz.jpg

  Siedziba Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z racji obchodów Święta Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego została przystrojona w dodatkowe flagi, narodową i PZD. Na co dzień na maszcie łopocze flaga państwowa w asyście flagi Polskiego Związku Działkowców. Aby podkreślić istotę wyjątkowego jubileuszu jakim jest 100-lecie Niepodległości naszego kraju na budynku siedziby zostały zamontowane dodatkowe flagi.

 • Świętowanie 100-lecia Niepodległej „zdobyciem” Fortu Wielkiej Księżej Góry przez grudziądzkich działkowców.

  2018-11-12 21:09
  SAM_3226.JPG

  Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości swoje bramy dla zwiedzających otworzył Fort Wielka Księża Góra, który po grudziądzkiej Cytadeli jest drugim obiektem wojskowym, który w ramach świąt państwowych udostępniany jest mieszkańcom i pasjonatom militariów i fortyfikacji. Rodzinny Ogród Działkowy „Niezapominajka” jak sama nazwa mówi, nie daje o sobie zapomnieć, zaproponował działkowcom z Grudziądza i ich rodzinom, wspólną wyprawę do fortu. 

 • Wyjątkowa funkcja na naszej stronie www dla zarządów rod.

  2018-11-12 14:51

  Nasza witryna internetowa ma różnorakie możliwości techniczne. Jedną z nich jest kilka miesięcy temu zainstalowany skrypt pozwalający na pobranie treści (dokumentów w formie aktywnej), które nie są publikowane w ogólnodostępnym charakterze. Omawiany powyżej skrypt uwidacznia się dopiero po zalogowaniu się użytkownika na stronie www.pzdtorun.pl i jest dostępny jedynie dla zarządów rod, które uprzednio zostały zweryfikowane przez administratora strony www.

 • Chełmża świętowala 100- lecie niepodległości

  2018-11-12 10:42
  356.jpg

  10 listopada dzialkowcy z Chełmży uczestniczyli w obchodach święta niepodległości w Kończewicach w gminie Chelmża.  Natomiast 11 listopda brali udzial w mszy świętej za Ojczyznę w Chełmży. Po niej wraz z kilkuset chelmżanami przeszli ulicami miasta odwiedzając Miejsca Pamięci Chełmży. Tradycyjnie najpiękniejszą wiązankę złożyli pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańcow naszego miasta podczas II wojny swiatowej w więzieniu w Fordonie. Wieczorem blisko 1000 chełmżan obejrzało film „My chcemy Polski” ukazujący walkę swoich dziadków o niepodleglość miasta. Po nim zebrani odśpiewali hymn Polski i kilkanaście pieśni z okresu walki Polaków o wolność swojej Ojczyzny. Obchody zakończyl polonez zatańczony przez 100 par.

 • Dzięki monitoringowi działkowcy i ich mienie stało się bezpieczniejsze.

  2018-11-12 10:17
  kamera_pod_debem.jpg

  Zapewnienie najwyższego możliwie poziomu bezpieczeństwa na terenie rodzinnego ogrodu działkowego jest bezsprzecznie priorytetem każdego zarządu rod. Podczas walnego zebrania sprawozdawczego, które odbyło się 23 marca 2018 roku został wywołany temat bezpieczeństwa na ogrodzie, po kolejnej fali włamań i kradzieży oraz aktów dewastacji mienia działkowców. Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębem” w Grudziądzu leży na rubieży miasta i to dosłownie gdyż za płotem ogrodu stoi znak mówiący o granicy miasta.

 • Delegacja grudziądzkich działkowców uczciła 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

  2018-11-11 22:32
  11_listopada_gdz.jpg

  Grudziądzcy działkowcy corocznie biorą udział w święcie Niepodległości, jednakże tegoroczne obchody z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości były obchodzone w sposób wyjątkowo uroczysty. Jak co roku na uroczystości był sztandar Rodzinnych Ogrodów Działkowych Polskiego Związku Działkowców Miasta i rejonu Grudziądza. Natomiast wiązankę kwiatów w imieniu działkowców 53 ogrodów złożył Wiceprezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Mieczysław Chrapiński w asyście p. Ewy Czyżewskiej – prezes ROD „Chemik” oraz p. Małgorzaty Jasińskiej – prezes ROD „Niezapominajka”.

 • Krew działkowców – gorąca i nasycona patriotyzmem!

  2018-11-11 22:15
  1011.jpg

  Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski, to wyjątkowe święto, które wymaga nieprzeciętnej oprawy, celebracji. Działkowcy, a dokładniej rzecz ujmując, grupa działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu należąca do gremium grudziądzkich Morsów postanowiła w niezwykły sposób uczcić to ogólnonarodowe święto.

 • Kolejnych Stu lat i jeszcze więcej!

  2018-11-11 21:28
  12-3.jpg

  Uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Chełmnie, na które przybyli licznie działkowcy na czele z Przewodniczącym Kolegium Prezesów Miasta Chełmna i zarazem prezesem zarządu ROD „Pod Skarpą” – p. Robert Maciejewskim, Sekretarzem Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Czesławem Kozikowskim oraz prezesem największego rod w Chełmnie jakim jest ROD „1 Maja” – p. Józefem Bochockim. Upamiętniając ten wyjątkowy dzień symbolizujący Jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości po uprzednich 123 latach zaborów i zniewolenia Polaków - działkowcy Polskiego Związku Działkowców aktywnie brali udział w uroczystościach temu poświęconych.

 • Działkowcy ROD „Przyszłość” we Włocławku upamiętnili 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

  2018-11-11 20:49
  plakat-kph2.jpg

  Działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przyszłość” we Włocławku wychodząc naprzeciw podjętemu przez Krajową Radę Polskiego Związku stanowisku jak i apelowi Okręgowej Rady  Toruńsko-Włocławskiej w sprawie uczczenia Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego, postanowili posadzić z tej okazji drzewo.

Facebook