Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Z kamerą w Rodzinnych Ogrodach Działkowych – „Spotkania z ekologią” programu TVP 3 Bydgoszcz

  2021-10-05 13:04

  Dnia 4 października 2021 roku ukazał się odcinek programu „Spotkania z ekologią” programu TVP 3 Bydgoszcz, w dużej mierze poświęcony Rodzinnym Ogrodom Działkowym.

  „Są oazą spokoju, miejscem relaksu i domem dla setek gatunków roślin i zwierząt. Mieszkańcom miast dają wytchnienie, a miastu bioróżnorodność. Ogródki działkowe to obecnie tereny na wagę złota. W dobie pandemii możliwość wyjścia i pielęgnowania kawałka zieleni stała się prawdziwym luksusem.” – usłyszeć można na wstępie reportażu.

 • Krajowe Dni Działkowca 30 września 2021

  2021-10-01 13:11
  KKd_5.jpg

  W tym roku z powodu wciąż groźnego covid-19, największe święto ruchu ogrodnictwa działkowego, Krajowe Dni Działkowca odbyły się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W czwartek 30 września goście i uczestnicy uroczystości zgromadzili się w siedzibach Okręgów oraz KR  PZD, gdzie przygotowane były kosze dożynkowe oraz tradycyjne bochny chleba.

   

 • Informator działkowca październik 2021

  2021-10-01 13:06
  Informator-dzialkowca-pazdziernik-2021-druk-_002_-1.jpg

  W najnowszym numerze działkowca m.in. o przedłużeniu terminu odbywania walnych zebrań w ROD,  przypomnienie o obowiązku rejestracji źródeł ciepła, nowelizacji ustawy śmieciowej, obowiązku wyposażenia działki w ROD w kompostownik, zakazie spalania oraz o spotkaniu z przedstawicielami Komendy Głównej Policji.

 • Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2021 połączony z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców

  2021-09-28 11:37

  W dniu 24 września 2021 roku o godz. 11:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu odbył się Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2021 połączony z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców.

  Na przybyłych gości czekała gorąca kawa i herbata, a także słodki poczęstunek, aby mogli oni posilić się przed nadchodzącą uroczystością i zrelaksować się po drodze, jaką pokonali, aby świętować wspólnie ze wszystkimi działkowcami.

  W obchodach udział wzięli: członkowie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD, członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej, działkowcy wyróżnieni odznaczeniami, laureaci konkursów okręgowych, a także przedstawiciele zwycięskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia – Paweł Gulewski.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 24 września 2021 r. w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego pn. „ROD 40-lecia PZD”

  2021-09-25 15:17
  puchar.png

  Krajowy Zarząd ROD Uchwałą nr 182/2021 z dnia 10 czerwca 2021 roku ogłosił  konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, a Uchwałą nr 283/2021 z dnia 6 września 2021 roku powołał 9 – osobową komisję konkursową, której przewodniczył członek Krajowego Zarządu PZD – Pan Edwarda Galusa.Konkurs skierowany był do wszystkich ROD zrzeszonych w PZD, które w swojej działalności przyczyniły się do utrzymania i rozwoju tradycji ogrodów działkowych w Polsce, a także realnie przyczyniły się do promowania znaczenia i roli PZD w społeczeństwie poprzez m.in. wdrażanie Programów PZD. 

 • Obradował Krajowy Zarząd PZD

  2021-09-24 15:15

  W dniu 23 września 2021 r. Krajowy Zarząd PZD obradował na swoim kolejnym  zdalnym posiedzeniu pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Obrady rozpoczęły się oceną przebiegu narady prezesów, dyrektorów biur i głównych księgowych Okręgów PZD, która odbyła się w dniu 7 września br. Prezes PZD podsumował naradę jako potrzebną i dobrze przygotowaną merytorycznie obejmującą priorytetowe zagadnienia, którymi obecnie zajmują się struktury Związku. Krajowy Zarząd PZD uznał za koniecznie w najbliższym czasie zorganizować narady tematyczne dla poszczególnych grup pracowników biur okręgów: dyrektorów, księgowych o, inspektorów ds. inwestycji, inspektorów terenowo-prawnych, instruktorów ogrodniczych.

 • Działkowcy z Grudziądza zagrali w zielone

  2021-09-22 12:03
  983-1.jpg

  W tym roku po raz dwudziesty ósmy odbyła się największa polska akcja ekologiczna związana ze sprzątaniem świata. „Grudziądz-zagrajmy w zielone” to hasło tegorocznego pikniku ekologicznego, który zorganizowany został na Górze Zamkowej. Mieszkańcy Grudziądza zbierali śmieci między innymi w Lesie Komunalnym, w lasku na osiedlu Rządz, a popołudniu spotkali się na kreatywnym pikniku.Polski Związek Działkowców w „Otwartym Programie Klimatycznym” podnosi kwestię zachodzących zmian na naszej planecie, które są konsekwencją działań człowieka. Głównym celem tego programu jest podnoszenie świadomości w ramach upowszechnienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród działkowców, poprzez promowanie zasad racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych i zachowań pro środowiskowych.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2021-09-20 13:47

  Na rynku jest już najnowszy, październikowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres jesieni, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników.

 • Październikowy numer „Mojego Ogródka” od dziś na rynku!

  2021-09-17 10:03
  okladka_ogrodniczek.jpg

  „Mój Ogródek” możesz mieć w wersji tradycyjnej – papierowej lub cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS: https://apple.co/2TdaoGH . W październikowym „Moim Ogródku” znaleźć można wiele porad dotyczących jesiennych prac na działce – a jest co robić w tym czasie! Pomożemy więc zadbać m.in. o rośliny wrażliwe na mróz – rosnące sezonowo w donicach na tarasach, jak i o te zimujące w gruncie. 

 • Odtworzenia nasadzeń za wycięte drzewo. Pamiętaj o terminie

  2021-09-17 10:00
  drzewko.png

  W niektórych przypadkach na wycinkę drzew czy krzewów działkowiec lub zarząd ROD  musi uzyskać zezwolenie i uiścić opłatę.  By uniknąć opłaty częstokroć występuje się o zgodę na jej zamianę na obowiązek dokonania tzw. nasadzeń zastępczych. Urząd Marszałkowski przypomina, by nie lekceważyć obowiązku odtworzenia, również co do terminu. Opóźnienie oznacza poważne wydatki.

 • Gdy samorząd lokalny dostrzega potrzeby działkowców...

  2021-09-16 10:04

  Nie od dziś wiadomo, że Rodzinne Ogrody Działkowe i gospodarujący w nich działkowcy stanowią jedno z podstawowych ogniw tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie w aspekcie dbałości o środowisko naturalne. Stąd też, dobrze jest gdy są oni postrzegani przez samorząd lokalny jako podmiot i partner w rozmowach prowadzących do tworzenia wspólnego dobra.

 • Jubileusz 45 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu połączony z uroczystymi obchodami Jubileuszu 40 – lecia PZD

  2021-09-14 14:33

  Jubileusze w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie od dziś są wielkim świętem wszystkich działkowców, choć ten rok jest wyjątkowy, gdyż każda uroczystość organizowana w ROD połączona jest z uroczystymi obchodami Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców.

  W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Transportowiec” w Wieńcu Zalesiu działkowcy mieli aż potrójną okazję do świętowania, gdyż w dniu 27 sierpnia 2021 roku obchodzili jubileusz 45 – lecia powstania ogrodu, jubileusz 40 – lecia PZD, a także nadrabiali utraconą przez COVID – 19 możliwość  świętowania „Dnia Działkowca 2020”.

 • Narada prezesów, dyrektorów biur i głównych księgowych Okręgów PZD

  2021-09-10 15:25

  7 września br. w Warszawie odbyła się narada prezesów, dyrektorów biur oraz głównych księgowych Okręgów Polskiego Związku Działkowców. Spotkanie poprowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Głównymi tematami narady były walne zebrania sprawozdawcze w ROD w 2021 roku oraz poziom realizacji uchwał KZ PZD w sprawie powoływania Ośrodków Finansowo-Księgowych.

 • Medale XXX-lecia odrodzonego samorządu Krakowa dla przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców

  2021-09-09 11:24

  Dnia 3 września 2021 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 uhonorowano Medalem XXX-lecia odrodzonego samorządu Krakowa osoby reprezentujące Polski Związek Działkowców.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 8 września 2021 roku w sprawie przedłużenia terminu odbywania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2021

  2021-09-09 11:21

  Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 6 września br. ocenił stan odbywania w bieżącym roku walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) na dzień 31 sierpnia 2021 roku.  Krajowy Zarząd PZD już 1 grudnia 2020 r. podjął uchwałę nr 347/2020 w sprawie wytycznych dla okręgowych zarządów PZD i zarządów ROD w zakresie decyzji o terminie walnych zebrań ROD w 2021 r. w związku zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez COVID-19, która zobowiązała Okręgowe Zarządy do przesunięcia terminu odbywania walnych zebrań w ROD do dnia 31 sierpnia 2021 r. Wszystkie Okręgowe Zarządy podjęły stosowne uchwały.

 • Przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców gośćmi wydarzenia „Śniadanie na trawie” nad toruńską Martówką

  2021-09-08 09:25

  W minioną sobotę tj. 4 września 2021 roku na terenach rekreacyjnych nad toruńską Martówką w parku miejskim odbył się plenerowy piknik. Organizatorem wydarzenia była Gmina Miasta Toruń i Stowarzyszenie GOSPORT! Dzięki dalekosiężnej, bardzo dobrej współpracy zaproszenie na wydarzenie otrzymał również Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców, który z przyjemnością przyjął zaproszenie.

 • Zawiązał się Wędkarski Klub Działkowy "Karaś"

  2021-09-06 09:14
  6583.jpg

  Uczestnicząc jako obsługująca walne zebranie sprawozdawcze w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Narcyz” w Grudziądzu, oprócz pięknych zadbanych działek na terenie ogrodu, zachwycił mnie usytuowany w centralnym miejscu ogrodu staw. Malownicze miejsce, jedyne takie w grudziądzkich ogrodach, ale w tym ogrodzie są również ludzie z pasją. Nie znudziły się im piękne ukwiecone rabaty, ale oprócz działkowania w ich sercach jest jeszcze jedna pasja - wędkarstwo.

 • Działkowcy na Dniu Otwartego Ula w Grudziądzu.

  2021-09-06 08:52
  3257.jpg

  W niedzielę 5 września w samo południe na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu rozpoczął się Dzień Otwartego Ula. Festyn skierowany do mieszkańców Grudziądza, w którym licznie uczestniczyli również działkowcy. W trakcie festynu bardzo ciekawy wykład na temat życia pszczół przedstawił Jacek Grzelak, który od lat zajmuje się pszczelarstwem. Powiedział bardzo piękne słowa: „...Bóg stworzył pszczoły dla wszystkich, lecz opieka nad nimi jest dla nielicznych...” Można było przygotować hotele dla owadów i recyklingowe zabawki z pszczołą w tle.

 • "Korona party" - Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu.

  2021-09-02 08:13
  5523.jpg

  W sobotnie popołudnie wśród żółto-pomarańczowych barwnych kwiatów, których kolor poprawia nastrój i kojarzy się z latem oraz beztroską i wakacyjnymi wojażami. Gdy najpiękniejsza pora roku dobiega końca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Transportowiec” w Grudziądzu odbyły się Działkowe Dożynki. Tegoroczne obchody rozpoczęły się minutą ciszy, w celu uczczenia pamięci zmarłych działkowców, następnie odśpiewano Hymnu Działkowców, ...Wiwat zielona Rzeczpospolita...jakże wymowne słowa po trudnym czasie pandemii i w roku tak ważnym dla działkowców. 40 lat wspólnie pod żółto-zieloną flagą, dążymy do rozwoju naszych małych wspólnot, chcemy być razem i codziennie pisać nowe karty w kronice Polskiego Związku Działkowców. Koronawirus jest wyjątkowo niebezpieczny dla nas wszystkich, jest śmiertelny. Ale działkowcy postanowili zawalczyć z nim humorem i dlatego wszyscy uczestnicy mieli na głowach założone korony, by w ten żartobliwy sposób poprawić humory sobie i innym. Wszak śmiech to zdrowie!

 • Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Relaks II” w Toruniu cieszą się kalendarzami zdobionymi fotografiami z własnych działek

  2021-08-31 11:39

  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Relaks II” w Toruniu wykazał się olbrzymią kreatywnością i pomysłowością zlecając wydrukowanie kalendarzy ściennych zdobionych zdjęciami z ogrodu, a także działek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.

Facebook