Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Spotkanie z Posłem na Sejm RP – Tomaszem Szymańskim.

  2019-11-18 15:07
  od lewej: Piotr Gadzikowski, Małgorzata Jasińska, Tomasz Szymański, Paweł Napolski

  W dniu 15 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, reprezentowanego przez Piotra Gadzikowskiego Prezesa Okręgu oraz Małgorzatę Jasińską Członka Okręgowej Rady zarazem będącej Przewodniczącą Kolegium Prezesów ROD – „Grudziądz Północ” z Posłem na Sejm RP - Tomaszem Szymańskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Napolskim. Mieliśmy możliwości jako pierwsi spotkać się z Posłem, tuż po uroczystym ślubowaniu, które rozpoczęło IX kadencję Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Na uwagę zasługuje fakt, iż Panu Posłowi powierzono funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji ds. spraw wewnętrznych i administracji.

 • Przyszłość ROD w rękach działkowców

  2019-11-18 14:57

  Na wiosnę Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przystąpiło do opracowania projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Krajowy Zarząd PZD niezwłocznie wystąpił do Ministerstwa z wnioskiem o zaproszenie Polskiego Związku Działkowców do konsultacji nad przedmiotowym projektem. Z otrzymanej w dniu 12 listopada 2019 r. z Departamentu Polityki Przestrzennej odpowiedzi wynika, że gdy projekt będzie gotowy, zostanie skierowany do konsultacji społecznej, w której również i PZD będzie mógł uczestniczyć, zająć stanowisko i przedstawić uwagi.

 • Niewielka ale przytulna i nasza. Działkowcy ROD "Od Nowa" w Chełmży maja swoją świetlicę.

  2019-11-18 14:52
  10011-1.jpg

  17 listopada bieżącego roku w ROD „OD NOWA” w Chełmży miało miejsce ważne dla ogrodu wydarzenie. W towarzystwie burmistrza miasta Jerzego Czerwińskiego, Skarbnika Okręgu - Józefa Strzałkowskiego, a także proboszcza ks. kan. Krzysztofa Badowskiego oraz prezesów ROD Chełmży nastąpiło uroczyste otwarcie świetlicy ogrodowej.

 • KZ PZD rozpatrywał temat likwidacji i regulacji prawnych ROD

  2019-11-16 19:02

  Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD w dniu 14 listopada 2019 r., były likwidacje i regulacje prawne ROD. Jest to bardzo trudne zagadnienie pod względem merytorycznym, a zarazem niezmiernie ważne, gdyż dotyczy gruntów, na których położone są rodzinne ogrody działkowe a wiec i działki użytkowane przez działkowców i ich rodziny.

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD

  2019-11-16 16:04

  Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2019 roku rozpatrzył wnioski zarządów ROD, które wcześniej uzyskały pozytywną opinię OZ PZD w zakresie: Udzielenia pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD dla ROD „Kolejarz” w Białej Podlaskiej w kwocie 15.000 złotych na realizację zadania pn.” Modernizacja linii energetycznej” Udzielenia dotacji z krajowego Funduszu Rozwoju dla następujących ROD: - ROD „ Storczyk’ w Bydgoszczy  (OZ Bydgoszcz) na modernizację sieci energetycznej w wysokości 20.000 złotych             

  - ROD „Relaks” w Niekłonicach  (OZ Koszalin) na elektryfikację ROD w wysokości 15.000 złotych.

 • Wieczór Pieśni Patriotycznych w Grudziądzu

  2019-11-15 10:55
  20191113_183513.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg

  Środowy wieczór 13 listopada 2019 roku upłynął na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich przez członkinie Klubu Działkowego „Zielony Zakątek” oraz przybyłych działkowców.  To pierwsza taka inicjatywa skierowana do działkowców oraz mieszkańców Grudziądza,  aczkolwiek możliwym jest, że ten zwyczaj wpisze się w kalendarz listopadowych spotkań, który na pewno posłuży temu, by pamięć o naszych bohaterach nie uległa zapomnieniu.

 • Szkolenie dla ogrodowych Komisji Rewizyjnych z rejonu Grudziądza

  2019-11-15 10:39
  KrG.jpg

  Dnia 13 listopada bieżącego roku w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu odbyło się spotkanie szkoleniowe dla ogrodowych Komisji Rewizyjnych. Na zaproszenie Pana Janusza Pączkowskiego - Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej  Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców licznie przybyli Przewodniczący Ogrodowych Komisji Rewizyjnych.

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu

  2019-11-15 09:57
  11a.jpg

  Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.  To bardzo ważne wydarzenie w życiu narodu polskiego. Nasi pradziadkowie walczyli o to abyśmy mogli być Polakami, abyśmy mogli chodzić do polskich szkół, mówić naszym ojczystym językiem. Wiele krwi naszych rodaków zostało przelane, aby ten bardzo długo wyczekiwany dzień nadszedł.

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu

  2019-11-12 09:39
  ekologia.jpg

  Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu w odpowiedzi na apel Krajowego Zjazdu Delegatów pod hasłem "Każdy z nas może chronić Ziemię".

 • Szkolenie dla ogrodowych Komisji Rewizyjnych z rejonu Torunia

  2019-11-08 15:36
  KR1-1.jpg

  Popołudnie 7 listopada br. upłynęło Przewodniczącym ogrodowych Komisji Rewizyjnych z rejonu Torunia pod znakiem spotkania szkoleniowego dotyczącego działalności Komisji Rewizyjnej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

  W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu Przewodniczących Komisji Rewizyjnych, a także członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, którzy przez całość trwania narady służyli dobrą radą zainteresowanym uczestnikom szkolenia.

   

 • Spotkanie z Prezydentem Miasta Włocławka

  2019-11-08 14:00
  prezydent.jpg

  W dniu 6 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD z Prezydentem Włocławka – dr Markiem Wojtkowskim. W trakcie spotkania omówione zostały istotne kwestie ściśle związane ze współpracą Polskiego Związku Działkowców z Włocławskim Samorządem. 

 • Najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia Prezesowi Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD

  2019-11-07 11:57
  kwiat-swieca.jpg

    Najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia Prezesowi Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD Panu Piotrowi Gadzikowskiemu z powodu śmierci Mamy.

   

 • Czytajcie „działkowca”! Nowy numer już w sprzedaży!

  2019-10-25 08:27

  Uwaga: już w sprzedaży najnowszy, listopadowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych inspiracji na zagospodarowanie działki! To również znakomita okazja na zamówienie rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 • Obradowała Okręgowa Rada Toruńsko – Włocławska PZD.

  2019-10-23 15:07
  2001.jpg

  W dniu 22 października 2019 roku, w siedzibie Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD odbyło się czwarte w tym roku i pierwsze robocze w nowej kadencji - posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej Polskiego Związku Działkowców. Do udziału w nim zostali zaproszeni także wszyscy członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Otwarcia posiedzenia dokonał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, witając serdecznie wszystkich przybyłych członków Okręgowej Rady PZD, członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz pracowników etatowych biura okręgu. Po dokonaniu wyboru Komisji Uchwał i Wniosków w składzie: Stefan Dichting, Tadeusz Szyszkowski, Edward Lange, prezes Okręgu zapoznał zebranych z porządkiem obrad, jak również poinformował o frekwencji, która wyniosła 85,19% i tym samym stwierdzona została prawomocność obrad.

 • Listopadowy „Mój Ogródek” na rynku od 23 października! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-10-23 15:05

  W bieżącym „Moim Ogródku” podpowiadamy jak zadbać o ogród ozdobny i wodny przed nadchodzącą zimą. Polecamy również szereg inspirujących artykułów, m.in. zakładamy łąkę kwietną, łączymy działkę z krajobrazem, czy też wybieramy ogródkowe szklarnie. Zachęcamy do kolekcjonowania nowego cyklu – sadownicze abc! W tym wydaniu „Mojego Ogródka” mamy do zaproponowania – przygotowanie gleby pod sadzenie drzew i krzewów owocowych. Bądź modny, praktyczny i ekonomiczny, uprawiaj własne owoce na działce!

 • STANOWISKO XIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 października 2019 r. w sprawie znaczenia i roli PZD oraz ogrodów działkowych w kształtowaniu klimatu

  2019-10-21 15:45

  Zmiany klimatyczne stały się faktem. Ich skutki odczuwamy wszyscy. Coraz częściej występujące kataklizmy – susze, powodzie, huragany – te wszystkie zjawiska związane są z globalnym ociepleniem i mają realny wpływ na życie każdego z nas. Globalne ocieplenie jest uwarunkowane wzrostem stężenia w atmosferze tzw. gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i freonów, które utrudniają wypromieniowanie ciepła z Ziemi.

 • STANOWISKO XIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 października 2019 r. w sprawie krzewienia przez PZD oświaty wśród działkowców i społeczeństwa

  2019-10-21 15:43

  Krzewienie oświaty od wielu lat jest traktowane przez Polski Związek Działkowców jako jeden z podstawowych filarów działalności. Bez pogłębiania wiedzy, poszerzania zasobu informacji czy przykładania wagi do bieżących trendów i nowinek nie jest możliwy rozwój w żadnej dziedzinie. Ogrodnictwo nie jest tutaj wyjątkiem. Krajowa Rada dążąc do uporządkowania kierunku tych działań i nadania im jeszcze większego znaczenia stworzyła w 2019 r. Otwarty Program Oświatowy PZD.

 • STANOWISKO XIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 października 2019 r. w sprawie zagospodarowania i wykorzystania działek w rodzinnych ogrodach działkowych

  2019-10-21 15:41

  Rola i przeznaczenie działek w rodzinnych ogrodach działkowych w ponad stuletniej historii ruchu działkowego przeszły swoistą ewolucję. Poddawały się mniej lub bardziej ulotnym modom i trendom, zmieniała się technika, możliwości ekonomiczne i produkcyjne, ale przede wszystkim wyobrażenie społeczeństwa o tym, jakie funkcje powinny pełnić rodzinne ogrody działkowe. Przez dziesięciolecia posiadanie działki w ogrodzie kojarzyło się głównie z uprawą roślinną – wykorzystanie działek ukierunkowane było na wyczerpanie potencjału jaki wiązał się z dzierżawą ziemi.

 • STANOWISKO XIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 października 2019 r. w sprawie znaczenia integracji rodzin działkowych dla przyszłości Związku i ogrodów

  2019-10-21 15:38

  Polski Związek Działkowców jest największym stowarzyszeniem w Polsce. Kontynuuje ponad 120-letnią tradycję ruchu ogrodnictwa działkowego - dziedziny życia opartej na pracy społecznej i tworzeniu przez działkowców i ich rodziny wspólnoty służącej nie tylko członkom naszej organizacji, ale i ogółowi społeczeństwa. Polski Związek Działkowców zrzesza niemal milion działkowych rodzin, dzięki którym i dla których funkcjonują rodzinne ogrody działkowe w Polsce.

 • STANOWISKO XIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 października 2019 r. w sprawie znaczenia organów Związku w służbie działkowców

  2019-10-21 15:36

  Rodzinne ogrody działkowe są podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Polskiego Związku Działkowców, zrzeszającego ponad milion członków i tworzących społeczność działkowców. Poprzez kontynuowanie tradycji ogrodnictwa, działkowcy i ROD przywracają społeczeństwu idę ogrodnictwa oraz realizują zadania  określone w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz Statucie PZD.

Facebook