Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Czytajcie „działkowca”!

  2021-04-20 15:25

  Uwaga: w sprzedaży jest już najnowszy, majowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej, bezpiecznej dostawy do domu!

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych w PZD

  2021-04-20 15:23

  Krajowy Zarząd PZD przypomina, że 23 kwietnia 2021 r. mija termin na uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych przez najmniejszych pracodawców, tj.  zatrudniających między 1-19 pracowników. Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych został rozłożony w czasie na etapy i stopniowo obejmował kolejne firmy biorąc pod uwagę kryterium stanu zatrudnienia.

 • Majowy numer „Mojego Ogródka” w sprzedaży od 19 kwietnia!

  2021-04-20 15:18

  „Mój Ogródek” możesz mieć w wersji tradycyjnej – papierowej lub znacznie wygodniejszej – cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS: https://apple.co/2TdaoGH Maj otwiera działkowy sezon, nieco później niż zwykle. Stęsknieni wiosny wszystko chcemy zmieniać na działce, dosadzać, przesadzać, otaczać się pięknymi i smacznymi roślinami. Sklepy ogrodnicze przeżywają prawdziwe natarcie kupujących. Obecnie nie są to jednak przyjazne warunki do spokojnych i przemyślanych zakupów. Dla własnego bezpieczeństwa i wygody warto najpierw skorzystać z rad w majowym dodatku specjalnym – „Ogrodnicza majówka – czyli szał zakupów”. 

 • Nowy sezon w pasiece miejskiej

  2021-04-20 15:14

  Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na swojej stronie uruchomiła kamerę online pokazującą pszczoły w Centralnym Laboratorium GIOR i N w Toruniu. Pasiekę dogląda Pan Tadeusz Dussa . Hodowca w swoim   tekście pt. „Nowy sezon w pasiece miejskiej” pisze o  rozpoczęciu nowego sezonu w pasiece oraz  pierwszych lotach pszczół po sezonie zimowym. 

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD w dniu 15 kwietnia 2021 r.

  2021-04-16 15:13

  W dniu 15 kwietnia 2021 r. odbyło się 9 posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki. Posiedzenie odbyło się w trybie on-line. Krajowy Zarząd PZD omówił ważne dla Związku sprawy finansowe, w ramach których przyjął sprawozdanie finansowe za rok 2020 i preliminarz finansowy na 2021 r. kolejnego Okręgu PZD, a także szczegółowo zapoznał się z informacją w sprawie sprawozdań finansowych okręgów za 2020 rok. 

 • Przypominamy o konkursie jubileuszowym „40 lat Polskiego Związku Działkowców – dziedzictwo i przyszłość”

  2021-04-16 15:10

  Rok 2021 jest rokiem jubileuszowym dla PZD, bowiem 40 lat temu, 6 maja 1981 roku ustawą o pracowniczych ogrodach działkowych Sejm powołał do życia Polski Związek Działkowców. W celu upamiętnienia  dokonań PZD w minionych 40 latach istnienia, ważnych wydarzeń, ludzi, bez których Związek by nie powstał i nie rozwinął się, docenienia roli Polskiego Związku Działkowców w rozwoju ogrodnictwa działkowego oraz wskazanie dróg rozwoju Krajowy Zarząd w dniu 17 marca 2021 r. ogłosił konkurs jubileuszowy pn. „40 lat Polskiego Związku Działkowców – dziedzictwo i przyszłość” Termin nadsyłania prac konkursowych upływa w dniu 30 kwietnia 2021 r.

 • Raj zachwytu i nostalgii na ulicy Miłoleśnej w Grudziądzu

  2021-04-13 10:50
  666-1.jpg

  Kolejna wiosna jest pełna niepewności w związku z koronawirusem, lękiem o swoich bliskich, o to co będzie w przyszłości, jednak przyroda nie ogląda się za siebie. Za oknem robi się zielono, jest coraz cieplej, obecnie panująca pora roku, przynosi nadzieję, wiarę w lepsze jutro. Budząca się do życia przyroda pozwala na spacery, wprowadza w dobry nastrój, a co najważniejsze po długim czasie można jechać na ukochaną działkę. Największą miłością Dominiki i Sebastiana, jest ich działka położona w malowniczej okolicy, na której razem ze swoim wiernym przyjacielem Karo spędzają letnie miesiące.

 • Szkolenie dla skarbników ROD w czasie pandemii.

  2021-04-13 07:36
  szkolenie_skarbnikow_1.png

  Panująca od roku pandemia COVID-19, zmieniła wiele dziedzin naszego życia, wymusiła również zmianę w systemie szkoleń, narad oraz spotkań, które pomagają nam zdobyć nową wiedzę, utrwalić już posiadaną, przedyskutować pojawiające się problemy. Stałe podnoszenie umiejętności jest dziś koniecznością. Dobrze przygotowani członkowie zarządów rodzinnych ogrodów działkowych to potencjał i dobry prognostyk na przyszłość. Dlatego w Okręgu Toruńsko-Włocławskim PZD w dobie dynamicznych zmian spowodowanych pandemią, dokonano prawdziwej rewolucji. Wprowadzono nową rzeczywistość, przenosząc szkolenia, które zwykle odbywały się stacjonarnie do internetowej sieci.

 • Wiosna w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Niezapominajka" w Grudziądzu

  2021-04-12 15:18

  "Nadejście wiosny jest impulsem do działań, to spektakl barw, rozpiera nas energia, a nasz rozleniwiony po zimie organizm, obudził się już na dobre. Wracające klucze ptaków zwiastują, że lada chwila wyjdziemy z zimowego zamknięcia i ruszymy na swoje działki. Świeże powietrze, wiosenne podmuchy wiatru, słońce, a czasami kapryśna aura, pozwala nam zapomnieć o podstępnym wirusie. [...]  

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 9 kwietnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego pn.”Reportaż z ROD”

  2021-04-09 16:02

  Krajowy Zarząd PZD na podstawie uchwały nr 98/2021 z dnia 8 kwietnia 2021 roku ogłasza konkurs krajowy pn. „Reportaż z ROD”. Celem konkursu jest zaprezentowanie przykładów wdrażania i realizacji programów PZD, a w szczególności Otwartego Programu Nowoczesnego Zagospodarowania i Użytkowania Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin, Otwartego Programu Klimatycznego, Programu Bioróżnorodności na Działkach w ROD oraz Otwartego Programu Rozwoju Społecznego ROD, a przez to promowanie rodzinnych ogrodów działkowych i pokazywanie ich roli w społeczeństwie w formie reportażu zawierającego informację opisową oraz dokumentację fotograficzną.

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD w dniu 08.04.2021r.

  2021-04-09 16:00

  W dniu 8 kwietnia 2021 r. za pośrednictwem telekonferencji odbyło się siódme w tej kadencji posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.  Omówiono m.in. przygotowania do posiedzenia Krajowej Rady PZD inaugurującej Jubileusz 40-lecia PZD. Uroczyste posiedzenie KR zaplanowano na dzień 6 maja, w rocznicę uchwalenia ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych.

 • Krajowy Zarząd w sprawie zezwoleń na wycinkę drzew owocowych w ROD

  2021-04-09 15:34

  W dniu 8 kwietnia br. Krajowy Zarząd PZD omówił pojawiający się ostatnio problem kwestionowania przysługującego działkowcom zwolnienia od obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew owocowych. Jak już informowaliśmy, niektóre organy forsują niekorzystną wykładnię, z której wynika, że działkowcy powinni uzyskiwać takie zezwolenie pod rygorem kar pieniężnych. 

 • W Polsce już ponad 100 ognisk grypy ptaków

  2021-04-09 15:31

  Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie do 3 kwietnia 103 ognisk ptasiej grypy w Polsce. W ostatnich dniach wykryto 10 nowych ognisk, z czego dziewięć w województwach mazowieckim i wielkopolskim, czyli w zagłębiach hodowli drobiu.Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych 10 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Wszystkie wyniki badań wskazują na wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.

 • Okręgowa Rada Toruńsko – Włocławska PZD obradowała po raz pierwszy w 2021 roku

  2021-04-08 08:55

  W dniu 30 marca 2021 roku o godz. 11:00 odbyło się pierwsze zdalne posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej Polskiego Związku Działkowców w 2021 roku. Zważywszy na obecne, dość trudne czasy zaskakującą była frekwencja, która stanowiła niemalże 90%. Członkowie, którzy nie mogli uczestniczyć w posiedzeniu usprawiedliwili swoją nieobecność. Członkowie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD mieli niezwykły zaszczyt gościć na posiedzeniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców – Pana mgr Inż. Eugeniusza Kondrackiego, który poświęcił bardzo dużo czasu na omówienie najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Polskiego Związku Działkowców.

 • PRZEDŁUŻENIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA DO 18 KWIETNIA

  2021-04-07 20:51

  Obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia – poinformował dzisiaj na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Restrykcje miały początkowo obowiązywać do 9 kwietnia jednak w związku z sytuacją jaka dzieje się w szpitalach dot. ilości zajętych łóżek, podjęto decyzję o przedłużeniu obecnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa .

 • Wiosna zagościła na działce Pana Andrzeja Kilińskiego z ROD Rolnik w Grudziądzu

  2021-04-07 13:22

  Pierwsze promienie słoneczne, pierwszy podmuch wiosennego wiaterku, śpiew ptaków, kiełkujące wczesne kwiaty przyprawiają niejednego pasjonata ogrodnictwa o zawrót głowy. Wiosenną relację ze swojej działki nadesłał Pan Andrzej Kiliński – wieloletni działkowiec z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Rolnik” w Grudziądzu. Działka Pana Andrzeja już przy otwarciu sezonu bije wieloma godzinami ciężkiej pracy, jaką użytkownik działki włożył w przygotowanie swojego poletka na nowy sezon ogrodnictwa działkowego. Całość prezentuje się bardzo estetycznie, z dbałością o najdrobniejszy szczegół.

 • Działkowcy, chwalcie się swoją pracą na działce – oczekujemy na Wasze zdjęcia!

  2021-04-06 12:38

  Jaki aparat fotograficzny wybrać – porady - Blog FOTOJOKER.plOkręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców zwraca się do zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także bezpośrednio do działkowców z prośbą o przesyłanie wiosennych zdjęć z ROD oraz z działek, które będą ozdobą strony internetowej i będą stanowiły materiał do artykułów na łamach mediów społecznościowych Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD.

 • PREZES PZD ZWRACA SIĘ PONOWNIE DO MINISTRA KLIMATU I OCHRONY ŚRODOWISKA W SPRAWIE PROGRAMU „MOJA WODA”

  2021-04-01 15:58

  W dniu 31 marca 2021 r. Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki wystąpił do Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z wnioskiem o objęcie działkowców Programem „Moja Woda”. Program ten pozwala na dofinansowanie budowy zbiorników retencyjnych na wodę opadową i roztopową kwotą w wysokości do 5.000 zł. 

 • Wielkanocne życzenia prosto z Włocławka

  2021-03-31 15:55

  Życzenia na Wielkanoc 2021 - krótkie, oficjalne, śmieszne, proste - Uroczystości rodzinne - Polki.plOśrodek Finansowo Księgowy oraz aktyw związkowy PZD rejonu włocławskiego pragną złożyć najszczersze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. 

 • Wielkanoc w ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - Zastrzyk pozytywnej energii na początek sezonu

  2021-03-31 15:52

  Gdy wiosna nadchodzi, w sercach gości radość. W tym roku kwiecień wita nas Wielkanocą, świąteczny miesiąc przypada w okresie pandemii. Nic nie buduje tak magii świąt, jak stare zwyczaje, tradycje. Pozwalają one radośnie spędzić czas z bliskimi i cieszyć się budzącą do życia naturą.

Facebook