Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Kampania sprawozdawczo-wyborcza w 2019 roku. Szkolenia dla zarządów ROD w Toruniu.

  2019-01-21 13:04
  DSC_0855.JPG

  W dniach 17 i 18 stycznia 2019 roku odbyły się narady szkoleniowe kierowane głównie do prezesów i sekretarzy zarządów rodzinnych ogrodów działkowych. Tematem szkoleń było przygotowanie i prowadzenie walnych zebrań sprawozdawczo – wyborczych w rodzinnych ogrodach działkowych w 2019 roku. Należy zauważyć, że narady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zarządów rod, czego dowodem była bardzo wysoko, wręcz 100% frekwencja.

 • Informacja w sprawie planowanego przeprowadzenia ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych

  2019-01-21 09:08

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej umieściło informację dotycząca planowanego przeprowadzenia ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Badanie przeprowadzane jest raz na dwa lata od 2009 r. Ostatnie odbyło się w nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. Realizacja tegorocznego nastąpi w nocy z 13 na 14 lutego.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie tegorocznych edycji budżetów obywatelskich

  2019-01-18 13:29

  W związku z nowym rokiem kalendarzowym ruszają w naszym kraju kolejne edycje budżetów obywatelskich w poszczególnych gminach. Dotychczasowa praktyka pokazała, że duża liczba rodzinnych ogrodów działkowych skorzystała już w latach minionych ze środków finansowych zabezpieczanych przez gminy na ten cel. Priorytetem w odniesieniu do ROD wydają się nadal zadania inwestycyjne nakierowane na budowę i remonty infrastruktury ogrodowej. Ciągle wiele do zrobienia jest w zakresie sieci wodociągowych, energetycznych, ogrodzeń, domów działkowca i zagospodarowania terenów wspólnych.

 • Projekt ustawy o zmianie ustawy „śmieciowej” przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów

  2019-01-18 11:49

  Przypominamy, że od końca sierpnia 2018 r. Krajowa Rada PZD podejmuje usilne starania na rzecz zmiany przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwanej potocznie ustawą „śmieciową”. W szczególności, w dniu 3.09.2018 r. przekazała do Ministerstwa Środowiska szereg uwag do projektu nowelizacji ustawy, mających na celu poprawę gospodarki odpadami na terenie ROD (więcej na ten temat na: http://pzd.pl/artykuly/22011/188/KR-PZD-zglosila-do-Ministra-srodowiska-propozycje-do-nowelizacji-ustawy-smieciowej.html. ).

 • Narada prezesów, dyrektorów biur okręgów PZD oraz inspektorów ds. terenowo-prawnych w dniu 15 stycznia 2019 roku

  2019-01-17 11:48

  W dniu 15 stycznia 2019 r. odbyła się zwołana przez jednostkę krajową PZD w trybie pilnym narada prezesów OZ, dyrektorów biur okręgów oraz inspektorów ds. terenowo – prawnych z całego kraju. Celem narady było omówienie najważniejszych spraw dotyczących ogrodów, działkowców i Związku, a w szczególności polityki przestrzennej miast w stosunku do terenów zajmowanych przez ROD, która ma wpływ na dalsze istnienie rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych dla zarządów ROD

  2019-01-11 15:52

  Przypominamy, iż zbliżają się terminy składania deklaracji na podatek rolny i od nieruchomości, które winny być złożone do urzędu miasta/gminy właściwego ze względu na miejsce położenia ogrodu, na formularzu według ustalonego wzoru. Obowiązek ten spoczywa na zarządach ROD, co wynika ze statutu PZD.

 • O świadomości znaczenia ogrodnictwa działkowego

  2019-01-11 15:50

  W dzisiejszym świecie nie ma na nic czasu. Szukamy prostych i szybkich rozwiązań, gotowych recept na sukces. Skupiając się na pilnym osiągnięciu celu, gubimy sens przeżywania życia naprawdę, budowania więzi z przyrodą i otaczającym nas światem. A przecież, szczęśliwy człowiek to człowiek zdrowy, pełen energii, który raduje się życiem i celebruje każdą jego chwilę.

 • PZD interweniuje u Ministra Finansów

  2019-01-11 15:31

  Do Krajowego Zarządu napływają sygnały z ROD z całej Polski o wadliwości systemu do przesyłania PIT-11 przez płatników. W związku z tym 10 stycznia 2019 roku PZD skierował pismo do Ministra Finansów, w którym Prezes Eugeniusz Kondracki zwrócił się z prośbą o spowodowanie pilnej reakcji w celu przywróceniu prawidłowego działania systemu.

 • Owocne rozmowy z Prezydentem Włocławka

  2019-01-10 14:50
  prezydent_wloclawka.jpg

  W dniu 10 stycznia 2019r. odbyło się bardzo owocne spotkanie przedstawicieli Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z ponownie wybranym Prezydentem Miasta Włocławka –  dr Markiem Wojtkowskim. W spotkaniu brali udział Prezes Okręgu – Piotr Gadzikowski, I Wiceprezes Okręgu – Leszek Konefał, Przewodniczący Kolegium Prezesów Włocławka Południowego – Andrzej Ossowski.

 • Ziołolecznictwo na działkach

  2019-01-10 13:09

  Rodzinne Ogrody Działkowe to wielka ziołowa apteka – takie są pierwsze wnioski z badań etnobotanicznych w ogrodach w Słupsku, Ustce i Sławnie. W ROD  najchętniej uprawiane są takie gatunki, jak: żywokost, pierwiosnek lekarski, lebiodka majerankowa, malwa czarna, lubczyk, czosnek, czosnek niedźwiedzi, pysznogłówka.

 • Apel Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD do Rady Miasta Gdańska

  2019-01-09 14:59

  Działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców są jedną wielką działkową rodziną. W sytuacji zagrożenia z jakiejkolwiek strony uderzającego w prawa i przywileje działkowców nie ma podziału na Okręgi. Jest stowarzyszenie, są jednostki terytorialne, są miliony działkowców - gotowych, by walczyć w obronie przyjaciół z całej Polski.

 • Apel Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD do Rady Miasta Stołecznego Warszawy

  2019-01-09 14:32

  Okręg Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców czuje się niezwykle poruszony problemem planowanej likwidacji ogrodów, jaki dotknął naszych przyjaciół z Okręgu Mazowieckiego PZD, a przede wszystkim działkowców z warszawskich ROD.

 • List Kolegium Prezesów ROD Grudziądz Północ

  2019-01-09 14:14

  Nasze ogólnopolskie stowarzyszenei Polski Związek Działkowców, po raz kolejny musi walczyć o istnienie ogrodów działkowych. W mediach związkowych pojawiły się informacje o zagrożeniu istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gdańsku, Łodzi, Warszawie.Nowe władze, nowe plany zagospodarowania przestrzennego, zmiany, które nie są korzystne dla działkowców.

 • Stanowisko OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD w sprawie zagrożeń dla istnienia ROD w innych Okręgach

  2019-01-08 19:05

  W związku z zagrożeniem istnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych na terenie takich miast, jak: Warszawa, Łódź czy Gdańsk, Okręg Toruńsko-Włocławski PZD pragnie przekazać wyrazy wsparcia w stronę przyjaciół z innych Okręgów, Jednostki Krajowej, a przede wszystkim działkowców, którzy znów muszą żyć w strachu o utratę działek.

 • Projekt ustawy o zmianie ustawy „śmieciowej” wrócił do konsultacji międzyresortowych

  2019-01-07 20:38

  Przypominamy, że w dniu 3 września 2018 r. do KR PZD wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zaopiniowanie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw. 

 • Z Posłem Arkadiuszem Myrcha rozmowy o problemach działkowców.

  2018-12-27 13:33
  A. Ciechomski, P. Gadzikowski, A. Myrcha

  W dniu 27 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie w siedzibie OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD, w którym uczestniczył Poseł na Sejm RP – p. Arkadiusz Myrcha (PO) z Prezesem Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Piotrem Gadzikowskim oraz Przewodniczącym Kolegium Prezesów Zarządów ROD Lewostronnej części Torunia – p. Andrzejem Ciechomskim. Pomysłodawcą spotkania był Prezes Okręgu. Rozmowy skupiły się wokół bieżących spraw dotykających działkowców użytkujących swoje działki w ramach naszego okręgu, ale również w wielu aspektach działkowców całego kraju.

 • Stanowisko Krajowego Zarządu PZD w sprawie zagrożeń dla istnienia ROD

  2018-12-21 14:06

  W ostatnim czasie Krajowy Zarząd PZD zauważa zwiększoną aktywność miast w zakresie opracowywania nowych kierunków zagospodarowania przestrzennego. Działania te uaktywniły się tuż po wyborach samorządowych. PZD od lat przywiązuje ogromną wagę do istnienia ogrodów w studiach i w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, bowiem od ich zapisów uzależnione jest funkcjonowanie i bezpieczeństwo ogrodów w Polsce. 

 • Czy zarząd ROD powinien rozpatrzyć ponowny wniosek o zatwierdzenie przeniesienia praw do działki?

  2018-12-21 14:03

  Kwestie zatwierdzania przeniesienia praw do działki reguluje ustawa o ROD (art. 41) oraz Statut PZD (§ 78 i 79). Zgodnie z nimi, aby umowa przeniesienia praw do działki była skuteczna musi zostać zatwierdzona przez zarząd ROD.

 • Realizacja Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD w 2018 roku

  2018-12-21 14:00

  20 grudnia 2018 roku Krajowy Zarząd PZD podsumował realizację Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD. Stwierdził, że jest on bardzo potrzebny, przynosi wymierne efekty dla ogrodów i Związku, a także dla wszystkich działkowców i społeczności lokalnych. Przedstawiamy podsumowanie realizacji tego programu w 2018 roku.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2018-12-21 13:57

  Sięgnijmy po styczniowy numer „działkowca” – największego magazynu ogrodniczego, który dysponuje ogromnym doświadczeniem w przekazywaniu rzetelnej wiedzy ogrodniczej i nie tylko! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

Facebook