Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • V posiedzenie Krajowej Rady PZD w dniu 23 lipca 2020 r.

  2020-07-24 14:53

  W dniu 23 lipca 2020 r. pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się V posiedzenie Krajowej Rady PZD. Było to trzecie posiedzenie w okresie stanu epidemii przeprowadzone przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Oprócz członków KR PZD uczestniczyła w nim również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt. Pierwszym tematem merytorycznym, którym zajęła się Krajowa Rada PZD był rozwój ROD, który obecnie jest podyktowany przede wszystkim coraz większym zapotrzebowaniem na działki w ROD. 

 • KOMUNIKAT Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie odbywania walnych zebrań ROD w warunkach spowodowanych przez zagrożenia epidemiologiczne

  2020-07-24 14:50

  Z powodu panującej epidemii w nadzwyczajnych warunkach oraz wobec bezwzględnej potrzeby minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania choroby COVID-19, doszło do zawieszenia kampanii walnych zebrań sprawozdawczych poprzez uniemożliwienie organizacji walnych zebrań sprawozdawczych w statutowo przyjętej formie. Wobec powyższego Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2020 r. zapoznała się z informacją dotyczącą organizacji walnych zebrań w ROD w bieżącym roku. Informacja została sporządzona po tym jak w dniu 25 czerwca 2020 r. Krajowa Rada PZD przyjęła uchwały wprowadzające szerokie spektrum możliwości i rozwiązań sprawy walnych zebrań.  

 • KOMUNIKAT KRAJOWEJ RADY POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW z dnia 23 lipca 2020 r. W SPRAWIE ROZWOJU ROD

  2020-07-24 14:48

  Od wybuchu pandemii w Polsce, Związek obserwuje znacznie większe zapotrzebowanie na działki w rodzinnych ogrodach działkowych. Sygnały  te płyną zarówno z licznych doniesień medialnych, jak i od samych zainteresowanych, którzy składają pisemne i telefoniczne zapytania o wolne działki. Temat ten dla Związku nie jest nowy, gdyż już w 2018 roku Krajowa Rada PZD przyjęła „Otwarty Program Rozwoju ROD”. 

 • Informacja o badaniu sprawozdania finansowego PZD za 2019 rok przeprowadzonego przez Krajową Komisję Rewizyjną PZD

  2020-07-24 14:46

  W dniach 20-22 lipca 2020 roku Krajowa Komisja Rewizyjna PZD zgodnie ze statutowymi kompetencjami wynikającymi z § 138 pkt 3, 4 i 6 Statutu PZD dokonała badania rocznego sprawozdania finansowego Polskiego Związku Działkowców za 2019 rok.  

 • Czytajcie „działkowca”!

  2020-07-24 14:44

  Własna działka to znakomita recepta na letni wypoczynek. Spędzajmy więc na niej jak najwięcej czasu, korzystając ze zdrowej aktywności na świeżym powietrzu i delektując się własnymi owocami i warzywami. Koniecznie sięgnijmy też po najnowszy, sierpniowy numer „działkowca” – pełen aktualnej wiedzy, porad i inspiracji ogrodniczych, pomocnych w letniej pielęgnacji i modernizacji działki!

 • „Nowe tereny na budowę ogrodów […] liderem w realizacji będzie Polski Związek Działkowców” – Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

  2020-07-22 12:43

  Wiślana panorama Torunia | www.torun.plW dniu 16 lipca 2020 roku odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, na której przedstawione zostały projekty uchwał na najbliższe posiedzenie Rady Miasta, a także omówiona bieżąca sytuacja i plany związane z przyszłością miasta.

 • Internetowy Konkurs "Mistrz wiedzy działkowej 2020"

  2020-07-20 15:09
  konkurs.png

  Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski Polskiego Związku Działkowców gorąco zaprasza wszystkcih działkowców oraz sympatyków ogrodnictwa działkowego do wzięcia udziału w naszym konkursie "Mistrz wiedzy działkowej 2020". Pula nagród wynosi 2.000,00 zł. Za pierwsze miejsce nagroda wynosi 500,00 zł. w postaci karty podarunkowej plus dyplom i puchar, drugie miejsce to karta podarunkowa 300,00 zł. plus dyplom i puchar, oraz 3 miejsce to karta podarunkowa na 100,00 zł. plus dyplom i puchar. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia testu konkursu.

 • KZ PZD zajął stanowisko w sprawie podwójnych opłat za wywóz śmieci z terenów ROD

  2020-07-20 11:18

  W związku z trwającym procesem dostosowywania przez rady miast i gmin przepisów miejscowych do zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, który został wydłużony do końca 2020 r. pojawił się problem obciążania ROD podwójnymi opłatami za wywóz śmieci.

 • Gosia w ogrodach cz. 3.

  2020-07-17 10:25
  DSC_0115-2.jpg

  W upalne sobotnie popołudnie postanowiłam z aparatem udać się na spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Narcyz” w Grudziądzu. Bliskość natury koi zmysły i daje nieocenione korzyści dla zdrowia, dlatego wiele osób posiadających działki skupione w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym Polski Związek Działkowców, twierdzi że są szczęściarzami. Działka daje im energię i zdrowie, pomaga osiągnąć harmonię, a przynależność do silnej organizacji również bezpieczeństwo.

 • Ekologiczna działka Pana Andrzeja Hołowni z ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu.

  2020-07-16 12:42
  448.jpg

  Dawno, dawno temu otrzymałem kawałek ziemi, w nowo powstałym Pracowniczym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu, tak swoją opowieść rozpoczyna działkowiec z 36 letnim stażem Pan Andrzej Hołownia. Wspólnie z żoną postanowiliśmy na naszym kawałku , w tamtych czasach wymarzonego skrawka ziemi, uprawiać zdrowe warzywa i owoce. Wszak mamy blisko do domu, przy którym brak miejsca na przydomowy ogródek, postanowiliśmy o wyposażeniu naszej działki w małą altankę, przeznaczoną na narzędzia. Lata mijały, a my cały czas trwaliśmy przy swoim ekologicznym ogródku. Cały czas wiedzieliśmy, że aby cieszyć się soczyścieć zielonym trawnikiem, pięknymi kwiatami i obfitym plonami, musimy odpowiednio zaopatrywać rośliny w składniki pokarmowe.

 • Przetwory warzywno – owocowe dumą działkowców z ROD „Magnolia” w Chełmży.

  2020-07-15 10:04

  W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Magnolia” w Chełmży znajduje się działka numer 1, którą od 15 lat użytkują Państwo Irena i Andrzej Chojnaccy. Wcześniej, przez 10 lat, użytkowali działkę w innym ogrodzie, również w Chełmży. Po 10 latach postanowili zmienić ogród. Inspiracją do tego była wizyta na działce znajomych właśnie w ROD „Magnolia”. Dodatkowym atutem wybrania właśnie tego ogrodu było jego położenie. Pan Andrzej jest wędkarzem, a ROD „Magnolia” położony jest nad jeziorem.

 • Walne zebrania w ROD podczas obowiązujących obostrzeń.

  2020-07-15 09:52
  0255-1.jpg

  W sobotnie czerwcowe popołudnie na terenie dwóch Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgu Toruńsko - Włocławskiego odbyły się Walne Zebrania Sprawozdawcze. Zaplanowane na miesiąc kwiecień zebrania nie mogły się odbyć, co spowodowane było zagrożeniem epidemiologicznym. Jednostka Krajowa w kolejnych uchwałach określała jakie warunki muszą być spełnione aby zebranie nie stwarzało zagrożenia dla jego uczestników i jednocześnie było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, w tym zwłaszcza ze Statutem PZD.

 • Wspólna wakacyjna niedziela w ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu.

  2020-07-15 09:02
  DSC_0555.JPG

  Bieżący rok jest dla wszystkich inny, dlatego  w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami nałożonymi przez Radę Ministrów RP, nie mógł odbyć się tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca nasz niezapominajkowy dzień dziecka. Jednak Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego  „Niezapominajka” w Grudziądzu podjął decyzję aby tegoroczny dzień dziecka odbył się w późniejszym terminie. Przecież nie chodzi o to by dzieci otrzymały kolejną zabawkę, którą kupić możemy zawsze,  poza tym nie oszukujmy się, nasze dzieci mają ich już tyle, że kolejny samochód, piłka czy pluszowa maskotka, nie zrobią już na nich większego wrażenia. Dlatego też postanowiliśmy  zorganizować święto naszych milusiński, połączone z rozpoczęciem wakacji.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie odpowiedzi Ministerstwa Klimatu dotyczącej programu „Moja Woda”

  2020-07-13 10:07

  Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w dniu 1 lipca 2020 r. ruszył program walki z suszą pn. „Moja Woda”. 16 wojewódzkim funduszom ochrony środowiska zostało przyznanych 100 milionów złotych na udzielanie dotacji do 5 tys. zł, lecz nie więcej niż 80 % poniesionych kosztów wykonania instalacji zatrzymującej wody opadowe oraz roztopowe. Przypominamy, że na etapie przygotowywania ww. programu tj. w dniu 5 czerwca 2020 r. Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki wystąpił do Ministra Klimatu o objecie ww. programem również ROD i działkowców. 

 • Niebywale wysoki popyt na działki - analiza Okręgu

  2020-07-06 12:20

  Gorącym tematem wśród źródeł masowego przekazu, takich jak Internet, telewizja, czy radio stały się Rodzinne Ogrody Działkowe. Liczne wywiady z działkowcami, ekspertami, czy analitykami, a także artykuły dotyczące popytu na działki w ROD można zaobserwować każdego dnia.

 • Tytuły prawne do trzech grudziądzkich ROD - ulga i bezpieczeństwo działkowców

  2020-07-03 14:36

  Poznaj Grudziądz z dobrej strony! – Informacja TurystycznaDo biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w minionym tygodniu wpłynęły decyzje Prezydenta Miasta Grudziądza w sprawie gruntów uprzednio objętych roszczeniami osoby fizycznej, na których położone są trzy ogrodu – ROD „Mikołaja Kopernika”, ROD „Kolejarz” oraz ROD „Zacisze” w Grudziądzu. 

 • KOMUNIKAT: Trend malejący na rzece Wiśle w Toruniu - stan na dzień 2 lipca 2020 roku

  2020-07-02 09:02

  Inauguracja Roku Rzeki Wisły | www.torun.plInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy podając aktualny stan rzeki Wisły w Toruniu dnia 2 lipca 2020 roku o godzinę 6:50 poinformowała o wysokości lustra wody w Toruniu na poziomie 441 cm, co oznacza spadek wysokości rzeki Wisły poniżej stanu ostrzegawczego.  

 • Komunikat w sprawie podniesionego poziomu rzeki Wisły w Toruniu

  2020-07-01 10:07

  Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców pozostaje w ciągłym kontakcie ze sztabem kryzysowym Urzędu Miasta Torunia w sprawach związanych z poziomem rzeki Wisły.  Powyższa sprawa jest na bieżąco monitorowana przez władze Okręgu, a także pracowników merytorycznych biura.

 • UWAGA!!! Ostrzeżenie hydrologiczne!

  2020-06-29 14:25

  Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

 • Toruńscy działkowcy mogą uzyskać dotacje na inwestycje służące ochronie zasobów wodnych.

  2020-06-29 14:16

  Radni Miasta Torunia podczas 19. sesji Rady Miasta w dniu 18 czerwca 2020 roku zadecydowali o uruchomieniu pilotażowego programu, dzięki któremu można pozyskać dotację na inwestycje mające służyć ochronie zasobów wodnych. Program jest koordynowany przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a na jego realizację przeznaczono 400 tys. złotych.

Facebook