Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Najpiękniejszy zakątek miasta - XIII edycja konkursu, współtworzonego z Okręgiem Toruńsko-Włocławskim PZD

  2018-08-16 08:41
  01-1.jpg

         W III dekadzie lipca bieżącego roku chełmżanie uczestniczyli w licznych imprezach zorganizowanych przez władze miasta z okazji rocznicy nadania praw miejskich przez biskupa chełmińskiego Heidenryka. Dla społeczności działkowców Chełmży najważniejszą częścią obchodów było podsumowanie konkursu na najpiękniejszy zakątek miasta. XIII edycja tego konkursu cieszyła się  dużym zainteresowaniem. Prace 30 uczestników obejrzało kilkuset chełmżan. 

 • Prezydent RP podpisał ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

  2018-08-15 18:28

  W dniu 10 sierpnia b.r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

 • Sprawy z dyżurów telefonicznych

  2018-08-14 08:09

  W zakładacie Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieszczamy odpowiedzi na kolejne dwa pytania, które zostały zadane podczas ostatniego dyżuru prawników Krajowego Zarządu tj. "Czy wynagrodzenie z tytułu przeniesienia prawa do działki powinno być wypłacane przed czy po zatwierdzeniu przeniesienia prawa do działki?" oraz "Kiedy działkowiec sprzedający działkę traci członkostwo w PZD?" [LINK]

 • 40- lecie ROD „Sielanka” w Grudziądzu

  2018-08-07 15:01
  DSC_0026-1.jpg

  W słoneczne sobotnie popołudnie 04 sierpnia 2018 roku, punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęły się na terenie przed świetlicą obchody 40-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Sielanka”. Ogrodu, który ma wojskowe „korzenie” swego istnienia. Obecnie w ogrodzie swoje działki użytkuje tylko kilka osób wywodzących się ze środowisk wojskowych.

 • Jubileusze ROD.

  2018-08-01 19:28

  Kontynuując temat jubileuszy ROD,  przedstawimy kolejną informację na temat imprez organizowanych w najbliższy weekend w Rodzinnych Ogrodach Działkowych z okazji jubileuszy. 

 • Krajowy Zarząd PZD przyznał dotacje i pożyczki dla ROD

  2018-08-01 18:26

  W dniu 26 lipca 2018 r. Krajowy Zarząd PZD na podstawie pozytywnie zaopiniowanych przez Okręgowe Zarządy PZD wniosków zarządów ROD udzielił dotacji z Funduszu Rozwoju ROD następującym ROD: im. Sienkiewicza w Koniecpolu– Okręg w Częstochowie - w kwocie 4 000 zł; „Spółdzielca” w Trzciance – Okręg w Pile - w kwocie 3 000 zł; „Piast” w Dzierzążenku - Okręg w Pile - w kwocie 5 000 zł.

 • Komunikat Krajowego Zarządu z 27 lipca 2018 r. w sprawie Ośrodków Finansowo-Księgowych dla ROD w PZD.

  2018-07-30 12:33

  Krajowy Zarząd obradujący w  dniu 26 lipca 2018 r Uchwałą nr 302/2018 przyjął dostosowane do przepisów prawa zasady tworzenia i prowadzenia Ośrodków Finansowo- Księgowych dla ROD  obowiązujące w PZD. Krajowy Zarząd przyjmując zasady tworzenia i funkcjonowania Ośrodków Finansowo-Księgowych miał na celu zapewnienie Rodzinnym Ogrodom Działkowym prawidłowe  realizowanie Zasad Rachunkowości i Zakładowego Planu Kont PZD oraz zapewnienie prowadzenia ewidencji księgowej i gospodarki finansowej ROD, zgodnie z przepisami prawa Związkowego i powszechnie obowiązującego.

 • ROD "Rybnica" we Włocławku widziana z lotu ptaka

  2018-07-25 09:30
  pani_i_tv.png
 • Jubileusze w ROD w 2018 roku.

  2018-07-24 18:40

  Do Jednostki Krajowej na ręce Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego wpływa coraz więcej zaproszeń na organizowane w roku 2018 w Rodzinnych Ogrodach Działkowych uroczystości z okazji jubileuszy ROD. W organizowanych w ROD imprezach uczestniczą w imieniu Prezesa przedstawiciele struktur Związku, a każdy z ogrodów otrzymuje od Prezesa PZD pamiątkowy dyplom, puchar oraz zgodnie z uchwałą Krajowego Zarządu nr 180/2018 z dn. 29.05.2018: czapeczki związkowe, znaczki organizacyjne oraz flagi związkowe.

 • "Miesięcznik >działkowiec< wydawany przez PZD przyczynia się do istnienia ogrodów" - słowa Pana Józefa Wieczorka z ROD "Moniuszko" we Włocławku.

  2018-07-24 11:03

  Pan Józef Wieczorek, działkowiec z ROD "Moniuszko" we Włocławku rozmawiał z naszą ekipą filmową. Pan Józef podzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem z racji tego, iz działkowcem jest już od dziesięcioleci. Kocha swoją działkę i miasto, w którym osiadł wraz z rodziną. Dostrzega również pozytywne aspekty wypływające z przynależności jak również wydawnictw Polskiego Związku Działkowców.

 • SIERPNIOWY „Mój Ogródek” W SPRZEDAŻY OD 20 LIPCA! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2018-07-24 10:41

  W sierpniowym „Moim Ogródku” pomożemy wybrać najlepsze nowe dostępne na rynku odmiany piwonii, a także krok po kroku polecimy jak robić sadzonki z egzemplarzy już rosnących na rabacie. Tylko u nas znajdziecie czytelną i przejrzystą nazwową ściągawkę, która przyda się do prac działkowych w pełni sezonu! Podpowiemy – co posadzić w pobliżu iglaków, tak aby mieć na działce zadbaną mieszaną rabatę składającą się z iglaków, krzewów liściastych i bylin. Koniec lata to najlepszy czas na przesadzanie krzewów iglastych. Jeśli masz to w planach, skorzystajcie z naszych porad! 

 • Z kamerą w ROD "Ceramik" we Włocławku

  2018-07-22 21:33
  DSC_0076-1.jpg

  Ekipa filmowa dotarła do Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Ceramik" we Włocławku. Spacerując po ogrodzie, ekipa filmowa spotkała Panią Elżbietę Jóźwiak, która w krótkim wywiadzie opowiedziała nam o sobie i o tym, czym jest działka w Jej życiu oraz co sądzi o Polskim Związku Działkowców. 

 • Jaką tajemnicę skrywa "Tajemniczy Ogród" we Włocławku?

  2018-07-20 20:27
  pani_i_tv.png

  Nasza kamera zawitała do Rodzinnego Ogrodu Działkowego noszącego w swojej nazwie tajemnicę, a dokadniej rzecz ujmując to przybyliśmy to "Tajemniczego Ogrodu" położonego we Włocławku przy drodze krajowej do lub z Torunia. Spotkaliśmy tam Pana Józefa Zawora, który udzielił nam odpowiedzi na kilka pytań. Nasz rozmówca nie posiadał wiedzy skąd i z czym wiąże się nazwa ogrodu, dlatego też powrócimy by rozwiązać zagadkę wyboru nazwy ogrodu.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2018-07-20 17:15

  W sprzedaży pojawił się już najnowszy – sierpniowy numer „działkowca”– największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! 

 • Informator Działkowca 8/2018

  2018-07-20 17:09

  Do ROD w całej Polsce oraz do okręgowych zarządów PZD w najbliższym czasie trafi sierpniowy numer Informatora Działkowca. W tym numerze – Krajowa Rada znowelizowała Regulamin ROD, ważne zmiany w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, informacja o okresowych kontrolach poboru wód w ogrodach, a także – dlaczego warto dopisać się do działki współmałżonka oraz jak postępować w przypadku pojawienia się barszczu Sosnowskiego na działce. Zachęcamy do czytania!

 • Działka jest dla mnie wszystkim, czyli co mówią działkowcy.

  2018-07-20 14:02
  DSC_0019-3.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy "Oaza" w Aleksandrowie Kujawskim to malowniczy ogród z działkowcami zakochanymi w swoich małych poletkach. To także ogród, który jest świetnie zarządzany, co wielokrotnie znalazło swoje odzwierciedlenie w konkursach, zarówno tych o randze okregowej jak i krajowej, zawsze palsując się w najwyższych lokatach.

 • Obradowała Okręgowa Komisja Konkursowa.

  2018-07-20 13:14
  DSCN3566.JPG

  W dniu 18 lipca 2018 roku odbyło się posiedzenie Okręgowej Komisji ds. oświaty, ogrodnictwa, ochrony środowiska i konkursów. W tygodniu poprzedzającym to spotkanie członkowie komisji wraz z instruktorem ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD zorganizowali i przeprowadzili konkursy na szczeblu okręgowym. 

 • Z wizytą w ROD "Irys" w Ciechocinku

  2018-07-20 07:44
  DSC_0002-2.jpg

  Tym razem nasza kamera zawędrowała do Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Irys" w Ciechocinku.

 • Dobrze przygotowane dokumenty z RODO to połowa sukcesu

  2018-07-18 20:43
  DSC_0002-1.jpg

  14 lipca 2018 roku był kolejnym dniem, w którym przeprowadzone zostało kolejne szkolenie w ramach przybliżania konieczności wprowadzenia w ogrodach działkowych Polskiego Związku Działkowców nowych rozwiązań w zakresie ochrony danych osobowych. Od dłuższego już czasu każdy z nas miał sposobność zetknięcia się ze skrótem RODO. Nie ma już chyba dziedziny życia, w której by ono nie zaistniało. Banki, wydawnictwa, urzędy, i tym podobne informowały każdego ze swoich klientów  informując o przetwarzaniu, gromadzeniu i ewentualnym udostępnianiu danych osobowych. Wszystko to dotyczy także ogrodów działkowych i działkowców. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nakłada obowiązek na każdą instytucję obowiązek wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych w zakresie przetwarzania i gromadzenia danych osobowych.

 • RODO – nie taki diabeł straszny…

  2018-07-18 19:06
  20180713_131028.jpg

  RODO to słowo w ostatnich tygodniach przejawia się co krok, napotykamy na ten skrót chyba w każdej dziedzinie życia. Dowiadujemy się również często o różnych przypadkach absurdów wywoływanych nadinterpretacją pewnych urzędów czy instytucji publicznych. Dzięki temu, że w ramach Stowarzyszenia Ogrodowego PZD mamy powołane w Jednostce Krajowej - Biuro Prawne, możemy czuć się bezpieczni, iż regulacje prawne związane z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu UE w sprawie ochrony i przetwarzania danych osobowych będą prawidłowo opracowane na potrzeby rodzinnych ogrodów działkowych.

Facebook