Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl  Link do programu <KLIKNIJ>:

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Festyn, na którym promowano PZD.

  2019-09-09 11:16
  911.jpg

  Propagując ideę ogrodnictwa działkowego oraz uznając, że działalność społeczna ma istotny wpływ na rozwój ogrodów i ich wizerunek przyjazny dla środowiska naturalnego i społeczności lokalnej, jak również promując zdrowe warzywa i owoce, przewodniczący kolegium prezesów Grudziądz Północ Małgorzata Jasińska oraz Grudziądz Południe - Krzysztof Widerkiewicz wraz z Klubem Działkowym „Zielony Zakątek” działającym od blisko 4 lat w naszym Okręgu Toruńsko-Włocławskim Polskiego Związku Działkowców,   postanowiliśmy wyjść z ogrodów, aby pokazać naszą działalność od kuchni.

 • Grudziądzcy działkowcy głosujcie na nasz projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego.

  2019-09-09 09:49
  GBO2020.png

  Jednostka Krajowa Polskiego Związku Działkowców, ale również sami działkowcy widzą potencjał i możliwość rozwoju infrastruktury ogrodowej, wprowadzenie nowych rozwiązań dla polepszenia bezpieczeństwa na terenie ogrodów, ale również otwarcia ogrodów dla mieszkańców. Może nie wszystkie miasta przychylnie rozpatrują projekty składane przez Rodzinne Ogrody Działkowe, ale warto próbować, brać udział w konsultacjach społecznych, wszak wiele miast zmienia kryteria i regulaminy.  Grudziądzki Budżet Obywatelski, również ma zarezerwowane kwoty na realizację zadań wskazanych przez mieszkańców. Można powiedzieć, że po macoszemu traktuje ogrody działkowe, ale można złożyć wniosek, jako mieszkaniec, tak właśnie uczynił Prezes ROD „Transportowiec” Krzysztof Widerkiewicz.  Do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2020 złożony został projekt,  zakładający integrację mieszkańców Grudziądza na ekologiczno-sportowym festynie rodzinnym, na którym zaprezentują się Rodzinne Ogrody Działkowe znajdujące się przy ulicy Miłoleśnej i nie tylko, ze swoimi osiągnięciami w uprawie przepięknych kwiatów oraz dorodnych owoców i warzyw, przetworów.

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 5 września 2019 r. w sprawie wejścia w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

  2019-09-05 12:24

  W dniu 6 września 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zwana dalej ustawą „śmieciową”), która zmieni system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie ROD, w tym urealni opłaty za wywóz śmieci. O zmianę przepisów ustawy „śmieciowej” w interesie ROD i działkowców, Krajowy Zarząd PZD zabiegał od ponad roku. W tym czasie, na bieżąco analizował kolejne projekty nowelizacji ustawy „śmieciowej” publikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz przekazywał do Ministra Środowiska swoje propozycje i uwagi. Następnie monitorował przebieg prac parlamentarnych, biorąc bezpośredni udział pracach komisji sejmowych oraz senackich.

 • Niezapominajkowe dożynki.

  2019-09-03 13:47
  112-1.jpg

  Dożynki działkowe w naszym ogrodzie, to święto wszystkich działkowców. Oczywiście każdy z działkowców był zaproszony, a kto miał tylko ochotę, to przyszedł w ten piękny sobotni dzień do świetlicy ogrodowej, aby móc w szerszym gronie się spotkać, porozmawiać i świętować. W końcu to takie małe święto każdego działkowca z naszego ogrodu.

 • Dzień działkowca połączony z oficjalnym otwarciem nowej siedziby ROD „Prząśniczka” w Toruniu.

  2019-09-03 12:53
  1-17.jpg

  W sobotę odbył się uroczysty Dzień Działkowca 2019 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Prząśniczka” w Toruniu. Impreza miała podwójny charakter, gdyż była jednocześnie zwieńczeniem sezonu działkowego, jak i oficjalnym otwarciem nowo wybudowanego biura ogrodu.

 • Jubileusz 120-lecia ROD "Agromet - Unia" w Grudziądzu.

  2019-09-02 14:24
  DSC09434.JPG

  Grudziądz jest bardzo wyjątkowym miastem na mapie ogrodnictwa działkowego naszego kraju, to właśnie w tym mieści funkcjonuje ROD „Kąpiele Słoneczne” uznawany za kolebkę narodzin idei ogrodnictwa działkowego. Ogród ten hucznie obchodził jubileusz 120-lecia swego istnienia w 2017 roku. Natomiast w roku bieżącym swój jubileusz 120-lecia obchodzi Rodzinny Ogród Działkowy „Agromet – Unia.

 • Miodowe Lato 2019 – Zarzeczewo

  2019-08-14 10:27
  1-16.jpg

  W dniu 11 sierpnia 2019 roku na terenie Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Zarzeczewo odbyła się plenerowa impreza „Miodowe Lato 2019” poświęcona pszczołom, pszczelarzom i miodom. Organizatorzy podczas trwania imprezy zapewnili udział pięciu dwudziestoosobowym grupom w warsztatach. Jedną z takich grup byli instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej działającej w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców.

 • Wyrok sądu apelacyjnego w sprawie opłat wnoszonych przez nowego działkowca.

  2019-08-14 10:16

  „Express Ilustrowany” z Łodzi w dniu 14.08.2019 r. na swoich łamach zamieścił następujący artykuł: <<Stanisław S., działkowicz z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Dąbrowa” musi zapłacić 2200zł na rzecz ogrodu. Stanisław S. nabył działkę w 2015r. Wystąpił do zarządu o przeniesienie własności. Zarząd się na to zgodził, ale zażądał wniesienia opłaty w wysokości 2200 zł. przeznaczonej na inwestycje w ROD. Działkowicz odmówił.  Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa wydał nakaz zapłaty, od którego Stanisław S. odwołał się, twierdząc, że skoro poprzednia właścicielka wnosiła już taką opłatę, to on nie ma takiego obowiązku. Po za tym nie jest członkiem Polskiego Związku Działkowców, a zatem jego uchwały go nie obowiązują. Z tym stanowiskiem nie zgodził się sąd rejonowy a także apelacyjny. Działkowicz musi zapłacić żądaną kwotę>>. Autor - KZ

 • 40-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Budowlaniec” w Grudziądzu.

  2019-08-12 14:12
  01222.jpg

  Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania przez działkowców hymnu Polskiego Związku Działkowców „Zielona Rzeczpospolita”, po której głos zabrał Prezes Okręgu – Piotr Gadzikowski dziękując za 40 – letnią pracę na rzecz ogrodu oraz rozwoju ogrodnictwa działkowego. W swoim wystąpieniu podjął temat zmotywowania działkowców do dalszego działania i korzystania z programów Krajowej Rady PZD, a także złożył w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców – mgr. inż. Eugeniusza Kondrackiego, jak i swoim najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego jubileuszu 40 – lecia wręczając przy tym uroczysty puchar wraz z dyplomem. 

 • Nowelizacja ustawy śmieciowej podpisana przez Prezydenta RP

  2019-08-12 12:07

  Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej www.prezydent.pl, w dniu 6 sierpnia, Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (zwaną potocznie ustawą śmieciową).

 • 30-lecie ROD "Olszynka" w Grudziądzu.

  2019-07-31 13:21
  1011-1.jpg

  W słoneczne popołudnie 27 lipca 2019 roku, działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Olszynka” w Grudziądzu, obchodzili swoje kwiatowo-owocowo-warzywne dożynki, połączone z Jubileuszem 30- lecia powstania ogrodu. „…Bez kawałka ziemi i własnej działki w mieście wielu działkowców nie wyobraża sobie życia. To ich pasja oraz możliwość spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Na niewielkich skrawkach ziemi, gospodarują głównie emeryci, dysponujący duża ilością wolnego czasu, ale młodzi również znajdują upodobania w uprawie kwiatów i warzyw. Tak o przygodzie z działkowaniem opowiadał pan Kazimierz długoletni działkowiec ROD „Olszynka” obecnie piastujący funkcję wiceprezesa. .”

 • Informator działkowca sierpień 2019

  2019-07-31 09:06

  W sierpniowym numerze Informatora działkowca m.in. o nowym programie bezpieczeństwa w ROD, sztuce nawadniania upraw oraz nowelizacji ustawy śmieciowej i specjalnym kalendarzu dla każdego działkowca na 2020 rok.

 • Spróbuj swych sił w Internetowym teście "Mistrz wiedzy działkowej"

  2019-07-31 09:04

  Zapraszamy Państwa do sprawdzenia swojej wiedzy jako działkowców. Pytania w teście dotyczą wiedzy statutowej, ustawowej i regulaminowej oraz ogrodniczej. Jest 40 pytań, na każde trzeba odpowiedzieć w ciągu 50 sekund. Powodzenia!

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie oświadczeń dotyczących zamrożenia cen energii elektrycznej

  2019-07-31 09:01

  Krajowy Zarząd PZD informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłychzarządy ROD nie są zobowiązane do składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej, od których zależy utrzymanie cen energii elektrycznej na poziomie stosowanym w dniu 31 grudnia 2018 r., na złożenie których termin upływa dzisiaj, tj. 29.07.2019 r. Zgodnie z w/w ustawą przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek z urzędu zamrozić ceny energii w stosunku m.in. do gospodarstw domowych, domków letniskowych, domów kempingowych oraz altan w ogródkach działkowych, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza. Jednocześnie Krajowy Zarząd przypomina, że na terenie ROD obowiązuje bezwzględny zakaz wykonywania działalności gospodarczej. [więcej] 

 • Informacja z otwarcia ofert pisemnego przetargu nieograniczonego, ogłoszonego w dniu 11.07.2019r. przez Rodzinny Ogród Działkowy "X lecia"

  2019-07-29 14:53

  Informacja z otwarcia ofert
  w postępowaniu, w trybie pisemnego przetargu nieograniczonego,
  ogłoszonego w dniu 11.07.2019r. przez

  Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie

  Rodzinny Ogród Działkowy "X lecia"

  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Fabrycznej,

  zarejestrowanego w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539

  na zadanie: „Budowa sieci wodnej w ROD "X lecia" w Toruniu przy ulicy Fabrycznej”.

 • Konkurs wiedzy teoretycznej pn. „Mistrz wiedzy działkowej”

  2019-07-25 14:39
  20190724_111432.jpg

  W dniu 24 lipca 2019 roku w świetlicy biura Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD został przeprowadzony po raz pierwszy konkurs z wiedzy teoretycznej pn. „Mistrz wiedzy działkowej”. Uczestnicy konkursu, którzy wcześniej wyrazili pisemną chęć wzięcia w nim udziału, zostali zaproszeni do Torunia w celu przeprowadzenia konkursu. Każda osoba dostała do rozwiązania test, który składał się z czterdziestu pytań podzielonych na osiem bloków tematycznych: Ustawa o ROD, Statut PZD, Regulamin ROD, warzywnictwo, sadownictwo, rośliny ozdobne, nawożenie i wiedza ogólna o Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD. 

 • Interpelacja poselska Posła RP Tomasza Szymańskiego w sprawie nowelizacji ustawy prawo budowlane

  2019-07-24 09:00

  „Proponowane zmiany nie mogą wspierać interesów obywateli łamiących prawo kosztem uczciwych Polek i Polaków, pracujących i odpoczywających na swoich ogrodach działkowych. Głośny i wyraźny jest sygnał sprzeciwu wobec możliwości legalizacji samowoli budowlanej na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Korzystanie z działki w celach innych, niż zostało określone to w ustawie , rodzi liczne problemy dla reszty użytkowników ogrodów działkowych. Uchwalone prawo musi zawierać takie rozwiązania, które stanowczo będzie piętnowało nadużycia i nie godziło w istotę ogrodnictwa działkowego oraz nie zagrażało funkcjonowaniu poszczególnym ROD”- czytamy w inerpelacji Posła Tomasza Szymańskiego wystosowanej do Ministra Inwestycji i Rozwoju Pana Jerzego Kwiecińskiego w sprawie nowelizacji prawa budowlanego.  

 • Grudziądzcy działkowcy wspierają walkę z rakiem.

  2019-07-22 15:44
  120-1-1.jpg

  Koncert pełen wzruszeń i niezwykłych emocji, licytacje i kiermasz, który połączył tysiące ludzkich serc i przyniósł tak wiele dobra. Grudziądzanie, w spora rzesza działkowców PZD, postanowiła połączyć swoje siły dla Małgosi walczącej z guzem mózgu. Małgosia jest działkowcem z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 22 lipca, która nie chce wiele, tylko wrócić do normalności, w walce o życie podejmie każde wyzwanie, liczy się każdy gest, każda wpłacona złotówka, każde udostępnienie w mediach społecznościowych, w gablotach ogłoszeniowych w ogrodach działkowych.

 • Poprawki Senatu RP przyjęte przez Sejm RP

  2019-07-22 12:48

  W dniu 19 lipca 2019 r. w Sejmie RP odbyło się głosowanie nad poprawkami Senatu RP zgłoszonymi do ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do nowelizacji ustawy śmieciowej, senatorowie zgłosili łącznie 17 poprawek, w tym jedną dotyczącą ROD. W szczególności zaproponowano, aby w przypadku braku segregacji odpadów, która będzie dla wszystkich obowiązkowa, opłata „karna” wymierzana przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy nie mogła być mniejsza niż 2- krotność, a większa niż – 4 - krotność liczona od ustalonej przed miasto/ gminę stawki opłaty, a nie od stawki maksymalnej wynikającej z ustawy „śmieciowej”.

 • Pisemny przetarg nieograniczony na zadanie „Budowa sieci wodnej w ROD "X lecia" w Toruniu przy ulicy Fabrycznej”.

  2019-07-19 08:59
  przetarg_1.jpg

  Polski Związek Działkowców

  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie

  Rodzinny Ogród Działkowy "X lecia"

  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Fabrycznej,

  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539

  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na  zadanie „Budowa sieci wodnej w ROD "X lecia" w Toruniu przy ulicy Fabrycznej”.

Facebook