Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Stanowisko ROD "Sasanka" w Grudziądzu odnośnie projektu ustawy.

  2018-03-30 11:49

  Projekt ten stwarza jednak realne zagrożenie dla funkcjonowania ogrodnictwa działkowego na terenie naszego kraju.

 • Pismo ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu do Ministra Inwestycji i Rozwoju

  2018-03-30 11:34

  Analizując projekt ustawy, śmiało można stwierdzić, że proponowane zapisy godzą w bezpieczeństwo ogrodów działkowych i samych działkowców. Projekt całkowicie pomija zapisu Ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku. Opracowanie tak ważnego dla społeczeństwa projektu ustawy nie może uwzględniać interesów tylko jednej strony - inwestorów.

 • Stanowisko Kolegium Prezesów ROD miasta Grudziądza w sprawie projektu ustawy mieszkaniowej

  2018-03-30 11:20

  Projektowana ustawa pozbawia ochrony prawnej tereny zajmowane obecnie przez rodzinne ogrody działkowe położone w aglomeracjach miejskich i tworzy ułatwienia w dostępie do terenów dziś będących w użytkowaniu działkowców dla realizacji komercyjnych przedsięwzięć inwestycyjnych.

 • Wielkanoc 2018

  2018-03-29 11:38
  wielkanoc2018-1.jpg
 • Klub działkowca "Zielony Zakątek" prężnie działa od dwóch lat.

  2018-03-29 11:05
  123.jpg

  Spotkania pasjonatek rękodzielnictwa w grudziądzkim klubie działkowym „Zielony Zakątek”  trwają już od dobrych dwóch lat. Nasza nazwa kojarzy się z działkami, w ostatnim okresie nasze prace skupiały się na wykonaniu kartek świątecznych techniką serwetkową, przepełnionych kwiatami.  Piękno kwiatów, ich obrazy znajdujące się na kartkach świątecznych ułatwiają odcięcie się od przeszłości, ponieważ dopiero wówczas, gdy człowiek przestanie oglądać się za siebie, teraźniejszość będzie mogła otworzyć przed nim całe swoje piękno.

 • Wystąpienie Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych.

  2018-03-29 08:54

  Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących stwarza realne zagrożenie dla całego PZD i działkowców. Ustawa jest w wielu miejscach nieprecyzyjna i niejednoznaczna, co może powodować różną interpretacje przepisów. Ponadto deweloperzy będą walczyć o tereny na których zlokalizowane są ROD, ponieważ większość z nich położone są na atrakcyjnych terenach w centrach miast.  W związku z powyższym uważamy, iż w projekcie ustawy powinny znaleźć się zapisy, które pozwolą na zagwarantowanie trwałości rodzinnych ogrodów działkowych.

 • INFORMACJA BIURA KRAJOWEJ RADY

  2018-03-28 19:25

  W dniu 27 marca 2018 r w Biurze Krajowej Rady PZD pracował zespół, którego zadaniem było zapoznanie się ze złożonymi przez firmy architektoniczno-projektowe   ofertami w sprawie realizacji projektów pn. „Budowa siedziby dla zarządu ROD” oraz ich ocena.

 • Krajowy Zarząd PZD wypowiedział się w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

  2018-03-28 10:35

  W dniu 27.03.2018 r. posiedzenie Krajowego Zarządu PZD zostało zdominowane przez bardzo głośny w ostatnich dniach temat związany z projektem tzw. specustawy mieszkaniowej. Członkowie KZ PZD dokonali oceny powyższego projektu, a następnie przyjęli opinię opracowaną przez prawników KZ PZD, którą zamieszczamy poniżej. Mimo, iż Związek został pominięty przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w procedurze konsultacji społecznych, powyższa opinia została przekazana wraz z pismem (które również załączamy) do Resortu, jak i wysłana drogą elektroniczną na adres: grzegorz.kubaszewski@mi.gov.pl. 

 • OTWARTY PROGRAM ROZWOJU ROD

  2018-03-27 19:58

  W dniu 14 marca 2018 r. uchwałą nr 1/XX/2018 członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli „Otwarty Program Rozwoju ROD”. Powyższy Program odpowiada na aktualną sytuację społeczeństwa i wyrażane potrzeby na posiadanie działki. Program jest otwarty, aby każdy okręg mógł realizować zadania wynikające z sytuacji i potrzeb występujących na ich terenie. Ma on również charakter ciągły, który będzie stałym elementem działalności PZD, realizowanym w poszczególnych miejscowościach w miarę pojawiania się zapotrzebowania na działki.

 • Wybudowanie świetlicy na 35-lecie ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu

  2018-03-27 11:09
  29633120_1888756021194968_1084796158_o.jpg

  Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody działkowe ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków, oczyszczanie działek. Utrzymanie czystości w ogrodzie nie tylko poprawia estetykę ROD i komfort uprawniania działek. Zadbany ogród to wizytówka jego użytkowników, jak i całego Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy, jako Ci, którzy są ściśle związani z przyrodą i ekologią, powinni szczególnie szanować zasady współżycia społecznego.

 • System komputerowy wkracza do ogrodów działkowych.

  2018-03-27 10:27
  5660.jpg

  Szkolenie komputerowe, które odbyło się w dniach 21-23 marca bieżącego roku w Ośrodku Finansowo-Księgowym w Grudziądzu, przeznaczone było szczególnie dla członków zarządu ogrodów działkowych, które rozpoczynają pracę z programem DGCS PZD System, ale także dla tych, którzy jeszcze nie przekonali się do programu dedykowanego ogrodom działkowym. Podczas szkolenia, pominięte  zostały sprawy, narzędzia oraz tematy oczywiste, co pozwoliło optymalnie wykorzystać czas szkolenia na ćwiczenia praktyczne i prezentacje każdego modułu programu. Szkolenie miało na celu przybliżenie zasad funkcjonowania Programu, dlatego też, każdy przedstawiciel ROD, który w nim uczestniczył był  z laptopem będącym na wyposażeniu ogrodu.

 • Działkowiec Osobowością Roku 2017

  2018-03-26 20:43
  osobowosc_2017.jpg

  Wyniki głosowania są dla naszej działkowej społeczności ogromnym powodem do dumy, bowiem Prezes naszego Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD Pan Piotr Gadzikowski został zwycięzcą tego plebiscytu w kategorii „Samorządność i Społeczność lokalna” w skali miasta - powiatu Grudziądza. Natomiast na etapie wojewódzkim zajął V miejsce i jest to świetny wynik zważywszy na to, że do tego etapu nominowano aż 23 osoby w tej kategorii.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

  2018-03-23 15:22

  W ostatnim czasie w mediach można przeczytać bardzo dużo informacji na temat tzw. specustawy mieszkaniowej. Powyższe wynika z faktu, iż w dniu 15 marca 2018 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (z projektem można się zapoznać na stronie http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309302 ). Projekt ten został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, jak i poddawany jest konsultacji społecznej. Termin konsultacji upływa pod koniec marca. Krajowy Zarząd PZD niezwłocznie przystąpił do jego analizy. 

 • Cyfryzacja ogrodów

  2018-03-23 15:15
  02002.jpg

  W dniu 22.03.2018r. Okręg Toruńsko-Włocławski Polskiego Związku Działkowców zakończył pierwszy, trzydniowy etap toruńskich szkoleń z zakresu instalacji i obsługi programu komputerowego DGCS PZD SYSTEM, podczas którego przedstawiciele ogrodów mieli okazję po raz pierwszy pracować na nowym programie.

 • Wirtualny spacer po miesięczniku „działkowiec”.

  2018-03-22 15:40

  W kwietniowym numerze „działkowca” znajdziecie mnóstwo praktycznych porad i pełno kolorowych inspiracji. Tematem wiodącym są rośliny cebulowe – sprawdźcie, jak je komponować, pielęgnować i jakie mają wymagania. Przedstawiamy pomysły na zaaranżowanie balkonu, kwitnące kobierce, rabaty przy działkowej altanie i modny ogród deszczowy. Sprawdźcie, jakie niezwykłe odmiany pomidorów można uprawiać w warzywniku. Nasi eksperci przygotowali terminarz siewu ziół, tłumaczą jak i kiedy ciąć róże i radzić sobie wiosną z trawnikiem. A ponadto – wszystko o forsycji, jak stworzyć skalniak idealny i  zasady nawożenia azotem. Link do filmu – wirtualny przewodnik po „działkowcu” [TUTAJ].

 • Apel Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej w sprawie wyborów samorządowych

  2018-03-22 15:30

  Członkowie Okręgowej Rady Toruńsko-Włocławskiej PZD oraz członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Toruniu, przyłączają się do stanowiska Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 14 marca 2018 roku w sprawie wyborów samorządowych, uważając, że są one niebywale istotne na gruncie lokalnym i bezpośrednio odzwierciedlającym się na funkcjonowaniu rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Stanowisko Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej

  2018-03-22 15:05

  Członkowie Okręgowej Rady Toruńsko-Włocławskiej PZD oraz członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Toruniu, po zapoznaniu się z materiałami dotyczącymi projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej a także stanowiska Krajowej rady Polskiego Związku Działkowców, udzielają pełnego poparcia i uznania dla władz krajowych PZD za zaangażowanie się w tworzenie wyżej wymienionej ustawy.

 • Stanowisko Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej w sprawie samowoli budowlanej i zamieszkiwania w rod.

  2018-03-22 14:30

  Obecnie funkcjonująca w przestrzeni prawnej Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13 grudnia 2013 roku jak i wcześniejsze akty prawne regulujące zakładanie i prowadzenie ogrodów działkowych, zawsze zabraniały i nakładały surowe kary na działkowców łamiących zapisy powyższych dokumentów w mierze zamieszkiwania w altanach działkowych.

 • Poszerzone plenarne obrady Okręgowej Rady Toruńsko - Włocławskiej PZD

  2018-03-21 14:00
  DSC05919.JPG

  W dniu 19 marca 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku plenarne posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD. Tym razem odbyło się ono w świetlicy ROD „1 Maja” w Chełmnie - ogrodzie działkowym liczącym ponad 1000 działek, drugim co do wielkości w Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD. Poszerzone zostało o udział członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej w pełnym składzie oraz gości tj. prezesów zarządów ROD z miasta Chełmna.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD kierowany do Zarządów ROD nieposiadających siedzib.

  2018-03-20 17:29

  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych wymusza na wszystkich podmiotach – w tym na Polskim Związku Działkowców oraz wszystkich jego podległych jednostkach - konieczność dostosowania do dnia 25 maja 2018 r. procedur oraz zabezpieczeń funkcjonujących w organizacji do wymogów tego rozporządzenia. 

Facebook