Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Ogród to nie osiedle. Olsztyn udowadnia, że ustawa o ROD nie może być łamana bezkarnie

  2017-11-30 19:15

  Historia działkowców z ROD Oaza w Olsztynie pokazuje jasno, że nikt nie jest ponad prawem. Działkowcy, którzy myśleli, że odłączenie się od PZD sprawi, że będą mogli uwłaszczyć się i zalegalizować dziesiątki ponadnormatywnych budynków, które wyglądają jak domy jednorodzinne i nie przypominają w niczym altan, dziś odbijają się o ścianę. Olsztyńscy radni nie mają bowiem wątpliwości, iż nielegalne osiedle, jakie wyrosło przy ul. Przepiórczej nad Jeziorem Żbik w olsztyńskim Gutkowie nie może być pozostawione w obecnym kształcie. To oznacza, że bezprawnie postawione domy trafią pod młotek.

 • Szanse i zagrożenia ogrodnictwa działkowego.

  2017-11-30 16:18
  DSC_0503-1.jpg

  W dniu 30 listopada 2017 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego w Toruniu odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju Turystyki i Promocji Regionu Kujawsko – Pomorskiego, które w całości poświęcono tematyce rodzinnych ogrodów działkowych tj. szansom i zagrożeniom ogrodnictwa działkowego w województwie kujawsko – pomorskim. Wzięli w nim udział: posłanka na Sejm RP p. Iwona Michałek (PIS), poseł na Sejm RP p. Paweł Szramka (Kukiz’15), Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego - Ryszard Bober, Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia – Szczepan Burak, a także przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego i Okręgu Bydgoskiego PZD.

 • Szkolenie skarbników z prezentacją programu DGCS PZD System

  2017-11-27 17:37
  szkolenia_2.jpg

  W grudziądzkiej Marinie, 27 listopada 2017 roku odbyło się coroczne szkolenie księgowych i skarbników rodzinnych ogrodów działkowych obejmujących 53 zarządy zlokalizowane na terenie miasta i rejonu Grudziądza. Szkolenie otworzył Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego pan Piotr Gadzikowski,  który zapoznał zebranych z programem i celem szkolenia, a następnie omówił aktualną sytuację w Związku oraz kierunki rozwoju PZD, w tym zbliżający się termin Nadzwyczajnego Zjazdu PZD, mającego przyjąć nowelizację Statutu PZD.

 • Po raz 16 z komendantem

  2017-11-27 17:07
  1500.jpg

  27 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie działkowców miasta z młodszym inspektorem Mariuszem Sobieckim Komendantem Komisariatu Policji w Chełmży. W historii kontaktów prezesów ROD było to już 16 spotkanie. Mariusz Sobiecki przekazał informację o stanie bezpieczeństwa w Chełmży. Podkreślił, że w  porównaniu z rokiem 2016 sytuacja w mieście uległa znacznej poprawie. Na ogrodach nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń.         

 • Regulacja stanu prawnego gruntu rod "Sami Swoi" i nadzwyczajne walne zebranie

  2017-11-27 16:51
  20171125_122159.jpg

  W dniu 25 listopada 2017 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie ROD „Sami Swoi” z Jedwabna, gminy Lubicz. W zebraniu oprócz Zarządu ROD „Sami Swoi” oraz działkowców z tego ogrodu wzięli udział Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD – P. Piotr Gadzikowski oraz Inspektor ds. terenowo – prawnych – P. Paulina Klimkowska. Celem zebrania było uregulowanie stanu prawnego ogrodu, a dokładniej kwestia wykupu gruntu od Spółki Toruńskie Wodociągi na którym częściowo zlokalizowany jest ogród „Sami Swoi”. 

 • Sprawy z telefonicznych dyżurów prawników Krajowej Rady

  2017-11-24 14:31

  W zakładce PRAWO, która znajduje się w menu na górze naszej strony pojawiła się nowa kategoria pt."Sprawy z telefonicznych dyżurów". W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym porad prawnych oraz pomagają w wyjaśnianiu i interpretacji przepisów prawa. Po każdym dyżurze prawnym w Krajowej Radzie zamieszczane będą wybrane pytania i zagadnienia poruszane w trakcie telefonicznych porad prawnych wraz z krótkimi wyjaśnieniami prawników.  

 • Związek skierował list do Ministra Sprawiedliwości ws. ustawy reprywatyzacyjnej

  2017-11-24 14:05

  Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości został opublikowany projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Jego głównym założeniem jest możliwość uzyskania rekompensaty pieniężnej za wywłaszczone grunty zamiast ich zwrotu „w naturze”. Z uwagi, że w projekcie pojawiły się niejasne i nieprecyzyjne zapisy dotyczące roszczeń do gruntów ogrodów działkowych, Prezydium KR PZD skierowało do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym wyraziło obawy, co do możliwości skorzystania przez ROD z zapisów tej ustawy.

 • PROGRAM DGCS PZD SYSTEM

  2017-11-23 14:14

  Aktualnie w Jednostce Krajowej  dobiegają końca prace nad programem DGCS PZD SYSTEM. Kompleksowy program dedykowany dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych składający się z modułów: finansowo-księgowego, kadrowo-placowego, środków trwałych i magazynowego oraz modułu ogrody działkowe, jest programem stworzonym w celu  ułatwienia pracy zarządom ROD w prowadzeniu i zarządzaniu ogrodami zrzeszonymi w ogólnopolskim stowarzyszeniu PZD,  zgodnie z przepisami wewnętrznymi i powszechnie obowiązującymi.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-11-22 12:46

  Na rynku jest już grudniowy numermiesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Oprócz wielu atrakcyjnych i ważnych tematów, aktualnych na okres późnej jesieni i zimy, znaleźć w nim można m.in. pomysły na modne świąteczne dekoracje oraz zimowe kwiaty. To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” na kolejny rok – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 • Poradnik „Zasady przenoszenia prawa do działki w ROD”

  2017-11-21 15:15

  Do Biura Prawnego KR PZD każdego dnia wpływają liczne zapytania od działkowców i zarządów ROD. Największe trudności sprawiają zapisy dotyczące przeniesienia praw do działki w ROD. Dlatego Krajowa Rada PZD postanowiła opracować i wydać poradnik pt. „Zasady przenoszenia prawa do działki w ROD”. Broszura w ciągu najbliższych kilku dni trafi do wszystkich zarządów  ROD.

 • Kiedy i jak zabezpieczać rośliny przed mrozem

  2017-11-21 15:13

  Rośliny wrażliwe na mrozy dzielimy na kilka grup. Pierwsze to byliny nie zimujące w gruncie, których części podziemne należy wykopać przed nadejściem mrozów. Druga grupa to byliny wrażliwe na niskie temperatury, ale pozostające na rabatach na okres zimowy. Ostatnią grupę stanowią wrażliwe na mrozy drzewa i krzewy, które wymagają osłaniania przed mrozem.

 • JUŻ NA RYNKU! GRUDNIOWY „Mój Ogródek”

  2017-11-21 15:10

  W grudniowym numerze polecamy nowy SUPERdodatek – „Zaprojektuj swój ogród”. Kolekcjonuj wszystkie części cyklu ukazujące się w kolejnych miesiącach, a uzbierasz w ten sposób praktyczny poradnik w zakresie projektowania, jakiego nie ma na rynku! 

 • XVII posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2017-11-20 11:57

  W dniu 15 listopada 2017 roku w Warszawie pod przewodnictwem Pana Eugeniusza Kondrackiego Prezesa PZD,  odbyło się XVII posiedzenie Krajowej Rady PZD. Tematyka posiedzenia dotyczyła spraw związanych z Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjazdem Delegatów PZD, a więc przyjęcia propozycji zmian statutu PZD oraz rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Prezydium Krajowej Rady PZD wsparło ogrody poszkodowane w skutek klęsk żywiołowych

  2017-11-20 11:55

  W dniu 14 listopada 2017 r. Prezydium KR PZD na podstawie pozytywnie zaopiniowanych przez Prezydium OZ PZD wniosków zarządów ROD udzieliło dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla dwóch w ROD w Łodzi. Ponadto, Prezydium KR PZD udzieliło pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD. Łącznie w bieżącym roku z Funduszu Samopomocowego PZD pożyczki otrzymało 38 ROD na kwotę  1 313 700 złotych.

 • Ostatnie prace w ROD "Nad Strumykiem" w Toruniu przed zimowym snem ogrodu.

  2017-11-15 08:40
  20171108_100429.jpg
  Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu ROD "NAD STRUMYKIEM" podjęto decyzję o dodatkowych pracach jeszcze w tym roku na rzecz Ogrodu mających na celu poprawę estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Konieczność wykonania nowego utwardzonego polbrukiem wynikała z uciążliwości wystawiania pełnych pojemników z odpadami komunalnymi i surowcami wtórnymi. Ponadto wystąpiła pilna konieczność naprawy chodnika i wykonanie łagodnego podjazdu przy bramce wejściowej. Prace te wzorowo wykonali działkowcy koledzy Stanisław Saja i Stanisław Rożeński.
 • Szkolenia dla nowych użytkowników działek. Zapraszamy

  2017-11-14 13:53
  szkolenie.jpg

  W miesiącu listopadzie 2017 roku w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców odbywają się szkolenia dla nowych użytkowników działek. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych wykładowców, którzy prowadzą zajęcia przy użyciu środków audiowizualnych. Przyjęta forma szkoleń jest bardzo przejrzysta i dostępna, łatwo odbierana przez działkowców, ciesząca się zainteresowaniem. Szkolenie dla nowych działkowców  jest podstawowym i najważniejszym szkoleniem w Związku, gdyż ma ono bezpośredni wpływ na sposób użytkowania i zagospodarowania działek, przestrzeganie przepisów związkowych ale także miejscowych, dobre stosunki sąsiedzkie w ROD oraz szeroko rozumiane funkcjonowanie w Związku.

 • Rośliny nie zimujące w gruncie

  2017-11-13 20:59

  Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki z rabat na działce wykopujemy części podziemne roślin niezimujących w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje się we wrześniu, inne do końca października. Do gruntu będzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej połowie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.

 • Działkowcy Chełmży aktywnie uczestniczą w uroczystościach patriotycznych

  2017-11-12 20:05
  chelmza_1.png

  W dniu 05.11.2017 r. przedstawiciele chełmżyńskich ogrodów działkowych uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Kończewicach w gminie Chełmża.  Pod Murem Pamięci działkowcy złożyli wiązankę kwiatów. Po części pod Kopcem Ziemia Polaków razem z uczestnikami obchodów działkowcy przeszli do Szkoły Podstawowej w Kończewicach, aby wziąśc udzial w śpiewaniu pieśni patriotycznych. 11.11.2017 r. chełmżyńscy działkowcy wzięli udział w mszy świętej za Ojczyznę. Po niej przeszli w marszu do Miejsc Pamięci Chełmży związanych z odzyskaniem niepodległości

 • Udział grudziądzkich działkowców PZD w Święcie Niepodległości

  2017-11-12 19:43
  11listopada.jpg

  11 listopada, czyli Święto Niepodległości, to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w roku. W tym roku cała Polska obchodzi  99-lecie odzyskania Niepodległości, co miało miejsce 11 listopada 1918 roku, po 123 latach pod zaborami obcych mocarstw, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie.

 • Petycja w sprawie zachowania ROD im. Obrońców Pokoju w Warszawie

  2017-11-11 10:29

  ROD im. Obrońców Pokoju to najstarszy ogród działkowy w Warszawie. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Warszawy zakłada utworzenie w jego miejscu ogólnodostępnego parku, targowiska oraz parkingu podziemnego. Takiemu rozwiązaniu kategorycznie przeciwstawiają się działkowcy i PZD. Widmo utracenia działek, które dla wielu osób są dorobkiem całego życia spowodowało, że działkowcy napisali także petycję do władz Warszawy w obronie swojego ogrodu. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod petycją.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook