Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Nowe wytyczne dla walnych zebrań sprawozdawczych ROD

  2019-12-18 11:16

  Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2019 r. przyjął najnowsze wytyczne określających zasady odbywania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w roku 2020 dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD oraz nowe wzorów druków do przeprowadzenia tych zebrań wraz z załącznikami. Przyjęcie nowych wytycznych zostało podyktowane początkiem nowej kampanii sprawozdawczej w ROD i wyjaśniają kwestie, które w związku z ostatnimi zmianami Statutu PZD obowiązują dopiero od tego roku.

 • Szkolenie zarządów ROD miasta i rejonu Włocławka.

  2019-12-18 10:58
  2111_(1).jpeg

  W dniu 16 grudnia 2019r. o godz. 1300 odbyło się szkolenie dla Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych rejonu Włocławka i jego okolic. Celem narady było podsumowanie kończącego się roku działalności organów ogrodowych, a także pogłębienie wiedzy członków Zarządów ROD w zakresie prawa obowiązującego w Polskim Związku Działkowców.

 • Działkowcy z Grudziądza na festynie charytatywnym

  2019-12-18 10:45

  W niedzielne popołudnie mieszkańcy Grudziądza, zaproszeni zostali na niezwykłe wydarzenie, które jest kontynuacją pięknej inicjatywy „Koncertu Charytatywnego z nadzieją dla Małgosi”. Małgosia – działkowiec z ROD "22 Lipca" i nasza koleżanka choruje na złośliwy nowotwór. Grudniowy koncert to kolejna charytatywna impreza, podczas której można było dorzucić swoją cegiełkę na leczenie Małgosi.

 • Zakończenie inwestycji w ROD „Miś” w Rumiankowie

  2019-12-18 10:28

  Dnia 14 grudnia 2019 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Miś” w Rumiankowie nastąpiło uroczyste zakończenie inwestycji pn. „Wymiana sieci wodociągowej i energetycznej”.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD

  2019-12-16 09:53

  Wszystkie jednostki PZD od 1 stycznia 2020 r. muszą posiadać  indywidualny numer rachunku podatkowego tzw. "mikrorachunek". Zgodnie z wprowadzonymi przez Ministerstwo Finansów zmianami, od 1 stycznia 2020 roku przelewy do Urzędu Skarbowego będą realizowane na nowych zasadach. Obecnie obowiązujący system, w którym podatek płacony jest na konto właściwego urzędu skarbowego będzie funkcjonował tylko do końca grudnia  2019 r.

 • Zasady uiszczania podwyższonych opłat ogrodowych przez nowego działkowca

  2019-12-13 11:42

  Zgodnie z § 147 statutu PZD, w roku nabycia prawa do działki działkowiec jest zobowiązany do uiszczenia dwóch podwyższonych opłat ogrodowych tj.: opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków, o których mowa w § 144 ust. 3 pkt 1, podwyższonej o kwotę określoną przez zarząd ROD oraz opłaty ogrodowej przeznaczonej na pokrycie wydatków, o których mowa w § 144 ust. 3 pkt 5, podwyższoną o kwotę określoną przez okręgową radę PZD.

 • Udział instruktorów SSI Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD w szkoleniu w Sieradzu.

  2019-12-13 10:39
  1-18.jpg

  Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach na przełomie listopada i grudnia 2019 roku zorganizował cykl szkoleń ogrodniczych. Szkolenia te zorganizowane zostały w ramach realizacji zadań Programu wieloletniego (2015-2020) „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”. 

 • Spotkanie wigilijne – Chełmża 2019

  2019-12-09 15:14
  DSC_0342.JPG

  W dniu 9 grudnia 2019 roku Kolegium Prezesów Miasta Chełmży zorganizowało spotkanie wigilijne, które odbyło się w Sali Mieszczańskiej Urzędu Miasta w Chełmży. Na uroczystość tą przybyło wielu zaproszonych gości: Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Pan Piotr Gadzikowski, V-ce Dyrektor Biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Pani Anna Bołądź, Burmistrz Miasta Chełmży – Pan Jerzy Czerwiński, V-ce Burmistrz Miasta Chełmży – Pan Marek Kuffel, Radny Sejmiku Województwa – Pan Leszek Pluciński, Dyrektor Banku Spółdzielczego Brodnica – oddział Chełmża – Pan Krzysztof Zduński, Wójt Gminy Chełmża – Pan Jacek Czarnecki, Przewodniczący Rady Miasta – Pan Janusz Kalinowski, V-ce Przewodniczący Rady Miasta – Pani Małgorzata Polikowska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie – Pani Ewa Kasprzak, członek Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie – Pani Krystyna Gołaszewska. Wśród zaproszonych gości byli również Prezesi Zarządów pięciu Rodzinnych Ogrodów Działkowych zlokalizowanych w Chełmży takich jak: „Postęp”, „Magnolia”, „Od nowa”, „Wodnik” i „Malinka” oraz działkowcy.

 • Świąteczne spotkanie grudziądzkich zarządów ROD.

  2019-12-09 14:00
  901.jpg

  Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, składania sobie życzeń. Jak co roku, grudziądzcy prezesi wraz z członkami zarządu uczestniczyli w świątecznym spotkaniu. 06 grudnia punktualnie o godzinie 17:00, w Zajeździe „Pod Kasztanem” w Grudziądzu, przy wspólnych, suto zastawionych stołach podsumowaliśmy kończący się 2019 rok. Na zaproszenie Przewodniczących Kolegium Prezesów Grudziądz Północ-Południe, przybył Prezes Okręgu Piotr Gadzikowski oraz przedstawiciel Prezydenta Miasta Grudziądza Macieja Glamowskiego - Michał Czepek Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa.

 • Narada szkoleniowa zarządów ROD miasta i rejonu Torunia.

  2019-12-09 09:27
  20191203_101516.jpg

  W dniu 3 grudnia 2019 r - jak co roku spotkali się przedstawiciele zarządów ROD z Torunia i okolic na szkoleniu podsumowującym cały rok działalności w organach ogrodowych. Tym razem szkolenie zorganizowano w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. Uczestników przywitał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, który poinformował zebranych o najważniejszych zagadnieniach, nad jakimi pracowała w ostatnim czasie Krajowa Rada i Krajowy Zarząd, w tym m.in. o wysokości partycypacji i składki członkowskiej na 2020 rok, a także zaapelował o zgłaszanie propozycji zmian do Statutu PZD. 

 • Narada Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2019-12-05 13:02
  10-4.jpg

  W dniu 02 grudnia 2019 roku w świetlicy biura Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu odbyło się spotkanie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej. Zaproszeni zostali instruktorzy wszystkich szczebli, którzy licznie przybyli na spotkanie. Naradę otworzyła Pani mgr Blandyna Łubkowska – starszy instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD witając wszystkich przybyłych instruktorów, V-ce Prezesów OZ PZD, Sekretarza OZ oraz członków Okręgowe Rady, którzy są jednocześnie instruktorami. Następnie Pani Łubkowska oddała głos Pani mgr inż. Annie Bołądź wicedyrektor biura Okręgu, która po przywitaniu zebranych wręczyła dwóm instruktorom akt mianowania na instruktora okręgowego SSI oraz zapoznała zebranych z uchwałą KR PZD w sprawie powołania dwóch instruktorów krajowych SSI z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD.

 • Komisja ds. odznaczeń związkowych zaopiniowała wnioski z ROD.

  2019-12-05 12:56
  1_k.JPG

  Dnia 3 grudnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. odznaczeń działającej przy Okręgowym Zarządzie Toruńsko – Włocławskim PZD, rozpatrzyła ona w  sumie 11 wniosków o przyznanie odznak PZD nadesłanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.

 • Abstynencja w komunikowaniu się jest istotą konfliktu – Okręgowa Komisja Skarg rozpoczęła pracę w nowej kadencji.

  2019-12-05 12:39
  DSC_0262-2.jpg

  W dniu 04 grudnia 2019 roku obradowała Okręgowa Komisja ds. Skarg i Wniosków, w trakcie której rozpatrywane były bieżące skargi napływające do biura Okręgu. Zebranie otworzył Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców Piotr Gadzikowski, którzy przywitał członków komisji, a także zaproszonych na jej posiedzenie skarżących. Komisja ds. Skarg i Wniosków na przewodniczącego jednogłośnie wybrała Pana Andrzeja Ciechomskiego – członka Okręgowego Zarządu, a zarazem Prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu. W trakcie posiedzenia dogłębnie przeanalizowane i rozpatrzone zostały wszelkie skargi, a także ustalone zostały kierunki działania celem rozwiązania obecnych w ogrodach konfliktów.

 • Szkolenia dla nowych użytkowników działek

  2019-12-02 12:27
  55632.jpg

  Jesień jest okresem, w którym w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców odbywają się ostatnie tury szkoleń dla nowych użytkowników działek. Tym razem przeprowadzenie szkoleń zostało zaplanowane na koniec listopada 2019 roku. Szkolenia prowadzone są w ośrodkach szkoleniowych w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu Odbywają się one zgodnie z programem szkoleń przyjętym uchwałą nr 1/1/2019 Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z dnia 28 stycznia 2019 roku. Każdy nowy użytkownik działki zgłoszony przez Zarządy ROD dostaje indywidualne zaproszenie na szkolenie. Na miejscu na przybyłych czeka poczęstunek w postaci ciepłych napojów i słodkiej przekąski.

   

 • II posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2019-12-02 12:12

  Dziś, 29 listopada w Warszawie odbyło się II posiedzenie Krajowej Rady PZD w nowej kadencji. Było to wspólne posiedzenie członków Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Obradom przewodniczył i je otworzył prezes Związku Eugeniusz Kondracki.

 • Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców w dniu 28 listopada 2019 roku w Warszawie

  2019-12-02 12:07

  Krajowa Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Działkowców w dniu 28.11.2019 r. odbyła w Warszawie swoje drugie posiedzenie w obecnej kadencji. Na zaproszenie Przewodniczącej w pierwszej części obrad uczestniczył Prezes PZD p. mgr inż. Eugeniusz Kondracki. Krajowa Komisja Rewizyjna PZD w trakcie  posiedzenia odniosła się do przebiegu i wyników XIV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD odbytego w Warszawie w dniu 18.10.2019 r.

 • Ekipa telewizyjna w ROD "Budowlaniec" w Grudziądzu

  2019-11-29 13:23
  budowlaniec.jpg

  W dniu 21 listopada 2019 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Budowlaniec” w Grudziądzu gościła ekipa telewizyjna stacji Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Celem wizyty telewizji w ogrodzie było nagranie odcinka programu „Śladami Przyrody” emitowanego na antenie w dniu 25 listopada 2019r.

 • Grudniowy „Mój Ogródek” na rynku od 20 listopada! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2019-11-22 13:07

  W grudniowym „Moim Ogródku” polecamy świąteczne dekoracje z udziałem roślinnych elementów. Jeśli nie masz pomysłu czym i jak zaaranżować taras czy balkon, to koniecznie zajrzyj do nowego numeru! Pomagamy przetrwać zimę działkowym nasadzeniom, zwłaszcza tym gatunkom, które są wrażliwsze i najbardziej potrzebują naszej ingerencji o tej porze roku. W bieżącym wydaniu polecamy wiele inspirujących artykułów, doskonałych na długie, grudniowe wieczory, w tym m.in. • Rośliny na dobry humor • Oswoić pokrzywę • Zapleciony ogród.

 • Obradował Okręgowy Zarząd Toruńsko Włocławski PZD

  2019-11-20 10:02
  IMG_0040.jpg

  W dniu 18 listopada 2019r. odbyło się 14 posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD. W zebraniu wzięli udział również: Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej – Pan Janusz Pączkowski oraz Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „1 Maja” w Chełmnie – Pan Andrzej Panek, a także pracownicy biura Okręgu.

 • Oferta pracy - inspektor ds. inwestycji

  2019-11-20 09:36

  Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski Polskiego Związku Działkowców zatrudni Inspektora ds. Inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych.

  Wymagania: wykształcenie minimum średnie w kierunku: budownictwo i pokrewne, biegła znajomość obsługi komputera (MS Office, poczta e-mail), znajomość zasad budowy sieci wodociągowych, energetycznych, ogólne zasady prowadzenia inwestycji i Prawa Budowlanego. Własny samochód będzie dodatkowym atutem. Prosimy o przesyłanie CV drogą mailową.

Facebook