Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Trzy pokolenia na jednej działce – z wizytą w ROD „Malwa” w Lipnie

  2020-05-31 15:36
  121.jpg

  Działkę nr 38 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Lipnie do tej pory użytkował Pan Roman Wilmański, który prawo do działki otrzymał w latach osiemdziesiątych XX wieku od, w której ówcześnie pracował. W obecnej chwili Pan Roman przekazuje prawa do działki swojemu synowi i synowej, którzy wraz z synem Mikołajem będą użytkowali dalej działkę nr 38. Dzięki temu działa pozostanie w rodzinie i uprawiać ją będą aż trzy pokolenia działkowców!!! 

 • Żegnamy Andrzeja WOSIKA, Prezesa Okręgu PZD w Częstochowie

  2020-05-28 14:23

  Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że  w dniu 27 maja 2020r. zmarł  Ś.p. Andrzej  WOSIK - długoletni członek  Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Częstochowie. Andrzej Wosik do PZD przystąpił w roku 1982r. obejmując działkę w ROD „Wypalanki” w Częstochowie, w którym przez wiele lat pełnił funkcję członka Zarządu, a następnie Prezesa.

 • Dbając o naturalne zasoby środowiska – z wizytą w ROD „Miś” w Rumiankowie.

  2020-05-27 13:34
  1-22.jpg

  Państwo Krystyna i Waldemar Lewandowscy są użytkownikami działki nr 53 w ROD „Miś” w Rumiankowie k. Lipna. Przydział działki otrzymali od Zarządu ROD 10 lat temu. Teren ten był wcześniej słabo zagospodarowany, zachwaszczony i nieuprawiany. Przez mijające 10 lat działka Państwa Lewandowskich przeszła ogromną metamorfozę. Aby zobrazować przebieg zmian Pan Waldemar pokazał zdjęcia działki tuż po otrzymaniu do niej praw użytkowania. Na zdjęciach widać zarośniętą, słabo zagospodarowaną działkę. Różnica pomiędzy zdjęciami a stanem obecnym jest ogromna. Widać ogrom pracy włożony w urządzenie działki.

 • Mobilne stoisko edukacyjne w ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu.

  2020-05-26 08:35
  niezapominajka_e.jpg

  Mobilna czytelnia działkowa pojawiła się w sobotę 23 maja 2020 w trakcie dyżuru dla działkowców, w Świetlicy Ogrodowej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu. Na pomysł stworzenia działkowej czytelni wpadli członkowie zarządu, będący osobami młodymi wiekiem, a także stażem działkowym. Krajowa Instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej Małgorzata Jasińska poparła nowatorski pomysł. Zakupiono stojak na broszury i ulotki, gdzie wyeksponowano miesięcznik „działkowiec” oraz „Mój Ogródek”, a także wydawane przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców Broszury Informacyjne.

 • Czerwcowy „Mój Ogródek” na rynku od 22 maja! W każdym numerze czekają na Was praktyczne informacje i inspiracje ogrodnicze!

  2020-05-22 13:20

  W bieżącym wydaniu „Mojego Ogródka” polecamy zalecenia Krajowego Zarządu PZD odnośnie katastrofalnej suszy w kraju. Poznaj 20 najważniejszych zaleceń, które umożliwią uprawę warzyw i owoców w tej trudnej sytuacji w sposób opłacalny, oszczędny, zgodny z ochroną środowiska i z myślą o przyszłości całego ogrodu i związanego z nim ekosystemu. Ponadto w numerze czerwcowym pomagamy nawozić latem działkowe uprawy. Dowiedz się czym nawozić zarówno warzywa, jak i rośliny sadownicze i ozdobne, oraz kiedy stosować nawożenie, tak aby nie popełniać błędów. Zachęcamy również do stosowania na działce tablic lepowych, dzięki którym odłowimy szkodniki niszczące nasze rośliny.

 • Uchwała KZ PZD 120/2020 – „odmrażanie” walnych zebrań i konferencji delegatów w mniejszych ROD

  2020-05-21 18:48

  W związku ze znoszeniem rządowych ograniczeń w zakresie zgromadzeń, KZ PZD upoważnił zarządy ROD do organizacji walnych zebrań (WZ).  Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, KZ uznał, że konieczne jest zachowanie ostrożności. Dlatego na razie poluzowanie obejmuje najmniejsze ROD,  gdzie na walnym (lub konferencji delegatów) będzie maksymalnie do 100 członków PZD. Zalecono też egzekwowanie zabezpieczeń, m.in. 1,5 m odległości pomiędzy uczestnikami, maseczki itp.

 • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW Z DNIA 21 MAJA 2020 R W SPRAWIE WZMOŻONEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA DZIAŁKI W RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH

  2020-05-21 18:46

  Od wybuchu pandemii w Polsce, Krajowy Zarząd PZD obserwuje coraz większe zapotrzebowanie na działki w rodzinnych ogrodach działkowych. Zamknięcie społeczeństwa w ich mieszkaniach, spowodowało poszukiwanie alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Sytuacja ekonomiczna wielu osób nie pozwala na zakup własnej działki, dlatego też znaczna część mieszkańców bloków zwróciła się w stronę ogrodów działkowych, przez co przeżywają one swoisty boom.

 • Innowacyjna forma szkoleń nowych działkowców.

  2020-05-20 12:01
  20200520_100357.jpg

  Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w dniu 21 kwietnia 2020 roku podjął Uchwałę nr 90/2020 w sprawie szkoleń dla nowych działkowców. Uchwała ta, jest niebywale ważnym dokumentem mającym na celu zapewnienie dostępu do wiedzy i skorzystania z doświadczenia, jakim dysponuje Związek przez nowych działkowców, w świetle bieżącej sytuacji w kraju związanej z rządowymi obostrzeniami spowodowanymi pandemia COVID19.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 15 maja 2020 roku w sprawie wolnych działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych

  2020-05-15 15:05

  W związku ze wzmożonym zainteresowaniem nabyciem działki w ROD, widocznym również w mediach lokalnych i ogólnopolskich, Krajowy Zarząd PZD, na posiedzeniu w dniu 15 maja 2020 roku zapoznał się z informacjami Okręgów PZD w sprawie zapotrzebowania na działki oraz dostępności wolnych działek na terenie poszczególnych Okręgów.

 • Nowa forma szkolenia z programu DGCS PZD System

  2020-05-15 10:38
  DGCS_LOGO.jpg

  W dobie pandemii Koronawirusa COVID – 19, słuszność każdorazowego opuszczania miejsca zamieszkania powinna być rzetelnie analizowana celem wykluczenia bezcelowego narażania się na utratę zdrowia, bądź życia. Polski Związek Działkowców dokłada wszelkich możliwych starań, aby zapewnić swoim organom, a także członkom niezaburzone funkcjonowanie przy jednoczesnym ograniczeniu bezpośredniego kontaktu.

 • Rozmowy z Wójtem Gminy Golub-Dobrzyń.

  2020-05-14 10:37
  1-21.jpg

  Gmina Golub - Dobrzyń wyremontowała drogę dojazdową prowadzącą do Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zalesie” w Zarębie, a także wyposażyła ją w chodnik dla pieszych, dzięki czemu ponad 200 rodzin działkowców ma możliwość komfortowego i bezpiecznego dotarcia do ogrodu działkowego.a

   

 • Grafik dyżurów pracowników merytorycznych biura Krajowego Zarządu PZD w dniach 11-15 maja 2020r.

  2020-05-13 11:43

  Krajowy Zarząd PZD ma pełną świadomość, iż w warunkach stanu epidemii największe obciążenia i zadania dotyczące funkcjonowania ROD spoczywają na zarządach ROD. Mając na uwadze konieczność zachowania ciągłości funkcjonowania struktur Związku, w tym zarządów ROD, Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu 21 kwietnia 2020 r. zdecydował o wprowadzeniu od dnia 22.04.2020 r. w biurach Okręgowych Zarządów PZD i biurze Krajowej Rady PZD dyżurów telefonicznych, które realizowane będą przez pracowników merytorycznych. 

 • Jak nabyć działkę w ROD

  2020-05-11 11:39

  W ostatnim czasie Jednostka Krajowa PZD oraz biura Okręgowych Zarządów PZD odnotowują gwałtowny wzrost zapotrzebowania na działki w ROD. Gros pytań podczas uruchomionych na okres epidemii dyżurów telefonicznych dotyczy właśnie możliwości nabycia działki. Otrzymujemy również wiele e-maili w tej sprawie. Poniżej przedstawiamy informację dotyczącą procedury nabywania prawa do działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.

   

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 7 maja 2020 roku w sprawie dyżurów telefonicznych pracowników merytorycznych biur Okręgowych Zarządów PZD i biura Krajowej Rady PZD

  2020-05-11 11:37

  Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 7 maja 2020 r. dokonał oceny uruchomionego od dnia 22 kwietnia 2020 r. systemu dyżurów telefonicznych merytorycznych pracowników biur OZ PZD i biura KR i zdecydował o kontynuowaniu tej formy wsparcia działkowców oraz zarządów ROD.

 • Kalendarz prac na maj, czyli jakie prace warto wykonać na działce.

  2020-05-08 10:15
  ozdobne.jpg

  Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Rośliny zaczynają obficie kwitnąć dając rozkosz naszym zmysłom. Przy tak pięknych widokach, zapachach i smakach nie można zapomnieć o pracach, które należy wykonać na działce w tym pięknym miesiącu. 

 • Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zalesie” w Zarębie mogą cieszyć się nową drogą dojazdową do ogrodu.

  2020-05-08 09:08
  przed remontem

  Dojazd do niektórych ogrodów, szczególnie tych na obrzeżach miast jest utrudniony z uwagi na to, że są to drogi gruntowe, na których w przypadku opadów deszczu powstają kałuże, koleiny i  dziury w nawierzchni. Położenie nowej drogi, a także chodnika jest wybawieniem dla setek działkowców, którzy mogą bez trudu dotrzeć do swoich działek.  

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 7 maja 2020 r. w sprawie częściowego zwolnienia jednostek PZD z obowiązku odprowadzania składek ZUS

  2020-05-08 09:00

  Krajowy Zarząd PZD informuje, że uchwalono kolejne przepisy w ramach tzw. „Tarczy Antykryzysowej 2 ”, które mogą mieć istotne znaczenie dla niektórych jednostek PZD, a zwłaszcza tych okręgów oraz rodzinnych ogrodów działkowych, które zatrudniają większą ilość osób. 

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 7 maja 2020 roku w sprawie bieżącej sytuacji w ROD podczas trwającego stanu epidemii

  2020-05-08 08:58

  Krajowy Zarząd PZD, aby reagować i podejmować decyzje, które zminimalizują działkowcom i ich rodzinom negatywne skutki obowiązującej w kraju epidemii, na każdym posiedzeniu omawia, analizuje i ocenia bieżącą sytuację w ROD. Na posiedzeniu w dniu 7 maja 2020 roku Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z aktualną informacją przekazaną przez wszystkie Okręgi PZD dotyczącą sytuacji w ROD.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 7 maja 2020 roku w sprawie bieżącej sytuacji w ROD podczas trwającego stanu epidemii

  2020-05-07 13:49

  Krajowy Zarząd PZD, aby reagować i podejmować decyzje, które zminimalizują działkowcom i ich rodzinom negatywne skutki obowiązującej w kraju epidemii, na każdym posiedzeniu omawia, analizuje i ocenia bieżącą sytuację w ROD. Na posiedzeniu w dniu 7 maja 2020 roku Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z aktualną informacją przekazaną przez wszystkie Okręgi PZD dotyczącą sytuacji w ROD.

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 5 maja 2020 r. w sprawie obowiązujących zasad gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie ROD

  2020-05-06 11:56

  W związku z pojawiającymi się pytaniami na telefonicznych poradach prawnych dotyczących obowiązujących zasad gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie ROD, przypominamy, że w dniu 6 września 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła system wywozu śmieci, w tym z terenów ogrodów działkowych.

Facebook