Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Obradował Krajowy Zarząd PZD

  2021-11-03 13:25

  W dniu 27 października 2021 r., w trybie zdalnym odbyło się posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu uczestniczyła również  Pani Maria Fojt-Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Prezes PZD omówił i ocenił przebieg XI posiedzenia Krajowej Rady PZD, które odbyło się 21 października 2021 r. 

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 25 października 2021 w sprawie „Technicznych wytycznych w sprawie zasad projektowania i zakładania rodzinnych ogrodów działkowych”

  2021-10-27 10:15

  W Polsce od kilku lat obserwuje się wzrost zapotrzebowania na działki w ROD, w szczególności w dużych i średnich miastach. PZD mając świadomość jak istotna jest to część życia wielu Polaków i jak duży popyt występuje na posiadanie działki w ROD, podejmuje szereg działań mających na celu nie tylko zwiększenie terenów ROD, ale modernizację obecnie istniejących ogrodów, które pozwolą unowocześnić i trwałe ulepszyć tereny oraz znajdujące się na nich obiekty. 

 • Instruktorzy SSI na jesiennych warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej.

  2021-10-26 13:17
  202155.jpg
  Grudziądzcy Instruktorzy SSI Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD skorzystali z zaproszenia Prezydenta Miasta Grudziądza Pana Macieja Glamowskiego na Drzwi Otwarte do Centrum Edukacji Ekologicznej. Kolejne spotkanie tematyczne, dało okazję poznania zwyczajów i zachowań danieli znajdujących się w kwaterach, można było zwiedzić sale z eksponatami, poznać odgłosy ptaków i zwierząt leśnych. Jesienią w Centrum Edukacji jest naprawdę kolorowo, dzięki drzewom, których złociste korony otaczają budynki centrum, uwagę zwracają również krzewy liściaste i trawy.
 • KOMUNIKAT KRAJOWEJ RADY PZD z dnia 25 października 2021 roku w sprawie podsumowania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD

  2021-10-26 10:22
  podsumowanie_o_walnych_2021.jpg

  Krajowa Rada PZD na XI posiedzeniu, które odbyło się dnia 21 października 2021 r. dokonała podsumowania i oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2021 roku w oparciu o dane przekazane ze wszystkich Okręgów PZD.

 • XI posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2021-10-25 10:48

  W dniu 21 października 2021 r. pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się XI posiedzenie Krajowej Rady PZD.  W posiedzeniu, poza członkami KR PZD, udział wzięła Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Maria Fojt. Posiedzenie odbywało się on-line.

 • Uroczysta narada Kolegiów Prezesów ROD miasta Grudziądza.

  2021-10-21 12:08
  20214.jpg

  W dniu 17.10.2021 roku zorganizowana została narada Kolegium Prezesów Grudziądz Północ-Południe, spotkanie miało uroczysty charakter, wszak rok szczególny dla naszej ogólnopolskiej organizacji. Przewodnicząca Kolegium Prezesów Grudziądz Północ Pani Małgorzata Jasińska, w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka”, przywitała zebranych, uroczyście, można rzec inaczej niż zwykle.

 • Włocławskie Rodzinne Ogrody Działkowe otwarte na społeczność lokalną

  2021-10-19 11:08

  We Włocławku w okolicy osiedla „Południe”, wzdłuż rzeki Zgłowiączki położonych jest 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z pewnością to, co wyróżnia te ogrody to otwartość na społeczność lokalną, a także integracja pomiędzy działkowcami ze wszystkich 11 – stu ogrodów. Okoliczni mieszkańcy, a także działkowcy z przyjemnością korzystają z możliwości spaceru wśród natury i przepięknych krajobrazów Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 • Dzień Działkowca połączony z Jubileuszem 40 - lecia PZD w ROD "Flisak" w Toruniu

  2021-10-19 09:39

  Dnia 16 października 2021 roku w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Flisak” w Toruniu odbył się Dzień Działkowca połączony z obchodami Jubileuszu 40 – lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców. W uroczystości wzięła udział setka działkowców, co obrazuje, jak bardzo użytkownicy działek zainteresowani są wzajemną integracją, a także chętni to wspólnego świętowania tego najpiękniejszego dnia w roku dla każdego działkowca.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2021-10-19 09:13

  Uwaga: już w sprzedaży najnowszy, listopadowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych inspiracji na zagospodarowanie działki!

 • Alarm! Na działkach – żerowanie na innych i nie przestrzeganie prawa!

  2021-10-18 15:19
  02-2.jpg

  Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców wyraża swoje stanowisko w sprawie wyemitowanego w dniu 6 października 2021 roku na antenie Telewizji Polskiej TVP 1 programu „Alarm!”, którego tematem było wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej wobec użytkowników działki, zlokalizowanej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Relaks” w Toruniu.Przedstawiono w nim historię małżeństwa działkowców, którzy od 12 lat zamieszkują w altanie na działce ogrodniczej, ale w ostatnim czasie utracili prawo użytkowania działki, co poskutkowało odłączeniem prądu. Państwo Pavlishchev traktowali od początku działkę jako miejsce docelowe, gdzie zamierzali żyć według własnych reguł. 

 • Dotacje gminne dla ROD – zabezpieczmy środki na przyszły rok

  2021-10-18 15:15
  wykrzyknik_zielony.png

  Przypominamy o możliwości ubiegania się o dotacje celowe z budżetu gmin. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ROD, a w szczególności art. 17, daje podstawy prawne gminom do udzielenia dotacji przeznaczonej na rozwój ROD. Dotacja pozyskana w ramach budżetów gminnych ma służyć realizacji celu publicznego związanego z zadaniem gminy, którym jest tworzenie warunków dla rozwoju ROD i może być przeznaczona w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej, jeśli wpłynie to na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do tego ROD.

 • Przedszkolaki z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Flisak" w Toruniu

  2021-10-18 11:45

  "W zgodzie z przyrodą, Żyją wszystkie dzieci, Kochają jasne słonko, Które na niebie świeci. Nie łamią gałęzi, Dbają o rośliny, Podczas wycieczek do lasu, Nie płoszą zwierzyny. Często też dorosłym Dobry przykład dają – W wyznaczonych miejscach Śmieci zostawiają" - B. Forma „Dzieci dbają o środowisko”.

 • Nowy, listopadowy „Mój Ogródek” w sprzedaży od 18 października! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2021-10-18 11:00

  W listopadowym „Moim Ogródku” kończymy bieżący sezon na działce. Jednak przed zimowym odpoczynkiem musimy wykonać jeszcze kilka ważnych prac w jej obszarze. Z artykułu „Na rabatach przed zimą” dowiecie się jak przygotować działkowe rabaty – jak je uporządkować i zabezpieczyć, aby wiosną znów szybko cieszyły swym wyglądem. "Mój Ogródek" jest dostępny w wersji papierowej i cyfrowej adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS https://apple.co/2TdaoGHW listopadowym „Moim Ogródku” kończymy bieżący sezon na działce. Jednak przed zimowym odpoczynkiem musimy wykonać jeszcze kilka ważnych prac w jej obszarze. Z artykułu „Na rabatach przed zimą” dowiecie się jak przygotować działkowe rabaty – jak je uporządkować i zabezpieczyć, aby wiosną znów szybko cieszyły swym wyglądem. "Mój Ogródek" jest dostępny w wersji papierowej i cyfrowej adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS https://apple.co/2TdaoGH

 • Informacja nt. posiedzenia Krajowego Zarządu PZD

  2021-10-18 10:57

  W dniu 14 października 2021 r., w trybie zdalnym odbyło się posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Krajowy Zarząd PZD obradował w pełnym składzie. Obecna również była Pani Maria Fojt-Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.

 • Jesienny festyn w ROD "Meliorant" w Grudziądzu.

  2021-10-12 08:54
  DSC_0697.JPG

  Lato minęło , nadeszła barwna jesień, ale nie warto się smucić. Korzystając z dobrej aury i walorów pięknej, polskiej, złotej jesieni, Zarząd Komisaryczny Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Meliorant” w Grudziądzu, zorganizował integracyjny festyn dla dzieci i opiekunów. Pogoda dopisała, a słońce świeciło tak mocno, że lato mogłoby pozazdrościć. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, niespodzianek, nagród za udział w konkursach i mnóstwo ciekawych rozrywek dla małych i dużych. W tym miejscu należy podziękować wszystkim osobom jak i instytucjom za okazane wsparcie, a zwłaszcza Szkole Pascal Grudziądz i Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu za pomoc w organizacji festynu.

 • Jak zabezpieczyć działkę w ROD przed kradzieżami?

  2021-10-11 13:32

  Obrazy: Zlodziej | Darmowe wektory, zdjęcia stockowe i PSDSezon ogrodnictwa działkowego wielkimi krokami zmierza ku zwieńczeniu. Czas, kiedy Rodzinne Ogrody Działkowe opustoszeją, a działkowcy zdecydowanie rzadziej odwiedzają swoje działki jest nie lada gratką dla złodziei, którzy wypatrują łupu w altanach działkowych, czy pomieszczeniach gospodarczych, w których przechowywane są narzędzia ogrodowe.

 • Okiem kamery w grudziądzkim ROD "Agromet - Unia"

  2021-10-11 08:48
  agromet1.jpg

  Na zewnątrz temperatury coraz niższe, ale mimo to działki emanują przyjemnym ciepłem. To tajemny sekret przyrody, wybarwiające się drzewa, krzewy o kolorowych owocach i późno kwitnące byliny. Matka natura obdarza nas najpiękniejszymi barwami, odcienie pomarańczu, czerwieni i żółci lśnią w promieniach słońca. Niektóre rośliny czekały na ten moment, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

 • Kalendarium prac – październik

  2021-10-06 12:44

  Gmina Węgorzewo - Jesienny odbiór liści z terenów zielonych spółdzielni i wspólnot w listopadzieRośliny ozdobne, sadownictwo, warzywnictwo, ochrona roślin.

 • Wielkie świętowanie Krajowych Dni Działkowca w Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD

  2021-10-05 14:58

  W dniu 30 września 2021 roku w trybie zdalnym odbyły się Krajowe Dni Działkowca. Przedsięwzięcie zostało świetnie przygotowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym. Równo o godzinie 11:00 wszystkie 26 Okręgów w całej Polsce, a także Jednostka Krajowa PZD połączyły się ze sobą za pomocą aplikacji Microsoft Teams, aby wspólnie świętować tak wyjątkową uroczystość, jaką są Krajowe Dni Działkowca. W tym roku ten jakże ważny dla wszystkich działkowców dzień miał wyjątkowy charakter, gdyż połączony został z obchodami Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców.

 • Chełmińscy działkowcy świętują Jubileusz 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców

  2021-10-05 14:20

  W środę 29 września br. Kolegium Prezesów rejonu Chełmna zorganizowało obchody Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców. Zebrani przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego świętowali w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „1 Maja” w Chełmnie. W uroczystości wziął udział Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego, a zarazem Skarbnik Polskiego Związku Działkowców – Piotr Gadzikowski.

Facebook