Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Konferencja w Minikowie

  2018-05-29 09:13
  20180524_110319.jpg

  W dniu 24 maja 2018 roku w Minikowie odbyła się konferencja „Mikrobiologia w rolnictwie”. Organizatorami tej konferencji byli: Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz BactoTech. Na zaproszenie organizatorów w konferencji z Okręgu udział wzięły Pani mgr inż. Anna Bołądź z-ca dyrektora biura Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD oraz Pani mgr Blandyna Łubkowska instruktor ds. ogrodnictwa  Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Program był bardzo bogaty i przekazywał wiele przydatnych informacji osobom zaproszonym. 

 • Sprawy z porad telefonicznych.

  2018-05-24 12:32

  W zakładacie Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zostały zamieszczne odpowiedzi na dwa nowe pytania, które działkowcy zadali prawnikowi KZ podczas ostatniego dyżuru prawnego: Czy konkubenci mogą mieć prawo do wspólnej działki w ROD? oraz Czy sieć elektryczna stanowi własność działkowca?. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią prawnika KZ. [LINK]

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

  2018-05-23 13:31

  Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony nowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Do powyższego projektu wprowadzono art. 5 ust. 2, który zawiera bardzo ważny zapis dla rodzinnych ogrodów działkowych. Zgodnie z nim wykluczona będzie możliwość lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszących m.in. na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Wprowadzenie takiej ochrony dla rodzinnych ogrodów działkowych pokazuje, iż działania Krajowego Zarządu PZD były potrzebne i wskazane, a także wywołały zamierzony skutek.

  Z aktualnym projektem ustawy można zapoznać się na stronie    https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309302/katalog/12496178

 • Czytajcie „działkowca”!

  2018-05-23 13:29

  W sprzedaży jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca” – największego pisma ogrodniczego na rynku, wypełniony mnóstwem atrakcyjnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. W nowej rubryce „Porady prawne dla działkowców” znaleźć można wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemym.in. na pytania „Czy trzeba płacić za wywóz śmieci z ROD, jeśli nie korzysta się z pojemnika ogrodowego?”, „Gdzie powinna być zamieszczona informacja finansowa nt. prowadzenia ROD w poprzednim roku?”.

 • CZERWCOWY „Mój Ogródek” W KIOSKACH OD 21 MAJA! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2018-05-23 13:27

  W czerwcowym „Moim Ogródku” prezentujemy krzewy dla leniwych, którzy kochają swoją działkę, ale czasem nie mają na nią wystarczająco dużo czasu, a chcą aby była atrakcyjna i różnorodna przez cały rok. W numerze przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki – co posadzić w cienistych zakątkach, które znaleźć można na każdej działce, a które również zasługują na interesującą oprawę. Doradzamy jak pozbyć się zielonego nalotu „glonów” ze ścian tarasu altanki i z sezonowego basenu, który dla naszego zdrowia musi być czysty i bezpieczny.

 • Sprawy z dyżurów telefonicznych.

  2018-05-23 13:25

  W zakładacie Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieszczamy odpowiedzi na kolejne dwa pytania, które zostały zadane podczas ostatniego dyżuru prawników Krajowego Zarządu tj. Czy po wyroku sądu o uznaniu za bezskuteczne wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej lub o przywróceniu prawa do działki, zarząd ROD musi podpisywać z działkowcem nową umowę? oraz Czy członkiem okręgowej komisji rewizyjnej może być członek zarządu ROD? [LINK]

 • Siłownia napowietrzna w ROD „NAD STRUMYKIEM” w Toruniu.

  2018-05-16 10:17
  F-1.jpg

  Dnia 12 maja przystąpiono do realizacji Uchwały Walnego Zebrania Działkowców – „Zakup i montaż siłowni napowietrznej”, która zlokalizowana została na Placu Zabaw. Wniosek został przedstawiony przez Zarząd  na Walnym Zebraniu i uzyskał akceptację prawie wszystkich uczestników Zebrania (tylko dwa głosy były wstrzymujące). Już w ubiegłym roku wysłano do trzech firm produkujących takie urządzenia zaproszenia do złożenia ofert z podaniem ceny i wymogiem utrzymania cen przez okres do maja tego roku. 

 • Wielki Jubileusz

  2018-05-15 09:18
  525.jpg

  9 maja b.r. Przedstawiciele Działkowców Okręgu Toruńsko -Włocławskiego PZD uczestniczyli  w obchodach 150 – rocznicy  powstania  Straży Pożarnej w Chełmży . Po mszy świętej w konkatedrze  brać strażacka łącznie z liczną rzeszą zaproszonych gości   przeszła  do Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury gdzie zapoznana została z historią Straży Pożarnej w Chełmży.

 • Narada instruktorów ds. ogrodniczych PZD

  2018-05-12 08:06

  W dniach 10-11 maja 2018 r. w Warszawie odbyła się narada etatowych instruktorów ds. ogrodniczych z okręgów PZD. Obrady rozpoczął Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. Podkreślił, jak istotna jest rola instruktora ogrodniczego i prowadzonych szkoleń dla nowych działkowców. W swoim przemówieniu Prezes PZD zaznaczył, że jest to pierwsza możliwość, aby zapoznać nowego działkowca w przepisami obowiązującymi w ROD i na działkach, ukierunkować go, przekazać wiedzę z zakresu zagospodarowania i modernizacji działki, ekologicznej uprawy roślin, a także sposobów zwalczania chorób i szkodników.

 • Narada prezesów i dyrektorów biur okręgów

  2018-05-12 08:04

  W dniach 9 -10 maja br. w Warszawie odbyła się narada prezesów i dyrektorów biur okręgów. Narada została zwołana przede wszystkim w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwanym RODO. To rozporządzenie definiujące zasady przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania danych osobowych  przez każdy podmiot je przetwarzający wymusiło na Związku podjęcie działań, dzięki którym dane osobowe wszystkich działkowców będą przetwarzane, przechowywane i zabezpieczone zgodnie z jego wymogami.  Krajowy Zarząd powołał specjalny zespół  radców prawnych, który zajmował się tworzeniem regulacji wewnątrzzwiązkowych w celu wykonania zaleceń zawartych w RODO. 

 • ABC sadzenia z „Moim Ogródkiem”

  2018-05-12 08:02

  Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że lato to nie czas na sadzenie roślin – szczególnie drzew i krzewów. Dzięki temu, że większość roślin produkowana jest w pojemnikach, możemy je sadzić przez cały sezon: od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto poznać dobre rady ich sadzenia i wskazówki – co zrobić tuż po ich kupieniu, ponieważ obecnie kupujemy rośliny nie tylko osobiście w centrach ogrodniczych, ale również za pośrednictwem sklepów internetowych, a taki zakup wymaga odpowiednich czynności, tak aby rośliny były zdrowe, a działka atrakcyjna.

 • Stanowisko walnego zebrania sprawozdawczego ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących

  2018-05-12 08:01

  Projekt wprost lekceważy ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Podobnie jak lekceważy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a nawet zezwala na realizację inwestycji wbrew tym planom. Wnosimy o znaczną modyfikację specustawy mieszkaniowej, aby nie stała się ona bronią przeciwko działkowcom.

 • Zdrowie prosto z działki!

  2018-05-12 07:59

  Już nie możemy doczekać się pierwszych truskawek z działki. Nikt nie musi przekonywać, że takie są oczywiście najsmaczniejsze. Jednak warto wiedzieć także, dlaczego są takie zdrowe i jak je spożywać, aby czerpać z nich jak najwięcej witamin, błonnika, polifenoli i innych prozdrowotnych związków. Najwcześniej – już w maju – pojawiają się owoce jagody kamczackiej. Są bardzo smaczne, i choć nie sprawiają kłopotów w uprawie, nadal są rzadko spotykane na działkach. A szkoda – to bogactwo m.in. antocyjanów i pierwszych witamin. Dlaczego jeszcze trzeba posadzić jagodę kamczacką? Przeczytajcie w czerwcowym „działkowcu”. Warto!

 • List działkowców ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu , uczestniczących w walnym zebraniu sprawozdawczym ROD do Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej.

  2018-05-12 07:54

  Problem rozwiązania mieszkalnictwa w ogrodach wymaga pomocy rządowej. Pisanie artykułów atakujących działkowców nie rozwiązuje długoletniego problemu, a odwrotnie wzmacnia Pan Redaktor Wójcik naganne zjawisko łamania obowiązującego prawa. Więc należy znaleźć rozwiązanie tego problemu pomagając, a nie szkodząc, bo takie artykuły właśnie to robią.

 • Walne zebranie i obrady z samorządowcami w tle.

  2018-05-06 13:00
  DSC05961-1.jpg

  Zgodnie z wymogami Statutu Polskiego Związku Działkowców oraz zobowiązaniami wynikającymi z zapisów ustawowych odbyło się walne zebranie członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Starogród”.  Zebranie zostało zorganizowane w ten sposób by odbyło się w dwóch turach. Pierwsza tura była typowym walnym zebraniem, zgodnie ze Statutem, mającym zatwierdzić sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok ubiegły. Natomiast druga tura została zaplanowana jako spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego.

 • Inauguracja 35-lecia rod połączona z uroczystym otwarciem świetlicy.

  2018-05-06 11:07
  SAM_2639.JPG

  Funkcjonowanie naszej organizacji jest tak skonstruowane, że działalność Ogrodu zaczyna się od decyzji podejmowanych przez działkowców na walnych zebraniach, bowiem od prawomocności walnych zebrań i podjętych na tych zebraniach uchwał zależy aktywność Zarządu Ogrodu i działkowców. Do 15 maja we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych PZD muszą się odbyć walne zebrania sprawozdawcze, na których członkowie stowarzyszenia podejmą najistotniejsze decyzje dla funkcjonowania ROD w tym jego finansów. W dniu 29.04.2018 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu.

 • Pszczoły miodne - sprzymierzeńcy działkowców.

  2018-05-06 10:17
  zdjecie_nr_1(1).JPG

  Temat pszczół miodnych jest ostatnimi czasy, tematem coraz częściej podnoszonym w mediach ogólnokrajowych ale też i w środowiskach akademickich. Do powyższego grona, w obronie a nade wszystko rozwoju i odbudowie rodzin pszczelich, dołączają stowarzyszenia ekologiczne. Nie małą rolę odgrywa w tej sprawie Polski Związek Działkowców, który w swoich regulacjach prawnych szczegółowo opisuje zasady tworzenia pasiek w ogrodach, ale i czynnie bierze udział w propagowaniu tego typu działalności. Pszczoły są wyjątkowo pożytecznymi stworzeniami. Owady te zbierając pyłek i nektar z kwiatów, zapylają drzewa i krzewy owocowe. 

 • Problem śmieci, tematem dominującym na walnych zebraniach w rod.

  2018-05-03 17:01
  walne_relaks_gdz.jpg

  22 kwietnia w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu ekolodzy, działkowcy  oraz organizacje zajmujące się odzyskiem surowców promują postawy proekologiczne, w tym przede wszystkim segregację śmieci. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w  społeczeństwie  oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych, organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie pro środowiskowych zachowań. W ROD „Relaks” właśnie tego dnia odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze członków, które z powodu braku wymaganej większości nie mogło rozpocząć się w I terminie, czas oczekiwania na II termin poświęcony został na dyskusję w temacie śmieci.

 • Kampania sprawozdawcza grudziądzkich rod jest już na finiszu

  2018-05-03 16:23
  ROD "Kąpiele Słoneczne"

  Przełom kwietnia i maja to okres wzmożonego ruchu w ogrodach działkowych. Nie bez znaczenia odgrywa to fakt, że oprócz rozpoczecia prac ogrodniczych na działkach jest to również okres sprawozdawczości za rok ubiegły, Przedstawiamy Państwu relację z 4 walnych zebrań, które odbyły się w grudziądzkich rodzinnych ogrodach działkowych.

 • ROD "Nad Strumykiem" w Toruniu jest już po walnym zebraniu działkowców.

  2018-05-03 15:59
  F,.jpg
  W Zebraniu uczestniczyło 73 działkowców co stanowi 32% członków Ogrodu. Po przedstawieniu problemów nurtujących działkowców związanych z zanieczyszczeniem strumyka przez pobliski zakład mleczarski skąd pobieramy wodę do podlewania działek oraz przeraźliwego hałasu wydobywającego się z sąsiadującego z Ogrodem zakładu produkcyjnego zaproszeni na zebranie przedstawiciele Straży Miejskiej odnieśli się do tych problemów. Również dzielnicowy Policji poinstruował jakie czynności podjąć, aby w przyszłości nastąpiło zminimalizowanie hałasu. Przedstawiciele prawa odpowiadali na liczne pytania dotyczące bezpieczeństwa i ekologii.
Facebook