Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • "Pokazano obraz fałszywych realiów dotyczących funkcjonowania naszej organizacji"

  2016-12-23 08:31

  "Nie wyobrażam sobie młodości bez ogródków działkowych, gdzie spędzałam każde wakacje, gdzie chętnie część wakacji spędzają moje dzieci u swoich dziadków. Zdecydowanie jest to najlepsza pozostałość po czasach komuny. A kawałek zielonej trawy pod nagą stopą to przecież najlepsza rzecz na świecie. Tak można w kilku słowach zawrzeć istotę ogrodów działkowych, dlatego z wielką uwagą przyglądam się ostatnim wydarzeniom medialnym" - pisze Krystyna Gibas z ROD w Grudziądzu.

 • NOWY STYCZNIOWY „Mój Ogródek” JUŻ W SPRZEDAŻY! Cena tylko 2,49 zł!

  2016-12-22 10:39

  W bieżącym numerze przedstawimy nowe trendy w ochronie roślin, dalekie od chemicznych, szkodliwych zaleceń, tak modnych jeszcze kilka dekad temu. Zachęcamy do bycia eko na własnej działce. Krok po kroku pomożemy stworzyć atrakcyjny żwirowy ogród, a także bujną altanę z winorośli rodzącą smaczne i dorodne owoce.

 • "Całość kreowanego obrazu jest tendencyjna i jednostronna"

  2016-12-20 11:26

  "Trudno nie reagować na kłamliwe reportaże przedstawiane w mediach publicznych. „Magazyn Śledczy" Anity Gargas, dwukrotnie przedstawił oczerniający i wykreowany obraz naszego ogólnopolskiego stowarzyszenia ogrodowego jakim jest Polski Związek Działkowców. W tym miejscu warto zadać bardzo ważne pytanie: Czy media w Polsce kierują się obiektywizmem i prawdą?" - pisze Ryszard Gawiński z ROD Ustronie w Grudziądzu.

 • "Apeluję o rozsądek i życzliwość dla tych ludzi, którzy społecznie działają na działkach"

  2016-12-20 11:24

  "Likwidacja ogrodów - czy PZD to główny cel przyświecający naszym przeciwnikom, odebranie prawa uprawiania ogródków przez ludzi starszych, dla których są one sensem życia. Z działek nie korzystają ludzie bogaci tylko renciści i emeryci, których nie stać na wczasy, lub sanatoria. Owoce i warzywa tam uprawiane są uzupełnieniem ich skromnych środków. Tu też babcie często opiekują się wnuczkami, zapewniając im świeże powietrze, a dzieciom swoim możliwość odpoczynku, relaksu. W miastach są enklawą zieleni" - pisze Zarząd ROD Wrzos w Grudziądzu.

 • "To, co przedstawiono w ogólnopolskiej telewizji to próba dyskredytacji PZD, działkowców i dotychczasowego dorobku naszej organizacji"

  2016-12-19 14:52

  "Kto jest tą ofiarą? - w tej roli występują osoby, które od wielu lat miały problemy z przestrzeganiem Ustaw i Statutu, nieudolnie podejmujący próby wyłączenia ogrodu ze struktur Polskiego Związku Działkowców. To jest najlepszy sposób, aby rozbić działającą od 35 lat organizację, to rozprawienie się z ogrodnictwem działkowym w Polsce. Takie postępowanie sławnej redaktor, która dąży do ujawienia prawdy, prowadząc wnikliwe śledztwo. Takie postępowanie nie przystoi telewizji publicznej i jest przekazywaniem fałszywych wiadomości, bowiem takie publikacje powtarzane z uporem maniaka stają się "wiarygodne" dla osób nie znających działalności ogrodów" - pisze Ryszard Kozicki Prezes ROD Sarniak W Grudziądzu.

 • "Nie potrzebujemy interwencji RPO, sensacyjnych reportaży, czy też artykułów na łamach gazet"

  2016-12-19 14:50

  "Polski Związek Działkowców to organizacja pozarządowa działająca na zasadach zawartych w ustawie o rod, ustawie prawo o stowarzyszeniach, posiada statut. Wszystkie te akty prawne określają obowiązki i prawa jakie przysługują wszystkim działkowcom, ale w przytoczonych aktach prawnych nie ma wzmianki o organizacji przestępczej, bo właśnie w ten sposób przedstawia się nasze stowarzyszenie" - pisze Sebastian Rejczak ROD Transportowiec w Grudziądzu.

 • XI posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2016-12-18 18:58

  W dniu 15 grudnia 2016  r. w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyło się XI posiedzenie Krajowej Rady PZD.  W posiedzeniu udział wzięła Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Tematyka posiedzenia była bardzo obszerna i ważna.

   
 • List Otwarty KR PZD do Prezesa Telewizji Polskiej

  2016-12-18 18:55

  W ostatnim czasie Telewizja Polska przypuściła bezprecedensowy i zupełnie niezrozumiały atak na Polski Związek Działkowców. Tym samym oczerniono organizację, dzięki której w Polsce funkcjonuje tysiące ogrodów działkowych, służących ponad milionowi polskich rodzin. Na przestrzeni kilku miesięcy wyemitowano bowiem trzy napastliwe i tendencyjne materiały, których zasadniczym celem było zbrukanie dobrego imienia Związku.

   
 • Apel KR PZD do Zarządów ROD oraz działkowców

  2016-12-18 18:50

  Krajowa Rada PZD zwraca się z apelem do wszystkich struktur Związku o konsekwentne stosowanie ustawy o ROD. Regulaminu ROD, Statutu PZD i innych przepisów związanych z zarządzaniem i funkcjonowaniem ROD oraz poprawne egzekwowanie obowiązującego prawa od działkowców. Nikt nie może dostarczać nawet pozorów wypaczania ustawy o ROD i przepisów związkowych. Równie ważnym aspektem jest okazywanie przez Zarządy ROD i działaczy ogrodowych empatii w relacjach z użytkownikami działek, a także - jeśli jest to możliwe - rozwiązywanie trudnych lub spornych spraw w oparciu o przepisy prawa z poszanowaniem zasad społecznych

   
 • Stanowisko KR PZD w sprawie publikacji medialnych na temat PZD

  2016-12-18 18:46

  W ostatnich tygodniach pojawiły się wyraźne sygnały wskazujące na wznowienie walki z Polskim Związkiem Działkowców. Członkowie Polskiego Związku Działkowców jednoznacznie oceniają w ten sposób cel wyemitowania dwóch programów z cyklu „Magazyn śledczy Anity Cargas" w TVP 1, artykułu zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej"" autorstwa, znanego już środowisku działkowemu redaktora Marcina Wójcika, pt. „Ruch oporu na działkach" oraz reportażu nt. wyłączania prądu w ROD w okresie jesienno-zimowym w programie „Uwaga" w TVN.

 • Gazeta Wyborcza odmawia publikacji sprostowania kłamstw zawartych w artykule Marcina Wójcika

  2016-12-17 18:44

  „Nie znajdujemy żadnych podstaw do publikowania nadesłanego „tekstu” na łamach „Dużego Formatu” – odpowiada z-ca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Piotr Stasiński  w odpowiedzi na pismo radcy prawnego PZD mec. Tomasza Terleckiego, jakie zostało przekazane do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

 • "Lepiej sprzedaje się zakłamana rzeczywistość, prawda nie jest na topie"

  2016-12-17 18:41

  "To kolejny zamach na Rodzinne Ogrody Działkowe ! - grzmią działkowcy. Jestem działkowiczką z niewielkim stażem, zaczynającą swoją przygodę na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk" w Grudziądzu, prowadzonym przez Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców. Po przeczytaniu artykułu w Gazecie Wyborczej, o bardzo tajemniczym i intrygującym tytule „Ruch oporu na działkach", nie mogę zrozumieć dlaczego główny cel, jaki przyświeca inicjatorom i osobom dostarczającym informacji redaktorowi Marcinowi Wójcikowi to oczernianie organizacji działkowej, czego rezultatem jest wyrządzenie krzywdy działkowcom" - pisze Katarzyna Poniatowska z ROD Energetyk w Grudziądzu.

 • Uroczysta Gala Ruchu Działkowego w Chełmnie

  2016-12-16 08:48
  uroczysta-gala-ruchu-dzialkowego-w-chelmnie-1.jpg

  Z okazji jubileuszu 35 – lecia Polskiego Związku Działkowców, 8 grudnia o godz. 15:00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się uroczysta gala ruchu działkowego w Chełmnie. Za osobiste zaangażowanie w rozwój ogrodów działkowych dla pokoleń oraz współudział w tworzeniu, umacnianiu oraz obronie Związku z rąk Prezesa Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Toruniu pana Piotra Gadzikowskiego, Dyplomami Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców zostali uhonorowani działkowcy.

 • Wigilia w Sali Mieszczańskiej

  2016-12-15 19:32
  wigilia-w-sali-mieszczanskiej-1.jpg

       14 grudnia bieżącego roku w Sali Mieszczańskiej chełmżyńskiego Ratusza odbyło się spotkanie wigilijne. Udział w nim wzięli członkowie zarządów i komisji rewizyjnych ROD miasta i przyjaciele PZD. Po powitaniu gości przez J. Strzałkowskiego głos zabrał Czesław Kozikowski sekretarz Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD, który w kilku zdaniach podsumował pracę w strukturach PZD działkowców Chełmży. Następnie wręczył z okazji 35 –lecia Polskiego Związku Działkowców okolicznościowe dyplomy dla działkowców, którzy przepracowali w organach ogrodów 15 i więcej lat. 

 • "Jesteśmy razem w PZD, bo w jedności siła"

  2016-12-14 12:08

  "Jako długoletni działkowcy, użytkujący działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowy „Mikołaja Kopernika" w Grudziądzu, postanowiliśmy do Pana napisać, zaraz po przeczytaniu Pańskiego artykułu na łamach Gazety Wyborczej pt. „Ruch oporu na działkach". Artykuł oboje przeczytaliśmy z bardzo dużym zainteresowaniem, pewnie jak każdy działkowiec w Polsce" - pisze Dorota i Sławomir Łożewscy z ROD Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

 • "Nie pozwolimy zniszczyć dorobku wielu pokoleń naszych działkowców w imię mało czytelnych interesów politycznych"

  2016-12-14 10:29

  "Reportaż Pani Redaktor to splot bezpodstawnych zarzutów, nic bardziej obraźliwego w stosunku do działkowców zrzeszonych w PZD. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i wyrażamy duży sprzeciw wobec treści tego reportażu. Wydaje nam się, że reportaż nie jest przypadkowy, a jest kontynuacją nagonki prowadzonej przeciwko Związku. Jeszcze raz należy stwierdzić, że stowarzyszenie PZD jest samodzielną i samorządną organizacją. Nikt nikogo nie zmusza do przynależności do PZD" - pisze Janusz Piątek z RDO Tramwajarz.

 • Narada szkoleniowa w Grudziądzu

  2016-12-13 10:29
  Stefan Dichting składający życzenia w imieniu Kolegium Prezesów

  W magicznym okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w piątek 9 grudnia o godz. 17.00 w Bursie Caritas rozpoczęło się spotkanie świąteczno-noworoczne poprzedzone naradą szkoleniową prezesów rodzinnych ogrodów działkowych miasta i rejonu Grudziądza. Przybyłych członków PZD oraz gości: Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego i zarazem Członka Prezydium Krajowej Rady PZD pana Piotra Gadzikowskiego, przedstawiciela Prezydenta Miasta Grudziądza pana Dariusza Morczyńskiego – Sekretarza Miasta, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta pana Marka Czepka, członków Okręgowego Zarządu oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz panie i panów prezesów powitał Mieczysław Chrapiński Przewodniczący Kolegium Prezesów miasta i rejonu Grudziądza. 

 • "Musi Pan przeanalizować nasze przepisy prawne dotyczące funkcjonowania ROD, aby w przyszłości nie pisać bzdur"

  2016-12-12 15:31

  "Panie Redaktorze, ogrody działkowe funkcjonują w oparciu o obowiązujące przepisy. Jeżeli zdarzają lub zdarzyły się nieprawidłowości, to podobnie jak w każdej funkcjonującej w Polsce organizacji osoby takie muszą zostać z całą stanowczością upomniane. Jako Prezes ogrodu z uśmiechem przyjąłem informację o fakcie konta bankowego, do którego nie mamy dostępu. Dysponentami środków finansowych na rachunku bankowym są zazwyczaj dwie lub trzy osoby wytypowane przez zarządy ogrodów. Osoby te otrzymują potwierdzone przez okręgowe zarządy w osobie Główna Księgowa, Prezes OZ, uchwały o osobach upoważnionych do konta i tylko one mogą wypłacać środki z rachunku bieżącego ogrodu" - pisze Mirosław Szymański Prezes ROD 25-lecia PRL w Grudziądzu.

 • "Panie Redaktorze! Musi Pan przeanalizować nasze przepisy prawne"

  2016-12-12 08:47

  "Na samym wstępie naszej ustawy, przedstawiono naszą misję, główne cele, dlatego nie mogę zrozumieć, że w artykule przedstawiono zdanie mniejszości bedącej przeciwko wszystkiemu, ale przede wszystkim przeciwko prawu. Bo właśnie ta grupa wypowiada się przeciwko obowiązującym zasadom, które powinny być przestrzegane przez ogrody będące w strukturach ogólnopolskiego stowarzyszenia ogrodowego PZD. Panie Redaktorze, ogrody działkowe funkcjonują w oparciu o obowiązujące przepisy. Jeżeli zdarzają lub zdarzyły się nieprawidłowości, to podobnie jak w każdej funkcjonującej w Polsce organizacji, osoby takie muszą zostać z całą stanowczością upomniane" - pisze rezes ROD „25-lecia PRL w Grudziądzu Mirosław Szymański.

 • "Podziwiamy osoby decydujące się na pracę społeczną w ROD i PZD"

  2016-12-09 11:16

  "Jako długoletni działkowcy, użytkujący działkę w ROD „Mikołaja Kopernika" w Grudziądzu, postanowiliśmy napisać, zaraz po przeczytaniu artykułu w GW pt. „Ruch oporu na działkach". Poruszono w nim kilka problemów, z którymi trudno się zgodzić, pobieranie wynagrodzenia za pracę na rzecz ogrodu. W tym miejscu należy powiedzieć, że podziwiamy osoby decydujące się na pracę społeczną, dla dobra rodziny działkowej. Prawdą jest, że pobierają one świadczenia, ale są to symboliczne kwoty, rekompensujące poświęcany czas. Ogólna kwota świadczeń jest ustalona przez uchwały finansowe Krajowej Rady PZD i nie można przekroczyć określonych kwot, które muszą być zawarte w preliminarzu finansowym na dany rok" - czytamy w liście Doroty i Sławomira Łożewskich do GW.

Facebook