W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl
Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.
Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD
Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl
Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl
W dniu 14 listopada 2017 r. Prezydium KR PZD na podstawie pozytywnie zaopiniowanych przez Prezydium OZ PZD wniosków zarządów ROD udzieliło dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla dwóch w ROD w Łodzi. Ponadto, Prezydium KR PZD udzieliło pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD. Łącznie w bieżącym roku z Funduszu Samopomocowego PZD pożyczki otrzymało 38 ROD na kwotę 1 313 700 złotych.
W miesiącu listopadzie 2017 roku w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców odbywają się szkolenia dla nowych użytkowników działek. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych wykładowców, którzy prowadzą zajęcia przy użyciu środków audiowizualnych. Przyjęta forma szkoleń jest bardzo przejrzysta i dostępna, łatwo odbierana przez działkowców, ciesząca się zainteresowaniem. Szkolenie dla nowych działkowców jest podstawowym i najważniejszym szkoleniem w Związku, gdyż ma ono bezpośredni wpływ na sposób użytkowania i zagospodarowania działek, przestrzeganie przepisów związkowych ale także miejscowych, dobre stosunki sąsiedzkie w ROD oraz szeroko rozumiane funkcjonowanie w Związku.
Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki z rabat na działce wykopujemy części podziemne roślin niezimujących w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje się we wrześniu, inne do końca października. Do gruntu będzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej połowie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.
W dniu 05.11.2017 r. przedstawiciele chełmżyńskich ogrodów działkowych uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Kończewicach w gminie Chełmża. Pod Murem Pamięci działkowcy złożyli wiązankę kwiatów. Po części pod Kopcem Ziemia Polaków razem z uczestnikami obchodów działkowcy przeszli do Szkoły Podstawowej w Kończewicach, aby wziąśc udzial w śpiewaniu pieśni patriotycznych. 11.11.2017 r. chełmżyńscy działkowcy wzięli udział w mszy świętej za Ojczyznę. Po niej przeszli w marszu do Miejsc Pamięci Chełmży związanych z odzyskaniem niepodległości
11 listopada, czyli Święto Niepodległości, to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w roku. W tym roku cała Polska obchodzi 99-lecie odzyskania Niepodległości, co miało miejsce 11 listopada 1918 roku, po 123 latach pod zaborami obcych mocarstw, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie.
ROD im. Obrońców Pokoju to najstarszy ogród działkowy w Warszawie. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Warszawy zakłada utworzenie w jego miejscu ogólnodostępnego parku, targowiska oraz parkingu podziemnego. Takiemu rozwiązaniu kategorycznie przeciwstawiają się działkowcy i PZD. Widmo utracenia działek, które dla wielu osób są dorobkiem całego życia spowodowało, że działkowcy napisali także petycję do władz Warszawy w obronie swojego ogrodu. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod petycją.
Bezpieczeństwo na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest jednym z priorytetów Polskiego Związku Działkowców. Realizując powyższe, Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców wraz z Komendantem Miejskim Policji w Grudziądzu zorganizowali debatę społeczną, pod tytułem Bezpieczne ogrody działkowe.
W dniu 09 listopada 2017 r. w Toruniu odbyło się kolejne z serii szkoleń dla nowych użytkowników działek. Wiadomości były przekazywane uczestnikom w formie prezentacji multimedialnych, co zdecydowanie lepiej trafia do odbiorców. Tematem przewodnim szkolenia jest prawo obowiązujące w rodzinnych ogrodach działkowych tj. Ustawa o ROD z dnia 13.12.2013 r., Statut PZD i Regulamin ROD. Szczegółowemu omówieniu poświęcono m.in. zasady zawierania umów dzierżawy działkowej, przenoszenia prawa do działki, rodzaje i kompetencje organów PZD, prawa i obowiązki działkowca, a także zasady zagospodarowania ROD i działek. Przedstawiono także dorobek Polskiego Związku Działkowców oraz zagrożenia i ataki na jego funkcjonowanie.
Celem powstania klubu działkowego było stworzenie miejsca, w którym członkowie stowarzyszenia ogrodowego pod egidą Polskiego Związku Działkowców, głównie osoby, które okres pracy zawodowej mają już za sobą. Przejście na emeryturę to nie koniec aktywności. Dla wielu osób starszych to początek odkrywania nowych pasji. Tak więc seniorzy i nie tylko, w naszym działkowym klubie ciekawie spędzają czas i rozwijają swoje zainteresowania. Nasze spotkania to odskocznia od codzienności oraz możliwość poznania nowych technik rękodzielniczych i wymiany doświadczeń. Stałe bywalczynie klubu na zajęciach zapoznały się z wieloma sposobami na ozdabianie i tworzenie różnych przedmiotów.
Program komputerowy DGCS PZD System dostosowany do potrzeb Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Posiada kilka modułów: finanse i księgowość, płace, środki trwałe oraz kartotekę działkowca. Jednolity program komputerowy zastąpi występującą w wielu ogrodach, ewidencję zarówno działkowców, rozliczenia energii, wody oraz innych dokonywanych przez działkowców wpłat w zeszytach, na osobnych kartotekach.
Niesprawiedliwe zasady wywozu śmieci z terenów ROD, w tym wygórowane opłaty to temat wciąż aktualny w ogrodach działkowych. W związku z tym, Związek od kilku lat podejmuje szereg działań mających na celu zmianę przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której nowelizacja z 2012 r. wywołała wiele niekorzystnych zmian w ROD.
W dniach 24-25 października w Toruniu odbyło się zorganizowane przez Krajową Radę PZD szkolenie związane z wdrażaniem programu i szkoleniem wytypowanych pracowników jednostek okręgowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 7 okręgów: z OZ w Gorzowie Wielkopolskim, OZ w Szczecinie, OZ w Gdańsku, OZ w Słupsku, OZ w Pile, OZ w Koszalinie, OZ Toruńsko-Włocławski. Szkolenie było już trzecim z kolei tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w Warszawie i Wrocławiu. Prowadzone było przy udziale Kierownika Projektu, koordynatora oraz informatyków z firmy DGCS, którzy zaprezentowali funkcjonalność poszczególnych modułów.
Z głębokim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Św. Pamięci Jerzego von Wieckiego, długoletniego działkowca, działacza, człowieka zaangażowanego w życie działkowców PZD.
Podczas rozlicznych uroczystości pod hasłami Jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego, które zainaugurowane zostały przez Krajową Radę PZD w ROD „Powstańców Wielkopolskich” w Koźminie Wielkopolskim - ogrodzie, który istnieje już 194 lata, poprzez uroczystości Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się w Bytomiu, a także uroczystości Okręgowych Dni Działkowca w Grudziądzu oraz te, które odbywały się we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych naszego Okręgu jak i kraju. Wszędzie tam w podniosłym klimacie celebrowane było to wielkie święto.
PZD pracuje obecnie nad stworzeniem nowego programu, którego celem jest rozwój ogrodów w Polsce. Ważnym jego elementem jest poznanie zapotrzebowania społecznego na działki. W tym celu zachęcamy do wypełnienia specjalnej ankiety.
20 października 2017 roku odbyła się w Toruniu jedna z pięciu zaplanowanych Konferencji przedzjazdowych z delegatami na Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD, zwołany na 9 grudnia 2017 roku. Konferencji przewodniczył Prezes Polskiego Związku Działkowców – Pan Eugeniusz Kondracki. Podczas konferencji omówiono dwa podstawowe tematy: propozycje nowelizacji statutu PZD oraz rozwój rodzinnych ogrodów działkowych.
Program komputerowy o nazwie DGCS PZD System jest „uszytym” na miarę potrzeb każdej wielkości rodzinnego ogrodu działkowego. Profil programu jak i wszelkie unormowania prawne są dedykowane wyłącznie dla ogrodów działkowych będących skupionych w Polskim Związku Działkowców. Zasoby programowe są obszerne i zawierają trzy podstawowe moduły. W ocenie Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD na szczególną uwagę i zasługuje moduł Ogrody działkowe, który zawiera w sobie kompendium wiedzy na temat każdej działki oraz historii jej przekazywania. Kolejnym, niezwykle pomocnym modułem jest moduł finansowy, będący kompleksowym narzędziem pracy dla skarbnika rod. Moduł ten pozwala na bezbłędne dokonywanie wszelkich naliczeń jak i rozliczeń tytułem użytkowanej działki oraz zużywanych mediów.
Realizacja inwestycji i remontów to jedno z priorytetowych zadań dla Związku. Oczywiście największy ciężar w tej materii mają do poniesienia zarządy ROD, które muszą przygotować zadanie do realizacji ale i ustalić jego finansowanie. Bez zabezpieczenia finansowego zarząd ROD nie może przystępować do realizacji zadania. Każdy ogród realizując zadanie inwestycyjno-remontowe może ubiegać się o dotację ze środków będących w dyspozycji okręgu lub Krajowej Rady PZD.
Członkowie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców dostrzegają konieczność większego zaangażowania zarządów rodzinnych ogrodów działkowych w propagowanie w mediach dorobku ogrodów i Polskiego Związku Działkowców, ze szczególnym naciskiem na media społecznościowe.