Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-03-21 16:17

  Wiosna wkracza na dobre do ogrodów, kontynuujemy pozimowe porządki i przygotowujemy uprawy na nowy sezon. A niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością kwietniowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie również pomysłów na modernizację działki, świątecznych inspiracji czy aktualnych wieści z ogrodów!

 • List Prezydium KR PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich

  2017-03-21 12:26

  Kolejny już raz instytucja Rzecznika staje się bronią w walce przeciwko ustawie o ROD, a metodą podważania zapisów jest kwestionowanie działalności PZD i podważanie jego znaczenia dla ogrodnictwa działkowego w Polsce. Tym razem w swoim wystąpieniu RPO zwrócił uwagę na rzekome problemy, jakich doświadczają nowe stowarzyszenia próbujące się wyłączyć. Dr Adam Bodnar swoim działaniem pokazuje, że działkowcy są jego „oczkiem w głowie”, choć oczywiście chodzi tu o wąskie grono tych, którzy decydują się na wyłączenie z PZD, bo ci wciąż pozostający w strukturach PZD są raczej „solą w jego oku”. Prowadzenie negatywnej kampanii przeciwko Związkowi nie może jednak pozostać niezauważone przez struktury PZD, dlatego list w tej sprawie wystosowało do Rzecznika Prezydium Krajowej Rady PZD. Zachęcamy do zapoznania się z treścią tego wystąpienia.

 • List otwarty Prezydium KR PZD ws. listu prezesa TVP do RPO

  2017-03-21 12:24

  Prezes TVP Jacek Kurski w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich ws. krzywdzącej i zmanipulowanej nagonki na środowisko działkowe na antenie telewizji publicznej, zaprzeczył faktom i posunął się do oburzających insynuacji, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi. W związku z tym Prezydium Krajowej Rady PZD wystosowało List otwarty, w którym odniosło się do nieprawdziwych stwierdzeń prezesa Kurskiego. Związek dąży jedynie do sprostowania nieprawdy i wyjaśnienia kłamstw, które pojawiły się na antenie TVP i które dotąd nie zostały sprostowane. List otwarty to także sprzeciw wobec prymitywnej propagandy i naruszenia dobrego imienia organizacji, w szeregach której znajduje się ponad 1,1 mln członków.

 • Walne zebranie w ROD "Koło Kani" w Toruniu

  2017-03-21 09:39
  DSC_0170.JPG

  18 marca 2017 roku w Sali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 17 przy ulicy Rudackiej w Toruniu, odbyło się walne zebranie działkowców ROD „Koło Kani”. Z uwagi na brak wymaganego kworum, zebranie rozpoczęło się w drugim terminie przy frekwencji 49% osób uprawnionych do udziału w walnym zebraniu. 

 • Rodzinnie ale i odświętnie w ROD "Nad Drwęcą"

  2017-03-20 14:52
  DSC_0142.JPG

  W bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze odbyło się w dniu 18 marca 2017 roku walne zebranie działkowców połączone z uroczystością jubileuszu 35-lecia ROD „Nad Drwęcą” w Lubiczu. Z uwagi na brak własnego pomieszczenia, umożliwiającego przeprowadzenie walnego zebrania na terenie ogrodu, odbyło się ono w Sali konferencyjnej siedziby Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Toruniu przy ulicy Lubickiej 12a. 

 • Przetarg nieograniczony na budowę kanalizacji wodociągowej w ROD "Rudaczek"

  2017-03-20 09:59

  Polski Związek Działkowców

  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie
  Rodzinny Ogród Działkowy "Rudaczek"
  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Rudackiej,
   
  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-20-79-201
   
   
   
  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na
   
   
  „Budowa kanalizacji wodociągowej w ROD "Rudaczek" w Toruniu przy ulicy Rudackiej”.
 • "Po raz kolejny pragnie Pani na siłę uszczęśliwić działkowców"

  2017-03-16 10:56

  "Po raz kolejny wypowiada sie Pani w temacie całkowicie Pani obcym, z którym mniemam, że nawet sie nie zetknęła, bądź dokładnie się zapoznała"- pisze w liście do Senator Lidii Staroń Pani Halina Inczewska z ROD "Koło Kani" w Toruniu. 

 • Apel okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-03-16 09:21

  "Przekaz medialny kierowany do opinii publicznej zawarty w audycjach telewizyjnych jak i reportażach ukazujących się w prasie ogólnopolskiej skoncentrowane są na zasianiu w świadomości odbiorców fałszywego obrazu funkcjonowania struktur jak i ogrodów działkowych zrzeszonych w PZD."- czytamy w Apelu OZ Toruńsko-Włocławskiego. 

 • "Autorzy reportażu przedstawili jednostronnie konflikt w ogrodzie"

  2017-03-16 09:18

  "W programie tym dziennikarz nie wysilił się na dojście do prawdziwej przyczyny pozbawienia członkostwa działkowców, którzy od wielu lat nieprzestrzegali terminowych płatności, jesteśmy zniesmaczeni podejściem autora tego reportażu nieobiektywnym, tendencyjnym i kłamliwym przedstawieniem problemu"- pisze w liście do Prezesa TVP działkowiczka z ROD "Elana" w Toruniu Pani Monika Sztylc-Zielińska.  

 • Walne zebranie - ważna ich jakość

  2017-03-16 08:34
  DSCF4439.JPG
   Za nami kolejny rok sprawozdawczy. Trwają zebrania sprawozdawcze we wszystkich rejonach Okręgu Toruńsko- Włocławskiego PZD. Niezależnie od organizacyjnego doświadczenia poszczególnych zarządów ROD przeprowadzone zostały szkolenia tematyczne dla członków zarządów ze szczególnym zaakcentowaniem wytycznych do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w latach 2016-2018 uchwalonych przez Prezydium Krajowej Rady PZD w Warszawie z grudnia 2015 r. To procentuje - pokazały to ubiegłoroczne oceny stanu przygotowania i przeprowadzenia tych spotkań w ROD, widać to już po pierwszych odbytych walnych zebraniach w w 2017 roku.
 • Obradował Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD

  2017-03-15 19:17
  DSC_0131.JPG

  14 marca 2017 roku odbyło się pierwsze w tym roku Plenarne Posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Otwarcia dokonał prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski, który przywitał przybyłych członków Okręgowego Zarządu, Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej – p. Janusza Pączkowskiego oraz gościa honorowego – p. Agnieszkę Rudawską, reprezentującą Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego.

 • Zmarł Jan Kłosowski, członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Toruniu.

  2017-03-13 14:15
  jan_klosowski.jpg

  Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że  w dniu 12 marca 2017 r. zmarł nasz kolega Jan Kłosowski - długoletni członek i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Oaza" w Grudziądzu, a od czerwca 2015 roku członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Z Polskim Związkiem Działkowców związany był od 1994 roku. Wyróżniony wielokrotnie dyplomami i odznaczeniami PZD. Był człowiekiem o wyjątkowej sumienności oraz głęboko zaangażowanym w sprawy związkowe. Zawsze chętnym w niesieniu pomocy innym.

 • Podziękowanie dla wielkiego przyjaciela Polskiego Związku Działkowców

  2017-03-13 08:51
  1-3.jpg

  30 września 2016 roku chełmżyńscy działkowcy obchodzili swoje święto – „Miejski Dzień Działkowca-2016”. Z tej okazji Piotr Gadzikowski wręczał działkowcom odznaki związkowe za wybitne zasługi dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych Chełmży. Zaproszeni na uroczystość Przyjaciele Polskiego Związku Działkowców otrzymali okolicznościowe dyplomy. Wśród wyróżnionych najwyższym odznaczeniem Związkowym: ZA ZASŁUGI DLA POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW, był Pan Leszek Pluciński, który ze względu na obowiązki zawodowe nie mógł uczestniczyć w święcie działkowców Chełmży. Możliwość uhonorowania jak również wręczenia dyplomu pojawiła się dopiero 8 marca 2017 roku.

 • Komunikat Krajowej Rady PZD dla działkowców ws. trwających w ROD walnych zebrań sprawozdawczych

  2017-03-13 08:49

  Jesteśmy w tracie realizacji najważniejszego zadania statutowego w ogrodach – odbywają się walne zebrania sprawozdawcze w ROD. Walne zebrania są najwyższym organem PZD w ROD (§ 56 Statutu PZD ust. 1), który podejmuje kluczowe decyzje dla funkcjonowania ogrodu oraz jego finansów. Każdy działkowiec, który jest jednocześnie członkiem Polskiego Związku Działkowców, ma prawo uczestniczyć w walnym zebraniu (§ 56 Statutu PZD ust. 2). Zgodzie z przepisami Statutu PZD zarząd ROD corocznie zwołuje walne zebranie do dnia 15 maja (§ 59 ust. 2 Statutu PZD).

 • Miasto Grudziądz jednak poprze działkowców

  2017-03-08 11:45

  W dniu 07.03.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w Urzędzie Miasta Grudziądza w sprawie gruntów należących obecnie do p. Piotra Kulerskiego, na których położone są Rodzinne Ogrody Działkowe „Kolejarz, „Zacisze” i „Mikołaja Kopernika”. Było ono kontynuacją rozmów sprzed tygodnia, w których nie mógł uczestniczyć Prezydent Miasta Robert Malinowski, a jego stanowisko okazało się kluczowe w przyjęciu dalszej strategii działania, gdyż w ubiegłym tygodniu pracownicy urzędu miasta nie byli przekonani do konieczności udziału władz miasta w procesie wytoczonym przez PZD o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

 • Działkowcy w marszu „Wyklętych”

  2017-03-08 08:25
  1-2.jpg

  5 marca odbył się w Chełmży III Marsz „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy świętej w chełmżyńskiej konkatedrze mieszkańcy Chełmży przeszli ulicami miasta pod tablicę pamiątkową poświęconą kpt. Mieczysławowi Szczepańskiemu jedynemu „cichociemnemu” z Pomorza. U zbiegu ulic Dąbrowskiego i Toruńskiej odbył się apel poległych. Po nim jego uczestnicy obejrzeli film dokumentalny o M. Szczepańskim

 • Stanowisko i list od Zarządu ROD im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej

  2017-03-07 16:18

  Po emisji audycji pt. „Działkowa wojna” w programie Ekspres Reporterów w TVP2 na naszej stronie pojawiło się wiele informacji, stanowisk i listów od działkowców. Dziś jednak publikujemy stanowisko oraz list przekazany prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, od Zarządu pomawianego ogrodu im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Dokumenty te w sposób szczegółowy wyjaśniają wszystkie aspekty poruszane w reportażu, które zostały przedstawione w sposób stronniczy, a podnato zostały zmanipulowane i wypaczone. Dlatego pomimo znacznej objętości tego materiału, zachęcamy do zapoznania się z nim.

 • Reprywatyzacja po grudziądzku.

  2017-03-03 13:57
  reprywatyzacja-po-grudziadzku.jpg

  Istnieją podstawy by uznać, że błędy urzędników w Grudziądzu na początku lat 90-tych, spowodowały bezpodstawną reprywatyzację gruntów wartych 4 000 0000 zł. Efektem ubocznym jest też krzywda przeszło 200 rodzin działkowców. Czy obecne władze miasta uchylą się od naprawienia błędów sprzed lat? Dlaczego, zainicjowana przez działkowców próba odzyskania nieruchomości, zreprywatyzowanych w 1993r w niejasnych okolicznościach, spotyka się z oporem? 

 • Spotkanie ze Starostą Toruńskim.

  2017-03-03 11:09
  spotkanie-ze-starosta-torunskim.jpg

  02 marca 2017 roku w siedzibie Starostwa Powiatu Toruńskiego odbyło się spotkanie z Panem Starostą Mirosławem Graczykiem, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców w osobach: Piotr Gadzikowski – prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD, Józef Strzałkowski – członek Prezydium OZ PZD oraz Franciszek Kuczka – Honorowy prezes rod „Malinka” w Chełmży, osoba ciągle oddana i aktywna na rzecz idei Polskiego Związku Działkowców.

 • Narady szkoleniowe dla Komisji Rewizyjnych ROD.

  2017-03-02 21:15
  narady-szkoleniowe-dla-komisji-rewizyjnych-rod.jpg

  01 marca 2017 roku, w siedzibie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD odbyła się narada szkoleniowa dla członków Komisji Rewizyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Narada w Toruniu, jest jedną z cyklu odbywających się szkoleń dla członków organu kontrolnego funkcjonującego w Polskim Związku Działkowców, identyczne narady odbędą się  w Grudziądzu oraz we Włocławku.

   

Facebook