Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Delegaci o potrzebnym rozwoju ROD

  2017-12-10 22:51

  Delegaci zabrali także głos w sprawie potrzeby rozwoju ROD. W swoich przemówieniach wskazywali na ogromne zainteresowanie działkami i potrzebę tworzenia nowych ogrodów, w szczególności w miastach, które dzięki ogrodom zmieniają swoje oblicze.

 • Delegaci zabrali głos ws. zmian w statucie

  2017-12-10 22:48

  Po referacie Prezesa PZD Eugeniusz Kondrackiego o zmianach w statucie, delegaci zebrani na Nadzwyczajnym XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD mieli możliwość zabrania głosu. Wszyscy dyskutanci potwierdzili, że wprowadzane zmiany są dobre i ułatwią pracę działkowcom, ogrodom i okręgom. Dziękowali także za liczne konsultacje i pracę, jaka została włożona w jego przygotowanie.

 • Porozmawiajmy o ludziach wyjątkowych

  2017-12-07 14:30
  100_1739.JPG
  W obecnych czasach, w dobie społeczeństwa nastawionego do życia konsumpcyjnie, niechętnego do bezinteresownej pracy na rzecz społeczeństwa zdarzają się też ludzie uparci, nie liczący się z utraconym własnym czasem, ludzie z pomysłem i wielkim zaangażowaniem.
      Do takich ludzi niewąpliwie należy prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego Pigwa we Włoclawku - Jan Krzyżanowski. To głównie jego wysiłek i jego wielka zasługa. W "jego" ogrodzie, mimo że jest wymagający i konsekwentny,  każdy chciałby mieć działkę ! Z prezesem J.Krzyżanowskim wspólpracuje się świetnie - jest cenionym współorganizatorem wielu inicjatyw ogrodowych, że wspomnę chociażby szczególny wkład w organizację Okręgowych Dni Działkowca - Włoclawek 2016 czy też zaangażowanie w walkę o pozyskanie funduszy z Budżetu Obywatelskiego UM we Włoclawku na budowę utwardzonej drogi dojazdowej  do kompleksu naszych ogrodów - walki zakończonej wielkim sukcesem! To zaangażowanie i namacalne efekty jego pracy społecznej są wysoko oceniane przez władze związkowe i działkowców
 • Szkolenie, prezentacja a w tle życzenia świąteczne.

  2017-12-07 12:12
  DSC_0562.JPG

  Przy bardzo wysokiej frekwencji obecności odbyła się w dniu 05 grudnia 2017 roku narada szkoleniowa dla prezesów rodzinnych ogrodów działkowych miasta i rejonu Włocławka. Otwarcia narady dokonał Pierwszy Wiceprezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców – p. Leszek Konefał. Po słowach wstępu i zasygnalizowania tematyki narady, przywitał przybyłego na naradę Prezes OZ PZD – Piotra Gadzikowskiego oraz Annę Bołądź – zastępcę dyrektora OZ PZD a także Marię Dąbrowską – główną księgową OZ PZD. 

 • Narada szkoleniowa prezesów rod miasta i rejonu Torunia

  2017-12-07 10:55
  DSC_0533.JPG

  04 grudnia 2017 roku odbyła się narada szkoleniowa dla prezesów rodzinnych ogrodów działkowych miasta i rejonu Torunia. Naradę prowadził prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Piotr Gadzikowski oraz zastępca dyrektora biura OZ PZD – p. Anna Bołądź wraz z główną księgową OZ PZD – p. Marią Dąbrowską. Tematyka narady skupiała się wokół  spraw bieżących dotykających Polski Związek Działkowców jak również problematykę prac zarządów rod i zdarzających się uchybień  niedociągnięć administracyjnych. Na zapytania odnośnie spraw statutowych odpowiedzi udzielał prezes OZ PZD na przemian z panią dyrektor biura, natomiast w sprawach finansowo-księgowych odpowiedzi i wyjaśnień udzielała główna księgowa OZ PZD.

 • Narada szkoleniowa skarbników i księgowych rod.

  2017-12-04 21:35
  DSC_0521.JPG

  01 grudnia 2017 roku w Świetlicy rodzinnego ogrodu działkowego „Elana” w Toruniu odbyła się narada szkoleniowa dla skarbników i księgowych rod z terenu miasta i rejonu Torunia. Narada szkoleniowa przygotowana została przez biuro Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, a przewodniczył jej Prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski wraz z Główną księgową OZ PZD – p. Marią Dąbrowską. 

 • Narada etatowych instruktorów ds. ogrodniczych

  2017-11-30 19:23

  Działalność szkoleniowa i oświatowa Okręgowych Zarządów PZD, współpraca z instruktorami Społecznej Służby Instruktorskiej oraz poradnictwo ogrodnicze to główne tematy, które omawiano podczas dwudniowej narady etatowych instruktorów ds. ogrodniczych, która odbyła się w dniach 27-28 listopada w Warszawie.

 • Ogród to nie osiedle. Olsztyn udowadnia, że ustawa o ROD nie może być łamana bezkarnie

  2017-11-30 19:15

  Historia działkowców z ROD Oaza w Olsztynie pokazuje jasno, że nikt nie jest ponad prawem. Działkowcy, którzy myśleli, że odłączenie się od PZD sprawi, że będą mogli uwłaszczyć się i zalegalizować dziesiątki ponadnormatywnych budynków, które wyglądają jak domy jednorodzinne i nie przypominają w niczym altan, dziś odbijają się o ścianę. Olsztyńscy radni nie mają bowiem wątpliwości, iż nielegalne osiedle, jakie wyrosło przy ul. Przepiórczej nad Jeziorem Żbik w olsztyńskim Gutkowie nie może być pozostawione w obecnym kształcie. To oznacza, że bezprawnie postawione domy trafią pod młotek.

 • Szanse i zagrożenia ogrodnictwa działkowego.

  2017-11-30 16:18
  DSC_0503-1.jpg

  W dniu 30 listopada 2017 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego w Toruniu odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju Turystyki i Promocji Regionu Kujawsko – Pomorskiego, które w całości poświęcono tematyce rodzinnych ogrodów działkowych tj. szansom i zagrożeniom ogrodnictwa działkowego w województwie kujawsko – pomorskim. Wzięli w nim udział: posłanka na Sejm RP p. Iwona Michałek (PIS), poseł na Sejm RP p. Paweł Szramka (Kukiz’15), Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego - Ryszard Bober, Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia – Szczepan Burak, a także przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego i Okręgu Bydgoskiego PZD.

 • Szkolenie skarbników z prezentacją programu DGCS PZD System

  2017-11-27 17:37
  szkolenia_2.jpg

  W grudziądzkiej Marinie, 27 listopada 2017 roku odbyło się coroczne szkolenie księgowych i skarbników rodzinnych ogrodów działkowych obejmujących 53 zarządy zlokalizowane na terenie miasta i rejonu Grudziądza. Szkolenie otworzył Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego pan Piotr Gadzikowski,  który zapoznał zebranych z programem i celem szkolenia, a następnie omówił aktualną sytuację w Związku oraz kierunki rozwoju PZD, w tym zbliżający się termin Nadzwyczajnego Zjazdu PZD, mającego przyjąć nowelizację Statutu PZD.

 • Po raz 16 z komendantem

  2017-11-27 17:07
  1500.jpg

  27 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie działkowców miasta z młodszym inspektorem Mariuszem Sobieckim Komendantem Komisariatu Policji w Chełmży. W historii kontaktów prezesów ROD było to już 16 spotkanie. Mariusz Sobiecki przekazał informację o stanie bezpieczeństwa w Chełmży. Podkreślił, że w  porównaniu z rokiem 2016 sytuacja w mieście uległa znacznej poprawie. Na ogrodach nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń.         

 • Regulacja stanu prawnego gruntu rod "Sami Swoi" i nadzwyczajne walne zebranie

  2017-11-27 16:51
  20171125_122159.jpg

  W dniu 25 listopada 2017 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie ROD „Sami Swoi” z Jedwabna, gminy Lubicz. W zebraniu oprócz Zarządu ROD „Sami Swoi” oraz działkowców z tego ogrodu wzięli udział Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD – P. Piotr Gadzikowski oraz Inspektor ds. terenowo – prawnych – P. Paulina Klimkowska. Celem zebrania było uregulowanie stanu prawnego ogrodu, a dokładniej kwestia wykupu gruntu od Spółki Toruńskie Wodociągi na którym częściowo zlokalizowany jest ogród „Sami Swoi”. 

 • Sprawy z telefonicznych dyżurów prawników Krajowej Rady

  2017-11-24 14:31

  W zakładce PRAWO, która znajduje się w menu na górze naszej strony pojawiła się nowa kategoria pt."Sprawy z telefonicznych dyżurów". W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym porad prawnych oraz pomagają w wyjaśnianiu i interpretacji przepisów prawa. Po każdym dyżurze prawnym w Krajowej Radzie zamieszczane będą wybrane pytania i zagadnienia poruszane w trakcie telefonicznych porad prawnych wraz z krótkimi wyjaśnieniami prawników.  

 • Związek skierował list do Ministra Sprawiedliwości ws. ustawy reprywatyzacyjnej

  2017-11-24 14:05

  Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości został opublikowany projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Jego głównym założeniem jest możliwość uzyskania rekompensaty pieniężnej za wywłaszczone grunty zamiast ich zwrotu „w naturze”. Z uwagi, że w projekcie pojawiły się niejasne i nieprecyzyjne zapisy dotyczące roszczeń do gruntów ogrodów działkowych, Prezydium KR PZD skierowało do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym wyraziło obawy, co do możliwości skorzystania przez ROD z zapisów tej ustawy.

 • PROGRAM DGCS PZD SYSTEM

  2017-11-23 14:14

  Aktualnie w Jednostce Krajowej  dobiegają końca prace nad programem DGCS PZD SYSTEM. Kompleksowy program dedykowany dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych składający się z modułów: finansowo-księgowego, kadrowo-placowego, środków trwałych i magazynowego oraz modułu ogrody działkowe, jest programem stworzonym w celu  ułatwienia pracy zarządom ROD w prowadzeniu i zarządzaniu ogrodami zrzeszonymi w ogólnopolskim stowarzyszeniu PZD,  zgodnie z przepisami wewnętrznymi i powszechnie obowiązującymi.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-11-22 12:46

  Na rynku jest już grudniowy numermiesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Oprócz wielu atrakcyjnych i ważnych tematów, aktualnych na okres późnej jesieni i zimy, znaleźć w nim można m.in. pomysły na modne świąteczne dekoracje oraz zimowe kwiaty. To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” na kolejny rok – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 • Poradnik „Zasady przenoszenia prawa do działki w ROD”

  2017-11-21 15:15

  Do Biura Prawnego KR PZD każdego dnia wpływają liczne zapytania od działkowców i zarządów ROD. Największe trudności sprawiają zapisy dotyczące przeniesienia praw do działki w ROD. Dlatego Krajowa Rada PZD postanowiła opracować i wydać poradnik pt. „Zasady przenoszenia prawa do działki w ROD”. Broszura w ciągu najbliższych kilku dni trafi do wszystkich zarządów  ROD.

 • Kiedy i jak zabezpieczać rośliny przed mrozem

  2017-11-21 15:13

  Rośliny wrażliwe na mrozy dzielimy na kilka grup. Pierwsze to byliny nie zimujące w gruncie, których części podziemne należy wykopać przed nadejściem mrozów. Druga grupa to byliny wrażliwe na niskie temperatury, ale pozostające na rabatach na okres zimowy. Ostatnią grupę stanowią wrażliwe na mrozy drzewa i krzewy, które wymagają osłaniania przed mrozem.

 • JUŻ NA RYNKU! GRUDNIOWY „Mój Ogródek”

  2017-11-21 15:10

  W grudniowym numerze polecamy nowy SUPERdodatek – „Zaprojektuj swój ogród”. Kolekcjonuj wszystkie części cyklu ukazujące się w kolejnych miesiącach, a uzbierasz w ten sposób praktyczny poradnik w zakresie projektowania, jakiego nie ma na rynku! 

 • XVII posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2017-11-20 11:57

  W dniu 15 listopada 2017 roku w Warszawie pod przewodnictwem Pana Eugeniusza Kondrackiego Prezesa PZD,  odbyło się XVII posiedzenie Krajowej Rady PZD. Tematyka posiedzenia dotyczyła spraw związanych z Nadzwyczajnym XIII Krajowym Zjazdem Delegatów PZD, a więc przyjęcia propozycji zmian statutu PZD oraz rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych.

Facebook