Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Działkowiec z krwi i kości. Laureat plebiscytu "Osobowość roku"

  2017-04-13 15:09
  DSC_0217.JPG

  Piotr Gadzikowski – Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego i zarazem członek Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców został laureatem plebiscytu ogłoszonego przez redakcję „Gazety Pomorskiej”, w kategorii „Samorząd i społeczność lokalna”. Pan Piotr Gadzikowski okazał się bezapelacyjnym faworytem na poziomie miasta powiatu, jakim jest Grudziądz, zajmując pierwszą lokatę, natomiast w klasyfikacji wojewódzkiej zajął trzecie miejsce z 1270 oddanymi na niego głosami.

 • Wielkanoc 2017

  2017-04-13 07:39
 • Nowa sieć wodociągowa w ROD "Tramwajarz"

  2017-04-12 10:26
  IMG_20170325_080902.jpg

  Okres wiosenny, to czas porządkowania i tworzenia nowych rzeczy. Dla działkowców ROD „Tramwajarz” w Toruniu ogromną bolączką była przestarzała sieć wodociągowa, która to ulegała wiecznym awariom. Walne zebranie działkowców w 2016 roku podjęło uchwałę o potrzebie wymiany starej instalacji wodociągowej, przyjmując wniosek zarządu wraz z kosztorysem, na powyższe zadanie inwestycyjne. 

 • KOMUNIKAT Prezydium KR PZD z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie obowiązku nowelizacji Statutu PZD

  2017-04-07 11:39

  W dniu 20 maja 2016 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015. 1923), która stanowi zasadniczą nowelizację przepisów regulujących status funkcjonujących stowarzyszeń. Tym samym dotyczy ona PZD, który działa w formie stowarzyszenia ogrodowego. W praktyce oznacza to konieczność inkorporacji niektórych z tych mechanizmów do przepisów związkowych.

 • Apel działkowców ROD "Chemik" do Prezydenta Miasta Grudziądza

  2017-04-07 10:13

  Jako mieszkańcy naszego wspaniałego miasta, ale też i działkowcy stowarzyszeni w Polskim Związku Działkowców apelujemy do Pana o podjęcie stanowczych kroków prawnych mających na celu odzyskanie przez władze miasta gruntów, które na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, z winy ówczesnych włodarzy miasta zostały wykreślone z Ksiąg Wieczystych jako mienie miasta. Gruntów, na których już wówczas od ponad 40 lat były położone trzy ogrody działkowe, to jest ROD "Zacisze", "Kopernika" i "Kolejarz".

 • Porządek wokół ogrodów i selektywna zbiórka odpadów.

  2017-04-07 08:19
  DSC_0191-1.jpg

  W dniu 6 kwietnia 2017 roku w świetlicy biura OZ PZD w Toruniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodzinnych ogrodów działkowych położonych na terenie Torunia w dzielnicy Rudak i Bydgoskie Przedmieście. Przyczyną zaproszenia tych osób były odpady zalegające na terenach przyległych do tych ogrodów. Spotkanie otworzył Prezes OZ PZD Pan Piotr Gadzikowski, który przywitał przybyłych, omówił wstępnie temat spotkania po czym przekazał głos instruktorowi ds. ogrodnictwa OZ PZD - Pani Blandynie Łubkowskiej, która szczegółowo zapoznała przedstawicieli rodzinnych ogrodów działkowych z tematem. 

 • Walne zebranie sprawozdawcze w ROD "Chemik" w Grudziądzu

  2017-04-06 13:12
  330.JPG

  1 kwietnia 2017 roku, w okolicznościach pięknie rozwijającej się wiosny, odbyło się coroczne walne zebranie sprawozdawcze w rodzinnym ogrodzie działkowym „Chemik” w Grudziądzu. Otwarcia zebrania dokonała prezes zarządu ogrodu pani Ewa Czyżewska, która przywitała wszystkich przybyłych działkowców oraz zaproszonych gości, wśród których był Piotr Gadzikowski członek Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców i zarazem prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD. Zarząd ogrodu na rozpoczęcie obrad zaprosił funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz Policji. 

 • Apel działkowców ROD "Kąpiele Słoneczne" do Prezydenta Grudziądza

  2017-04-06 10:07

  Jako działkowcy najstarszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego utworzonego na ziemiach polskich, obchodzącego w tym roku jubileusz 120-lecia swego istnienia pragniemy skierować do Pana swój apel o wywiązanie się z wcześniej składanych obietnic. Liczymy, że jako człowiek honoru, stanie Pan na wysokości zadania i podejmie działania celem uregulowania stanu prawengo gruntów, wobec których wysuwa roszczenia Pan Piotr Kulerski.

 • ROD "Kąpiele Słoneczne" w Grudziądzu są już po walnym zebraniu.

  2017-04-06 09:47
  1-4.jpg

  Dnia 1 kwietnia 2017 roku o godzinie 14:30, w II terminie zgodnie z zapisami §61 Statutu PZD i informacji podanej w zaproszeniu na zebranie, rozpoczęło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu. Ten rok dla ogrodu jest wyjątkowy, bo obchodzi on 120 lecie powstania,

 • Budowa nowej infrastruktury w rod dzięki wsparciu ze strony PZD.

  2017-03-30 19:18
  20170127_105431.jpg

  Zaczęła się wiosna i wraz z nią widzimy postępujące prace na Rodzinnych Ogrodach Działkowych. W Toruniu na terenie ROD „Elana” trwa wykonanie sieci wodociągowej. W listopadzie 2016 roku odbył się przetarg na inwestycję pt.: Budowa wodociągu na terenie Rodzinnego Działkowego nr 6, Rogówko gmina Lubicz. W drodze przetargu wybrano firmę, która zgodnie z umową rozpoczęła budowę wodociągu w grudniu 2016 roku. 

 • Cykl szkoleń dla nowych działkowców

  2017-03-30 14:28
  DSC_0179.JPG

  W dniu 28 marca 2017 r. w Toruniu odbyło się kolejne z serii szkoleń dla nowych użytkowników działek. Wiadomości były przekazywane uczestnikom w formie prezentacji multimedialnych, co zdecydowanie lepiej trafia do odbiorców. Główny nacisk położono na prawo obowiązujące w rodzinnych ogrodach działkowych tj. Ustawę o ROD z dnia 13.12.2013 r., Statut PZD i Regulamin ROD. Omówiono m.in. zasady zawierania umów dzierżawy działkowej, przenoszenia prawa do działki, rodzaje i kompetencje organów PZD, prawa i obowiązki działkowca, a także zasady zagospodarowania ROD i działek. Przedstawiono także dorobek Polskiego Związku Działkowców oraz zagrożenia i ataki na jego funkcjonowanie. 

 • Wiosenne prace na działce

  2017-03-29 15:00
  DSCF6533.JPG

  Po długiej zimie działkowcy z utęsknieniem czekają na piękne, słoneczne i dłuższe wiosenne dni. Nadejście wiosny na działkach zwiastują rośliny, które spieszą się z wyjściem na świat. Pojawienie się roślin związane jest z szeregiem prac, które należy wykonać na działce w okresie wczesno wiosennym.  

 • Dyrektor TVP 2 odmawia działkowcom prawa do obrony dobrego imienia PZD

  2017-03-29 14:26

  Liczne stanowiska, jakie w ciągu ostatnich tygodni docierają do TVP2 po emisji reportażu pt. „Działkowa wojna” wyemitowanego w Magazynie Ekspresu Reporterów spowodowały, iż do sprawy tej zdecydował się odnieść szef TVP2 Marcin Wolski. Niestety środowisko działkowe zostało pozbawione głosu niczym zwierzęta w szopce i to niekoniecznie noworocznej, z której znany jest redaktor Wolski. Jak bowiem pisze w swoim liście, dotychczasowa korespondencja odnosząca się do spornego w kwestii podawanych tam faktów reportażu przesyłana jest od „zarządów okręgowych działkowców, których przedmiotowa audycja nie dotyczy”. Skoro według Wolskiego sprawa jest lokalna, dlaczego została wyemitowana na antenie ogólnopolskiej TVP, zamiast regionalnej?

 • Biuletyn Informacyjny nr 280 1/2017

  2017-03-29 13:43

  W najnowszym Biuletynie Informacyjnym przeczytasz m.in. o sprawie reportażu pt. "Działkowa wojna" wyemitowanego w Magazynie Ekspresu Reporterów, w którym kolejny raz zaatakowano struktury PZD, o programie obchodów jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego i o konkursach krajowych. Ponadto materiały i uchwały z XII Krajowej Rady PZD.  Zachęcamy do czytania.

 • Przetarg na budowę sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu

  2017-03-29 12:53
  Polski Związek Działkowców
  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie
  Rodzinny Ogród Działkowy "Relaks"
  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Rudackiej,
   
  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539
   
   
  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na
   
   
  „Budowa sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu przy ulicy Rudackiej”.


  Miejsce i termin składania ofert: siedziba Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD, ul. Lubicka 12a, do dnia 14-04-2017 r. do godz.1100

  Komisja przetargowa przystąpi do wyboru oferty w dniu 14-04-2017 r. o godz. 1200
  Termin wykonania zamówienia: od 31-08-2017 r.
  Wszelkie informacje niezbędne do opracowania oferty przetargowej  udzieli p. Roman Janik – Prezes Zarządu ROD „Relaks”, Tel. 606-991-312 .       
 • Uczestniczyć czy lekceważyć walne zebrania w ROD?

  2017-03-28 21:56
  DSCF4450.JPG

  "Szanowni zebrani - wobec niedostatecznej frekwencji dzisiejsze walne zebranie sprawozdawcze odbędzie się w II terminie".

  Takimi najczęściej słowami rozpoczyna się spora część odbywających się walnych zebrań w rodzinnych ogrodów działkowych, a opieram swoją wiedzę o doświadczenia osobiste jako częstego bywalca walnych zebrań z racji wypełniania funkcji członka Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Tak jest już od wielu lat. Smutne to, ale i wywołujące konieczność spowodowania dyskusji. Kto zatem winien przyjrzeć się bliżej problemowi? Kto znajdzie metodę lub przekonywujący sposób na zainteresowanie się działkowców - członków naszego stowarzyszenia ogrodowego PZD, problemami naszej organizacji czy chociażby problemami własnego ogrodu?

 • Wiosenne powitania

  2017-03-27 10:15
  SDC10382.JPG

  Do wiosennego słońca, do przyrody tęsknią nie tylko działkowcy, ale również dzieci. Te ze szkolnych murów wyruszyły więc na szukanie wiosny. Klasa III a chełmińskiej Szkoły nr 4 pod opieką swojej wychowawczyni pani  Aleksandry Woźniak, postanowili szukać wiosny w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Nad Browiną”, znalazły zazielenione trawniki, rozjaśnione bielą przebiśniegów, mieniące się kolorami krokusów, nieśmiało wyglądające pierwsze słonecznożołte kwiatki forsycji, srebrzyste bazie, rozjaśniające działkową szarość wybielone drzewa. Niecodziennych gości powitał Prezes Zarządu Ogrodu pan Marek Melkowski w towarzystwie swojego zastępcy.

 • List Prezydium Krajowe Rady PZD do Ministra Infrastruktury i Budownictwa

  2017-03-22 12:10

  W związku z licznymi atakami ze strony różnych środowisk politycznych, których celem pozostaje oczernienie działalności PZD i zmiana ustawy o ROD, Prezydium KR PZD zwróciło się z wyjaśnieniami do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Formułowane względem Związku i ustawy zarzuty są bowiem całkowicie irracjonalne i opierają się na fałszywych informacjach oraz błędnie wysnutych tezach. Sztucznie kreowanie problemów służy wyłącznie podważeniu przepisów ustawy, która jest ogromnym sukcesem środowiska działkowego i doskonale służy tej społeczności od ponad 3 lat. Wciąż jednak istnieje grono niezadowolonych, którym ustawa uniemożliwiła realizację własnych, partykularnych interesów. Związek ma nadzieję, że wyjaśnienie tych spraw, pozwoli panu ministrowi lepiej zrozumieć te wystąpienia, a dzięki jego wsparciu uszanowane zostaną interesy działkowców.

 • Odpowiedź Prezydium KR PZD na interpelację 9138 posłanki Joanny Muchy

  2017-03-21 16:20

  Posłanka Joanna Mucha w interpelacji nr 9138 skierowanej do Ministra Infrastruktury i Budownictwa zaatakowała środowisko działkowe oraz PZD.  Prezentując całkowitą ignorancję i nieznajomość zagadnień związanych z ogrodnictwem działkowym, posłanka Platformy Obywatelskiej zarzuciła Związkowi, iż zabrania działkowcom korzystania z pomocy prawnej, co jest zwykłym kłamstwem. PZD od kilku lat udziela telefonicznych porad prawnych wszystkim działkowcom bez ograniczeń, a także odpowiada na liczne zapytania listowne i mailowe. Ponadto PZD wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom działkowców uruchomił we wszystkich OZ dodatkowe wsparcie prawne poprzez stałe dyżury telefoniczne. Działania te są o wiele bardziej bogate, o czym można przeczytać w informacjach na naszej stronie, a także w liście Prezydium KR PZD.

 • List Prezydium KR PZD do Adam Lipińskiego, pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania

  2017-03-21 16:19

  Instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich od dawna wykorzystywana jest do bezpodstawnych ataków na ustawę o ROD oraz PZD. Prezydium Krajowej Rady PZD uznało za słuszne odnieść się do niesprawiedliwych osądów i fałszywych oskarżeń, jakie zostały sformułowane w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich do pełnomocnika rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Adama Lipińskiego. Rzecznik posługując się tendencyjnymi interpretacjami, a nawet nieprawdziwymi zarzutami ponownie kwestionuje regulacje prawne zawarte w ustawie o ROD. Dlatego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z wystąpieniem Prezydium KR PZD do Adama Lipińskiego.

Facebook