Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Jubileusz

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

NOWY Statut PZD

Uchwalony 02.lipca 2015 roku podczas XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

2 lipca br. na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 3 lipca br. wraz z wnioskiem został złożony do KRS.

 

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy dwa Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. Prezydium OZ PZD rozpoczęło proces utworzenia ośrodka w Toruniu. Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Informacja z posiedzenia Komisji do spraw skarg Krajowej Rady PZD

  2017-06-08 14:43

  W dniu 7 czerwca br. w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji do spraw skarg powołanej przez Krajową Radę PZD, któremu przewodniczył Pan Jerzy Adamski.

 • Dzień Dziecka w ROD "Oaza" w Grudziądzu

  2017-06-08 12:21
  DSCF0099.JPG

  W dniu 3 czerwca 2017 roku o godz.10.00 stało się już tradycją że po raz piąty z rzędu w Domu Działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego OAZA w Grudziądzu  zarząd zorganizował Działkowy Dzień Dziecka.  Na tę uroczystość licznie przybyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami babciami i  dziadkami. Program artystyczny gry i zabawy przygotowała Pani Izabela Wasilewska – sekretarz w Zarządzie ROD Oaza która też całą tą imprezę sprawnie poprowadziła. Dla każdego dziecka uczestniczącego w konkursach przygotowano atrakcyjne nagrody i upominki. 

 • Garstka niezadowolonych na spotkaniu w Zielonej Górze

  2017-06-07 21:24

  „Rozłam w Polskim Związku Działkowców” – informuje Radio Zielona Góra opisując szczegóły spotkania, jakie w miniony weekend zorganizowała tzw. grupa niezależnych działkowców w Zielonej Górze. Gospodarzem spotkania było miejscowe stowarzyszenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Na Wzgórzach Piastowskich”, jednak frekwencja tego spotkania mówi sama za siebie. Potrzeba lupy, by na wynajętej sali znaleźć uczestników. Choć to dopiero czwarte spotkanie, wszystko wskazuje na to, że przy kolejnym jedynymi uczestnikami zostaną już tylko sami organizatorzy.

 • Prezydium Krajowej Rady PZD w sprawie apelu tzw. niezależnych działkowców

  2017-06-07 20:54

  W ostatnich miesiącach niewielka grupa osób określających siebie jako niezależni działkowcy, działająca w Poznaniu, podejmuje próby dyskredytacji Polskiego Związku Działkowców poprzez publiczne wystąpienia. Jedno z nich – apel przyjęty w dniu 26 listopada 2016 r. został również – jak wskazano w jego tytule - skierowany do najwyższych władz państwowych, posłów, senatorów oraz mediów.

 • Informacja z posiedzenia Komisji Konkursowej Krajowej Rady PZD

  2017-06-06 20:48

  W dniu 6 czerwca 2017r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Krajowej Rady PZD. Komisja pod przewodnictwem Józefa Noskiego dokonała weryfikacji i wstępnej oceny ROD zgłoszonych do konkursu krajowego „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2017” oraz działek zgłoszonych do konkursu krajowego „Wzorowa Działka Roku 2017” . 

 • List otwarty OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD w sprawie apelu niezależnych działkowców

  2017-06-05 14:53

  "Osoby tworzące grupkę „niezależnych” działkowców, to postacie znane w środowisku działkowców jak osoby, które w większości przypadków zostały wyeliminowane z szeregów PZD za łamanie prawa, w tym za całoroczne zamieszkiwanie i ponadnormatywne altany”.- czytamy w liście otwartym OZ.

 • KOMUNIKAT Prezydium KR PZD z dnia 5 czerwca 2017 r. ws. zmiany zasad wycinki drzew na terenach ROD

  2017-06-05 14:40

  W dniu 17 czerwca 2017 r. wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania drzew z terenów rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Dzień dziecka w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu

  2017-06-04 20:25
  DSC_0306.JPG

  W sobotę 03 czerwca bieżącego roku w okolicznościach przepięknej słonecznej pogody na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu, odbyło się wyjątkowe święto, bo skupione wokół najmłodszych. Zarząd ROD przy współpracy kilku działkowców zorganizował uroczysty „Dzień dziecka”. Uroczystość została zorganizowana jako pokłosie podjętej 22 marca 2016 uchwały Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie Otwartego programu społecznego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych. Dokument ten, jest swoistym drogowskazem, jak otwierać ogrody dla społeczeństwa, burząc przy okazji pojawiające się tu i ówdzie stereotypy o hermetyczności rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Apel do zarządów ROD OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD ws. obchodzonego jubileuszu 120-lecia

  2017-06-02 13:07

  "Jubileusz 120-lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich to podniosłe i ważne wydarzenie. Dla całej społeczności działkowej jest powodem  do wspólnego świętowania pełnego wspomnień i wzruszeń. Celem działań Polskiego Związku Działkowców jest  połączenie przeszłości, z teraźniejszością, stworzenie okazji do sentymentalnego spotkania wszystkich tych, którzy kiedyś tworzyli i nadal tworzą piękną historię ogrodnictwa działkowego na terenie całej Polski" - czytamy w apelu OZ PZD Toruńsko-Włocławskiego do zarządów ROD.

 • XVIII Konkurs Prezydenta Miasta Torunia - "Toruń Ogrodem"

  2017-06-02 07:44

  Prezydent Miasta Torunia po raz osiemnasty ogłosił konkurs pn. "Toruń Ogrodem". W konkursie mogą brać udział także użytkownicy działek ogrodniczych położonych na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.

 • Posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-06-01 14:51
  20170531_113509.jpg

  W dniu 31 maja 2017 roku odbyło się II Plenarne Posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Zebranie otworzył prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski, który przywitał przybyłych członków Okręgowego Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz gościa honorowego – p. Batłomieja Piecha, reprezentującego Prezesa PZD – p. Eugeniusz Kondrackiego.

 • KOMUNIKAT KR PZD z dnia 1 czerwca 2017 r. ws. zmian w postępowaniach administracyjnych

  2017-06-01 13:47

  Z dniem 1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która w znaczący sposób wpłynie na postępowania prowadzone przed organami administracji publicznej. Zmiany te mogą mieć znaczenie zarówno dla działkowców, którzy mogą być stronami takich postępowań (np. w sprawach dotyczących usunięcia drzewa na działce lub przed PINB), jak i organów PZD.

 • Przetarg na budowę sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu

  2017-06-01 08:58
  Polski Związek Działkowców
  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie
  Rodzinny Ogród Działkowy "Relaks"
  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Rudackiej,
  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539
  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na
  „Budowa sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu przy ulicy Rudackiej”.
 • 1 lipca br. w Koźminie Wlkp. inauguracja jubileuszu 120-lecia ruchu działkowego

  2017-05-26 14:29

  1 lipca 2017 r. Koźmin Wielkopolski stanie się stolicą polskiego ogrodnictwa działkowego. W zaplanowanej uroczystości udział weźmie prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki oraz działacze ze wszystkich okręgów, działkowcy, a także przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego, którzy wspólnie zainaugurują tegoroczne obchody jubileuszu 120-lecia istnienia ruchu działkowego. 

 • NSA – sprzedaż altany wolna od podatku PIT

  2017-05-26 14:22

  Na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiło się uzasadnienie korzystnego dla działkowców wyroku w sprawie opodatkowania sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce (sygn. akt II FSK 3660/16). Sąd w pełni podzielił w nim stanowisko działkowca, reprezentowanego przez doradcę podatkowego Mariusza Przyborowskiego, i utrzymał w mocy korzystny dla działkowców wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I Sa/Bd 526/16). Tym samym NSA potwierdził, że dzięki specyficznym regulacjom zawartym w ustawie o ROD, zbywając własność altany i pozostałych naniesień i nasadzeń (przy okazji przenoszenia prawa do działki) działkowiec z reguły skorzysta ze zwolnienia podatkowego.

 • Grillowanie na działce. Dlaczego warto się ubezpieczyć?

  2017-05-26 14:20

  Zalanie, kradzież, rozbój, pożar - to zdarzenia losowe, od których powinien się ubezpieczyć każdy działkowiec. Pożary zdarzają się często i nie wynikają tylko z wypalania traw czy zabronionych ognisk. Czasami ogień może się zaprószyć podczas  grillowania.

 • Apel do zarządów ROD ws. uczczenia jubileuszu 120-lecia istnienia ogrodnictwa działkowego w Polsce

  2017-05-26 09:01

  Krajowa Rada PZD dla uczczenia jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich podczas XIII posiedzenia KR PZD skierowała Apel do zarządów ROD, w którym zacheca wszystkie ogrody do upamiętnienie jubileuszu, ale też zachęciła do uczestnictwa wszystkich, którzy cenią własną działkę, ogród oraz idee ogrodnictwa działkowego. Obchody jubileuszu zostaną zainaugurowane w najstarszym ogrodzie w Polsce, który znajduje się w Koźminie Wielkopolskim. Ponadto powołano także Honorowy Komitet Organizacyjny obchodów jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego oraz zaktualizowano program obchodów.

 • XIII posiedzenie Krajowej Rady PZD - podsumowanie

  2017-05-26 08:58

  W dniu 24 maja br. w Warszawie odbyło się się XIII posiedzenie Krajowej Rady PZD pod przewodnictwem prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Uczestniczyli w nim członkowie Krajowej Rady oraz Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt. Wśród najważniejszych tematów obrad znalazły się: nowelizacja statutu PZD, skargi i zażalenia dotyczące przede wszystkim przestrzegania prawa w Związku i ogrodach oraz tegoroczne obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich.

 • Wystąpienie Prezesa PZD podczas XIII posiedzenia KR PZD ws. skarg i zażaleń

  2017-05-26 08:55

  Rozpatrywanie skarg i zażaleń, reagowanie na zgłaszane problemy, to jedna z ważnych dziedzin działalności Związku na wszystkich szczeblach, w tym także w Krajowej Radzie PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego podczas XIII posiedzenia KR PZD w dniu 24 maja 2017 r.

 • Obowiązek dostosowania statutu PZD do nowelizacji ustawy – Prawo o stowarzyszeniach

  2017-05-26 08:53

  "Obowiązujący już ponad 18 miesięcy Statut PZD jest nie tylko całkowicie dostosowany do ustawy o ROD, ale również do sytuacji Związku, potrzeb ogrodów działkowych i przyszłości ruchu działkowego w Polsce. Można więc powiedzieć, że statut jest dobrym dokumentem, zapewniającym sprawne funkcjonowanie ogrodów, zabezpieczającym prawa działkowców, precyzującym prawa władz ogrodowych, ale także obowiązki członków Związku i organów Związku". Zachęcamy do zapoznania sie z całością referatu Prezesa PZD wygłoszonego podczas XIII plenum KR PZD.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook