Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • List Kolegium Prezesów Grudziądz Południe do Ministra Gospodarki Morskiej w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-18 11:52

  Yes Symbol Free Vector Art - (549 Free Downloads)Szanowny Panie Ministrze,

  zapoznaliśmy się ze wszystkimi zgłaszanymi przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców uwagami zgłaszanymi do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, które zostały przekazane i nadal spływają w formie apeli, listów otwartych i stanowisk do Pana Ministra. Procedowana ustawa wnosi szereg rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom suszy poprzez inwestycje mające na celu zatrzymywać wodę i łagodzić skutki długotrwałych okresów suszy w naszym kraju. 

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Klematis" w Grudziądzu w sprawie inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-18 11:44

  Research Icon Vector Sign And Symbol Isolated On White Background Research Logo Concept Stock Illustration - Download Image Now - iStockWysłuchajcie głosu działkowców i zabezpieczcie nasze prawa...

  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Klematis" w Grudziądzu oraz ogrodowa Komisja Rewizyjna w imieniu działkowców użytkujących działki w naszym ogrodzie zwraca się do Pana Ministra Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej o dokonanie korekty w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. 

   

 • Piąta rocznica Klubu Działkowego "Zielony Zakątek" w Grudziądzu.

  2020-11-17 09:10
  666.jpg

  Ośrodek Finansowo-Księgowy Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Grudziądzu – jak wszyscy wiedzą – to miejsce poniekąd magiczne. I mimo, że codziennie podstawową działalność wyznaczają dokumenty finansowe ogrodów, to w każde środowe popołudnie zamienia się w miejsce działań można rzec nawet nietypowych. Wśród nich jest działający od 5 lat Klub Działkowy „Zielony Zakątek”, który skupia kilkadziesiąt działkowców z grudziądzkich ogrodów. Przez te wszystkie lata między uczestnikami spotkań wytworzyła się bardzo wyraźna i ciepła więź. Kreatywni działkowcy potrafią stworzyć z niczego piękne przedmioty.

 • Grudziądzcy działkowcy w sposób niekonwencjonalny uczcili Święto Niepodległości

  2020-11-16 13:20
  IMG-20201112-WA0013.jpg

  W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest mówienie o patriotyzmie. Nie tylko w aspekcie walki o wolność, niezależność. Obecnie patriotyzm to dbanie o ojczyznę, o wzajemną tolerancję, dbanie o przyrodę, skupienie się na ekologii. Tradycja działkowa ma już ponad 120 lat, patrząc w zarys historyczny, działkowcy zawsze dbają o szacunek dla narodowej przeszłości, tradycji, nie są również obojętni wobec czasów teraźniejszych. W tym roku, wszystkie inicjatywy muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo uczestników, wiele uroczystości musiało zmienić formułę.

 • Inwestycje w Rodzinnych Ogrodach Działkowych- Rozwój ogrodów- dobry prognostyk na przyszłość

  2020-11-13 12:21
  1111-3.jpg

  Rodzinne Ogrody Działkowe realizują obowiązki prawne nałożone przez przepisy o ochronie danych osobowych RODO. Niezbędnym narzędziem do przestrzegania zapisów dyrektywy unijnej jest posiadanie odpowiednio wyposażonej siedziby Zarządu. Każdy działkowiec zdaje sobie sprawę, że siedziba pozwala na załatwienie spraw statutowych w  przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, a najważniejsze z  zachowaniem poufności  danych osobowych. W Grudziądzu jednym z ogrodów, który na Walnym Zebraniu podjął decyzję o powstaniu siedziby był Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka”.

 • Świadome kompostowanie

  2020-11-13 12:17
  DSC_0710.JPG

              Okres jesienny to czas robienia posezonowych porządków na działce oraz przygotowywanie jej na zimę. Jest to również czas, w którym działkowcy zadają sobie pytanie co zrobić z opadającymi liśćmi, gałęziami i innymi bioodpadami powstałymi podczas porządkowania terenu.Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby spokojnie podejść do tematu, zastanowić się i dopiero wtedy podejmować działania. W obecnych czasach bardzo mocno wzrasta świadomość ekologiczna ludzi. Jest to bardzo dobry krok ku temu, żeby swoją wiedzę wykorzystywać w praktyce, którą jest porządkowanie działki po sezonie. Największym problemem są wspomniane wyżej liście i gałęzie oraz skoszona trawa. Działkowcy zadają pytania co z tym zrobić. Odpowiedz jest bardzo prosta – KOMPOSTOWAĆ!!!

 • Interpelacja Posła Roberta Kwiatkowskiego w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.

  2020-11-12 15:00

  Projektodawcy omawianej ustawy proponując mechanizmy ustalania odszkodowań dla osób posiadających prawa do nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje przeciwdziałające suszy, nie uwzględnili szczególnych stanów prawnych występujących w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ta luka prawna w projekcie obiektywnie rodzi ryzyko zaistnienia stanów faktycznych niekorzystnych dla interesów prawnych działkowców i w pełni uzasadnia w mojej ocenie, celowość postulowanych przez Polski Związek Działkowców zmian w przedmiotowym zakresie w projekcie omawianej ustawy.

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie funkcjonowania struktur PZD w związku z aktualną sytuacją epidemiczną

  2020-11-09 08:57

  W związku z dynamicznym rozwojem epidemii COVID-19, w dniu 5 listopada 2020 r. Krajowy Zarząd PZD dokonał oceny funkcjonowania biur Okręgów PZD w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami prawnymi,  w tym uchwałą nr 311/2020 Krajowego Zarządu PZD w sprawie organizacji pracy w biurach jednostek organizacyjnych PZD w związku z obowiązującym stanem epidemii i wydał w tym zakresie stosowne zalecenia (uchwała nr 325/2020).

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego

  2020-11-09 08:53

  Od 2018r. PZD pozostaje w sporze z Wodami Polskimi, co do zasad obciążania rodzinnych ogrodów działkowych opłatami za korzystanie z wód – dotyczą ROD posiadających własne studnie. Zdaniem PZD Wody Polskie bezpodstawnie odmawiały stosowania wobec ROD przepisów dotyczących nawadniania upraw ogrodniczych. Skutkowało to wzrostem opłat. W skali kraju problem dotyczy ok. 1000 ogrodów, a zatem ok. 200 000 działkowców finansujących opłaty wnoszone przez ROD do WP. 

 • List działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Budowlaniec" w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-05 10:08

  Różaniec musi być mocny. Tak jest i basta [List do redakcji] — Magazyn KontaktBiorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i prognozy w zakresie tematu wody, będzie to priorytetowy temat w działaniach wszystkich rządów na świecie. Szczególną rolę do odegrania mają organizacje społeczne, skupiające lokalne społeczności, takie jak Polski Związek Działkowców. 

 • Apel zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sasanka" w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-05 10:00

  STRONA GŁÓWNAZarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sasanka" w Grudziądzu zwraca się z apelem w imieniu członków naszej społeczności działkowej do procedujących ustawę o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Pozytywnie oceniamy projekt ustawy i działania, jakie podejmują władze mające na celu zapobieganie skutkom suszy, ale musimy dbać o dobro oraz prawa działkowców i rodzinnych ogrodów działkowych. 

 • List otwarty w imieniu działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Oaza" w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-05 09:17

  Koperta PNG png | PNGEggDziałając w imieniu działkowców naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Oaza" w Grudziądzu, pragniemy odnieść się do procedowanej ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. 

 • Realizacja Programu Rozwoju ROD w partnerstwie władz miasta Grudziądza.

  2020-11-05 08:27
  DSC_0944.JPG

  W dniu 3 listopada 2020 roku na zaproszenie Prezydenta Miasta Grudziądza p. Macieja Glamowskiego, doszło do spotkania z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców , w osobach: Prezesa Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców – p. Piotra Gadzikowskiego oraz Przewodnicza Kolegium Prezesów Grudziądz Północ p. Małgorzata Jasińska,  w spotkaniu uczestniczył również Wojciech Witkowski Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

 • Stanowisko Leszka Konefała Krajowego Instruktora SSI w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-04 12:58

  Koperta C6 dla grafika komputerowego - Konsultant TomaszDziałkowcy to poważna liczebnie grupa polskiego społeczeństwa, która jak chyba żadna inna zna problematykę ochrony środowiska naturalnego, w tym pogłębiającej się z roku na rok suszy "od podszewki". Wysychające studnie na skutek wciąż obniżającego się poziomu wód podskórnych, jak i głębinowych to codzienność trosk wielu ogrodów działkowych. 

 • STANOWISKO Komisji Rewizyjnej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-04 12:31

  Gratis obraz na Pixabay - Koperta, Ikona, List, Mail in 2020 | Vector graphics illustrations, Graphic illustration, Vector graphicsKomisja Rewizyjna Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu idąc w ślad za priorytetowymi działaniami ze strony Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD, a także Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu pragnie przestawić swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.

 • Apel Karoliny Ciechomskiej – Okręgowego Instruktora SSI w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-04 12:27

  Koperty firmowe druk - Companiero24Działając w imieniu wszystkich działkowców apeluję do Prezesa Rady Ministrów – Pana Mateusza Morawieckiego o podjęcie stosownych działań w kierunku zabezpieczenia praw działkowców, a także Polskiego Związku Działkowców w treści projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.

 • Interpelacja Posła na Sejm RP Arkadiusza Myrcha skierowana do Pana Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-04 08:41

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopediaSzanowny Panie Premierze,

  przedstawiciele toruńskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych zwrócili się do mnie z prośbą o podjęcie interwencji. Sprawa dotyczy ich krytycznej oceny projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Przede wszystkim pragnę poprzeć i wzmocnić stanowisko Działkowców w przedmiocie zgłaszanych uwag. Mają one bowiem na celu zabezpieczenie ich praw. 

 • Odszedł od nas Szymon Papke Sekretarz Okręgu, Prezes ROD "Elana" w Toruniu

  2020-11-03 12:31

  Z głębokim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 3 listopada 2020 r. odszedł Ś.P. Szymon Papke. Wieloletni Członek Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, Sekretarz Okręgu, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu, Nasz przyjaciel. Był wielkim społecznikiem, zaangażowanym w sprawy działkowców od ponad 40 lat, niezrównanym organizatorem i miłośnikiem przyrody. Otrzymał wiele odznaczeń związkowych w tym odznakę „Za zasługi dla PZD”.

 • Rozmowy o przyszłości i bezpieczeństwie istnienia grudziądzkich ROD.

  2020-11-03 09:38

  W dniu 02 listopada 2020 roku na zaproszenie Wiceprzewodniczącego rady Miasta Grudziądza – p. Pawła Napolskiego doszło do spotkania z Prezesem Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców – p. Piotrem Gadzikowskim. Tematem rozmów podczas spotkania było przyjęcie przez Radę Miasta Uchwały Nr XXXI/262/2020 z dnia 26 sierpnia 2020 roku w sprawie przystąpienia do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Grudziądza. Studium jest kluczowym dokumentem, na bazie którego powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta będący aktem prawa miejscowego przyjmowanego w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. 

 • Stanowisko Zofii Radtke - Instruktora SSI ROD "Mikołaja z Ryńska" w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-03 09:28

  Old typewriter logo design inspiration Royalty Free VectorPo zapoznaniu się z projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, jako długoletni działkowiec dostrzegam szereg zaniechań głownie w sferze zabezpieczenia praw działkowców oraz największego stowarzyszenia ogrodoweo Polski Związek Działkowców. Zapisy w projekcie stwarzają realne zagrożenie dla przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych. 

Facebook