Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Program rozwoju ogrodów działkowych

  2017-10-21 08:56

  Powstawanie nowych ogrodów oraz rozwój już istniejących – to główne cele nowego programu, który w niedalekiej przyszłości ma stać się priorytetowym działaniem Polskiego Związku Działkowców. 

 • Meldowanie na terenie ROD

  2017-10-15 14:04

  Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, z dniem 1 stycznia 2018 r. zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy. Oznaczać to będzie, że od nowego roku m.in. obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie zobowiązany meldować się w miejscu stałego lub czasowego pobytu w terminie 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. W chwili obecnej jest procedowany rządowy projekt ustawy o zmianie w/w ustawy (druk 1815) utrzymujący obowiązek meldunkowy. Jeżeli zostanie on uchwalony obowiązek meldunkowy zostanie zachowany, bezterminowo.

 • Okolicznościowy medal i tablica dla Prezesa PZD

  2017-10-14 08:01

  Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD z okazji jubileuszu 120-lecia krajowego ruchu ogrodnictwa działkowego otrzymał tablicę okolicznościową od Prezydenta Grudziądza oraz medal okolicznościowy wydany przez OZ Toruńsko-Włocławski PZD.

 • XVI posiedzenie KR PZD

  2017-10-14 07:59

  W dniu 11 października 2017 r. w Warszawie odbyło się XVI posiedzenie Krajowej Rady PZD. Przyjęto m.in. uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. 

 • Obradowała komisja ds. medialnych

  2017-10-14 07:56

  W dniu 11 października odbyło się posiedzenie komisji ds. medialnych oraz promocji ogrodów i Związku, której przewodniczącym jest Eugeniusz Kondrackim, Prezes PZD. Głównym zagadnieniem była obecność PZD w mediach społecznościowych. 

 • Przetarg ROD Relaks w Toruniu

  2017-10-10 10:04
  logo-pzd.png
  Polski Związek Działkowców
  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie
  Rodzinny Ogród Działkowy "Relaks"
  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Rudackiej,
   
  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539
  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na
  „Budowa sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu przy ulicy Rudackiej”.
   
 • Narada radców prawnych i prawników w PZD

  2017-10-06 11:16

  W dniach 3 i 4 października 2017 r. odbyła się w Warszawie zorganizowana przez Biuro Prawne PZD narada dla radców prawnych i prawników z okręgów. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz omówienie najważniejszych kwestii prawnych, z jakimi na co dzień stykają się prawnicy PZD.

 • Jesiennej melancholii mówimy – NIE !

  2017-10-05 20:14
  100_1745.JPG

  Wczesnojesienne, coraz krótsze dni nie zachęcają działkowców do podejmowania  z entuzjazmem prac w ogrodzie na wzór zaangażowania wiosennego. Na działkach robi się coraz szarzej, coraz mniej tryskających kolorami krzewów i kwiatów. Robi się smutno, zaczynamy intensywnie myśleć o przygotowaniu działki do okresu zimowego. Nie poddając się jednak melancholijnej atmosferze zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pigwa” we Włocławku starał się dokonać oceny dotychczasowej, prawie całorocznej pracy na rzecz ogrodu. Tak więc na wrześniowym posiedzeniu zarządu ROD w którym uczestniczyli, oprócz członków zarządu, także wyróżnieni działkowcy wiele słów poświęcono  budowanej od podstaw, skromnej gabarytowo siedzibie zarządu. 

 • Czy Jesień zawitała do ogrodów działkowych? Przedszkolaki na tropach przyrody w ROD "Flisak"

  2017-10-05 19:39
  20170928_101740.jpg

  O tym, że nadeszła jesień wiedzą wszystkie dzieci. Jednak przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego „Kangurek” w Toruniu   postanowiły sprawdzić, czy jesień zawitała również do Ogrodu Działkowego. W czwartek  21 września 2017 r. dzieci wybrały się na wycieczkę, aby zwiedzić Rodzinny Ogród Działkowy „Flisak” w Toruniu.

 • 20 urodziny Kurendy

  2017-10-05 11:17
  kurenda.jpg

  W dniu 24 października przedstawiciele Chełmżyńskiej Rady Działkowców uczestniczyli w obchodach 20 rocznicy Kurendy gazety gminy Chełmża. Józef Strzałkowski członek Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD przekazał dla redaktora naczelnego Katarzyny Orłowskiej i Jackowi Czarneckiemu Wójtowi Gminy Chełmża od  Piotra Gadzikowskiego prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD listy gratulacyjne z okazji jubileuszu gazety.

 • Ogrody działkowe XXI wieku; jak je otwierać dla mieszkańców, by służyły również działkowcom

  2017-10-04 18:53

  W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wierzbna w rejonie ul. F. Joliot-Curie planuje się przeobrażenie dotychczasowego terenu ogrodów działkowych w ogólnodostępny park miejski. Choć w planie zapisano, że forma parku publicznego ma nawiązywać w zagospodarowaniu do historii miejsca, czyli pierwszych ogrodów działkowych w Warszawie, w sytuacji, gdy miasto podejmie decyzję o zagospodarowaniu tego obszaru zgodnie z powstającym planem, większość obecnych działkowców straci działki, a duża część obecnej, cennej roślinności zniknie.

 • Dzień Działkowca w ROD "Meliorant" w Grudziądzu

  2017-10-02 19:23
  DSCN3290.JPG
  Rodzinny Ogród Działkowy „MELIORANT” powitał Dzień Działkowca w pierwszym dniu jesieni – 23.09.2017r.
  Licznie przybyłych działkowiczów powitała prezes Renata Kucharska. Podczas uroczystości prezes wraz z wiceprezes Justyną Wiśniewską uhonorowały działkowców odznaczeniami za zasługi na rzecz Ogrodu i PZD – jednym srebrnym i sześcioma brązowymi.
 • Zielona Rzeczpospolita Jesień 2017

  2017-09-29 11:07

  Najnowszy „Zielona Rzeczpospolita” – Jesień 2017 na koniec września trafiła już do wszystkich ogrodów. W wydanym z okazji jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce numerze m.in. rozmowa z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim na temat historii i perspektyw ogrodnictwa działkowego, o obchodach wielkiego jubileuszu, historii polskiego i zagranicznego ruchu ogrodnictwa działkowego, działalności PZD i popularyzacji ogrodów, przyszłości ogrodów działkowych w miastach. 

 • Informator Działkowca

  2017-09-29 10:41

  Wśród najważniejszych informacji, które w październiku znajdziesz na ogrodowych tablicach informacyjnych w swoim ROD m.in. o obchodach Krajowych Dni Działkowca 2017 w Bytomiu, liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanym do działkowców. obronie warszawskich ROD przez PZD, karach porządkowych w ROD, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie śmieci oraz kompostowaniu odpadów. 

 • Działkowcy na Leśnej Biesiadzie w Kiełbasi-nie

  2017-09-27 09:27
  1-3.png

  22 września b.r. działkowcy z Chełmży na zaproszenie zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie gościli na imprezie "Leśna Biesiada". W trakcie jej trwania odbyła się promocja książki Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie. Józef Strzałkowski i Franciszek Kuczka pogratulowali Ewie Kasprzak Przewodniczącej Koła GW i dr hab. Piotrowi Bireckiemu autorowi pięknej publikacji ukazującej dorobek kobiet wsi Kiełbasin. Reprezentujący Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD - Józef Strzałkowski przekazał autorowi monografii książkę Chełmżyńskie ogrody działkowe. 

 • Dzień Działkowca i obchody 120-lecia ruchu działkowego w ROD Pod Skarpą w Chełmnie

  2017-09-26 08:27
  13-1.jpg

  W pochmurne sobotnie popołudnie, 23. września 2017 r. w ROD "Pod Skarpą" w Chełmnie z okazji obchodów 120-lecia ruchu działkowego w Polsce, zarząd ogrodu zorganizował uroczystość połączoną ze świętem Dnia Działkowca. Przybyłych działkowców w imieniu Zarządu przywitał Prezes ROD „Pod Skarpą” pan Robert Maciejewski. Szczególne słowa podziękowania za obecność skierował do opiekuna ogrodu, Prezesa ROD im. "W. Fiałka" w Chełmnie, Sekretarza Prezydium Toruńsko-Włocławskiego Zarządu Okręgowego – pana Czesława Kozikowskiego.

 • Metamorfoza ROD "Wiarus" w Toruniu.

  2017-09-25 19:58
  zarząd komisaryczny ROD "Wiarus"

  Rodzinny Ogród Działkowy „Wiarus” w Toruniu powstał w 1982 roku i na przełomie ostatnich 35 lat istnienia targały nim różne zdarzenia. Były gorsze i ciut lepsze czasy w historii. Od niespełna 4 miesięcy ogród zarządzany jest przez Zarząd Komisaryczny powołany przez Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. I trzeba przyznać, że było to bardzo dobre posunięcie gdyż marazm zataczał w ogrodzie coraz szersze kręgi, aż strach pomyśleć co by się stało z ogrodem i działkowcami gdyby nie było tego „parasola” w postaci nadrzędnych władz.

 • Spotkanie z Posłem na Sejm RP - p. Pawłem Szramka

  2017-09-25 13:53
  szramka_i_gadzikowski.jpg

  W dniu 25 września 2017 roku Prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski reprezentujący wraz z p. Anną Bołądź – z-ca dyr. biura OZ PZD działkowców Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD spotkali się z Posłem na Sejm RP – p. Pawłem Szramką (Kukiz ’15). Celem spotkania było omówienie spraw, które spędzają sen z powiek niektórych działkowców Okręgu.

 • Rozmowy o działkowych bolączkach z posłem na Sejm RP - Arkadiuszem Myrcha

  2017-09-22 13:00
  myrcha_arkadiusz.jpg

  Poseł Arkadiusz Myrcha (PO) jest rodowitym torunianinem a ponadto przez całe swoje życie powiązany z rodzinnymi ogrodami działkowymi. Skąd to powiązanie z ogrodami? Otóż od najmłodszych lat pomagał i pomaga nadal swoim rodzicom w uprawianiu działki w jednym z toruńskich ogrodów zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Pan Arkadiusz Myrcha jak sam przyznał podczas swojego wystąpienia w trakcie tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca w Grudziądzu, bolączki działkowców i Polskiego Związku Działkowców są Jemu doskonale znane, tym bardziej, że Jego tata jest wieloletnim wiceprezesem zarządu rod

 • W KRĘGU WSPOMNIEŃ DZIAŁKOWCÓW - działka moją miłością i moją radością.

  2017-09-22 11:55
  Lewandowska_Krystyna.jpg

  Działka to moje życie, to moja miłość. Ja się na niej realizuję. Serce nie kołacze, ale bije miarowo, gdy z dumą patrzę na mój ogród, na kolorowe rabaty, usłane kwiatami, które kocha moja żona Krysia. Na soczyste owoce, którymi zajadamy się w sezonie, na wyśmienite ekologiczne zupy, które zawsze smakują, na oczko wodne, przy którym w cieniu drzew odpoczywamy, ja i moja Krystynka. 

Facebook