W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl
Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.
Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD
Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl
Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl
Podczas dzisiejszego telefonicznego dyżuru prawników Krajowego Zarządu padło wiele pytań o walne zebrania w ROD. m.in.: „Jakie dokładnie materiały powinny zostać wyłożone przed walnym zebraniem w ROD?” oraz „Jak należy zawiadomić o walnym zebraniu w ROD e-mailem, aby mogło ono zostać uznane za doręczone skutecznie?” W zakładce Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieszczamy odpowiedzi na te pytania. [LINK]
Uwaga: na rynku od 20 marca najnowszy, kwietniowy numer „działkowca” – nie wolno go Wam przegapić! W okresie wiosennego szczytu prac na działkach skorzystajcie z porad największego na rynku magazynu ogrodniczego z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!
Jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe. Wybierane będą władze gmin, powiatów, województw i miast. Są one ważne ze względu na to, że od wybranych w nich osób zależy późniejsza bezpośrednia współpraca na gruncie lokalnym z mieszkańcami. Krajowa Rada PZD uznaje, że Związek powinien aktywnie uczestniczyć w zbliżających się wyborach samorządowych, które mają zasadnicze znaczenie dla losu tysięcy ogrodów działkowych w Polsce.
W najnowszym numerze „Zielonej Rzeczpospolitej” – Wiosna w ROD 2018- Walne zebrania w ROD, który w następnym tygodniu trafi do wszystkich ogrodów przeczytać można o m.in. o rejestracji znowelizowanego statutu PZD, opłatach za wodę wg nowego prawa wodnego, budowie siedzib dla Zarządów ROD, stanowisku PZD w spr. projektu ustawy reprywatyzacyjnej i pracach nad nowelizacją Regulaminu ROD. Ponadto w numerze: Przewodnik po walnych zebraniach, bezpieczeństwie w ROD, zasadach wycinki drzew i krzewów oraz przepisach dot. budowy altan na działkach. Zachęcamy do czytania, również w wersji on-line ! Przypominamy, że Zielona Rzeczpospolita jest przeznaczona dla działkowców i rozprowadzana bezpłatnie przez Zarządy ROD.
W dniu 8.03.2018 r. PZD korzystając z okazji, że został poproszony o konsultację projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów sprawozdań o odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi, ponownie przedstawił problemy działkowców związane z obecnie obowiązującymi systemami wywozu śmieci i zwrócił się o informację, czy resort Środowiska zgodnie z zapowiedziami rozpoczął prace legislacyjne dotyczące zmiany ustawy „śmieciowej”, a jeżeli tak, to poprosił o uwzględnienie PZD w konsultacjach społecznych dotyczących przygotowywanych rozwiązań prawnych.
W dniu 14 marca 2018 r. odbyło się w Warszawie XX posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu uczestniczyła Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Pierwszym merytorycznym tematem posiedzenia był program rozwoju ROD. Prezes PZD wskazał, że prace nad programem, w których aktywnie uczestniczyły okręgi, trwają od wielu miesięcy. Przeprowadzone w całym kraju badania wskazały, że obecny potencjał działek w PZD nie zaspokaja istniejących potrzeb, dlatego też podjęto prace nad programem.
W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru: "Czy informacja finansowa dotycząca prowadzenia ROD za ubiegły rok musi zostać umieszczona na tablicy ogłoszeń w ROD?" oraz "Czy uprzedzenie działkowca na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej w związku z brakiem płacenia opłat ogrodowych może przybrać postać wezwania do zapłaty?"
Krajowa Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Działkowców w dniu 8 marca 2018 roku odbyła w Warszawie swoje kolejne posiedzenie w obecnej kadencji. Omówiła, m.in. przeprowadzone w dniach 5-7 marca 2018 roku badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej w 2017 roku. Szczegółowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-7 marca 2018 roku i dokonane w oparciu o źródłowe dokumenty i objęte zostały nim środki budżetowe i fundusze wydzielone.
Kilka ciepłych dni wystarczyło, żeby spragnione wiosny rośliny odżyły po ostatnim ataku zimy. Wraz z kwitnącą o tej porze leszczyną i pierwszymi motylami, przebiśniegi są fenologicznym wskaźnikiem przedwiośnia. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) swoje naturalne stanowiska ma na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Można ją również spotkać na Podlasiu i w Wielkopolsce, ale na decydowanie mniejszych powierzchniach.
W dniu 8 marca 2018 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. Powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia, była rejestracja przez sąd rejestrowy nowego Statutu PZD oraz rozpoczęcie prac nad nowelizacją Regulaminu ROD. Na posiedzeniu obecna była również w pełnym składzie Krajowa Komisja Rewizyjna.
Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego. Obecnie życie bez telewizji, komputera, smartfonu czy dostępu do internetu jest niemalże niemożliwe. Media cyfrowe, które stały się nieodzownym narzędziem aktywności współczesnego człowieka, niewątpliwie przyniosły wiele korzyści i udogodnień, ale stały się także źródłem wielu zagrożeń, szczególnie dla młodego pokolenia, które nie wyobraża sobie czasów bez komputera czy telefonu komórkowego. W Polsce dostęp do Internetu stał się możliwy w latach 80. Początkowo ze względu na wysokie ceny tej usługi korzystali z niego nieliczni. Obecnie dostęp do Internetu ma około 80% gospodarstw domowych.
Krajowa Rada nieustanie monitoruje i śledzi wszelkie doniesienia medialne, których ogrody działkowe stanowią tło tragicznych wydarzeń. Niestety, ale w dalszym ciągu na każde pozytywne zdarzenie w kwestii porządku i bezpieczeństwa w ROD przypada więcej niepożądanych, czy wręcz nieakceptowalnych incydentów. Sytuacja sukcesywnie ulega poprawie, ale w dalszym ciągu pozostaje wiele do zrobienia. Wobec powyższego Krajowa Rada PZD po raz kolejny apeluje do zarządów ogrodów o częstsze patrolowanie ogrodów i zgłaszanie wszelkich podejrzanych sytuacji funkcjonariuszom policji.
Krajowy Zarząd PZD 8 marca 2018 r. przyjął uchwały i wytyczne w sprawie dwóch konkursów krajowych – „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018” i „Wzorowa Działka Roku 2018”. Treści uchwał i regulaminy konkursów dostępne są w zakładce KONKURSY [LINK]. Będą również opublikowane w Biuletynie nr 4/2018. Termin zgłaszania ogrodów i działek mija 30 maja 2018 r (decyduje data stempla pocztowego).
Dnia 24 lutego 2018 roku instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej działającej przy Toruńsko – Włocławskim Okręgowych Zarządzie Polskiego Związku Działkowców brali udział w Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2018. Instruktorzy podczas wizyty na poznańskich targach mogli zwiedzać wiele stanowisk, które były różnorodne. Nie zabrakło wystawców drzew i krzewów ozdobnych, rozsad roślin, traw, nasion warzyw i ziół, kwiatów, dorodnych cebul, bulw i kłączy, narzędzi i sprzętu ogrodniczego oraz maszyn i urządzeń do ogrodnictwa, materiałów do urządzenia ogrodów i działek, nawozów, akcesoriów do nawadniania, mebli ogrodowych i małej architektury działkowej, placów zabaw a nawet odzieży i obuwia do pracy na działce i w ogrodzie.
Kwietniowy numer już na rynku 20 marca, a w nim otwieramy sezon na działce! Praktyczny Wiosenny Poradnik – z nim żadna czynność nie zostanie pominięta. Przeczytaj, skorzystaj zastosuj, poleć innym!; Pomożemy dostosować odpowiednią rozstawę sadzenia dla najpopularniejszych gatunków i odmian; Zadbamy o istniejące oczko wodne, uwzględniając prace techniczne i nowe nasadzenia roślinne. Zakładamy sad od podstaw, czyli w wersji podstawowej! To nie trudne! Doradzamy jak atrakcyjnie poprowadzić drzewa i krzewy owocowe na działce, tak aby to ta cześć była ozdobą ogrodu.
W dniach 5-7 marca 2018 r. obradowała Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która zgodnie z § 138 pkt. 1 statutu PZD przeprowadziła badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za 2017.
Szanowni działkowcy! Pracujemy obecnie nad stworzeniem radia internetowego, które propagowałoby rozwój ogrodów działkowych a także poruszało tematy związane z rodzinnymi ogrodami działkowymi. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie w tej sprawie, ponadto poszukujemy osób chętnych podjąć się stałej lub dorywczej współpracy oferując w zamian możliwość stałych audycji prowadzonych przez te osoby. Ramówka programu jest elastyczna. Możliwości są ogromne, między innymi możliwość przesyłania życzeń, piosenek na życzenie itp.
Czytajcie „działkowca” bo warto! Dlaczego? To najlepsze i najbardziej „sprawdzone” pismo poradnikowe o ogrodnictwie. Prezentuje aktualne, praktyczne porady uprawowe i pielęgnacyjne, pomaga zaaranżować działkę, rabatę, balkon i taras, radzi jak skutecznie pozbyć się chorób i szkodników roślin, czym i kiedy nawozić. Zawarte w nim rady wypływają z wieloletniej osobistej praktyki autorów artykułów, są dostosowane do naszych – polskich warunków klimatycznych, uwzględniają realia działek i ogrodów działkowych, przestrzegając jednocześnie przed kierowaniem się modą niedostosowaną do ich potrzeb.
Zgodnie z uchwałą nr 36/2015 Prezydium KR PZD z dnia 17.02.2015 r. w sprawie świadczeń pieniężnych i nagród wypłacanych z tytułu pracy społecznej w rodzinnych ogrodach działkowych decyzję o przyznaniu świadczenia np. dla członka zarządu ROD podejmuje zarząd ROD. Warunkiem podjęcia takiej uchwały jest uprzednie zaplanowanie środków finansowych na ten cel w preliminarzu finansowym uchwalonym przez walne zebranie członków ROD, jak również zasięgnięcie opinii komisji rewizyjnej ROD.
Jest nam przykro, że pomimo starań działkowców i władz PZD, reżyserzy postrzegają Rodzinne Ogrody Działkowe, jako siedlisko zbrodni, a działkowców, jako odpowiedzialnych za te makabryczne przestępstwa. Sprowadzając na ogrody działkowe wyobrażenie wśród opinii publicznej jako negatywnego środowiska, stanowiącego matnię marginesu społecznego.