Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Petycja w sprawie zachowania ROD im. Obrońców Pokoju w Warszawie

  2017-11-11 10:29

  ROD im. Obrońców Pokoju to najstarszy ogród działkowy w Warszawie. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Warszawy zakłada utworzenie w jego miejscu ogólnodostępnego parku, targowiska oraz parkingu podziemnego. Takiemu rozwiązaniu kategorycznie przeciwstawiają się działkowcy i PZD. Widmo utracenia działek, które dla wielu osób są dorobkiem całego życia spowodowało, że działkowcy napisali także petycję do władz Warszawy w obronie swojego ogrodu. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod petycją.

 • Debata społeczna działkowców z Policją

  2017-11-10 11:55
  20171109_155909.jpg

  Bezpieczeństwo na terenie rodzinnych ogrodów działkowych jest jednym z priorytetów Polskiego Związku Działkowców. Realizując powyższe, Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców wraz z Komendantem Miejskim Policji w Grudziądzu zorganizowali debatę społeczną, pod tytułem Bezpieczne ogrody działkowe. 

 • Cykl szkoleń dla nowych użytkowników działek Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-11-10 10:40
  szkolenie_tn_1.jpg

  W dniu 09 listopada 2017 r. w Toruniu odbyło się kolejne z serii szkoleń dla nowych użytkowników działek. Wiadomości były przekazywane uczestnikom w formie prezentacji multimedialnych, co zdecydowanie lepiej trafia do odbiorców. Tematem przewodnim szkolenia jest prawo obowiązujące w rodzinnych ogrodach działkowych tj. Ustawa o ROD z dnia 13.12.2013 r., Statut PZD i Regulamin ROD. Szczegółowemu omówieniu poświęcono m.in. zasady zawierania umów dzierżawy działkowej, przenoszenia prawa do działki, rodzaje i kompetencje organów PZD, prawa i obowiązki działkowca, a także zasady zagospodarowania ROD i działek. Przedstawiono także dorobek Polskiego Związku Działkowców oraz zagrożenia i ataki na jego funkcjonowanie. 

 • Drugie urodziny Klubu Działkowca "Zielony Zakątek"

  2017-11-06 09:29
  SAM_2140.JPG

  Celem powstania klubu działkowego było stworzenie miejsca,  w którym członkowie stowarzyszenia ogrodowego pod egidą Polskiego Związku Działkowców, głównie osoby, które okres pracy zawodowej mają już za sobą. Przejście na emeryturę to nie koniec aktywności. Dla wielu osób starszych to początek odkrywania nowych pasji.  Tak więc  seniorzy i nie tylko, w naszym działkowym klubie ciekawie spędzają czas i rozwijają swoje zainteresowania. Nasze spotkania to odskocznia od codzienności oraz możliwość poznania nowych technik rękodzielniczych i wymiany doświadczeń. Stałe bywalczynie klubu na zajęciach zapoznały się z wieloma sposobami na ozdabianie i tworzenie różnych przedmiotów.

 • Program komputerowy w ocenie księgowej OFK.

  2017-11-03 08:22

  Program komputerowy DGCS PZD System dostosowany do potrzeb Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Posiada kilka modułów: finanse i księgowość, płace, środki trwałe oraz kartotekę działkowca. Jednolity program komputerowy zastąpi występującą w wielu ogrodach, ewidencję zarówno działkowców, rozliczenia energii, wody oraz innych dokonywanych przez działkowców wpłat w zeszytach, na osobnych kartotekach. 

 • Minister Środowiska odpowiedział w sprawie wywozu śmieci z terenów ROD

  2017-11-02 15:40

  Niesprawiedliwe zasady wywozu śmieci z terenów ROD, w tym wygórowane opłaty to temat wciąż aktualny w ogrodach działkowych. W związku z tym, Związek od kilku lat podejmuje szereg działań mających na celu zmianę przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której nowelizacja z 2012 r. wywołała wiele niekorzystnych zmian w ROD.

 • Krajowa Rada PZD zorganizowała szkolenie pilotażowe z Programu DGCS PZD System

  2017-11-02 15:38

  W dniach 24-25 października w Toruniu odbyło się zorganizowane przez Krajową Radę PZD szkolenie związane z wdrażaniem programu i szkoleniem wytypowanych pracowników jednostek okręgowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 7 okręgów: z OZ w Gorzowie Wielkopolskim, OZ w Szczecinie, OZ w Gdańsku, OZ w Słupsku, OZ w Pile, OZ w Koszalinie, OZ Toruńsko-Włocławski. Szkolenie było już trzecim z kolei tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w Warszawie i  Wrocławiu. Prowadzone było przy udziale Kierownika Projektu, koordynatora oraz informatyków z firmy DGCS, którzy zaprezentowali funkcjonalność poszczególnych modułów.

 • Nekrolog. Odszedł od nas Jerzy von Wiecki

  2017-11-02 14:53

  Z głębokim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Św. Pamięci Jerzego von Wieckiego, długoletniego działkowca, działacza, człowieka zaangażowanego w życie działkowców PZD.

   

 • Apel w sprawie podsumowania Jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego

  2017-10-30 09:14
  LOGO-120lat_A5.jpg

  Podczas rozlicznych uroczystości pod hasłami Jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego, które zainaugurowane zostały przez Krajową Radę PZD w ROD „Powstańców Wielkopolskich” w Koźminie Wielkopolskim - ogrodzie, który istnieje już 194 lata, poprzez uroczystości Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się w Bytomiu, a także uroczystości Okręgowych Dni Działkowca w Grudziądzu oraz te, które odbywały się we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych naszego Okręgu jak i kraju. Wszędzie tam w podniosłym klimacie celebrowane było to wielkie święto.

 • Badanie zapotrzebowania na nowe działki

  2017-10-27 14:29

  PZD pracuje obecnie nad stworzeniem nowego programu, którego celem jest rozwój ogrodów w Polsce. Ważnym jego elementem jest poznanie zapotrzebowania społecznego na działki. W tym celu zachęcamy do wypełnienia specjalnej ankiety.

 • Konferencja przedzjazdowa w Toruniu

  2017-10-26 20:55
  DSC_0454.JPG

  20 października 2017 roku odbyła się w Toruniu jedna z pięciu zaplanowanych Konferencji przedzjazdowych z delegatami na Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD, zwołany na 9 grudnia 2017 roku. Konferencji przewodniczył Prezes Polskiego Związku Działkowców – Pan Eugeniusz Kondracki. Podczas konferencji omówiono dwa podstawowe tematy: propozycje nowelizacji statutu PZD oraz rozwój rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Program komputerowy dla ROD

  2017-10-25 13:30
  sprzet_komputerowy.jpg

  Program komputerowy o nazwie DGCS PZD System jest „uszytym” na miarę potrzeb każdej wielkości rodzinnego ogrodu działkowego. Profil programu jak i wszelkie unormowania prawne są dedykowane wyłącznie dla ogrodów działkowych będących skupionych w Polskim Związku Działkowców. Zasoby programowe są obszerne i zawierają trzy podstawowe moduły. W ocenie Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD na szczególną uwagę i zasługuje moduł Ogrody działkowe, który zawiera w sobie kompendium wiedzy na temat każdej działki oraz historii jej przekazywania. Kolejnym, niezwykle pomocnym modułem jest moduł finansowy, będący kompleksowym narzędziem pracy dla skarbnika rod. Moduł ten pozwala na bezbłędne dokonywanie wszelkich naliczeń jak i rozliczeń tytułem użytkowanej działki oraz zużywanych mediów.

 • Wsparcie finansowe OZ PZD dla ROD na zadania inwestycyjno-remontowe

  2017-10-25 11:13

  Realizacja inwestycji i remontów to jedno z priorytetowych zadań dla Związku. Oczywiście największy ciężar w tej materii mają do poniesienia zarządy ROD, które muszą przygotować zadanie do realizacji ale i ustalić jego finansowanie. Bez zabezpieczenia finansowego zarząd ROD nie może przystępować do realizacji zadania. Każdy ogród realizując zadanie inwestycyjno-remontowe może ubiegać się o dotację ze środków będących w dyspozycji okręgu lub Krajowej Rady PZD.

 • APEL w sprawie medialnego wizerunku rodzinnych ogrodów działkowych Polskiego Związku Działkowców.

  2017-10-25 08:53
  pioro.jpg

  Członkowie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców dostrzegają konieczność większego zaangażowania zarządów rodzinnych ogrodów działkowych w propagowanie w mediach dorobku ogrodów i Polskiego Związku Działkowców, ze szczególnym naciskiem na media społecznościowe.

 • Uroczyste, wyjazdowe obrady Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2017-10-25 08:36
  DSC05393.JPG

  W dniu 23 października 2017 roku odbyło się III uroczyste Plenarne Posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, połączone z zakończeniem obchodów 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Zebranie otworzył prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski, który przywitał przybyłych członków Okręgowego Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz gości – p. Jerzego Czerwińskiego – Burmistrza Miasta Chełmży, p. Krzysztofa Pokorę – kierownika przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Grudziądzu oraz p. Franciszka Kuczkę – Radnego Miasta Chełmży.

 • Hołd dla twórcy podwalin ogrodnictwa działkowego w Polsce.

  2017-10-24 09:38
  20171023_090207.jpg

  Złożenie bukietów kwiatów jak również zapalenie świec w lampionach miało charakter symbolicznego złożenia hołdu twórcy ogrodnictwa działkowego w ramach kończącego się Jubileuszu 120-lecia ogrodów działkowych w Polsce.

 • Mieszkańcy miast skarżą się na działkowców. Powodem jest łamanie zakazu spalania

  2017-10-23 19:15

  Jak co roku, wraz z porą jesienną pojawia się problem unoszącego się znad ogrodów działkowych dymu, który przeszkadza mieszkańcom miast. Ze względu na zwiększoną aktywność pojawiania się smogu nad wieloma aglomeracjami, problem ten, z sezonu na sezon, staje się coraz bardziej zauważalny. Mieszkańcy miast skarżą się m.in. na ignorujących przepisy prawne działkowców, którzy decydują się na pozbycie resztek roślin i odpadów poprzez ich spalenie. Ale to nie jedyny problem. Wytykają też niektórym działkowcom bałagan, jaki panuje w ogrodach po zakończeniu sezonu. 

 • Informator działkowca

  2017-10-23 19:13

  Do ogrodów w całej Polsce i okręgowych zarządów w najbliższym tygodniu trafi listopadowe wydanie Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji: o konsultacjach projektu statutu PZD, Nadzywczajnym Zjeździe Delegatów PZD, Rzeczniku Praw Obywatelskich, zakazie spalania w ROD, wsparciu finansowym dla ogrodów od PZD, a także o wyłączeniach prądu i wody na okres zimowy. Ponadto, jak zawsze porady prawne i najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!

 • LISTOPADOWY „Mój Ogródek” JUŻ NA RYNKU!

  2017-10-21 09:08

  W bieżącym numerze podpowiadamy jak poprawnie chronić i zabezpieczać przed zimą nasze działkowe nasadzenia, zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i w sadzie. Pomagamy zaplanować warzywnik, bo chodź sezon rozpoczynamy dopiero wiosną, to już teraz wato wiedzieć – co będziemy uprawiać w przyszłym roku. Zainspirujemy do stworzenia na działce rabat kwiatowych, kominka ogrodowego oraz nasadzeń z udziałem karłowych, bardzo dekoracyjnych klonów.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-10-21 09:05

  Pełnia jesieni to najwyższy czas na przygotowanie roślin i działek do zimy. W najnowszym, listopadowym numerze „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat jesiennej pielęgnacji ogródka. Nie zabraknie też inspiracji związanych z zagospodarowaniem działki, będą atrakcyjne gatunki i odmiany roślin, artykuły z zakresu ekologii i zdrowia, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Facebook