Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Narada prezesów i dyrektorów biur w dniach 26-27 września 2018.

  2018-10-03 11:00

  W dniach 26-27 września br. odbyła się w Warszawie narada prezesów i dyrektorów biur okręgów PZD. Celem narady było omówienie aktualnych zadań Związku  i problemów występujących w ogrodach działkowych. Naradę otworzył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki podkreślając, że tematy, które będą omawiane na naradzie są istotne dla działkowców, ogrodów oraz Związku i powinny być przeniesione na narady z prezesami zarządów ROD, które wkrótce będą organizowane przez okręgi.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie objęcia ROD programami krajowymi i lokalnymi wspomagającymi rozwój ROD

  2018-10-03 10:57

  Jednym z tematów podjętych przez Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu  w dniu 25.09 br. była intensyfikacja działań PZD zmierzających do rozwoju ROD. Po szczegółowym omówieniu sytuacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz analizie podejmowanych przez PZD działań mających na celu zaspokajanie potrzeb Ogrodów i działkowców Krajowy Zarząd PZD uznał za konieczne skierowanie do 6 ministrów, tj. Ministra Rodziny, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju apelu o dostrzeżenie możliwości Rodzinnych Ogrodów Działkowych i włączenie Polskiego Związku Działkowców do obecnie funkcjonujących programów, mogących przyczynić się do zintensyfikowania rozwoju ROD. 

 • Miejski Dzień Działkowca – Chełmża 2018

  2018-10-01 11:07
  DSC_0332-1.jpg

  „Miejski Dzień Działkowca” to okazja do uhonorowania działkowców i sympatyków ruchu ogrodnictwa działkowego za wybitne zasługi dla rozwoju ogrodnictwa działkowego i działań na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Krajowy Zarząd PZD wyróżnił najwyższym odznaczeniem Związkowym:  „Za Zasługi dla PZD” Pana sierż. szt. Aleksandra Biłka Dzielnicowego Komisariatu Policji w Chełmży oraz „Złotą Odznaką Zasłużonego Działkowca” działkowców z chełmżyńskich ogrodów.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2018-09-25 09:07

  W sprzedaży jest już najnowszy – październikowy numer „działkowca” – największe pismo ogrodnicze na rynku, wypełnione mnóstwem atrakcyjnych i aktualnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników i przystających do specyfiki ogrodów działkowych!

 • Bezpieczeństwo w ROD – priorytetem działań PZD.

  2018-09-20 11:07
  pp1.jpg

  W dniach 18 sierpnia 2018 roku (prawobrzeże Torunia) oraz 19 sierpnia 2018 roku (lewobrzeże Torunia) odbyły się debaty pt.: Bezpieczeństwo w Rodzinnych Ogrodach Działkowych miasta Torunia zorganizowane dzięki współpracy Prezesa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD - Piotra Gadzikowskiego z Komendantem Miejskim Policji w Toruniu - insp. Maciejem Lewandowskim. W spotkaniu wzięli udział policjanci z wydziału prewencji, wszyscy dzielnicowi, na których terenie podległym znajdują się Rodzinne Ogrody Działkowe, Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców – Piotr Gadzikowski, prezesi zarządów rod, a także pracownik biura OZ – Oliwia Ciechomska.

 • Jubileusz 70-lecia ROD „Chemik” w Grudziądzu

  2018-09-20 08:32
  SAM_4495.JPG

  Rodzinny Ogród Działkowy „Chemik” w Grudziądzu należy do grona najstarszych ogrodów działkowych funkcjonujących na terenie miasta Grudziądza. Z dobrodziejstw ogrodu i poszczególnych działek korzysta ponad 200 rodzin. W roku bieżącym ROD „Chemik” w Grudziądzu świętuje jubileusz 70-lecia swego istnienia. Piękny wiek wymagał wyjątkowej oprawy, o co zadbał zarząd ogrodu, dbając o każdy najdrobniejszy szczegół, w tym o poczęstunek i dobrą muzykę. Jednak nie tylko chlebem człowiek żyje, ważne o ile nie najważniejsze są sprawy organizacyjne, tradycja, historia, dostrzeżenie pracy i zasług działkowców.

 • Wspomnień czar...Okręgowy Dzień Działkowca "Toruń 2018" w oku obiektywu działkowców.

  2018-09-20 08:23
  P9084874.JPG

  08 września 2018 roku odbyło się święto działkowców Okręgu Toruńsko - Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Uroczystość opisywaliśmy już wcześniej, natomiast dziś przedstawiamy materiał fotograficzny przesłany przez p. Sebastiana Wiączek - działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Budowlaniec" w Grudziądzu.

 • Na dożynkach u przyjaciół z gminy Chełmża

  2018-09-20 08:13
  0563.jpg

  1 września działkowcy z Chełmży uczestniczyli w Zalesiu koło Chełmży na gminnych dożynkach. Tradycyjnie dla zaproszonych gości gospodarze podzielili się bochenkami chleba upieczonego z mąki z tegorocznego zboża.

   

   

 • „Magiczna Dżungla” w Toruniu.

  2018-09-18 15:41

  W dniach 15-16 września 2018 roku w Toruniu w „Arenie Toruń” odbył się Festiwal Roślin Owadożernych – „Magiczna Dżungla”. Został on zorganizowany w Grodzie Kopernika po raz pierwszy. Wystawcy prezentowali wiele gatunków roślin i dzięki czemu powstała magiczna dżungla. Podziwiać można było wiele imponujących ekspozycji roślin owadożernych (dzbaneczników, muchołówek czy rosiczek), żywych kamieni, kaktusów, storczyków, oraz innych roślin egzotycznych. 

 • Bananowiec na działce w ROD

  2018-09-18 10:05

  Na jednym z portali internetowych pojawiła się niedawno informacja, że w ROD „Hutnik” w Jaworznie jeden z działkowców wyhodował z nasion bananowca. Roślina wysiana 5 lat temu w gruncie wykiełkowała i obecnie ma 2 metry wysokości. Portal donosi, że bananowiec przetrwał w gruncie kilka zim. Co ciekawe, w tym roku bananowiec wydał również owoce! Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowa sytuacja – najprawdopodobniej działkowiec posiał jeden z najbardziej odpornych na mróz gatunków bananowca, a przy tym mikroklimat na jego działce musiał być wyjątkowo sprzyjający.

 • Pachnące róże w październikowym „działkowcu”!

  2018-09-18 09:49

  Jeśli chcecie zmienić swój ogródek w cudowną oazę barw i zapachów – czytajcie październikowego „działkowca”, który będzie w sprzedaży już od 20 września! Opublikujemy w nim m.in. artykuł „Pachnące róże” autorstwa dr Marty Monder z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie – uznanego autorytetu w tematyce róż i kuratorki Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż.

 • W trosce o działkowe nasadzenia w „Moim Ogródku”

  2018-09-18 09:47

  Przed zimą wiele roślin na działce wymaga ochrony przez mrozem. Niektóre gatunki, o wrażliwym i płytkim systemie korzeniowym, potrzebują tylko dobrze wyściółkowanej gleby, która zabezpieczy je przed przemarzaniem. Warto już teraz poznać czym zabezpieczymy nasze roślinny. Co wykorzystamy z własnej działki, a co powinniśmy kupić w sklepie ogrodniczym? Szczegółowy opis – co gromadzić i gdzie następnie wykorzystać na działce znaleźć można w artykule „Gromadzimy ściółki” w październikowym „Moim Ogródku” dostępnym na rynku już od 20 września!

 • Galeria, cz.1 fotografii z Okręgowego Dnia Działkowca "Toruń 2018"

  2018-09-11 10:37
  2018_09_08_0492-1.jpg
 • Święto działkowców Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu, przy zaszczytnym udziale Prezesa PZD – Eugeniusza Kondrackiego

  2018-09-10 13:46
  poczty sztandarowe Okręgu

  W dniu 8 września Okręg Toruńsko – Włocławski PZD - jak co roku - obchodził święto wszystkich działkowców pn. „Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2018”. Impreza odbyła się ona na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Flisak”, położonego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia powstania. Honorowym patronatem objął ją Prezydent Miasta Torunia – p. Michał Zaleski, obecny osobiście podczas uroczystości. Pan Prezydent jako wieloletni działkowiec w ROD „Drzewiarz” w Cierpicach, doskonale zna zalety i problemy związane z uprawą działki w ROD. Wielokrotnie podejmował kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania ogrodów działkowych w Toruniu, np. podczas powodzi czy przy budowie tras komunikacyjnych.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie nowelizacji ustawy „śmieciowej”

  2018-09-10 10:08

  W dniu 3 września br. do jednostki krajowej PZD wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zaopiniowanie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw. Zgodnie z uzasadnieniem projektu, jej celem jest uproszczenie i ujednolicenie systemów gospodarowania odpadami, zwiększenie kontroli nad sposobem gospodarowania odpadami i poziomu selektywnego zbierania i recyklingu.

   

 • XXIII posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2018-09-10 08:33

  W Warszawie  w dniu 6 września 2018 roku odbyło się XXIII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu, oprócz członków KR PZD, wzięła udział Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Pani Maria Fojt oraz prezesi 4 okręgów niebędący członkami KR PZD. Pierwszym omawianym tematem były zbliżające się wybory samorządowe. Prezes PZD omawiając temat przypomniał, że KR PZD na XX posiedzeniu w dniu 14 marca br. wypowiedziała się w sprawie wyborów samorządowych.

 • Refleksje młodej prezes rodzinnego ogrodu działkowego.

  2018-09-06 10:22
  dlonie.jpeg

  Polski Związek Działkowców propaguje Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD, nawołuje do budowania nowoczesnych ROD na miarę XXI wieku poprzez różnego typu aktywności. Gdzie działanie, tam pomyślność, dlatego już dziś razem zbudujmy przyszłość, dobrobyt i bezpieczeństwo ogrodów działkowych. Ważne jest aby idea ogrodnictwa działkowego była przekazywana, to nowi działkowcy są przyszłością, to oni będą kultywować tradycje, propagować zachowania ekologiczne następnym pokoleniom. Program integracji społecznej poprzez różnego rodzaju uroczystości, zabawy, zielone lekcje przyrody  oraz inne podejmowane działania w ogrodach mają na celu wprowadzenie zmian w pewnym stereotypowym myśleniu społeczeństwa o ogrodach działkowych tzw. RODOS (rodzinne ogrody działkowe otoczone siatką) jako slumsach i dążyć do wypromowania naszych ogrodów w środowisku lokalnym.

 • Chełmżyńscy Działkowcy na gminnych dożynkach

  2018-09-06 10:05
  12-2.jpg

  W dniu 1 września działkowcy z Chełmży uczestniczyli w dożynkach gminnych w Zalesiu gmina Chełmża. Wśród zaproszonych byli prezesi chełmżyńskich zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W imieniu społeczności działkowej tradycyjny bochen chleba odebrał Józef Strzałkowski będący zarazem przewodniczącym Kolegium Prezesów ROD Chełmży.

   

   

 • Dzień Działkowca w ROD "Kąpiele Słoneczne"

  2018-09-06 09:38
  kaiele_1.jpg

  W dniu 01.09.2018 odbył się dzień działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. "Kąpiele Słoneczne". Z ramienia Okręgu przybył viceprezes Mieczysław Chrapiński , którego przywitał prezes ogrodu Robert Mielcarek. Witając działkowców Prezes podziękował całemu zarządowi oraz wszystkim osobom które pomagały przy organizowaniu imprez okolicznościowych. Na licznie przybyłych działkowców czekały kiełbaski z grilla, chlebek ze smalcem , piwko oraz smaczna grochówka. Wyróżnieni działkowcy otrzymali nagrody rzeczowe. W czasie imprezy nie zabrakło również konkursów - na zwycięzców czekały nagrody, a wszystkie atrakcje umiliła biesiadna muzyka.

 • Rozwój ogrodu, budowa nowej infrastruktury i wspólne biesiadowanie w ROD „Południe”

  2018-09-06 08:37
  IMG_20180901_165446-1.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy „Południe” jest położony w samym centrum Włocławka, otoczony blokami mieszkalnymi. Śmiało można określić ten ogród oazą zieleni pośród mniej lub bardziej rozlewającej się szarości blokowisk. Sobotnie popołudnie 01 września 2018 roku był dniem, w którym zarząd zorganizował Dzień Działkowca, mający w tym roku wyjątkową oprawę gdyż przesłanki ku temu były wyjątkowe. Prezes zarządu ROD „Południe” w pierwszych słowach powitania wszystkich gości stwierdził, że po dziesięcioleciach stagnacji i braku rozwoju ogród w końcu wkroczył w XXI wiek. Ten rozwój nie byłby możliwy gdyby nie przychylność określonych osób i fakt przynależności do stowarzyszenia ogrodowego posiadającego bogate doświadczenie w zarządzaniu i gospodarowaniu finansami jakim jest Polski Związek Działkowców. 

Facebook