Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Z wizytą u burmistrza Chełmna.

  2018-12-04 09:12
  burmistrz_Chelmna.jpg

  Wybór władz samorządowych to dobra okazja do przedstawienia nowym włodarzom miast – problemów i potrzeb rodzinnych ogrodów działkowych. Z tego powodu w dniu 29 listopada 2018 r. przedstawiciele Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD tj. Prezes – Piotr Gadzikowski, zastępca dyrektora – Anna Bołądź i przewodniczący kolegium – Robert Maciejewski spotkali się z nowym burmistrzem m. Chełmna - p. Arturem Mikiewiczem. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji w ROD im. „1 Maja” w Chełmnie i informacjami pojawiającymi się ostatnio w lokalnych mediach na temat. Nie jest tajemnicą, iż w tym ogrodzie aktywna jest grupa osób agitująca do wyodrębnienia się ze struktur Polskiego Związku Działkowców i założenia odrębnego stowarzyszenia ogrodowego. Istotne w tym przypadku są pobudki tej grupy, które opierają się głównie na chęci zalegalizowania mieszkalnictwa w ogrodzie. 

 • Świdośliwa – ogrodowe bogactwo bez wysiłku

  2018-11-29 09:49

  Jest jednym z niewielu  krzewów, który  łączy tak wiele zalet użytkowych i ozdobnych – bardzo odporna na mróz, nie ma szczególnych wymagań glebowych i uprawowych, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce o cennych właściwościach odżywczych i zdrowotnych, a jej liście efektownie przebarwiają się jesienią. Świdośliwa sprawdzi się na każdej działce.

 • Jak rozsądnie pomóc ptakom przetrwać zimę?

  2018-11-29 09:19

  Kiedy pokrywa śnieżna nie jest zbyt gruba, a temperatura nie spada wiele poniżej zera ptaki poradzą sobie same – będą miały dostęp do nasion i owoców roślin, a także mogą się jeszcze żywić owadami i ich larwami. Kiedy jednak nadejdą mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śniegu – wówczas ptaki nie są w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia, gdyż dostęp do niego jest znacznie utrudniony.

 • Narada instruktorów ds. ogrodniczych

  2018-11-29 09:16

  W Warszawie, w dniach 26–27 listopada odbyła się ogólnopolska narada instruktorów ds. ogrodniczych OZ PZD oraz przedstawicieli instruktorów krajowych społecznej służby instruktorskiej (SSI). Czynnie uczestniczyli w niej także redaktorzy miesięczników „Działkowiec” i „Mój Ogródek”. Naradzie przewodniczył prezes Związku Eugeniusz Kondracki w towarzystwie Stanisława Zawadki – wiceprezesa Związku. 

 • Wybierz działki, nie slumsy. Opowiedz się za PZD!

  2018-11-28 15:23
 • Efekt konsekwentnego działania

  2018-11-28 09:33
  Calkowicie_zarosnieta_Struga_Torunska_z_stojaca_woda_powyzej_wplywu_Strumyka_-_strona_wschodnia._Zasilanie_Strugi_woda_ponizej_wplywu_-_dolnym_biegu_nastepuje_tylko_i_wylacznie_z_Strumyka..jpg

  Zagrożenie podtopieniem działek w ROD „NAD STRUMYKIEM” stawało się coraz bardziej niebezpieczne. Paroletnie zaniedbania administratora cieków wodnych spowodowały zaśmiecenie i zarośnięcie chwastami rowu melioracyjnego i Strugi Toruńskiej co spowodowało podniesienie lustra cieku o ok. 35 cm, które zagrażało przy obfitszych opadach atmosferycznych przelewaniem się wody przez koryto rowu w wyniku czego nastąpiłoby  podtopienie i zalanie działek.

   

 • Na jakich zasadach działa zarząd komisaryczny ROD? (sprawy z dyżurów telefonicznych)

  2018-11-23 13:05

  Zgodnie z § 41 statutu PZD, zarząd komisaryczny powoływany jest przez OZ PZD w następujących przypadkach:
  1) odwołania (zawieszenia) zarządu ROD,
  2) nie dokonania wyboru zarządu ROD przez walne zebranie (konferencję lub zjazd), na którym ciążył taki obowiązek,
  3) wygaśnięcia mandatów członków zarządu ROD powyżej 50% jego składu.

 • Działkowcy z Torunia walczą przed sądem

  2018-11-23 12:42

  21 listopada 2018 roku w X Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Toruniu odbyło się posiedzenie w sprawie gruntów przy ul. Bukowej, Wierzbowej i Klonowej, na których zlokalizowana jest część Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu. Teren ten chce przejąć spółka Boryszew SA, kontrolowana przez Romana Karkosika, czemu sprzeciwia się PZD. Sprawa budzi ogromne zainteresowanie. Na rozprawę przybyło wielu działkowców, którzy nie kryli emocji.

 • "Nie oddamy swoich działek miliarderowi"

  2018-11-23 12:17
  DSC01719-1.jpg

  Od kilku już lat trwa batalia w sprawie próby przejęcia gruntów przy ulicach Bukowej, Wierzbowej i Klonowej, przy których usytuowany jest od ponad 50 lat Rodzinny Ogród Działkowy „Elana”, przez Spółkę Boryszew SA. Zarówno Okręg, jak i działkowcy wyżej wymienionego ogrodu są zdeterminowani, aby walczyć o to, co dla nich najważniejsze - działki w ROD. Większość z działkowców ROD „Elana” to ogrodowi weterani użytkujący swoje działki od nawet 50 lat. Nie można tym ludziom od „tak” zwyczajnie odebrać tego, w co przez dziesiątki lat wkładali ogrom pracy, pokonując przy tym trudy codziennego dbania o działkę.

 • Działkowcy dziękują Prezesowi PZD za dbałość o ogrody.

  2018-11-23 08:20

  W imieniu działkowców naszego ogrodu pragniemy przekazać na Pana ręce podziękowania dla Krajowego Zarządu PZD za wyjątkową czujność nad sprawami dotykającymi polskich działkowców. Na wyjątkowe uznanie zasługuje mnogość spraw nad którymi czuwa Krajowy Zarząd PZD pod Pańskim przewodnictwem. Trudno jest spamiętać i wymienić wszystkie sprawy, ale szczególne słowa uznania należą się za opracowanie dokumentów związanych z RODO,  w tym wydawnictwa temu poświęconego, sprawującego rolę elementarza prowadzącego za rękę osobę odpowiedzialną za ochronę danych osobowych w ROD. Nie można przemilczeć takich spraw jak aktywny udział w nowelizacjach ustaw, takich jak „śmieciowa” czy „mieszkaniowa”, w których czynnie i zdecydowanie byliśmy reprezentowani. Z ostatnich wydarzeń na uznanie zasługuje interweniowanie Krajowej Rady i Krajowego Zarządu PZD w sprawach wysokości opłat za energię czy spraw związanych z poborem wód.

 • Stanowisko ROD "Relaks" w Grudziądzu do Ministra Środowiska

  2018-11-23 08:17

  Działkowcy naszego ogrodu pragną podziękować Panu Ministrowi za pochylenie się nad problemem segregacji i wywozu śmieci z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Problem śmieci spędza sen z powiek chyba każdego prezesa zarządu rod, gdyż na nim to spoczywa ciężar odpowiedzialności za gromadzenie i wywóz odpadów. Dzięki Pańskiej inicjatywie nowelizacji ustawy tak zwanej „śmieciowej” mamy szansę na szczegółową regulację zasad jak również odpłatności za wywóz odpadów z terenów ogrodów działkowych.

 • Stanowisko ROD "Chemik" do Ministra Środowiska

  2018-11-23 08:07

  Działając w imieniu działkowców naszego rodzinnego ogrodu działkowego pragniemy wyrazić najszczersze wyrazy uznania za uzyskaną przez Polski Związek Działkowców od Pana Ministra możliwość konsultacji nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz włączenia naszego stowarzyszenia ogrodowego do współtworzenia nowelizacji ustawy.

 • Komunikat biura jednostki krajowej w sprawie narady inspektorów ds. terenowo-prawnych

  2018-11-20 14:35

  W dniach 15–16 listopada 2018 roku w Warszawie odbyła się narada dla inspektorów ds. terenowo-prawnych zatrudnionych w okręgowych zarządach PZD. Narada została zorganizowana i przeprowadzona przez jednostkę krajową PZD. 

 • Grudniowy „Mój Ogródek” w sprzedaży od 20 listopada! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2018-11-20 14:33

  Zachęcamy do czytania dodatku świątecznego – przewodnika, w którym znaleźć można zarówno receptę na udaną świąteczną atmosferę, a także atrakcyjne pomysły i inspiracje na bożonarodzeniowe dekoracje. W numerze znaleźć można także kontynuację gatunków dla opornych, 10 przykazań na zdrowie oraz rośliny na ekstremalne pogody.

 • Komunikat biura jednostki krajowej w sprawie narady inspektorów ds. terenowo-prawnych

  2018-11-20 14:31

  W dniach 14-15 listopada br. odbyła się zorganizowana przez jednostkę krajową PZD narada inspektorów ds. inwestycji zatrudnionych w Okręgowych Zarządach PZD. Na naradzie poruszono szereg tematów związanych z przygotowaniem, realizacją oraz rozliczeniem inwestycji w ROD.

 • Plotki a prawda o ROD „1 Maja” w Chełmnie

  2018-11-19 12:49
  DSCN3388.JPG

  Temat sytuacji w ROD „1 Maja” w Chełmnie budzi sprzeczne odczucia wielu działkowców, którzy są zaniepokojeni ostatnimi doniesieniami medialnymi o rzekomym przeistaczaniu się ich ogrodu w „getto”. Prawdą jest, że największym problemem, z jakim zmaga się Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego są nielegalni mieszkańcy. Zamieszkiwanie na terenie działek ogrodniczych jest zabronione ustawowo – art. 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 r.poz.40) stanowi, iż: „Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania”, adekwatny zapis jest w §7 Regulaminu ROD. Łamanie tych zasad grozi wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy o rod. Zamieszkiwanie  to nie jest problem nowy, a jego przyczyny leżą w braku odpowiednio prowadzonej polityki mieszkaniowej miasta i zbyt liberalnym podejściu poprzednich zarządów ROD, które dawały „szansę” działkowcom pomieszkującym w altanach działkowych, do czasu wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. Niestety ludzie wykorzystali taką postawę zarządu i potraktowali ogród działkowy jako docelowe miejsce zamieszkania, a mało tego – są oburzeni ograniczeniami jakie stawia im zarząd ROD, czy przepisy obowiązujące w PZD. 

 • „Oko Wielkiego Brata” czuwa nad kolejnym rod.

  2018-11-19 12:16
  SAM_3346.JPG

  Okres wiosenno-letni dla działkowców jest najbardziej pracowity, ale przed nadchodzącą jesienią i zimą także należy wykonać kilka czynności. Trzeba m.in. przygotować rośliny przed zbliżającym się mrozem, zabezpieczyć drzewka oraz krzewy, a trawniki grabić z opadających liści. Pracy jednak nie jest tak dużo, jak w okresie letnim, dlatego działkowcy rzadziej bywają w swoich ogródkach. To doskonała okazja dla złodziei, którzy wykorzystują nieobecność właścicieli, włamując się do altanek i kradnąc sprzęt ogrodniczy. 

 • Powstanie dwóch kolegiów prezesów rod w Grudziądzu

  2018-11-19 10:36
  20181116_175202.jpg

  Zgodnie z uchwałą nr 417/2017 KR PZD z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie zadań i trybu pracy kolegiów prezesów, dnia 16 listopada 2018 roku w świetlicy ogrodowej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „OAZA” w Grudziądzu, odbyła się narada prezesów grudziądzkich ogrodów działkowych. Przybyłych prezesów powitał Przewodniczący Kolegium Miasta i Rejonu Grudziądza p. Mieczysław Chrapiński, obecny Prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD - p. Piotr Gadzikowski przedstawił porządek narady. Jednym z punktów było wypełnienie zapisów wspomnianej uchwały, która ustanawia obowiązek powołania kolegiów prezesów. W naszym mieście funkcjonowało Kolegium Prezesów, zrzeszające prezesów 52 ogrodów, występujące jako jeden kolektyw reprezentujący wspólne interesy. 

 • Przed Świętem Niepodległości

  2018-11-19 09:26
  flagę narodową wywiesza członek zarządu ogrodu Ryszard Balcerowski.

  Chełmżyńscy działkowcy przed każdym świętem państwowym, dniami Chełmży, Dniem Działkowca, rocznicami powstania PZD wywieszają flagi państwowe i PZD. Także przed obchodami 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pojawiły się flagi na ogrodach miasta Chełmży.

 • Nabycie prawa do działki po zmarłym, samotnym działkowcu (sprawy z dyżurów telefonicznych)

  2018-11-15 16:24

  Jak wygląda procedura nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu, który był samotny? Prawnicy Krajowego Zarządu PZD podczas dyżuru telefonicznego udzielili odpowiedzi na kolejne pytania. Zapraszamy do lektury.

Facebook