Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • XXVIII posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców - 22.03.2019

  2019-03-22 15:41

   

  W dniu 20 marca 2019 r. odbyło się w Warszawie XXVIII posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Posiedzenie otworzył i prowadził Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD.  Prezes PZD przywitał członków Krajowej Rady PZD, zaproszonych gości: Panią Marię Fojt – Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD, nowego Prezesa Okręgu w Lublinie – Pana Grzegorza Kurczuka oraz uczestniczących w obradach prezesów okręgów, nie będących członkami Krajowej Rady PZD. Następnie Krajowa Rada PZD przyjęła obszerny porządek posiedzenia. Przyjęty porządek obejmował bardzo ważne i trudne tematy.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie kolejnego projektu nowelizacji ustawy „śmieciowej”

  2019-03-21 12:36

  W dniu 18 marca 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany kolejny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (potocznie zwanej ustawą „śmieciową). Z treścią projektu można zapoznać się na: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12315504/katalog/12530816#12530816. Projekt ten zawiera kolejne zmiany, dokonane w związku z uwagami zgłaszanymi w procesie legislacyjnym prowadzonym w Rządowym Centrum Legislacji, w tym przekazanymi przez Krajowy Zarząd PZD w piśmie z dnia 31.01.2019 r.

 • KWIETNIOWY „Mój Ogródek” od DZIŚ W SPRZEDAŻY! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-03-21 10:04

  W numerze przedstawiamy dobór gatunków, które towarzyszyć będą letnim cebulowym na rabacie. Polecane zestawienia sprawdzą się zarówno przy działkowych altanach, jak i w miejscach reprezentacyjnych ogródka. Polecamy świąteczne roślinne dekoracje, a także gatunki jednoroczne, które właśnie w kwietniu można wysiać już na rabatę. Będzie taniej dla domowego budżetu i znacznie wcześniej kolorowo na działce!

 • Bezpłatne broszury dla działkowców

  2019-03-19 10:24

  KR PZD w trosce o edukację działkowców wydała dwie bezpłatne broszury, w nakładzie 150 tys. egzemplarzy każda, które są aktualnie dystrybuowane do Zarządów ROD. Autorem pierwszej z nich, pt.: „Cięcie krzewów ozdobnych” jest dr hab. Marek Dębski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W treści odnajdziemy informacje dotyczące jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie.

 • Stanowisko uczestników walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego ROD "Zalesie" w Golubiu-Dobrzyniu

  2019-03-18 11:17

  Uczestnicy walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego odbywającego się w dniu 16 marca 2019 roku zapoznali się treścią nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami, która jest obecnie procedowana przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Zapisy zaproponowane przez stronę rządową budzą poważne obawy w środowisku działkowców, gdyż rysuje się realne zagrożenie dalszej bytności ogrodów działkowych. W trybie legislacji jak i wstępnych pracach nad nowelizacją tejże ustawy Polski Związek Działkowców został wyeliminowany z grona podmiotów mogących wyrazić swoją opinię czy przedłożyć własne propozycje rozwiązań prawnych. 

 • ROD "Zalesie" w Golubiu-Dobrzyniu jest już po walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Wybrano nowe władze ogrodu.

  2019-03-18 11:06
  20190316_111310.jpg

  16 marca 2019 roku w sali Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu – Dobrzyniu odbyło się Walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze ROD „Zalesie”. Obsługującą zebranie z ramienia Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD była gł. Księgowa OZ – p. Maria Dąbrowska, by służyć pomocą w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Niezapowiedzianym ale bardzo ciepło przyjętym gościem na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym był Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – p. Piotr Gadzikowski.

 • Apel Okręgowej Rady Toruńsko - Włocławskiej PZD

  2019-03-15 11:45

  Okręgowa Rada Toruńsko – Włocławska Polskiego Związku Działkowców pragnie serdecznie podziękować za zmierzającą ku końcowi kadencję 2015-2018. Owocna współpraca z Państwem, z mądrymi i nastawionymi na rozwój ogrodnictwa działkowego ludźmi pozwala na to, aby każdego dnia rosła ranga oraz znaczenie Polskiego Związku Działkowców. Członkowie zarządów ogrodów wielokrotnie wylewali pot, społecznie poświęcając swój cenny czas dla dobra działkowców i ogrodu, a także całego Związku.  

 • Stanowisko Okręgowej Rady Toruńsko-Włocławskiej PZD w sprawie nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami

  2019-03-15 11:38

  Obecnie trwa proces legislacyjny w przedmiocie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, w związku z czym wybrzmiewa ostatni dzwonek na podjęcie działań w celu głośnego wyrażenia sprzeciwu wobec nowelizacji UGN, która w dotkliwy sposób uderza w interesy działkowców.

 • Nadzwyczajne XXVII posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2019-03-15 10:42

  Na dzień 12 marca 2019 r. zwołano Nadzwyczajne XXVII posiedzenie KR PZD. Posiedzenie zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym ze względu na trwający senacki etap prac legislacyjnych nad znowelizowaną ustawą o gospodarce nieruchomościami przyjętą przez Sejm w dniu 20 lutego 2019 r., który ma zakończyć się posiedzeniem Senatu w dniu 20 marca 2019 r. i konieczność oceny znaczenia ustawy dla rodzinnych ogrodów działkowych i ustalenia działań, które zniwelują skutki, jakie za sobą niesie. Posiedzeniu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Poza członkami KR PZD w posiedzeniu uczestniczyli również radcy prawni i dyrektorzy biur kilku okręgów.

 • II Posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko - Włocławskiej PZD

  2019-03-15 09:01
  DSC_0957.JPG

  W dniu 13 marca 2019 roku, w biurze Okręgu odbyło się już drugie w tym roku plenarne posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej PZD. Otwarcia posiedzenia dokonał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, witając serdecznie wszystkich przybyłych członków Rady PZD, przedstawiciela Okręgowej Komisji Rewizyjnej – p. Ryszarda Kozickiego oraz pracowników etatowych biura okręgu. Po dokonaniu wyboru Komisji Uchwał i Wniosków w składzie: Stefan Dichting, Tadeusz Szyszkowski, Andrzej Kiliński, prezes Okręgu zapoznał zebranych z porządkiem obrad, jak również poinformował o frekwencji, która wyniosła 88,9% i tym samym stwierdzona została prawomocność obrad. Następnie przystąpiono do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.

 • Pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych w ROD miasta Chełmży.

  2019-03-15 08:33
  2-12.jpg

  Dnia 12 marca 2019 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wodnik” w Chełmży, w piękny słoneczny dzień, odbył się teoretyczny i praktyczny pokaz cięcia i prześwietlania drzew i krzewów owocowych. Wykład oraz część praktyczną prowadził Pan Alfred Olszewski – długoletni ogrodnik i sadownik z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Pokaz prowadzony był na trzech działkach: nr 29, której użytkownikami są Państwo Jadwiga i Ryszard Balcerowscy, nr 24, której użytkownikami są Państwo Genowefa i Józef Strzałkowscy oraz nr 35, której użytkownikiem jest Pan Zdzisław Kowalczyk. Został on zorganizowany dla instruktorów społecznej Służby Instruktorskiej wszystkich szczebli.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 7 marca 2019 r. w sprawie odpowiedzi Ministra Środowiska dotyczącej wycinki drzew na terenie ROD i działek

  2019-03-08 13:04

  W dniu 25.10.2018 r. Krajowy Zarząd PZD wystąpił do Ministra Środowiska w sprawie wycinki drzew ozdobnych z działek i z terenów ogólnych ROD. W ww. piśmie wskazał, że obecnie działkowcy oraz PZD korzystają ze zwolnienia z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew w ograniczonym zakresie. Mają bowiem prawo wycinać bez zezwolenia tylko drzewa owocowe, krzewy rosnące w skupisku o pow. do 25 m2 oraz drzewa, których obwód na wysokości 5 cm nie jest większy niż: 80 cm – w odniesieniu do topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. W odniesieniu do innych drzew (w tym ozdobnych), działkowcy i PZD muszą występować do właściwych organów z wnioskami o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę.

 • Spotkanie przedstawicieli PZD z Wiceministrem Infrastruktury w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami

  2019-03-08 08:31

  W dniu 7 marca 2019 r w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odbyło się spotkanie przedstawicieli PZD z Sekretarzem Stanu Arturem Soboniem.Na czele delegacji związkowej stał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki,któremu towarzyszyli Dyrektor Biura Prawnego PZD radca prawny Bartłomiej Piech oraz Zastępca Dyrektora Biura Prawnego PZD Tomasz Terlecki. Ze strony rządowej obok Ministra udział wzięli urzędnicy z resortu, w tym Dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Małgorzata Kutyła, a także Naczelnik Wydziału Wykonywania oraz Ograniczania Praw do Nieruchomości Grzegorz Kutyła. 

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 5.032019 r. w sprawie odpowiedzi Ministra Środowiska dot. ostatniego projektu nowelizacji ustawy "śmieciowej"

  2019-03-07 08:45

  Od września 2018 r. trwają w Ministerstwie Środowiska prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwaną potocznie ustawą „śmieciową”. Od samego początku, PZD, ROD i działkowcy silnie angażują się w prace nad ww. nowelizacją ustawy, aby dostosować aktualne przepisy prawa w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi na terenie ROD do aktualnych potrzeb Związku, ogrodów i działkowców. W dniu 3.09.2018 r., KR PZD przekazała do Ministerstwa Środowiska pierwsze pismo w sprawie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw, w którym zgłosiła szereg uwagi i propozycji.

 • Ogłoszenie konkursu krajowego "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019"

  2019-03-06 14:41

  Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie Statutu PZD oraz uchwały nr 55/2019 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2018 r. postanawia ogłosić coroczny konkurs krajowy pn. „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019”

 • Ogłoszenie konkursu krajowego "Wzorowa Działka Roku 2019"

  2019-03-06 14:30

  Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie Statutu PZD oraz uchwały nr 56/2019 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2018 r. postanawia ogłosić coroczny konkurs krajowy pn. „Wzorowa Działka Roku 2019”.

 • Krajowy Zarząd do Marszałka Senatu !

  2019-03-05 08:30

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami niesie ryzyko pojawienia się w olbrzymiej ilości nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, w tym do terenów zajmowanych przez działkowców. Dlatego PZD nie rezygnuje z zabiegów o jej zmianę. KZ PZD przekazał do Marszałka Senatu oraz członków komisji senackich analizę. Wskazuje w niej, że nowelizacja nie tylko wywoła falę nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, ale także narusza Konstytucję. 

 • Odpowiedź Ministra Środowiska w sprawie wycinki drzew

  2019-03-05 08:08

  W dniu 4.02.2019 r. Minister Środowiska - reprezentowany przez Sekretarza Stanu – Małgorzatę Golińską udzielił odpowiedzi na pismo KR PZD z dnia 25.10.2018 r. o zainicjowanie zmian w ustawie o ochronie przyrody i wprowadzenie generalnego zwolnienia PZD i działkowców z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów ozdobnych.Pismo to jest niekorzystne dla ROD i działkowców. Szczegółowego omówienia przedmiotowego pisma dokonamy w Komunikacie, który zostanie opublikowany na stronie internetowej PZD.

 • Wielki tryumf Polskiego Związku Działkowców! 202 rodziny grudziądzkich ogrodów działkowych może być spokojne o swoje działki!

  2019-02-28 13:49

  Grudziądzcy działkowcy w końcu mogą odetchnąć pełną piersią, bowiem dzięki działaniom Jednostki Krajowej Polskiego Związku Działkowców szczęśliwie dla działkowców zakończył się trwający od wielu lat spór pomiędzy Polskim Związkiem Działkowców, a osobą fizyczną - Piotrem Kulerskim.

 • Działkowiec literat zaprezentował swoją nową książkę.

  2019-02-26 08:52
  W._Hawelko-Wizo.jpg

  Mieszkańcy Grudziądza, a wśród nich liczna grupa działkowców, wzięła udział w spotkaniu z kulturą w nowej kawiarni „Paleta Kaw”. Wielką przyjemnością była możliwość uczestnictwa w nowej inicjatywie, w której to działkowiec z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Chemik” w Grudziądzu, literat Wiesław Hawełko - Wizo, prezentował książkę swego autorstwa pt.: „Grudziądz jakim go widzę”. Historia naszego miasta w zbiorze osiemnastu esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny. 

Facebook