Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl 

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Jubileuszowy Dzień Dziecka ROD „Budowlaniec” w Grudziądzu.

  2019-06-10 10:20
  0.jpg

  W dniu 08 czerwca 2019 roku w naszym ogrodzie działkowym został zorganizowany dzień dziecka. W związku z faktem, że rok 2019 jest dla nas bardzo szczególnym gdyż obchodzimy jubileusz 40-lecia istnienia ogrodu wspólnie z zarządem ten szczególny dzień chcieliśmy zorganizować bardzo uroczyście. Cała impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 powitaniem przez prezesa Janusza Banaszewskiego.

   

 • Sportowy Dzień Dziecka w ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu.

  2019-06-10 10:02
  1-12.jpg

  Ogrody działkowe to nie tylko miejsce wypoczynku czy uprawy własnej marchewki i pietruszki. To także miejsca radosnych spotkań rodziny, przyjaciół, znajomych oraz całej społeczności działkowej. Rodzinne Ogrody Działkowe zawsze są gotowe służyć społeczności lokalnej w organizacji spotkań, okolicznościowych uroczystości, lekcji przyrody. Każdego roku w wielu rodzinnych ogrodach działkowych organizowane są festyny i imprezy otwarte, które przyciągają wielu zainteresowanych. Tradycje w organizowaniu poszczególnych uroczystości są różne dla poszczególnych ogrodów. Tradycją Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu są Niezapominajkowe Dni Dziecka. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” już po raz VI zaprosił dzieci na Niezapominajkowy Sportowy Dzień Dziecka.

 • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie projektu nowelizacji ustawy śmieciowej przekazanego pod obrady Sejmu RP

  2019-06-10 09:53

  W dniu 6 czerwca 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany ostateczny projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej www.premier.gov.pl.  projekt ten w dniu 28 maja 2019 r. został przyjęty przez Radę Ministrów. Natomiast, w dniu 5 czerwca 2019 r. został przekazany przez Premiera do Marszalka Sejmu RP, celem przedstawienia go pod obrady Sejmu RP. Do prezentowania stanowiska Rządu w sprawie projektu ustawy został upoważniony Minister Środowiska. 

 • Okręgowa Rada Toruńsko-Włocławska PZD odbyła swoje ostatnie plenarne posiedzenie w bieżącej kadencji.

  2019-06-04 09:43
  DSC_0002-4.jpg

  W dniu 31 maja 2019 roku, w biurze Okręgu odbyło się trzecie w tym roku i ostatnie w bieżącej kadencji - plenarne posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej Polskiego Związku Działkowców. Otwarcia tego uroczystego posiedzenia dokonał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, witając serdecznie wszystkich przybyłych członków Okręgowej Rady PZD, członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej, przedstawiciela Jednostki Krajowej PZD – radcę prawnego Tomasza Terleckiego reprezentującego Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego oraz pracowników etatowych biura okręgu. 

 • Wisła staje się niebezpieczna!

  2019-05-28 21:29

  Dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia w dniu dzisiejszym to jest 28.05.2019 r. o godz. 19:00 w siedzibie Wydziału Ochrony Ludności przy ul. Legionów 70/76 zwołał posiedzenie Toruńskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, w którym uczestniczyła zastępca dyrektora biura Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Anna Bołądź. Poziom wody w Wiśle jest podniesiony, nurt bardzo rwący, a sytuacja może ulegać poważnym zmianom w ciągu najbliższych dni.

 • Informator działkowca czerwiec 2019

  2019-05-27 11:50

  W czerwcowym numerze Informatora działkowca m.in. o bezpłatnych broszurach ogrodniczych dla działkowców; całkowitym zakazie spalania w ROD; obowiązku kompostowania odpadów organicznych, zasadach wjazdu pojazdów mechanicznych na teren ROD, zasadach zbierania śmieci oraz zasadach stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

 • CZERWCOWY „Mój Ogródek” na rynku od 22 maja! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-05-23 11:08

  W czerwcowym numerze polecamy przepięknie kwitnące wiciokrzewy i to te zarówno o liściach sezonowych, jak i mniej znane – wiecznie zielone. Zwracamy szczególną uwagę na te, które wyróżniają się cudownym i intensywnym zapachem. Warto mieć je na swojej działce! Zachęcamy do prowadzenia drzew w formie palmet – tworzących, w zależności od konstrukcji, ozdobne zielone parawany lub parasole. Ponadto instalujemy system nawadniający w różnym miejscu działki i namawiamy do kompostowania, bo wiemy ile ma to zalet!

 • Dostęp do danych osobowych w ROD w ramach nadzoru oraz kontroli

  2019-05-23 11:07

  Zgodnie z § 4 uchwały nr 242/2018 KZ PZD z dnia 12.07.2018 r. w sprawie ustalenia zbiorów danych osobowych i zasad dostępu do tych zbiorów w ROD, dostęp do zbiorów i podzbiorów danych osobowych w ROD co do zasady przysługuje prezesowi zarządu ROD, pierwszemu wiceprezesowi zarządu ROD, funkcyjnym członkom zarządu RODoraz innym osobom, o ile zostały upoważnione do przetwarzania danych osobowych przez zarząd ROD (na podstawie stosownej uchwały) tj.  pozostałym członkom zarządu ROD oraz osobom zatrudnionym w ROD – na potrzeby wykonywania zadań związanych z realizacją umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej.

 • Działkowcy ROD „Niezapominajka” wybrali co dobre dla ogrodu.

  2019-05-16 09:18
  1-11.jpg

  11 maja 2019 roku, spełniając statutowy obowiązek  odbyło się  Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu. W drugim terminie o godzinie 16:30, Prezes Zarządu Małgorzata Jasińska rozpoczęła zebranie, serdecznie witając przybyłych działkowców oraz Członka KZ PZD, Prezesa OZ PZD pana Piotra Gadzikowskiego – obsługującego nasze walne zebranie jako przedstawiciel Okręgowego Zarządu PZD. Dokonano wyboru przewodniczącego walnego zebrania, który kolejno realizował porządek zebrania. Prezes zarządu ROD przedstawiła raport z działalności zarządu, nie tylko z ostatniego roku, ale również za czteroletnią kadencję. 

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 14.05.2019 r. w sprawie realizacji inwestycji w ROD

  2019-05-16 08:54

  W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Krajowego Zarządu PZD w sprawie inwestycji w ROD, głównie dotyczących najważniejszych elementów infrastruktury ogrodowej jak: sieć elektryczna, sieć wodociągowa, siedziby zarządów ROD, wymiana ogrodzeń itp. przedstawiamy najważniejsze zasady przygotowania inwestycji, podjęcia uchwały przez walne zebranie działkowców, a także rozliczenia zrealizowanej inwestycji.

 • Prezydent Miasta Torunia zaprasza do udziału w XX Konkursie „Toruń Ogrodem” 2019

  2019-05-13 15:14
  konkurs-2a.png

  Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, Pula nagród 10000 zł!

  Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach konkursowych. Ponadto w głosowaniu sms-owym toruńczycy wyłonią teren zieleni, który otrzyma tytuł „Mistrz Toruńskich Ogrodów”. Rodzinne Ogrody Działkowe należące do stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców jako odrębna kategoria konkursu, którą sponsoruje Leroy Merlin. 

 • Narada prezesów i dyrektorów biur OZ PZD

  2019-05-13 12:27

  W dniach 8-9 maja br. w Warszawie odbyła się dwudniowa narada, w której uczestniczyli prezesi i dyrektorzy biur okręgowych zarządów PZD, przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy Krajowej Rady. Naradę poprowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Narada miała na celu omówienie aktualnej sytuacji PZD, ROD i działkowców, spraw bieżących oraz najistotniejszych kwestii związanych z pracą i funkcjonowaniem biur Okręgów PZD.

 • List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego do Prezesa PZD w sprawie ochrony owadów zapylających

  2019-04-30 14:22

  Mam pełną świadomość  znaczenia ogrodów działkowych w utrzymywania bioróżnorodności, w tym dla zachowania populacji organizmów pożytecznych. Rośliny kwitnące w ogrodach działkowych stanowią niewątpliwie cenne źródło pożytku dla zapylaczy. Jednocześnie jednak należy pamiętać, żeby rośliny cieszyły się zdrowym wyglądem i dawały oczekiwane plony niezbędna jest ich ochrona przed chorobami, szkodnikami i chwastami- czytamy w liście.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD ! Zgłoś się po bezpłatną broszurę!

  2019-04-30 14:20

  Uwaga działkowcy! Do zarządów ogrodów trafiła kolejna bezpłatna dla działkowców broszura ogrodnicza, tym razem poświęcona działkowej produkcji zdrowych i pełnowartościowych warzyw („Warzywa wolne od chemii”). Razem z zaplanowaną na maj broszurą „Owoce wolne od chemii” będzie stanowiła komplet niezbędnych, podstawowych informacji dotyczących uzyskiwania zdrowej żywności z własnej działki. Broszury rozprowadzają zarządy ogrodów.

 • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie kolejnych zmian w projekcie nowelizacji ustawy śmieciowej

  2019-04-29 12:05

  W dniu 24 kwietnia 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, został opublikowany kolejny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zwanej potocznie ustawą „śmieciową). Projekt ten zawiera kolejne zmiany, dokonane w związku z uwagami zgłaszanymi w procesie legislacyjnym prowadzonym przez MŚ, w tym przekazanymi przez Krajowy Zarząd PZD

 • Kolejne wstąpienie PZD ws. nowelizacji ustawy śmieciowej

  2019-04-29 12:03
  W dniu 24.04.2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Został on niezwłocznie przeanalizowany przez Krajowy Zarząd PZD, który w dniu 26.04.2019 r. przekazał do MŚ podziękowania za uwzględnienie zdecydowanej większości postulatów KZ PZD, ROD i działkowców. Jednocześnie KZ PZD poddał pod rozwagę MŚ kolejne kwestie dotyczące gospodarki odpadami na terenie ROD.
 • Czytajcie „działkowca”!

  2019-04-29 12:00

  W sprzedaży pojawił się już majowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Znaleźć w nim można m.in. przydatne, aktualne porady i masę cennych inspiracji na sezon. Nie przegapcie też okazji i zamówcie pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z bezpłatną dostawą!

 • MAJOWY „Mój Ogródek” na rynku od 24 kwietnia! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-04-24 11:38

  W bieżącym numerze polecamy rady na zdrowe kwitnienie, zarówno gatunków rosnących w gruncie na działce, jak i tych uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach. Zachęcamy do uprawy polskich odmian truskawek, wyhodowanych w naszym klimacie. Są smaczne, plonują bardzo obficie i są mało wrażliwe na szarą pleśń. Sprawdzą się w uprawie lepiej niż odmiany zagraniczne.

 • Informator działkowca maj 2019

  2019-04-23 15:03

  W majowym Informatorze działkowcapiszemy między innymi na temat Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania działek; korzystnej dla  PZD zmianie w ustawie o gospodarce nieruchomościami; kończącej się  kadencji w PZD; pracach nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz udzielnych ROD pożyczkach i dotacjach.

 • List otwarty uczestników walnego zebrania ROD „Prząśniczka” w Toruniu do Ministra Środowiska w sprawie nowelizacji projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

  2019-04-23 15:01

  Działkowcy kompostują odpady od wielu, wielu lat bez zachęty w formie pieniądza, aczkolwiek w sytuacji, w której mamy być niesprawiedliwe potraktowani musimy reagować. Prosimy o ponowne rozważenie objęcia działkowców ulgą z tytułu posiadania kompostownika. 

Facebook