Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl  Link do programu <KLIKNIJ>:

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Narada szkoleniowa zarządów ROD miasta i rejonu Torunia.

  2019-12-09 09:27
  20191203_101516.jpg

  W dniu 3 grudnia 2019 r - jak co roku spotkali się przedstawiciele zarządów ROD z Torunia i okolic na szkoleniu podsumowującym cały rok działalności w organach ogrodowych. Tym razem szkolenie zorganizowano w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. Uczestników przywitał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, który poinformował zebranych o najważniejszych zagadnieniach, nad jakimi pracowała w ostatnim czasie Krajowa Rada i Krajowy Zarząd, w tym m.in. o wysokości partycypacji i składki członkowskiej na 2020 rok, a także zaapelował o zgłaszanie propozycji zmian do Statutu PZD. 

 • Narada Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD

  2019-12-05 13:02
  10-4.jpg

  W dniu 02 grudnia 2019 roku w świetlicy biura Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu odbyło się spotkanie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej. Zaproszeni zostali instruktorzy wszystkich szczebli, którzy licznie przybyli na spotkanie. Naradę otworzyła Pani mgr Blandyna Łubkowska – starszy instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD witając wszystkich przybyłych instruktorów, V-ce Prezesów OZ PZD, Sekretarza OZ oraz członków Okręgowe Rady, którzy są jednocześnie instruktorami. Następnie Pani Łubkowska oddała głos Pani mgr inż. Annie Bołądź wicedyrektor biura Okręgu, która po przywitaniu zebranych wręczyła dwóm instruktorom akt mianowania na instruktora okręgowego SSI oraz zapoznała zebranych z uchwałą KR PZD w sprawie powołania dwóch instruktorów krajowych SSI z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD.

 • Komisja ds. odznaczeń związkowych zaopiniowała wnioski z ROD.

  2019-12-05 12:56
  1_k.JPG

  Dnia 3 grudnia 2019 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. odznaczeń działającej przy Okręgowym Zarządzie Toruńsko – Włocławskim PZD, rozpatrzyła ona w  sumie 11 wniosków o przyznanie odznak PZD nadesłanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.

 • Abstynencja w komunikowaniu się jest istotą konfliktu – Okręgowa Komisja Skarg rozpoczęła pracę w nowej kadencji.

  2019-12-05 12:39
  DSC_0262-2.jpg

  W dniu 04 grudnia 2019 roku obradowała Okręgowa Komisja ds. Skarg i Wniosków, w trakcie której rozpatrywane były bieżące skargi napływające do biura Okręgu. Zebranie otworzył Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców Piotr Gadzikowski, którzy przywitał członków komisji, a także zaproszonych na jej posiedzenie skarżących. Komisja ds. Skarg i Wniosków na przewodniczącego jednogłośnie wybrała Pana Andrzeja Ciechomskiego – członka Okręgowego Zarządu, a zarazem Prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu. W trakcie posiedzenia dogłębnie przeanalizowane i rozpatrzone zostały wszelkie skargi, a także ustalone zostały kierunki działania celem rozwiązania obecnych w ogrodach konfliktów.

 • Szkolenia dla nowych użytkowników działek

  2019-12-02 12:27
  55632.jpg

  Jesień jest okresem, w którym w Okręgu Toruńsko – Włocławskim Polskiego Związku Działkowców odbywają się ostatnie tury szkoleń dla nowych użytkowników działek. Tym razem przeprowadzenie szkoleń zostało zaplanowane na koniec listopada 2019 roku. Szkolenia prowadzone są w ośrodkach szkoleniowych w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu Odbywają się one zgodnie z programem szkoleń przyjętym uchwałą nr 1/1/2019 Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców z dnia 28 stycznia 2019 roku. Każdy nowy użytkownik działki zgłoszony przez Zarządy ROD dostaje indywidualne zaproszenie na szkolenie. Na miejscu na przybyłych czeka poczęstunek w postaci ciepłych napojów i słodkiej przekąski.

   

 • II posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2019-12-02 12:12

  Dziś, 29 listopada w Warszawie odbyło się II posiedzenie Krajowej Rady PZD w nowej kadencji. Było to wspólne posiedzenie członków Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Obradom przewodniczył i je otworzył prezes Związku Eugeniusz Kondracki.

 • Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców w dniu 28 listopada 2019 roku w Warszawie

  2019-12-02 12:07

  Krajowa Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Działkowców w dniu 28.11.2019 r. odbyła w Warszawie swoje drugie posiedzenie w obecnej kadencji. Na zaproszenie Przewodniczącej w pierwszej części obrad uczestniczył Prezes PZD p. mgr inż. Eugeniusz Kondracki. Krajowa Komisja Rewizyjna PZD w trakcie  posiedzenia odniosła się do przebiegu i wyników XIV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD odbytego w Warszawie w dniu 18.10.2019 r.

 • Ekipa telewizyjna w ROD "Budowlaniec" w Grudziądzu

  2019-11-29 13:23
  budowlaniec.jpg

  W dniu 21 listopada 2019 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Budowlaniec” w Grudziądzu gościła ekipa telewizyjna stacji Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Celem wizyty telewizji w ogrodzie było nagranie odcinka programu „Śladami Przyrody” emitowanego na antenie w dniu 25 listopada 2019r.

 • Grudniowy „Mój Ogródek” na rynku od 20 listopada! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  2019-11-22 13:07

  W grudniowym „Moim Ogródku” polecamy świąteczne dekoracje z udziałem roślinnych elementów. Jeśli nie masz pomysłu czym i jak zaaranżować taras czy balkon, to koniecznie zajrzyj do nowego numeru! Pomagamy przetrwać zimę działkowym nasadzeniom, zwłaszcza tym gatunkom, które są wrażliwsze i najbardziej potrzebują naszej ingerencji o tej porze roku. W bieżącym wydaniu polecamy wiele inspirujących artykułów, doskonałych na długie, grudniowe wieczory, w tym m.in. • Rośliny na dobry humor • Oswoić pokrzywę • Zapleciony ogród.

 • Obradował Okręgowy Zarząd Toruńsko Włocławski PZD

  2019-11-20 10:02
  IMG_0040.jpg

  W dniu 18 listopada 2019r. odbyło się 14 posiedzenie Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD. W zebraniu wzięli udział również: Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej – Pan Janusz Pączkowski oraz Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „1 Maja” w Chełmnie – Pan Andrzej Panek, a także pracownicy biura Okręgu.

 • Oferta pracy - inspektor ds. inwestycji

  2019-11-20 09:36

  Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski Polskiego Związku Działkowców zatrudni Inspektora ds. Inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych.

  Wymagania: wykształcenie minimum średnie w kierunku: budownictwo i pokrewne, biegła znajomość obsługi komputera (MS Office, poczta e-mail), znajomość zasad budowy sieci wodociągowych, energetycznych, ogólne zasady prowadzenia inwestycji i Prawa Budowlanego. Własny samochód będzie dodatkowym atutem. Prosimy o przesyłanie CV drogą mailową.

 • Spotkanie z Posłem na Sejm RP – Tomaszem Szymańskim.

  2019-11-18 15:07
  od lewej: Piotr Gadzikowski, Małgorzata Jasińska, Tomasz Szymański, Paweł Napolski

  W dniu 15 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców, reprezentowanego przez Piotra Gadzikowskiego Prezesa Okręgu oraz Małgorzatę Jasińską Członka Okręgowej Rady zarazem będącej Przewodniczącą Kolegium Prezesów ROD – „Grudziądz Północ” z Posłem na Sejm RP - Tomaszem Szymańskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Napolskim. Mieliśmy możliwości jako pierwsi spotkać się z Posłem, tuż po uroczystym ślubowaniu, które rozpoczęło IX kadencję Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Na uwagę zasługuje fakt, iż Panu Posłowi powierzono funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji ds. spraw wewnętrznych i administracji.

 • Przyszłość ROD w rękach działkowców

  2019-11-18 14:57

  Na wiosnę Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przystąpiło do opracowania projektu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Krajowy Zarząd PZD niezwłocznie wystąpił do Ministerstwa z wnioskiem o zaproszenie Polskiego Związku Działkowców do konsultacji nad przedmiotowym projektem. Z otrzymanej w dniu 12 listopada 2019 r. z Departamentu Polityki Przestrzennej odpowiedzi wynika, że gdy projekt będzie gotowy, zostanie skierowany do konsultacji społecznej, w której również i PZD będzie mógł uczestniczyć, zająć stanowisko i przedstawić uwagi.

 • Niewielka ale przytulna i nasza. Działkowcy ROD "Od Nowa" w Chełmży maja swoją świetlicę.

  2019-11-18 14:52
  10011-1.jpg

  17 listopada bieżącego roku w ROD „OD NOWA” w Chełmży miało miejsce ważne dla ogrodu wydarzenie. W towarzystwie burmistrza miasta Jerzego Czerwińskiego, Skarbnika Okręgu - Józefa Strzałkowskiego, a także proboszcza ks. kan. Krzysztofa Badowskiego oraz prezesów ROD Chełmży nastąpiło uroczyste otwarcie świetlicy ogrodowej.

 • KZ PZD rozpatrywał temat likwidacji i regulacji prawnych ROD

  2019-11-16 19:02

  Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD w dniu 14 listopada 2019 r., były likwidacje i regulacje prawne ROD. Jest to bardzo trudne zagadnienie pod względem merytorycznym, a zarazem niezmiernie ważne, gdyż dotyczy gruntów, na których położone są rodzinne ogrody działkowe a wiec i działki użytkowane przez działkowców i ich rodziny.

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD

  2019-11-16 16:04

  Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2019 roku rozpatrzył wnioski zarządów ROD, które wcześniej uzyskały pozytywną opinię OZ PZD w zakresie: Udzielenia pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD dla ROD „Kolejarz” w Białej Podlaskiej w kwocie 15.000 złotych na realizację zadania pn.” Modernizacja linii energetycznej” Udzielenia dotacji z krajowego Funduszu Rozwoju dla następujących ROD: - ROD „ Storczyk’ w Bydgoszczy  (OZ Bydgoszcz) na modernizację sieci energetycznej w wysokości 20.000 złotych             

  - ROD „Relaks” w Niekłonicach  (OZ Koszalin) na elektryfikację ROD w wysokości 15.000 złotych.

 • Wieczór Pieśni Patriotycznych w Grudziądzu

  2019-11-15 10:55
  20191113_183513.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg

  Środowy wieczór 13 listopada 2019 roku upłynął na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich przez członkinie Klubu Działkowego „Zielony Zakątek” oraz przybyłych działkowców.  To pierwsza taka inicjatywa skierowana do działkowców oraz mieszkańców Grudziądza,  aczkolwiek możliwym jest, że ten zwyczaj wpisze się w kalendarz listopadowych spotkań, który na pewno posłuży temu, by pamięć o naszych bohaterach nie uległa zapomnieniu.

 • Szkolenie dla ogrodowych Komisji Rewizyjnych z rejonu Grudziądza

  2019-11-15 10:39
  KrG.jpg

  Dnia 13 listopada bieżącego roku w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu odbyło się spotkanie szkoleniowe dla ogrodowych Komisji Rewizyjnych. Na zaproszenie Pana Janusza Pączkowskiego - Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej  Okręgu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców licznie przybyli Przewodniczący Ogrodowych Komisji Rewizyjnych.

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu

  2019-11-15 09:57
  11a.jpg

  Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.  To bardzo ważne wydarzenie w życiu narodu polskiego. Nasi pradziadkowie walczyli o to abyśmy mogli być Polakami, abyśmy mogli chodzić do polskich szkół, mówić naszym ojczystym językiem. Wiele krwi naszych rodaków zostało przelane, aby ten bardzo długo wyczekiwany dzień nadszedł.

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu

  2019-11-12 09:39
  ekologia.jpg

  Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu w odpowiedzi na apel Krajowego Zjazdu Delegatów pod hasłem "Każdy z nas może chronić Ziemię".

Facebook