Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Jubileusz

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

NOWY Statut PZD

Uchwalony 02.lipca 2015 roku podczas XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

2 lipca br. na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 3 lipca br. wraz z wnioskiem został złożony do KRS.

 

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy dwa Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. Prezydium OZ PZD rozpoczęło proces utworzenia ośrodka w Toruniu. Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Dzień Działkowca i obchody 120-lecia ruchu działkowego w ROD Pod Skarpą w Chełmnie

  2017-09-26 08:27
  13-1.jpg

  W pochmurne sobotnie popołudnie, 23. września 2017 r. w ROD "Pod Skarpą" w Chełmnie z okazji obchodów 120-lecia ruchu działkowego w Polsce, zarząd ogrodu zorganizował uroczystość połączoną ze świętem Dnia Działkowca. Przybyłych działkowców w imieniu Zarządu przywitał Prezes ROD „Pod Skarpą” pan Robert Maciejewski. Szczególne słowa podziękowania za obecność skierował do opiekuna ogrodu, Prezesa ROD im. "W. Fiałka" w Chełmnie, Sekretarza Prezydium Toruńsko-Włocławskiego Zarządu Okręgowego – pana Czesława Kozikowskiego.

 • Metamorfoza ROD "Wiarus" w Toruniu.

  2017-09-25 19:58
  zarząd komisaryczny ROD "Wiarus"

  Rodzinny Ogród Działkowy „Wiarus” w Toruniu powstał w 1982 roku i na przełomie ostatnich 35 lat istnienia targały nim różne zdarzenia. Były gorsze i ciut lepsze czasy w historii. Od niespełna 4 miesięcy ogród zarządzany jest przez Zarząd Komisaryczny powołany przez Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. I trzeba przyznać, że było to bardzo dobre posunięcie gdyż marazm zataczał w ogrodzie coraz szersze kręgi, aż strach pomyśleć co by się stało z ogrodem i działkowcami gdyby nie było tego „parasola” w postaci nadrzędnych władz.

 • Spotkanie z Posłem na Sejm RP - p. Pawłem Szramka

  2017-09-25 13:53
  szramka_i_gadzikowski.jpg

  W dniu 25 września 2017 roku Prezes OZ PZD – p. Piotr Gadzikowski reprezentujący wraz z p. Anną Bołądź – z-ca dyr. biura OZ PZD działkowców Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD spotkali się z Posłem na Sejm RP – p. Pawłem Szramką (Kukiz ’15). Celem spotkania było omówienie spraw, które spędzają sen z powiek niektórych działkowców Okręgu.

 • Rozmowy o działkowych bolączkach z posłem na Sejm RP - Arkadiuszem Myrcha

  2017-09-22 13:00
  myrcha_arkadiusz.jpg

  Poseł Arkadiusz Myrcha (PO) jest rodowitym torunianinem a ponadto przez całe swoje życie powiązany z rodzinnymi ogrodami działkowymi. Skąd to powiązanie z ogrodami? Otóż od najmłodszych lat pomagał i pomaga nadal swoim rodzicom w uprawianiu działki w jednym z toruńskich ogrodów zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Pan Arkadiusz Myrcha jak sam przyznał podczas swojego wystąpienia w trakcie tegorocznych Okręgowych Dni Działkowca w Grudziądzu, bolączki działkowców i Polskiego Związku Działkowców są Jemu doskonale znane, tym bardziej, że Jego tata jest wieloletnim wiceprezesem zarządu rod

 • W KRĘGU WSPOMNIEŃ DZIAŁKOWCÓW - działka moją miłością i moją radością.

  2017-09-22 11:55
  Lewandowska_Krystyna.jpg

  Działka to moje życie, to moja miłość. Ja się na niej realizuję. Serce nie kołacze, ale bije miarowo, gdy z dumą patrzę na mój ogród, na kolorowe rabaty, usłane kwiatami, które kocha moja żona Krysia. Na soczyste owoce, którymi zajadamy się w sezonie, na wyśmienite ekologiczne zupy, które zawsze smakują, na oczko wodne, przy którym w cieniu drzew odpoczywamy, ja i moja Krystynka. 

 • Tryumf włocławskich działkowców PZD - Budżet Obywatelski Włocławka zdobyty!

  2017-09-21 22:34

  Budżety Obywatelskie to świetna możliwość na wykonanie wielu zadań inwestycyjnych w miastach. Zadań, które wskazują w projektach sami mieszkańcy miast, starając się pozyskać jak największe poparcie na realizację swoich koncepcji. Z możliwości poprawienia życia codziennego, w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego już po raz drugi skorzystali działkowcy użytkujący swoje działki w zakolu rzeki Zgłowiączki, miasta Włocławek. Przy współudziale władz Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców został opracowany projekt pn. Droga dla działkowców Południe Włocławek, który został zatwierdzony i wpisany na listę projektów, na które mieszkańcy Włocławka mogą oddawać swoje głosy poparcia. 

 • Władze miasta Włocławek na uroczystości Dnia Działkowca w ROD "Południe"

  2017-09-21 21:38

  16 września 2017 roku gośćmi specjalnymi Dnia Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Południe” we Włocławku byli przedstawiciele władz i to zarówno Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w osobach Prezesa – p. Piotra Gadzikowskiego oraz Pierwszego Wiceprezesa – p. Leszka Konefała, jak również władz samorządu miejskiego w osobach: Prezydenta Włocławka – p. Marka Wojtkowskiego oraz Zastępcy Prezydenta – p. Małgorzaty Korpal-Komorowskiej.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-09-21 08:21

  Początek jesieni to na działkach gorący okres posezonowych porządków, zbiorów i sadzenia nowych roślin, a niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji ogródka będzie z pewnością najnowszy, październikowy numer „działkowca”! Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad i ciekawych inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, a także artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Okręgowy Dzień Działkowca "Grudziądz 2017" - wydarzenia towarzyszące

  2017-09-11 21:24
  DSC04858.JPG

  Uroczystość Okręgowych Dni Działkowca „Grudziądz 2017” połączona z obchodami 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, obchodzona w dniu 9 września 2017 roku na terenie przystani Marina Grudziądz bogata była w szereg różnych wydarzeń. Przystrojone w kotyliony i wstążki w barwach PZD namioty z ławo stołami dla uczestników, tysiąc zielonych balonów z nadrukowanym logo 120-lecia ogrodnictwa działkowego oraz symbolem medalu wydanego przez Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD, kosze dożynkowe oraz unoszących się 120 balonów wypełnionych helem, symbolizujących jubileusz – to oprawa wyjątkowego święta działkowców naszego Okręgu.

 • Okręgowe Dni Działkowca "Grudziądz 2017" - laureaci konkursów okręgowych

  2017-09-11 19:48
  DSC04852.JPG

  Jednym z konkursów był konkurs plastyczny dla dzieci pt. ”Przyroda budzi się do życia w  Rodzinnych Ogrodach Działkowych” w dwóch kategoriach wiekowych dzieci wykonały piękne prace plastyczne w różnych technikach, pastele, kredki ołówkowe oraz quilling.  Nagrodzeni otrzymali piękne nagrody książkowe i dyplomy. Prace plastyczne dzieci, wyeksponowane na sztalugach, stanowiły oprawę artystyczną naszej wspaniałej uroczystości . 

 • Okręgowe Dni Działkowca "Grudziądz 2017" - wystawa koszy dożynkowych

  2017-09-11 19:34
  DSC04879.JPG

  Nieodłącznym elementem święta plonów są kosze i wieńce dożynkowe wykonane z plonów zebranych przez działkowców.  Zatrzymując się w codziennym zabieganiu, aby złożyć dziękczynienie, podsumować sezon działkowy, dowartościowujemy również samych siebie. Człowiek wciąż potrzebuje takiego dowartościowania, aby zobaczyć, że jest w nim to, co daje możliwość dalszego rozwoju, samorealizacji, pozwala dostrzec , że mam co dawać i dawać to innym. Być w jedności z innymi. Świętując, przeżywać wspólnotę, szczęście i jedność. W roku jubileuszu 120- lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich na grudziądzkiej Marinie ogrody działkowe z Okręgu Toruńsko-Włocławskiego wystawiły okazałe kosze, bogato zdobione, wypełnione „dobrami natury”. 

 • Okręgowe Dni Działkowca w tle 120-lecia Ogrodnictwa działkowego.

  2017-09-11 15:52
  DSC04875.JPG

  W dniu 9 września 2017 roku, na terenie obiektu „MARINA Grudziądz” odbyły się Okręgowe Dni Działkowca „Grudziądz 2017”, połączone z obchodami jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że za początek powstania ruchu działkowego uważa się właśnie moment powstania ogrodu „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu i tenże ogród przy okazji obchodził swoje 120-te urodziny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni przedstawiciele rodzinnych ogrodów działkowych z terenu działania Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD. Łącznie uczestników było blisko 750 osób.

 • Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu.

  2017-09-10 19:00
  SAM_1912.JPG

  W tym roku obchodzimy 120 lecie powstania w naszym mieście pierwszego ogrodu działkowego, dlatego na przygotowanym placu przy świetlicy ogrodowej  dnia 2 września 2017 roku, licznie zebrali się działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu. Na wstępie  Pani Elżbieta Cielas skarbnik ogrodu przedstawiła krótki rys historyczny ogrodów działkowych. Jedni w fenomenie popularności ogródków działkowych w Polsce widzą kontynuację chłopskich tradycji, drudzy reprodukcje szlacheckich dworków. Tak czy siak, działkowanie to nasz narodowy sposób na wypoczynek.”  …..Najlepszym wiosennym lekarstwem jest - działka. Działka nam zdrowie wprowadza do ciałka, Gdy w łapki się chwyci szpadelek lub grabki, Znikają bronchity, katary i sapki – pisał Ludwik Jerzy Kern….”

 • Prezes PZD dziękuje włodarzowi Bytomia

  2017-08-31 15:20

  Proszę przyjąć podziękowania, jako dowód uznania dla Pana pracy, działalności i postawy – napisał w liście skierowanym do Prezydenta Bytomia Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. Miasto było gospodarzem tegorocznych Krajowych Dni Działkowca. Poniżej prezentujemy treść listu. 

 • Banery i hasła Krajowych Dni Działkowca 2017

  2017-08-31 15:18

  Oficjalne święto PZD - Krajowe Dni Działkowca odbyły się w tym roku już po raz 59., choć historia działkowych dożynek jest niemal równie stara jak ogrody działkowe. Jednak w początkowym okresie święto to było organizowane lokalnie lub regionalnie dla kilku ogrodów w mieście. Dzięki PZD działkowcy z całego kraju mogą cieszyć się ze wspólnego świętowania w ramach uroczystości krajowych, które co roku organizuje Krajowa Rada PZD przy współpracy z okręgiem PZD, który w danym roku jest gospodarzem imprezy. Dzięki banerom i hasłom, jakie towarzyszyły tegorocznej imprezie, działkowcy mogli przypomnieć sobie, jak ważna jest wspólna historia i tradycja oraz cieszyć się z istnienia PZD, które z sukcesem kontynuuje działkowe tradycje już od ponad 36 lat.

 • Dzień Działkowca i obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce w ROD "Tajemniczy Ogród" we Włocławku

  2017-08-30 20:25
  Dozynki_2017_395.JPG

  W dniu 19. sierpnia 2017 r. w ROD " Tajemniczy Ogród " we Włocławku z okazji obchodów jubileuszu 120-lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, zarząd ogrodu zorganizował uroczystość połączoną z corocznym świętem Dnia Działkowca. 

 • Krajowe Dni Działkowca 20017 w mediach

  2017-08-30 20:00

  Centralne obchody największego święta polskich działkowców odbyły się 26 sierpnia 2017 r. w bytomskim parku Amendy. Obchody Krajowych Dni Działkowca nie uszły uwadze najważniejszym polskim mediom. Poniżej prezentujemy wybrane relacje, które pojawiły się w prasie, radiu, telewizji i Internecie na temat tego wydarzenia. 

 • Kosze dożynkowe na Krajowych Dniach Działkowca Bytom 2017

  2017-08-30 19:58

  Na tegorocznych obchodach Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się w dniu 26 sierpnia w Bytomiu, jak co roku, odbyła się wystawa działkowych plonów pod postacią pięknie przygotowanych i ozdobionych koszy dożynkowych. Działkowcy niemal ze wszystkich okręgów przygotowali w sumie 47 koszy dożynkowych, które można było podziwiać po prawej stronie sceny głównej.

 • Krajowe Dni Działkowca 2017

  2017-08-30 09:48

  W dniu 26 sierpnia 2017 r. odbyło się największe święto polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego – Krajowe Dni Działkowca.  W tym roku miało ono wyjątkowy charakter, ponieważ do Bytomia zjechało blisko 900 działkowców z całej Polski, reprezentujących wszystkie Okręgi PZD, by wspólnie świętować 120-lecie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Razem z działkowcami świętowali zaproszeni goście, w tym władze Bytomia, parlamentarzyści i samorządowcy.

 • Gala wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych oraz nagród laureatom konkursów krajowych

  2017-08-29 10:38

  Podczas uroczystości w Bytomiu Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wręczył ustanowiony przez KR PZD Medal z okazji 120-lecia, nie tylko zasłużonym działaczom, ale także osobom spoza Związku, które pomagały ogrodom działkowym powstawać i rozwijać się.  Ponadto przyznane zostały jubileuszowe odznaczenia związkowe dla działkowców zasłużonych dla rozwoju ruchu ogrodnictwa. Jak co roku odbyła się także gala wręczenia nagród laureatom konkursów krajowych „ROD Roku” i „Wzorowa Działka Roku 2017”. Zachęcamy do oglądnięcia kolejnej części GALERII ZDJĘĆ.

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook