Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Pieniądze nie są kluczem do wszystkiego – odmowna decyzja Wojewody Kujawsko - Pomorskiego dla spółki Boryszew S.A. w sprawie stwierdzenia nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego do gruntów ROD „Elana” w Toruniu

  2020-12-02 13:19

  Strona startowa - ROD ElanaW dniu 26 listopada 2020 roku Wojewoda Kujawsko – Pomorski wystosował odmowną decyzję nabycia przez następcę prawnego Przedsiębiorstwa Państwowego – Zakłady Włókien Chemicznych „Elana” w Toruniu – Spółkę Boryszew S.A. nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w Toruniu przy ul. Bukowej 20-22, ul. Klonowej 1-7, 9 i ul. Wierzbowej, działki nr 180/1 i 180/2, na których znajduje się ogród nr 2, oraz działka nr 189, na której znajduje się ogród nr 4 Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu.

 • Rodzinny Ogród Działkowy „Rekreacja” w Toruniu cieszy się nową siedzibą dla zarządu ROD

  2020-12-02 13:11

  Rodzinny Ogród Działkowy „Rekreacja” w Toruniu licząc zaledwie kilkadziesiąt działek cieszy się właśnie nową siedzibą dla zarządu ROD. Możliwość realizacji przedsięwzięcia aktyw ogrodowy zawdzięcza Krajowemu Zarządowi Polskiego Związku Działkowców, który pozytywnie rozpatrzył kierowany przez zarząd ROD wniosek o dotację z Funduszu Budowy Siedzib PZD.

 • Interpelacja poselska Tomasza Szymańskiego w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-12-01 20:23

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopediaSzanowny Panie Ministrze,

  działkowcy Okręgu Toruńsko - Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców zaniepokojeni są działaniami rządu w zakresie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Podczas licznych rozmów, działkowcy podkreślają, że zawarte w projekcie ustawy zapisy są dla nich bardzo niekorzystne. Nie uzględniają one przepisów gwarantujących bezpieczne użytkowanie działek oraz pozbawiają działkowców przysługujących im praw, o których mowa w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku. 

 • Interpelacja poselska Pawła Szramki w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-12-01 20:18

   

  Podsumowanie 14. posiedzenia SejmuNiniejszą interpelację kieruję w związku ze stanowiskiem Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. Jak wynika ze stanowiska „problem suszy i podtopień dotyka bezpośrednio Rodzinne Ogrody Działkowe, w związku z czym wszyscy działkowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ogrodowym Polski Związek Działkowców są wielce przychylni wprowadzeniu stosownych regulacji prawnych mających na celu przeciwdziałaniu skutkom suszy, bądź powodzi.

 • Stanowisko Zarządu ROD „Wodnik” w Toruniu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-27 12:55

  Z uwagi na intensywną działalność człowieka środowisko naturalne ulega coraz to większemu zniszczeniu. Nasze piece, pojazdy powodują ocieplenie klimatu – tzw. globalne ocieplenie. Ogromne ilości wody marnowanej przez społeczeństwo powodują, iż już na chwilę obecną skromne zasoby wodne mizernieją i przypadku zmiany postępowania na horyzoncie nie pojawia się choćby cień szansy na zmianę przykrego stanu faktycznego. Woda powinna w dzisiejszych czasach przez wszystkich ludzi traktowana jak najcenniejszy skarb – właśnie w ten sposób do tego żywiołu podchodzą działkowcy, gdyż jeżeli wody zabraknie – ogrodnictwo działkowe utraci swoje najistotniejsze superlatywy –zdrową żywność, a także zapierające dech w piersiach widoki malowniczych barw roślin na tych niewielkich poletkach, jakimi są działki ogrodnicze. 

 • List otwarty Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Sprzętmel” w Toruniu z dnia 26 listopada 2020 roku z prośbą o uszanowanie praw działkowców w trakcie projektowania ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-27 12:51

  Rysunek Ikony Komputera, Ołówek Logo, czarny i biały, Ikony komputerowe png | PNGEggRodzinny Ogród Działkowy „Sprzętmel” w Toruniu to niewielka, kilkudziesięciorodzinna wspólnota, w której każdy działkowiec jest dla siebie przyjacielem, a wspólne dobro stawiane jest nade wszystko, dlatego i tym razem poczuwamy się do odpowiedzialności zabrania głosu wobec obecnie trwającego precedensu.

 • Podziękowania dla Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD za bezinteresowne wsparcie Szpitala Specjalistycznego im. Dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu

  2020-11-26 12:43

  COVID-19 infekcja wywołana koronawirusem SARS-CoV-2Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD otrzymane podziękowanie chciałby przekazać zarządom Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także wszystkim działkowcom, bo to właśnie dzięki Ich empatii, a także chęci niesienia bezinteresownej pomocy Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD był wstanie okazać finansowe wsparcie w tak kryzysowej sytuacji, w jakiej Szpital został postawiony w trakcie pierwszej fali pandemii wirusa COVID – 19.

 • Ogrodnictwo działkowe orężem w walce ze smogiem.

  2020-11-23 14:01
  Antonie de Saint-Exupery powiedział, „...że ziemi nie dziedziczymy po rodzicach, tylko pożyczamy od naszych dzieci. Oddajmy im planetę co najmniej w takim stanie, w jakim sami dostaliśmy...”
  Skażenie powietrza ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Wzrastające w ostatnich latach zainteresowanie smogiem może stwarzać wrażenie, że pojawiło się coś nowego, nieznane zagrożenie. Tymczasem analizując historyczne źródła, można zauważyć, że problem zanieczyszczenia powietrza, także smogu, towarzyszy działalności człowieka już od czasów starożytnych. 
 • Czytajcie „działkowca”!

  2020-11-23 09:35

  Na rynku jest już najnowszy, grudniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek! To również znakomita okazja na zamówienie prenumeraty „działkowca” na kolejny rok. Warto przy tym skorzystać z pakietów korzyści dla prenumeratorów!

 • „Mój Ogródek” – co miesiąc nowe ogrodnicze porady i inspiracje! Grudniowy numer w sprzedaży już od 20 listopada

  2020-11-20 09:39

  W bieżącym numerze czeka na Was temat miesiąca- Święta w stylu retro waste. To artykuł zawierający dużo praktycznych inspiracji, dzięki którym stworzycie w domu, przepiękny, kolorowy klimat świąt, nie wydając na to prawie ani złotówki. Oszczędnie, ekologicznie, pomysłowo !

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie projektu Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-20 08:42

  Krajowy Zarząd PZD dziękuje wszystkim strukturom Związku oraz działkowcom za zaangażowanie zajmowanie stanowisk dotyczących niekorzystnych dla rodzinnych ogrodów działkowych i działkowców zapisów projektu Ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy 

 • Dokąd nocą tupta jeż....Dziesiątego listopada obchodzony był Dzień Jeża.

  2020-11-18 14:07
  453.jpg

  Jeże są znane jako przyjaciele działkowców, dlatego, że jedzą ślimaki, chrząszcze, gąsienice, ale również pajęczaki, nie pogardzą płazami i małymi gryzoniami, nie wyrządzają żadnej szkody. Wbrew powszechnie panującej opinii i przedszkolnym rysunkom naszych milusińskich, jeże nie jadają jabłek, czasami skosztują kawałek przejrzałego owocu lub grzyba, to jednak największy ssak owadożerny.  Na naszych działkach  łatwo natknąć się na te zwierzęta, będące dużymi śpiochami, mogą bowiem spać do 18 godzin dziennie. Mają słaby wzrok, ale doskonałe zmysły węchu i słuchu, a ich mięśnie wzdłuż grzbietu, podnoszą się i opuszczają, aby reagować na sytuacje zagrożenia. Wszyscy wiemy, że w razie  niebezpieczeństwa jeże zmieniają się w kulę, tak aby kolce pokrywały cały obszar ich ciała i chroniły je przed drapieżnikami.

 • Podziękowanie za odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku Szymona Papke.

  2020-11-18 12:29

  Szczególne wyrazy wdzięczności za złożone kondolencje oraz wieńce kierujemy do Prezesa Polskiego Związku Działkowców, a także do delegacji PZD wraz z pocztami sztandarowymi - za udział w pogrzebie.

 • Stanowisko zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Transportowiec" w Grudziądzu w sprawie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-18 11:59

  Diary, education, journal, note, notebook, notepad, textbook icon - Download on IconfinderNie zgadzamy się, aby w tak ważnej ustawie, która ma poprzez szybkie inwestycje zapobiegać skutkom suszy pominięto zapisy ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2013 roku, w której są zapisane nasze prawa do odszkodowania za nasadzenia i naniesienia zgodnie z operatem sporządzonym przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego, a nie na podstawie opinii. 

 • List Kolegium Prezesów Grudziądz Południe do Ministra Gospodarki Morskiej w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-18 11:52

  Yes Symbol Free Vector Art - (549 Free Downloads)Szanowny Panie Ministrze,

  zapoznaliśmy się ze wszystkimi zgłaszanymi przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców uwagami zgłaszanymi do projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, które zostały przekazane i nadal spływają w formie apeli, listów otwartych i stanowisk do Pana Ministra. Procedowana ustawa wnosi szereg rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom suszy poprzez inwestycje mające na celu zatrzymywać wodę i łagodzić skutki długotrwałych okresów suszy w naszym kraju. 

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Klematis" w Grudziądzu w sprawie inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-11-18 11:44

  Research Icon Vector Sign And Symbol Isolated On White Background Research Logo Concept Stock Illustration - Download Image Now - iStockWysłuchajcie głosu działkowców i zabezpieczcie nasze prawa...

  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Klematis" w Grudziądzu oraz ogrodowa Komisja Rewizyjna w imieniu działkowców użytkujących działki w naszym ogrodzie zwraca się do Pana Ministra Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej o dokonanie korekty w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. 

   

 • Piąta rocznica Klubu Działkowego "Zielony Zakątek" w Grudziądzu.

  2020-11-17 09:10
  666.jpg

  Ośrodek Finansowo-Księgowy Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD w Grudziądzu – jak wszyscy wiedzą – to miejsce poniekąd magiczne. I mimo, że codziennie podstawową działalność wyznaczają dokumenty finansowe ogrodów, to w każde środowe popołudnie zamienia się w miejsce działań można rzec nawet nietypowych. Wśród nich jest działający od 5 lat Klub Działkowy „Zielony Zakątek”, który skupia kilkadziesiąt działkowców z grudziądzkich ogrodów. Przez te wszystkie lata między uczestnikami spotkań wytworzyła się bardzo wyraźna i ciepła więź. Kreatywni działkowcy potrafią stworzyć z niczego piękne przedmioty.

 • Grudziądzcy działkowcy w sposób niekonwencjonalny uczcili Święto Niepodległości

  2020-11-16 13:20
  IMG-20201112-WA0013.jpg

  W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest mówienie o patriotyzmie. Nie tylko w aspekcie walki o wolność, niezależność. Obecnie patriotyzm to dbanie o ojczyznę, o wzajemną tolerancję, dbanie o przyrodę, skupienie się na ekologii. Tradycja działkowa ma już ponad 120 lat, patrząc w zarys historyczny, działkowcy zawsze dbają o szacunek dla narodowej przeszłości, tradycji, nie są również obojętni wobec czasów teraźniejszych. W tym roku, wszystkie inicjatywy muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo uczestników, wiele uroczystości musiało zmienić formułę.

 • Inwestycje w Rodzinnych Ogrodach Działkowych- Rozwój ogrodów- dobry prognostyk na przyszłość

  2020-11-13 12:21
  1111-3.jpg

  Rodzinne Ogrody Działkowe realizują obowiązki prawne nałożone przez przepisy o ochronie danych osobowych RODO. Niezbędnym narzędziem do przestrzegania zapisów dyrektywy unijnej jest posiadanie odpowiednio wyposażonej siedziby Zarządu. Każdy działkowiec zdaje sobie sprawę, że siedziba pozwala na załatwienie spraw statutowych w  przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, a najważniejsze z  zachowaniem poufności  danych osobowych. W Grudziądzu jednym z ogrodów, który na Walnym Zebraniu podjął decyzję o powstaniu siedziby był Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka”.

 • Świadome kompostowanie

  2020-11-13 12:17
  DSC_0710.JPG

              Okres jesienny to czas robienia posezonowych porządków na działce oraz przygotowywanie jej na zimę. Jest to również czas, w którym działkowcy zadają sobie pytanie co zrobić z opadającymi liśćmi, gałęziami i innymi bioodpadami powstałymi podczas porządkowania terenu.Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby spokojnie podejść do tematu, zastanowić się i dopiero wtedy podejmować działania. W obecnych czasach bardzo mocno wzrasta świadomość ekologiczna ludzi. Jest to bardzo dobry krok ku temu, żeby swoją wiedzę wykorzystywać w praktyce, którą jest porządkowanie działki po sezonie. Największym problemem są wspomniane wyżej liście i gałęzie oraz skoszona trawa. Działkowcy zadają pytania co z tym zrobić. Odpowiedz jest bardzo prosta – KOMPOSTOWAĆ!!!

Facebook