Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl  Link do programu <KLIKNIJ>:

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Cykl szkoleń z obsługi programu DGCS PZD System w Okręgu Toruńsko – Włocławskim PZD.

  2020-03-02 11:54
  dgcs_grudziadz_02.jpg
  Minione dwa tygodnie przedstawicielom Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych ubiegły pod kątem w sumie 7 szkoleń z zakresu obsługi programu komputerowego DGCS PZD System, które poprowadziła regionalna koordynator ds. programu komputerowego DGCS PZD System – Oliwia Ciechomska z pomocą głównej księgowej Okręgu – Marii Dąbrowskiej. Spotkania odbyły się w większych ośrodkach Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, tj. w Grudziądzu, Toruniu, Chełmnie, a także we Włocławku. W większych miastach zostały podzielone na minimum dwie tury, aby szkolenie było jak najbardziej efektywne. Godziny spotkań były ustalane na późne godziny popołudniowe, aby umożliwić udział w nich również osobom aktywnym zawodowo.
 • Okres sprawozdawczości w Okręgu Toruńsko-Włocławskim rozpoczęty od połączenia dwóch niewielkich ROD.

  2020-02-28 09:40
  20200222_101506.jpg
  Sezon sprawozdawczy w Rodzinnych Ogrodach Działkowych - rozpoczęty. Mimo, że jeszcze umysły nie ochłonęły po szkoleniach przygotowujących do zebrań sprawozdawczych, pierwsze walne zebranie odbyło się w grudziądzkiej Marinie, wśród pięknych widoków na grudziądzką panoramę. 22 lutego 2020 roku punktualnie o godzinie 10:00, w drugim terminie rozpoczęło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elektrochem” w Grudziądzu. 
 • Czytajcie „działkowca”!

  2020-02-20 12:33

  Na rynku jest już najnowszy, marcowy numer miesięcznika „działkowiec” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, ważnych informacji, porad i wspaniałych inspiracji na rozpoczynający się sezon! Nie wolno przegapić tego numeru! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 • Informator działkowca marzec 2020

  2020-02-20 12:30

  W najnowszym numerze Informatora działkowca m.in. o sytuacji związanej z gospodarką odpadami na terenie ROD, walnych zebraniach w ROD, opłatach ogrodowych uchwalanych przez walne zebranie, inwazyjnych gatunkach obcych, uchwalanej ustawie krajobrazowej i zakazie spalania odpadów organicznych i komunalnych na terenie ROD.

 • Marcowy numer na rynku od 20 lutego! „Mój Ogródek” – to poradnik ogrodniczy adresowany do każdego działkowca i ogrodnika amatora

  2020-02-20 12:23

  Marcowy numer „Mojego Ogródka” wita czytelników gniazdami wiosny, czyli najatrakcyjniejszymi krzewami, których kwitnienie o tej porze roku może przyprawić o zawrót głowy. Ponadto w bieżącym wydaniu radzimy: jak ciąć pnącza, jak dzielić i odmładzać byliny, a także jakie ozdobne rośliny jednoroczne wybrać na tzw. wczesny siew. Polecamy też hydrboxy – sprytne „zbiorniki” gromadzące wodę w glebie – niezbędne w nadchodzącym sezonie!

 • Krajowy Konkurs "Wzorowa Działka Roku 2020" ogłoszony

  2020-02-18 10:04

  W dniu 6 lutego 2020r. Krajowy Zarząd uchwałą nr 35/2020 ogłosił konkurs  krajowy  pod nazwą  „Wzorowa Działka Roku 2020”. Do udziału w konkursie okręgowe zarządy PZD mogą zgłaszać działki, które były  laureatami w konkursach okręgowych w roku 2019.Termin składania zgłoszeń do konkursu upływa z dniem 30 kwietnia 2020r. Lustracje zgłoszonych działek przez Krajową Komisję Konkursową rozpoczną się od dnia 1 czerwca 2020r.

 • Krajowy Konkurs "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2020" ogłoszony

  2020-02-18 10:02

  Zarządy ROD oraz działkowcy w całej Polsce z roku na rok przejawiają coraz większe zainteresowanie  poprawą wyglądu, infrastruktury, estetyki i funkcjonalności ogrodów działkowych. Coraz więcej ogrodów może pochwalić się wzorowym zagospodarowaniem i prowadzeniem oraz otwarciem ogrodów na potrzeby społeczności lokalnych.  Do zmiany oblicza ogrodów działkowych przyczyniają się promowanie przez PZD programy dotyczące : unowocześniania infrastruktury, rozwoju społecznego, budowy siedzib, rozwoju, nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek oraz program bezpieczeństwa w ROD.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD

  2020-02-14 12:48

  Parlament wysłuchał działkowców! Nowelizacja Prawa budowlanego skorygowana. 

  W dniu 13 lutego br. Sejm ostatecznie przyjął nowelizację prawa budowlanego, która m. in. przewiduje uproszczoną legalizację ponad 20-letnich samowoli budowlanych. Uchwalona nowela zawiera poprawkę senacką, która wyklucza taką legalizację wobec wszelkich obiektów na terenach działek w ROD. Tym samym Parlament w pełni uwzględnił postulaty polskich działkowców, którzy protestowali przeciwko pierwotnie przyjętym zapisom nowelizacji. 

 • Narada Prezesów i Dyrektorów Biur Okręgów – dzień drugi

  2020-02-10 15:38

  Drugiego dnia narady omawiane były kolejne istotne dla funkcjonowania Związku i dla działkowców tematy. Pierwszym z nich była kwestia śmieci w ROD zaprezentowana przez Panią Monikę Pilzak z Biura Prawnego Krajowej Rady. Prelegentka podkreśliła w swoim wystąpieniu sukces PZD, jakim okazało się korzystne dla Związku i działkowców rozstrzygnięcie Ministra Klimatu z 24.01.2020 r. o braku obowiązku rejestrowania się przez ogrody w Rejestrze BDO, co wynika z faktu odbioru jedynie śmieci komunalnych. Jest to duże ułatwienie dla ROD, bowiem prywatne firmy odmawiały podpisywania umów z ogrodami, zasłaniając się właśnie brakiem wpisu w tymże Rejestrze. 

 • Narada Prezesów i Dyrektorów Biur Okręgów - dzień I

  2020-02-10 08:09

  5 lutego br. w Warszawie rozpoczęła się zorganizowana przez Krajowy Zarząd PZD dwudniowa narada prezesów i dyrektorów Biur Okręgów PZD. W naradzie udział wzięło także Kierownictwo Krajowej Komisji Rewizyjnej z jej Przewodniczącą Panią Marią Fojt. Naradę otworzył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który omówił program, oraz znaczenie jakie poszczególne punkty mają dla bieżącej sytuacji PZD i ROD.

 • Posiedzenie Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Toruniu

  2020-02-05 15:50
  IMG_0540.jpg

  W dniu 5 lutego 2020 roku odbyło się kilkugodzinne posiedzenie Okręgowej Komisji Rewizyjnej z niemal 100 % frekwencją. Naradę zarówno otworzył, jak i poprowadził Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej – Janusz Pączkowski.

  W trakcie spotkania przeanalizowane zostały bieżące sprawy Okręgu, które wymagały konsultacji na forum Komisji Rewizyjnej, a także szczegółowo omówiono sytuację związaną z wywozem odpadów komunalnych z terenu ogrodów działkowych. Przewodniczący komisji przedstawił pozostałym członkom zagrożenia, jakie niesie za sobą nowelizacja ustawy prawo budowlane zachęcając do włączenia się w działania Polskiego Związku Działkowców zmierzające ku ochronie praw działkowców.

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nad Drwęcą" w Lubiczu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw

  2020-02-05 15:22

  Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nad Drwęcą" w Lubiczu pragną wyrazić głos sprzeciwu wobec jawnego braku sprawiedliwości pomiędzy działkowcem działającym z poszanowaniem dla obowiązujących przepisów, a tym, który rażąco narusza zapisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku.

 • List Pani Grażyny Sieradzkiej - Kaźmierczak - działkowca ROD "Rubinkowo" w Toruniu w sprawie projektu zmiany ustawy Prawo Budowlane

  2020-02-05 15:15

  Mam dzisiaj przyjemność skierować do Państwa list otwarty, w którym zamierzam prosić o wsparcie dla wszystkich działkowców, a także całego stowarzyszenia ogrodowego, jakim jest Polski Związek Działkowców w tym trudnym dla nas momencie, gdy nasze prawa mają zostać rażąco naruszone przez nowelizację ustawy prawo budowlane.

 • Apel Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Malinka" w Chełmży w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo Budowlane

  2020-02-05 15:00

  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Malinka" w Chełmży apeluje o zrozumienie pięknej istoty idei ogrodnictwa działkowego prężniej rozkrzewiającej się nieprzerwanie od 122 lat. 

 • List Pani Barbary Ostrowskiej - działkowca z ROD "Rybnica" we Włocławku do Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego

  2020-02-05 14:49

  "Zwracam się do Pana z gorącą prośbą o uszanowanie idei ogrodnictwa działkowego [...]"

 • Zarząd ROD "Elektrochem" w Grudziądzu, Apeluje do władz ustawodawczych w sprawie nowelizacji przepisów prawa budowlanego.

  2020-02-04 09:35

  Reprezentując działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Elektrochem" w Grudziądzu wyrażamy, swoje obawy, a także niezadowolenie z faktu, że do konsultacji w sprawie powstającej nowelizacji przepisów prawa budowalnego, nie zaproszono największego stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców, które to dba o bezpieczeństwo i dobro działkowców.

 • Pismo Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Sasanka" w Grudziądzu do Komisji Infrastruktury Senatu RP

  2020-02-04 09:33

  Pragniemy zaapelować o wstrzymanie prac nad nowleizacją ustawy prawo budowlane. Wrpowadzenie zmiany, dotyczące ogrodów działkowych, winny zostać wprowadzone po konsultacjach z organami, naszego ogólnopolskiego stowarzyszenia.

 • Apel Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Metron" w Toruniu do Marszałka Senatu Pana Tomasza Grodzkiego w sprawie zmian do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw

  2020-02-04 09:30

  Uproszczona legalizacja samowoli budowalnych, w tym ponadnormatywnych altan działkowych całkowicie zaburzy funkcjonowanie ogrodów działkowych naruszając ich cele i funkcje przewidziane w ustawie, co w przyszłości może być solidnym argumentem dla miast i gmin do likwidacji ogrodów.

 • List otwarty Państwa Ewy i Krzysztofa Lpipińskich użytkowników działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Prząśniczka" w Toruniu w sprawie zmian do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw

  2020-02-04 09:28

  Jako działkowcy jesteśmy bardzo zaangażowanymi działaczami Polskiego Związku Działkowców, moja żona jest Wiceprezesem ogrodu, a ja sam staram się aktwynie wspierać zarówno zarząd ROD, jak i cały związek w razie potrzeb.

 • APEL Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Adama Mickiewicza" w Toruniu z dnia 01.02.2020 roku w sprawie zmian do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw

  2020-02-03 14:42

  Jako członkowie Polskiego Związku Działkowców nosimy w sercu poczucie obowiązku przestrzegania ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, którą ustawodawcy wprowadzili ku obronie naszych praw.

Facebook