Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Jubileusz

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

NOWY Statut PZD

Uchwalony 02.lipca 2015 roku podczas XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

2 lipca br. na XII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 3 lipca br. wraz z wnioskiem został złożony do KRS.

 

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 29 listopada 2016 roku uruchamia dyżury prawne, w kazdy wtorek od godziny 09:00 do 15:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy dwa Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. Prezydium OZ PZD rozpoczęło proces utworzenia ośrodka w Toruniu. Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Hołd dla twórcy podwalin ogrodnictwa działkowego w Polsce.

  2017-10-24 09:38
  20171023_090207.jpg

  Złożenie bukietów kwiatów jak również zapalenie świec w lampionach miało charakter symbolicznego złożenia hołdu twórcy ogrodnictwa działkowego w ramach kończącego się Jubileuszu 120-lecia ogrodów działkowych w Polsce.

 • Mieszkańcy miast skarżą się na działkowców. Powodem jest łamanie zakazu spalania

  2017-10-23 19:15

  Jak co roku, wraz z porą jesienną pojawia się problem unoszącego się znad ogrodów działkowych dymu, który przeszkadza mieszkańcom miast. Ze względu na zwiększoną aktywność pojawiania się smogu nad wieloma aglomeracjami, problem ten, z sezonu na sezon, staje się coraz bardziej zauważalny. Mieszkańcy miast skarżą się m.in. na ignorujących przepisy prawne działkowców, którzy decydują się na pozbycie resztek roślin i odpadów poprzez ich spalenie. Ale to nie jedyny problem. Wytykają też niektórym działkowcom bałagan, jaki panuje w ogrodach po zakończeniu sezonu. 

 • Informator działkowca

  2017-10-23 19:13

  Do ogrodów w całej Polsce i okręgowych zarządów w najbliższym tygodniu trafi listopadowe wydanie Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji: o konsultacjach projektu statutu PZD, Nadzywczajnym Zjeździe Delegatów PZD, Rzeczniku Praw Obywatelskich, zakazie spalania w ROD, wsparciu finansowym dla ogrodów od PZD, a także o wyłączeniach prądu i wody na okres zimowy. Ponadto, jak zawsze porady prawne i najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!

 • LISTOPADOWY „Mój Ogródek” JUŻ NA RYNKU!

  2017-10-21 09:08

  W bieżącym numerze podpowiadamy jak poprawnie chronić i zabezpieczać przed zimą nasze działkowe nasadzenia, zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i w sadzie. Pomagamy zaplanować warzywnik, bo chodź sezon rozpoczynamy dopiero wiosną, to już teraz wato wiedzieć – co będziemy uprawiać w przyszłym roku. Zainspirujemy do stworzenia na działce rabat kwiatowych, kominka ogrodowego oraz nasadzeń z udziałem karłowych, bardzo dekoracyjnych klonów.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2017-10-21 09:05

  Pełnia jesieni to najwyższy czas na przygotowanie roślin i działek do zimy. W najnowszym, listopadowym numerze „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat jesiennej pielęgnacji ogródka. Nie zabraknie też inspiracji związanych z zagospodarowaniem działki, będą atrakcyjne gatunki i odmiany roślin, artykuły z zakresu ekologii i zdrowia, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 • Program rozwoju ogrodów działkowych

  2017-10-21 08:56

  Powstawanie nowych ogrodów oraz rozwój już istniejących – to główne cele nowego programu, który w niedalekiej przyszłości ma stać się priorytetowym działaniem Polskiego Związku Działkowców. 

 • Meldowanie na terenie ROD

  2017-10-15 14:04

  Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, z dniem 1 stycznia 2018 r. zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy. Oznaczać to będzie, że od nowego roku m.in. obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie zobowiązany meldować się w miejscu stałego lub czasowego pobytu w terminie 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. W chwili obecnej jest procedowany rządowy projekt ustawy o zmianie w/w ustawy (druk 1815) utrzymujący obowiązek meldunkowy. Jeżeli zostanie on uchwalony obowiązek meldunkowy zostanie zachowany, bezterminowo.

 • Okolicznościowy medal i tablica dla Prezesa PZD

  2017-10-14 08:01

  Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD z okazji jubileuszu 120-lecia krajowego ruchu ogrodnictwa działkowego otrzymał tablicę okolicznościową od Prezydenta Grudziądza oraz medal okolicznościowy wydany przez OZ Toruńsko-Włocławski PZD.

 • XVI posiedzenie KR PZD

  2017-10-14 07:59

  W dniu 11 października 2017 r. w Warszawie odbyło się XVI posiedzenie Krajowej Rady PZD. Przyjęto m.in. uchwałę o zwołaniu Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. 

 • Obradowała komisja ds. medialnych

  2017-10-14 07:56

  W dniu 11 października odbyło się posiedzenie komisji ds. medialnych oraz promocji ogrodów i Związku, której przewodniczącym jest Eugeniusz Kondrackim, Prezes PZD. Głównym zagadnieniem była obecność PZD w mediach społecznościowych. 

 • Przetarg ROD Relaks w Toruniu

  2017-10-10 10:04
  logo-pzd.png
  Polski Związek Działkowców
  Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie
  Rodzinny Ogród Działkowy "Relaks"
  z siedzibą w Toruniu, przy ul. Rudackiej,
   
  zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
  Nr KRS: 0000293886, NIP  956-19-88-539
  Ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na
  „Budowa sieci wodociągowej w ROD "Relaks" w Toruniu przy ulicy Rudackiej”.
   
 • Narada radców prawnych i prawników w PZD

  2017-10-06 11:16

  W dniach 3 i 4 października 2017 r. odbyła się w Warszawie zorganizowana przez Biuro Prawne PZD narada dla radców prawnych i prawników z okręgów. Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz omówienie najważniejszych kwestii prawnych, z jakimi na co dzień stykają się prawnicy PZD.

 • Jesiennej melancholii mówimy – NIE !

  2017-10-05 20:14
  100_1745.JPG

  Wczesnojesienne, coraz krótsze dni nie zachęcają działkowców do podejmowania  z entuzjazmem prac w ogrodzie na wzór zaangażowania wiosennego. Na działkach robi się coraz szarzej, coraz mniej tryskających kolorami krzewów i kwiatów. Robi się smutno, zaczynamy intensywnie myśleć o przygotowaniu działki do okresu zimowego. Nie poddając się jednak melancholijnej atmosferze zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pigwa” we Włocławku starał się dokonać oceny dotychczasowej, prawie całorocznej pracy na rzecz ogrodu. Tak więc na wrześniowym posiedzeniu zarządu ROD w którym uczestniczyli, oprócz członków zarządu, także wyróżnieni działkowcy wiele słów poświęcono  budowanej od podstaw, skromnej gabarytowo siedzibie zarządu. 

 • Czy Jesień zawitała do ogrodów działkowych? Przedszkolaki na tropach przyrody w ROD "Flisak"

  2017-10-05 19:39
  20170928_101740.jpg

  O tym, że nadeszła jesień wiedzą wszystkie dzieci. Jednak przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego „Kangurek” w Toruniu   postanowiły sprawdzić, czy jesień zawitała również do Ogrodu Działkowego. W czwartek  21 września 2017 r. dzieci wybrały się na wycieczkę, aby zwiedzić Rodzinny Ogród Działkowy „Flisak” w Toruniu.

 • 20 urodziny Kurendy

  2017-10-05 11:17
  kurenda.jpg

  W dniu 24 października przedstawiciele Chełmżyńskiej Rady Działkowców uczestniczyli w obchodach 20 rocznicy Kurendy gazety gminy Chełmża. Józef Strzałkowski członek Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD przekazał dla redaktora naczelnego Katarzyny Orłowskiej i Jackowi Czarneckiemu Wójtowi Gminy Chełmża od  Piotra Gadzikowskiego prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD listy gratulacyjne z okazji jubileuszu gazety.

 • Ogrody działkowe XXI wieku; jak je otwierać dla mieszkańców, by służyły również działkowcom

  2017-10-04 18:53

  W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wierzbna w rejonie ul. F. Joliot-Curie planuje się przeobrażenie dotychczasowego terenu ogrodów działkowych w ogólnodostępny park miejski. Choć w planie zapisano, że forma parku publicznego ma nawiązywać w zagospodarowaniu do historii miejsca, czyli pierwszych ogrodów działkowych w Warszawie, w sytuacji, gdy miasto podejmie decyzję o zagospodarowaniu tego obszaru zgodnie z powstającym planem, większość obecnych działkowców straci działki, a duża część obecnej, cennej roślinności zniknie.

 • Dzień Działkowca w ROD "Meliorant" w Grudziądzu

  2017-10-02 19:23
  DSCN3290.JPG
  Rodzinny Ogród Działkowy „MELIORANT” powitał Dzień Działkowca w pierwszym dniu jesieni – 23.09.2017r.
  Licznie przybyłych działkowiczów powitała prezes Renata Kucharska. Podczas uroczystości prezes wraz z wiceprezes Justyną Wiśniewską uhonorowały działkowców odznaczeniami za zasługi na rzecz Ogrodu i PZD – jednym srebrnym i sześcioma brązowymi.
 • Zielona Rzeczpospolita Jesień 2017

  2017-09-29 11:07

  Najnowszy „Zielona Rzeczpospolita” – Jesień 2017 na koniec września trafiła już do wszystkich ogrodów. W wydanym z okazji jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce numerze m.in. rozmowa z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim na temat historii i perspektyw ogrodnictwa działkowego, o obchodach wielkiego jubileuszu, historii polskiego i zagranicznego ruchu ogrodnictwa działkowego, działalności PZD i popularyzacji ogrodów, przyszłości ogrodów działkowych w miastach. 

 • Informator Działkowca

  2017-09-29 10:41

  Wśród najważniejszych informacji, które w październiku znajdziesz na ogrodowych tablicach informacyjnych w swoim ROD m.in. o obchodach Krajowych Dni Działkowca 2017 w Bytomiu, liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowanym do działkowców. obronie warszawskich ROD przez PZD, karach porządkowych w ROD, wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie śmieci oraz kompostowaniu odpadów. 

 • Działkowcy na Leśnej Biesiadzie w Kiełbasi-nie

  2017-09-27 09:27
  1-3.png

  22 września b.r. działkowcy z Chełmży na zaproszenie zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie gościli na imprezie "Leśna Biesiada". W trakcie jej trwania odbyła się promocja książki Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełbasinie. Józef Strzałkowski i Franciszek Kuczka pogratulowali Ewie Kasprzak Przewodniczącej Koła GW i dr hab. Piotrowi Bireckiemu autorowi pięknej publikacji ukazującej dorobek kobiet wsi Kiełbasin. Reprezentujący Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD - Józef Strzałkowski przekazał autorowi monografii książkę Chełmżyńskie ogrody działkowe. 

 • Dodaj link do:
 • digg.com
 • delicious.com
 • wykop-pl
 • facebook.com
Facebook